TAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. De ondankbare Dochter, Derde jaar. Zaterdag 21" Juli 1888. Nummer 29. IJzerenweg. De tijden zijn slecht. Isidoor Albert. Een nieuwe strijder. Boekbeoordeeling. Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 3 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. 50 voor don buiten. Per 6 maanden: 1 fr. 75. Annoncen: 15 cent. por drukregel. Rechter- li'ke eerherstellingen* 1 fr- pe1' regel. Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100.Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicitó, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle lioegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteilen bevattende worden niet opgenomen. Vertrekuren van IJperen naar Poporinghe, 6-50 9-09 10-00 12-07 3-00 Vraagt hoe het gaat aan kapitalisten en •werklieden, aan renteniers en bedelaars, aan vleeschhouwers en apothekers, in één woord, aan rijken, burgers en armen, en zij zullen u antwoorden De tijden zijn slecht. De eigenaars klagen over de vermindering der pachtprijzen de boeren over de weinig •waarde van hun oogst, hoe prachtig hij ook zij; de nijveraars over de slapte in handel en nijverheid; de winkelier over den slechten verkoop,- de werklieden dat het werk schaars en slecht betaald is. En allen heffen in koor eene en dezelfde klacht aande lasten zijn te hoogEn nochtans is het leven niet duur. Het brood is goedkoop, de aard appelen en de boter zijn het ook, de eieren zijn niet schreeuwend van prijshet Yleesch zou kunnen goedkooper wezen doch is veel duurder geweest als thans; de kleederen verminderen van dag tot dag in prijs; enkel de huishuur, in de steden, is nog schromelijk hoog. Men ziet het, de elementen tot een goed, tot een welstellend leven bestaan en toch zijn de klachten algemeen en verre van ongegrond. Wat mag hiervan de reden zijn? Moet men het in den politieken vorm der regeering zoeken? Wie onpartijdig oordeelt, moet neen antwoorden. Inderdaad. liet liberaal ministerie is gevallen door de nieuwe belastingen die het heeft ingevoerd. Het katholiek ministerie is nu aan het bewind. Is het beter Is er meer werk, meer loon dan over jaren voor denzelfden arbeidmeer vooruitzicht dat het beteren zal? Neen, dit is er niet. De toestand blijft slecht, de handel slap, de verkoop onzeker TOONEELSPEL IN TWEE BEDRIJVEN, (Vervolg.) ijl'tle Tooneel. De vorig en, weduive_ Vermeersch. Weduwe Vermeersch. Elodie, wat is er hier gaande? Elodie. Geloof me, 't is te ergZe zet ziek te weenen.) Weduwe Vermeersch. Viclorine, hebt ge uwe tante beleedigd? Victorine. Ja, moeder, maar ze heeft mijne vriendin Valentina ook beleedigd, en dat is alles. Weduwe Vermeersch. Zwijg, Victorine, ik kan wel raden wat er gebeurd is. Uwe tante heeft u te recht be rispt. Victorine. Noemt ge dat te recht, wanneer mijne vriendin heengaat en tante Elodie ze durft beleedigen Elodie staat woedend op). Ja, Julie, ik heb uwe dochter berispt over hare vriendin Valentina. Die juffers gaan van en klein, de winst gering, het werk schaarsch. De verandering van den politieken vorm der regeering heeft nog eens te meer be wezen dat, hoe meer die vorm verandert, hoe meer die zaken gelijk blijven en dat de oorzaak der algemeene krisis in iets anders moet worden gezocht dan in den politieken vorm der regeering. De ministeries verschillen, maar is hun werk niet schier hetzelfde? Blijven niet al de instellingen bestaan als koningdom, staan de legers, budget der eerediensten, schreeu wende bezoldigingen voor de hoogebeambten die alleen de oorzaak zijn van de hooge lasten? Men huilt van besparingen, telkens eene partij aan het bewind komt! En op wie worden de beparingen toegepast? Op de kleinen, op de mindere», maar de groote koppen blijven even vet betaald als van te voren. En wanneer die burgerstaat zich eens het lot van handel en nijverheid wil aantrekken, wat doet hij Eenige bijzondere nijverheden waar sommigen de regeerders belang bij hebben bevoordeeligen door zware inkomende rechten op de voortbrengselen der vreemde concurrentie en dit alles ten nadeele der inlandsche verbruikers. Wanneer het een of ander land door het ontwikkelen en verbeteren van zijn arbeids- materiëel, de baas wordt op de wereldmarkt en zijne voortbrengselen