J Wetgevende kiezingen. De weersgesteldheid en de toestand der veldgewassen. STADSNIEUWS. Gemeenteraad van IJperen. De Paardenioopsfcrijden Uitstapje. Weldadigheidsbureel. Burgermedailje. Het on weder op de Leieboorden. MAATSCHAPPIJ BURGERWACHTEN Burgerstand eene daad waarvan noch Janson noch Feron eere kannen halen. Onze nederlaag is zooveel te grievender, daar wij verslegen zijn door onze eigene vrienden. Men krijgt inderdaad liever eenen kaakslag van eenen vijand dan van eenen vriend. Wij bekennen volgaarne dat de Ligue en de Associatie even koppig waren en dat er in de zaak van Brussel meer persoonlijkheden zitten dan grondbeginsels, en toch is het onverstaanbaar dat er te Brussel, die er zich over roemde het brein en het hart (le cceur et le cerveau) van het liberalismus te zijn, mannen gevonden worden die, moest men hun den naam van kaloot geven, het als eene beleediging zouden aanzien en niettemin uit wraak voor de kaloten stemmen. Wij wenschen uit al onze krachten dat het programma, dat de progressisten van 't land vastgesteld hebben, zoohaast mogelijk zich zou kunnen verwezenlijken. Maar wij kun nen niet begrijpen hoe men tot zulk een doel kan geraken met fanatieke kaloten naar de Kamers te zenden. Met goeden wil kunnen een liberaal en een progressist zich goed verstaan, terwijl een kalote en een progres sist onmogelijk kunnen overeenkomen. De stemming van Brussel bevat voor al de liberalen eene groote les. Mochten zij er nut uit trekken. Mochten zij, ten eerste, zien dat men moet vereenigd zijn om dezen grooten vijand, de priestersbende te overmees teren; ten tweede, dat er met koppig- en stijfhoofdigheid niets te winnen is en dat men moet kunnen veel water in zijnen wijn gieten; en eindelijk, dat er in politieke zaken veel gezond verstand noodig is, want daar geldt het meer dan in andere zaken dat men nooit verder mag springen dan zijn stok lang is en dat, om hervormingen in te brengen, hoe schoon zij ook mogen wezen en hoezeer men ze verlange, men er trapsgewijze moet naartoe gaan. Alles in de natuur geeft er ons het voorbeeld van en de geschiedenis is daar om ons gezegde met feiten te staven. Een volk wordt trapsgewijze groot, en die ontwikkeling gehoorzaamt aan vaste wetten. De wetgever, hoe bekwaam hij ook moge wezen, zal het volk ten gronde booren wan neer hij die ontwikkeling tegenwerkt (zooals de kaloten) of zoo hij in 24 uren het bestuur- stelsel wilde uitvagen om het door een ander te vervangen. Laat ons, als progressist, altijd zonder stilstaan stillekens vooruit gaan; doch volgt nooit het voorbeeld van Brussel ra, die, voor de kaloten stemmende, doet ach teruitkruipen. Uitslag der balloteering. BRUSSEL. Senaat. Klerikalen. Liberalen. Kamer. Dus is gansch de klerikale lijst gekozen, ter uitzondering van M. Theodor. M. Buis is de eenige kandidaat van de vereenigde libe ralen, die gekozen is voor de Kamer, en M. de Brouckere, de eenige voor den Senaat. Nijvel. Senaat. Kamer. Ten gevolge der kiezingen van den 12 en der herstemmingen van den 19 zijn Kamer en Senaat nu samengesteld als volgt Kamer 9S katholieke leden tegen 40 libe rale. De katholieke meerderheid bestaat dus uit 58 stemmen. Senaat: 51 kathelieke leden tegen 18 libe rale. Katholieke meerderheid, 33 stemmen. Vóór den 12 bestond de katholieke meer derheid uit 