hier goedkooper levert als onze' nijveraars en landbouwers meent gij dat de Staat er zal tusschenkomen om ons werkgereedschap op de hoogte van dat der vreemden te brengen? O neen; de staat mag zich daar immers Diet mede bemoeien, maar hij mag het zich aantrekken en doet zulks om de bevolking te beletten van de voordeelen te genieten die het talent van den vreemde ons schent en om de inlandsche nijverheid in minderheid te houden. De tijden zijn slecht! Maar kunnen onze werklieden niet meer werken; brengen onze landen niets meer op; zijn onze mijnen over stroomd of hare adders in rotsen veranderd? Niets van dit alles. De lust tot werken is te lezen op de gezichten der honderde werk lieden.die arbeidloos langs de straten loopen, gelijk de strijd bij eene openbare aanbeste ding bewijst hoe ieverig de burgerij ook is. De tijden zijn slecht, niet omdat het libe raal ministerie van het roer werd geworpen avond te zamen naar den kouter. Weduwe Vermeersch. Dat zal niet gebeuren. Zondag laatstleden zijt gij om elf uren van de danszaal gekomen, hetgeen voor een treffelijk meisje niet be taamt. Nu gaat gij naar den kouter met een meisje van slechten naam. Neen, Victorine, ik mag zulks niet toelaten. Victorine. Ahge denkt dat ik nog een kind ben Zie, mijn geduld is ten einde. Wij zullen maar verhuizen. Onwederroepelijk vertrek ik mor gen naar Parijs. Ik ben oud genoeg en kan mijn brood winnen. Valentina treedt bin nen.) ^tescSü Tooneel. De vorigenValentina. Valentina. Is er geen belet, als ik binnen ben? Victorine. Neen, Valentina. Weduwe Vermeersch (tot Valentina) Mejuffer, ik heb veel liever dat gij voorbij mijne deur gaat, dan dat gij er binnen treedt. Gij zijt het, die mijne dochter misleidt. Gij zult de schuld zijn haars ongeluks. Ik begrijp niet hoe ge niet beschaamd zijt eene vriendin te verleiden, en uwe ouders te bedriegen. Valentin x (gestoord.) Vrouw Vermeersch, ik doe wat ik doen moet en heb van u geene berispingen te ont vangen, weet ge en de klerikalen er zijn aangekomen, neen, maar omdat de sanfenleving ziek is. Is de krisis niet dezelfde in de republieken: Frank rijk en Amerika: in de keizerrijken Duitscli- land en Oostenrijk; in de koninkrijken Engeland, Italië, enz.? De stoomtreinen, booten en telegrafen hebben de volkeren dichter bij elkander ge bracht, maar ze ook van elkanders ruïne of welstand afhankelijk gemaakt. De oorzaak der algemeene ramp ligt hierin dat de winsten van den arbeid, sinds jaren opgeleverd, in de kassen van enkele rijke farniliën zijn samengestroomd, die dit geld ophouden uit vrees voor verlies of onvol doenden intrest. Er is in de wereld geen gebrek aan geld, aan levensbronnen, maar het geld dat er bestaat komt niet genoeg in den handelmen laat er niet genoeg ver dienen. En verre dat die noodlottige strekking schijnt te eindigen, zij blijft duren, zij dreigt te klimmen. Sleeds grooter wordt het getal kleine bur gers en nijveraars die bezwijken; steeds kleiner het getal der gieren, die alles samen- lioopen in hunne handen. Het werken voor zich zeiven, dit ideaal voor den werkman, is voor altijd ver vlogen. Gelukkig als hij nog kan werken voor anderen, aan den prijs dat zij hem wel willen betalen. Het bezitten der fabrieken, mijnen en werkhuizen door bijzonderen is ook eene reden van den slechten tijd. De meesten der fabriekanten hebben naar anders niet gezien dan 0111 veel geld met weinig onkosten te winnen. Wanneer een vreemde mededinger hen trof, hebben zij de loonen verminderddaardoor konden de werklieden minder koopen, verkochten de winkeliers' minder en zoo werd de slapte algemeende slechte tijd heerschte. Wil de slechte tijd eindigen, dan moet de regeering hare rol veranderenal de beam- ten die het land kan missen te beginnen met den koningen zijn hofal de bezol digingen en instellingen die ons in schulden brengen, als het leger, enz., moeten worden afgeschaft of veel worden verminderd. De regeering moet zich het lot des lands anders aantrekken, dan ons de ellende in het land te brengen. De fabrieken, de werkhuizen en mijnen moeten Staatseigendommen worden en de Elodie. Gij onbeschaamde! Vertrek maar vlug van hier Valentina. Voor u is zwijgen moeilijk,mejuffer Elodie. Neem u maar een weinig in acht. Stoor u met langer, ik zal