17!stemmen. Wij zijn in den loop der week door eenen weldadigen regen begunstigd geworden, 't is waar, voor sommige gewassen een beetje te laat. Voor het vlas, op sommige drooge en lichte gronden, waarlijk moest het vroe ger geregend hebben. Er is evenwel min vlas moeten uitgereden zijn dan men het vreesde. Veel vlas zal ondertusschen zijne vereischte lengte niet bekomen. De aardappels, die het brood van den arme mogen geheeten worden, staan zeer schoon; tarwe en rogge zullen ook eene betere uitkomst op leveren dan men het verwachtte. Vele klaver is mislukt. Die eerst snij koren en dan engelsch gras aan hunne beesten kunnen geven hebben, zullen er wel meêgevaren zijn. Die het veronachtzamen nu nog paarde- tand te planten, we beklagen hunne on voorzienigheid of hunne Uardnekkigheidtegen iets, dat nieuw en nuttig is, niet te willen invoeren: Koppigheid of onvoorzichtigheid spelen eene noodlottige rol in deze wereld. Zij, die daaraan mank gaan, zeggen wel: daar is niets dat de klaver overtreft, in den zomer, en loof en rapen in den winter. Over legt dit wel: wat zou u moeten beletten, het eene met het andere wat te mengen? want, goed verscheen, zegt het spreekwoord, is goed te gaar. Groen gegeven, in den zomer aan de beesten, klaver en paardetand, kun nen zeer wel te samen gaan, even als het ook wel kan te samen gaan, klaver en paar detand, ingelegd en gemengd voor den win ter. Eene goede en voorzienige huismoeder legt weigroene erwtenen bonnen in, binst den zomer, om ze binst den winter door hare dierbare huisgenoten te doen etenwaarom zou een goede en voorzienige veehouder, binst den zomer ook geene klaver en paar detand inleggen om het door zijn dierbaar vee te doen opsmullen binst den winter Waarom? Waarom? Omdat het een oud gebruik is het anders te doen. Waarlijk... een zot antwoord. V. D. B. (Stem). Zitting van 16 Juni 1888. Zijn tegenwoordig: de heeren Vanheule, Burgemeester-Voorzitter; Bossaert en Cor- nette, Schepenen; Ridder de Stuers, Soenen, Brunfaut, Beaucourt, Gravet, Gaimant, Ver meulen, Poupart, Verschaeve, Van Daele, Van Eeckhout, Colaert, Raadsleden; Gorris- sen, Secretaris. De zitting wordt ten 5 ure geopend. Mededeehngen. AEr wordt lezing gegeven van eene de- peche in dagteekening van 9 dezer, door de welke de heer Minister van Binnenlandsche zaken en van openbaar Onderwijs laat weten dat zijn departement zou tusschenkomen, voor een derde, in de inrichtingskosten van een nieuw schietingsveld op de oevers der vaart van Boesinghe. Het tusschenkomend aandeel van het gou vernement is hetzelfde voor al de steden en gemeenten die lokalen voor scliij(schietingen inrichten en het toestaan der toelagen is on derworpen aan de voorwaarde dat het leger kosteloos over het lokaal moge beschikken, telkens de militaire overheid er de vraag toe doet. Voor wat de tusschenkomst van het depar tement van oorlog betreft, de heer Devolder verklaart dat de vragen die in hetzelfde doel door andere steden gedaan werden, niet ge lukt hebben. B) De onderhandelingen herinnerende wel ke met de Provincie aangegaan zijn, nopens het ontwerp van vergrooting der lokalen van het Gerechtshof, geeft de heer Burgemeester lezing van eenen brief des heeren Gouverneur in dagteekening van 25 Mei 11., door welken die hooge ambtenaar aan de stad een afschrift overhandigt van een