heengaan. Elodie [terzijde). De ondeugd in persoon Victorine. Neen, Valentina, gij moet blijven. Wacht maar, ik heb slechts mijnen hoed op te zet ten, en ik ben klaar. Weduwe Vermeersch. Victorine, ik verbied u mede te gaan. Victorine. En wie zou mij zulks nog kunnen beletten? Weduwe Vermeersch. Ik, uwe moeder Victorine. Komaan, Valentina, 'k ben bereid. (Hare moeder houdt haar terug, maar Victorine draait zich uit de handen en is weg.) Beiden driftig af.) DIodic, weduwe Vermeersch. Elodie. Men kan maar zijnen plicht gedaan heb ben. Wij hebben ons niets te verwijten, 't Ware te hopen dat God haar geene harde beproevingen deed onderstaan. winsten daarvan al de onkosten afgere kend moeten aan de werklieden komen. En wanneer al de werklieden de volle vrucht van hun arbeid zullen genieten dan zal de welstand algemeen zijn, want iedereen brengt veel meer waarde voor, dan hij aan levensbehoeften verbruiken kan. Een nieuwe medestrijder is ons geboren en hij ziet er kloeken leefbaar uit: Het laatste Nieuws van Brussel is een blad dat wij onze vrienden aanbevelen. Liberaal voor al en Vlaamschgezind, als toemaat, is wat Het laatste Nieuws betracht. Het blad verschijnt zes maat per week, en kost maar acht frank 's jaars, 1 cent per dag! Ziedaar eene uitmuntende gelegenheid voor de Libe rale Vereeningen en andere vrijzinnige maatschappijen, die eene nuttige liberale propaganda willen inrichten bij middel eener dagelijks verschijnende gazet. Het laatste Nieuws geeft, nevens een twee of drietal hoofdartikels, verscheidene kolommen nieuws uit de provinciën van Viaamsch België, de marktprijzen,Kunst- en Letternieuws, beurs berichten en een mooi mengelwerk of feuil leton. In zake van nieuws is het jonge blad dikwijls zijne grootere en oudere fransche confraters der hoofdstad vooruit. Dit hebben wij reeds meermalen bestadigd en wij schrij ven het toe aan de talrijke briefwisselaars, welke het bestuur zich heeft weten aan te schaffen in de voornaamste steden des lands. Gaat maar voort, konfraters van Het laatste Nieuwsmet op papen en Vlaamsch- haters te ranselen; wij juichen toe! Goedbeii in 't leven Het Weekblad. In het Julinummei der Toekomst, een tijdschrift aan wetenschap, onderwijs, taai en volkenkunde gewijd, vinden wij eene recensie van het voorlaatste werkje, door de zorgen van het Willems-Fonds uitgegeven. Wij deelen ze hieronder mede Vraagboek tot het zamelen van Vlaam- sche Folklore of Volkskunde, door Au gust Gittée. Gent. J. Vuylsteke. 64 blz. Prijs: fr. 0,75. Uitgave van het Wil lems-Fonds. Het was waarlijk een voortreffelijk en prijsbaar idee van het Willems-Fonds, de Weduwe Vermeersch. Misschien zal ze te laat haar da woorden herinneren, die haar vader op zijn sterfbed zegde: Kind, bemin uwe weldoeners, dat ondankbaarheid nooit in uw hartsluipe. Elodie. Welaan, Julie, schep maar moed; wij zul len haar bij hare tehuiskomst eens goed de les spellen, en nieuwe pogingen aanwenden om haar van 'l slecht gezelschap te onttrek ken. Weduwe Vermeersch. Niets zal haar verbeteren; de ondeugd is reeds veel te diep in haar hert geprent. Elodie. Victorine is nog zoo slecht niet als ge meent; want ze heeft dikwijls bewijzen gege ven van een goed karakter. Kom, kom, laat ons maar avondmalen. [Elodie legl al het noodige op tafel voor hel avondmaal.) Weduwe Vermeersch. Geloof mij, Elodie, ik heb maar weinig eetlust. De tranen komen mij in de oogen, als ik denk hoe Victorine onze talrijke opof feringen beloont. Gij, even als ik, zijt haar altoos eene moeder geweest. Elodie. 't Is waar, maar ze zal misschien wel ten inkeer komen. Lieve zuster, eet maar een weinig, dat zal uwe sombere gedachten ver drijven (Julie en Elodie zetten zich beiden aan tafel.) HET WEEKBLAD 4.00 6-25 9-05 9-5S. Poperinghe-Hazebrouck, 6-50 12-07 6-42. Houthem, 5-30 8-20 11-10 5-20. Komen, 5-30 7-55 8-20 —9-58 10-03 - 11-16 2-41 2-51 5-20 7-50 8-35. Komen-Armentiers, 5-30 7-55 11-16 2-54 5-20 8-55. Rousselare, 7-45 10-45 12-20 4-10 6-30 Langemarck-Ostende, 7-16-9-51 -12-17 -3-56-6-21 Kortrijk, 5-30—8-20—9-58—11-16—2-41—5-20—7-50 Kortrijk-Brussel, 5-30 9-58 11-16 2-41 5-20 Kortrijk-Gent, 5-308-20 11-16 2 41, 5-20. DOOR Zevende Tooneel. 1__. ome «sijj". -

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1888 | | pagina 1