verslag des heeren Hoofdingenieur van den provincialen technie ken dienst, waaruit volgt dat de verhooging van pacht voor liet Gerechtshof maar van 450 fr. zou kunnen zijn. (De stad vroeg eene verhooging van pacht, welke den intrest verbeeldde aan 6 van het kapitaal dat voor de gevraagde werken noodig is, omtrent 40,000 fr.) Ik verhoop, zegt de heer Gouverneur, dat het billijk ware, mits deze verhooging, dat de stad er in toestemde de werken te doen uitvoeren voorzien in het bestek. De heer Burgemeester voegt er bij dat het Kollegie, na rijpe overweging, aan den heer Gouverneur heeft laten weten dat het nutte loos is de onderhandelingen voort te zetten. Het Kollegie za) den Raad een ontwerp voorleggen om de gebouwen tot eene andere bestemming te schikken en in afwachting geene andere onkosten meer te doen. De Raad keurt de handelwijze van het Kollegie ten volle goed. Cj De heer Burgemeester meldt dat de twee filters die bij Dickebusch vijver gemaakt zijn geen ander middel hebben om de stoffen te lossen, welke door de wateren, die ze door- ioopen, worden tegengehouden, dan eene buis van 6 centimeters omtrek, langs binnen, die aan de beek uitkomt, 't Is genoeg te zeggen dat die buis onvoldoende is om door tocht te geven aan den afval van alle slach dien de waters in de fiiters neèrleggen en dat zij bijgevolg dikwijls verstopt is. Het kui- schen der filters wordt dus zeer moeieiijk en langdurig. Om dien staat van zaken te verbeteren, heeft het Kollegie besloten gemelde buis te doen wegnemen en ze te vervangen door eene andere van 20 centimeters omtrek. De zui vering van den filter zal dan gemakkelijker en spoediger kunnen gedaan worden. Het Kollegie heeft ook besloten eenen rooster te plaatsen vóór de buis die de waters van den vijver in den filter leidt. Die rooster is rechthoekig. Aan de uiteinden bevinden zich groeven, geschikt om schutsels in te steken ten einde den ingang van het slijk te beletten in de ruimte tusschen den rooster en den muur der kaai en slechts toe te laten dat er eene zekere iaag water in den filter dringe. Het Kollegie houdt zich ook bezig met de hoedanigeid der waters. Het heeft zich in deze laatste tijden gewend tot den heer Swarts, leeraar van scheikunde te Gent, met wien de heer bouwmeester der stad toe komenden zondag eene eerste onderhandeling moet hebben. Daarna gaat men over tot de dagorde. De rekeningen der openbare en der volks bibliotheek voor 1887 zijn goedgekeurd. De heer Brunfaut zegt dat een deel van het brand materieel in slechten staat is. De slui tingen der lansen werken niet meer, het water ontsnapt langs alle kanten, hetgene de pressing merkelijk vermindert. Indien een brand uitbarstte zou men aan groote gevaren blootgesteld zijn. Die toestand vergt dringend eene verbete ring. Ofwel men moet lasschen koopen van het oude stelsel, hetgeen eene uitgave van om trent 1200 fr. zou veroorzaken, ofwel men moet de lasch van het nieuwe stelsel aankoo- pen, waarvan men zich bedient te Parijs, te Lyon, te Marseille, enz., en waarover men algemeenlijk voldaan is. De kost daarvan ware omtrent 1500 fr. M. Brunfaut legt de voordeelen van het nieuwe stelsel voor. Hij drukt het gedacht uit dat die uitgave, in plaats van door de stad, 't is te zeggen door de schatplichtigen afgedragen te wor den, zou moeten ten laste der verzekerings maatschappijen gelegd worden, die geroepen zijn de voordeelen te genieten der uitgaven die de gemeente zich oplegt. De heer Burgemeester bekent dat de be merkingen van den heer Brunfaut gegrond zijn en hij ontkent de ernstigheid van den toestand niet. Doch hij vraagt dat de kwestie verschoven zij ten einde inlichtingen te kun nen nemen. De Raad onderzoekt en bespreekt het ont werp van reglement der hulp-en pensioenkas ten voordeele der Pompiers, door den heer Burgemeester opgesteld, en verdaagt liet onderzoek dezer kwestie tot eene latere zit ting. M. Brunfaut, wederkeerende op de kwes tie der Pompiers, vraagt eene onmiddelijke oplossing. Na eene nieuwe bespreking, stelt de Raad een krediet van 1500 fr. ter beschikking van 't Kollegie, om het materieel, dat onbruik baar geworden is, te hernieuwen. De zitting wordt ten 6 ure 3/4 geheven. Ja, lezer, Zondag jl., om 9 1/2 ure des avonds, hadden er paardenloopstrijden te IJperen plaats, en, zeggen wij het ronduit, zij hebben ferm doen lachen. In het Zilveren Hoofd, Rijselstraat, wer den er loopstrijden aangegaan eerst tusschen twee korte, dikke, vette paarden, afstand van het Zilveren Hoofd tot aan de Groote Markt, 500 meters. Yaandeltjes wapperden van afstand tot afstand en een luid geschuifel gaf het ver treksein. Beide paarden zetten in den beginne nog al dapper toe Wit moustache geraakte voren en Blikbaard blijft aan de Maanstraat steken. De wedders op Wit moustache jubbelden bij deze overwinning, terwijl deze die op Blikbaard gelegd hadden de gebroken pot ten betalen mochten, maar daarom niet te min hartelijk lachten. 's Anderdaags waren de twee jonge loo- pers zoo stram dat zij bijna geen arm of been meer konden verzetten, dat komt van niet entraineert te zijn. Een tweede loopstrijd ving aan tusschen Reuss en Bon vivant. Recht loopen was voor deze te gemakkelijk, zij kozen eenen kringloop: Zilveren Hoofd, Oude Kleêr- markt, Hondstraat; afstand: 800 meters. Talrijk waren de weddingen. Reuss was overwinnaar, alhoewel hij binst dezen vlucht- loop gevallen was, een weinig gecouronneerd, doch geene erge ongelukken zijn te betreu ren. Nieuw gelach, gejuich en gezuip na dezen loopstrijd. De derde en laatste loopstrijd werd tus schen Bon vivant sn Sayettambour geleverd Zelfde kringloop en dus zelfde afstand. Bon vivant zegepraalt en zijne wedders met hem. Nieuw gegiggel en ook nieuwe toejuichingen gepaard met gedrink. Nooit beleefden wij geestiger loopstrijden en nooit ook hebben wij meer en hartelijker gelachen en zien lachen. Morgen, Zondag, nieuwe loopstrijden, maar deze maal zullen de paarden ingespan nen zijn, weddingen vrij en kosteloozen ingang. Fookmakers zullen er niet te kort zijn. Men zegge 't voort!.... Zooals verleden jaar zijn onze dappere schutters der Burgerwacht met lauweren van den prijskamp van Veurne terug geko men. Zij behaalden den 1" zijd vogel en 12 kleine vogels. Een gulhartig proficiat aan deze moedige schutters. Het Weldadigheidsbureel van Brielen is gemachtigd om, tot beloop van 1200 fr.,eene inschrijving op het grootboek der openbare schuld, met nominaal kapitaal van 1400 fr. te verkoopen, ten einde ze aan de gemeente in leening te geven. De medailje van lste klas is aan den heer De Croix, brigadier-veldwachter te Brielen, torgeschreven voor bewezene diensten binst eene loopbaan van meer dan 35 jaren. Het onweder van Donderdag namiddag heeft verscheidene ongelukken op de streken van Wervick en Komen veroorzaakt. Te Komen is de donder gevallen op de schuur van M. Vanden Bulcke-Mahieu, (Godshuis). Hij heeft het pannendak wat beschadigd en dan langs binnen alles omver geworpen zonder brand te stichten. Bij een anderen slag is hij in de meerschen nabij de Leie gevallen en heeft een kermis- toertje gedaan op den draad, die tot galent rond de rootvlassen gespannen is. Te Wervick is hij gevallen op een oud kruisbeeld, dat voor de hoeve stond van Van Elslande (steenweg Gheluwe). Twee zestig jarige dochters, die van Gheluwe kwamen, zochten eene schuilplaats voor het onweder onder het kruisbeeld. Zij dachten natuurlijk dat er daar voor haar geen gevaar was, toen eensklaps een slag gaf en de twee dochters in den gracht sloeg. De eene was lam aan de billen, de andere kon nog wat voortsukkelen, en bereikte de hofstede van Van Elslande. Men zegt dat de lamheid gedaan is, maar dat de getroffen dochter overal pijn gevoelt en bijzonderlijk in het hoofd. Een gevolg van 't verschot. Men vreest voor haar verstand. Te Busbeke (over Wervick) heeft de don der een klein hofstedeken en twee werk manshuisjes tot asch gelegd. Geene personen werden getroffen. Wat verder, te Linseele, is de donder op eene hofstede van 3 paarden gevallen, waar mhn bijna niets heeft kunnen redden. Te Vlamertinghe heeft de donder op eene woning bij de statie gevallen, hij is langs de schouw binnen gegaan de bewoners die in het huis bezig waren aan hun werk, waren zoo zwart dat de geburen bij hunne aan komst dachten dat zij met Congolanders te doen hadden. Geene bijzondere schade hebben zij te betreuren. Sehieting van Maandag 4 Juni. Froidure Robert, 4 3 5 3 4 19 Ligy Albert, 3 5 1 5 4 18 Boedt Léon, 4 4 4 2 4 18 Bogaert Alphonse, 2 4 5 1 4 16 Vermeulen Henri, 3 1 5 4 3 16 Lesaffre Auguste, 4 3 4 2 3 16 Vantholl Henri, 0 4 4 3 4 15 Deweerdt Charles, 0 4 4 3 3 14 Rotiers Julien, 3 1 o 5 1 12 Vandermeersch E. 2 1 2 4 3 12 Masscheleyn A. 2 3 2 2 3 12 Joos Alphonse, 4 1 2 3 2 12 van den 85 tot den 22 Juni 1888. Geboorten. Mannelijk geslacht 7. Vrouwelijk id. 3. Huweii ken. Florimond Vandevoorde, brouwer, en Ma- thielde Helena Gillebert, zonder beroep. O verlij (lens. Flavia Stragier, zonder beroep, 65 jaar, ongehuwd, Wenninckstraat. Bischoffsheim -9291 Bmnard, 9235 Cantoni, 9210 De Brouckere, 9306<?e/t. Goblet, 9245 Graux, 9247 Steurs, 9222 Van Halteren, 9216 Allard, 9448 de Marnix, 9362 Hermans, 9317 Terlinden, 9345 Tiberghien, 9342 't Kint-Orban, 9299 Vander Burch, 9327 Van Overloop, 9349 Bergé, 9209 Bilaut, 9379 Buis, geh. 9316 Borchgrave, 9367 Claeseens, 9157 Oasse, 9332 Dustin, 9186 De Smedt, 9343 Guillery, 9294 d'Oultremont, 9474 Hanssens, 9188 Jacqmart, 9360 Hollevoet, 9190 Merode, 9422 Huysmans, 9180 Meesens, 9342 Lepage, 9167 Neyrinckx, 9325 Reisse, 9148 Parmentier, 9381 Rousseau, 9224 Simons, 9372 Spinnael, 9156 Slingeneyer, 9349 Urban, 9199 Somzé, 9550 Vanderkindere, 9210 Stroobant, 9332 Van Meenen, 9118 Systermans, 9384 Vauthier, 9181 Theodoor, 9291 Pigeolet, 1596 de Robiano^eA. 1597 Brunard, 1563 de Burlet, 1565 Ileuricot,1592 Dumont, gek. 1605 Hulin, 1578 Pastur, 1590 4—

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1888 | | pagina 2