BEESTIALEN en Beestialen van w West - Nieuwkerke. Bixschote. YERSCHILLIGE TIJDINGEN. Boden. Koopdag te V'lamer ting he op Dinsdag 4 September 1888, en Vruchten Koopdag te Bixschote, op Donderdag 6 September 1888, Meubels, Vruchten, Landsalaam. Zoekt nooit elders de macht van het libera lism, dan in het onderwijs. Onze vermaardheid dagteekent dus van heden niet. Het is lang geleden, inderdaad, dat het kiezerskorps voor de eerste maal aan eon klerikalen kandidaat, die onberaden ge noeg was zijne stemmen te. komen vragen, beteekende dat hij zich met zijne kalvers en koeien mocht bezig houden en dat zijne her sens te vettig waren om er eene nieuwe kommernis te huizen of om er nieuwe be grippen in te planten. Wij zullen dus niemand verwonderd doen opkijken daar er geene gapers onder onze lezers zijn met te zeggen dat ons dorpje te Brugge op een heel zwart bladje aange- teeke-d staat en dat alle gekruinden heel goed ingelicht zijn over onzen plaatselijken politieken toestand. Vele Nieuwkerknaren, die het onuitspre kelijk geluk hadden van zich tusschen vier oogen met onze teedere herders te bevinden, zouden ten gunste van onze gezegden kunnen getuigen. Wat meer is zou men eene over tuigender proef kunnen eischen dan de aan komst over eenige jaren, van een hevig strij denden priester, die vastbesloten was van zich ondanks alles op te dringen en van eenen oorlog zonder rust, noch verpozing tegen het overwinnende liberalism over te voeren GeJukkiglijk of ongelukkiglijk voor dezen laatste, de Nieuwkerknaren hebben de tong op de rechte plaats, na eenige dagen was hij de ecce homo van het dorp geworden. Iedereen toonde spottend den man, met den gang gebroken door het te groot gewicht zijner voeten, met de geweldige armen, die in het ruim spartelenmet den mond, ten teeken van woede of afkeer samengetrokken en die zich enkel ontvouwde om aan eenig beminnelijk kind uit zijne congregatie te glimlachen Zulk een man kan niet onopgemerkt blij ven; men merkte hem op. Zijne ongehoopte faam was niet van na tuur om zijn kokenden inborst af te koelen hij deed zoo veel en zoo wel dat men op heden nog met een gevoel van medelijden over zijn klokkenspel en over zijn versterkt kerkhof spreekt als over zeld zame gebeurtenissen en dat men zich af vraagt of het geene daden zijn van den eenen of anderen ongelukkige te Gheel ontsnapt. Een Nieuwkerknaar. (Om voort te zetten). Eene nieuwe schoonheid van den Roomsch katholieken godsdienst. In deze laatste tijden deed zich herhaalde lijk het geval voor, dat personen, wier hou ding, 't zij in 't verleden 't zij op heden, als vijandig aan de belangen der langgerokten staat aangestipt, voor zijne Eerw. Doorluch tigheid verschenen ten einde de noodige schikkingen te nemen om 't huwelijksbootje te bevaren. Telkens, na vele drukkingen en onmetelij ke theologische uitwijdingen, werd ten slotte natuurlijk de zaak goedgekeurd. Doch, iets verwondert mij en schijnt mij onuitlegbaar. Op de vraag of de belanghebbenden zich alhier ter biecht mochten aanbieden, werd zoo niet glad ontkennend dan toch met onzekerheid geantwoord. Meer nog; de heer pastoor uitte den wensch dat men zich elders van den biechtplicht zou kwijten. Wat beduidt zulke handelwijze? Ten eerste, is zij geen nieuw stellig bewijs dat er in den godsdienst, zooals hij wordt geoefend, twee maten en tioee gewichten zijn? Ten andere; Ofwel Mijnheer de Pastoor van West-Nieuioherke bezit min krachten dan loelkdamge priester van de omstre ken-, Ofwel, zoo hij dezelfde macht in handen heeft, dan vinden wij zijnen raad uitzin nig, ten ware dat de vreemde priester, den toestand der biechtelingen niet kennende, hun, zonder nadere inlichtingen te nemen, hunne zonden zou vergeven. Maar dan nog blijft het feit bestaan waarvoor de pastoor van Nieuwkerke weigert de biechtelingen te aanvaarden-, deze laatsten zijn buiten dien gehouden hunnen toestand kenbaar te maken en de geheele waarheid te zeggen; zoo niet, zij, die reeds niet in staat van gra tie zijn omdat de doodzonde voort bestaat, begaan eene nieuwe schennis door eene slechte biecht te spreken en het huwelijk mag niet voltrokken worden. In beide gevallen is de kwakzalverij even klaarblijkend Aan bet oordeel van alle rechtzinnige men schep. zult gij niet ontsnappen: comedianten zijt gij en comedianten zult gij blijven. Daar buiten kunt gij niet. Koes van Riesenaelde. Van lachen zult ge geen eksteroogen krijgen, dacht onze pastoor, toon bij zondag zijnen stoel der waarheid beklom. En zijne toehoorders lachten, maar 't was op 's pas toors kosten. De brave man heeft waarlijk eene vijs los. Nauwelijks is het eenige weken geleden dat bij in zijne kuip raaskalde van maagden die door den II. Geest overlommerd werden en in haren schoot bij mirakel een kindje kregen, en zondag laatst heeft liij opnieuw een sermoen gedaan, dat in de kerk, binst de heilige mis, te pas kwam als een kanten kraag aan den lials eener koe. Waarvan mag dan die opvolger en plaats vervanger van God wel gepredikt hebben? hoor ik vragen. Waarvan? Hewel toch geens zins van 't evangelie zulde. Hij sprak van een paard, dat gestolen werd. De dieven verkochten het. Het gerecht kwam er tusschen. Het paard was reeds betaald cn de dieven gaan loopen. De eige naar aan wien men het paard ontstolen had, moest de koopsom aan den kooper te ruggeven en was toch zijn paard kwijt. Ziet ge dien braven bóer daar een gezicht trekken als een honddie men mostaard aan de tanden gewreven heeft, als men komt zeggen dat liet niet genoeg was dat hij zijn paard ontstolen werd, maar dat bij daarbij nog een duizendtal ballekens mocht afleggen. Hoe dat alles kwam, dat wist de pastoor zelf niet en hij zegde maar kortweg: Menschen ik kan er zelf niet uit, (uit het sermoen, niet uit de kuip). We zullen dat later wel beter weten. En daarmede was 't sermoen gedaan! Iedereen schoot in eenen lach en de pas toor stond te kijken als een uil in een gotegat. Niet waar, die goede herder begint te verhuizen in zijne bovenkamer en het is noodig dat men hem zoohaast mogelijk naar Gheel zende tot meerdere eere en glorie van God. Amen. Sedert vele jaren. Maulde, 30H" Januari 1888. Lange jaren reeds gevoelde ik hevige pijn in de rechterzijde; ik heb de Zwitsersche Pillen Hertzog aan 1 ft'. 50 de doos genomen en ben er zeer tevreden over, dewijl ik sedert geene pijn meer gevoel; ik ben er zeer verwonderd over zelfs. Ik mach tig u dit schrijven openbaar te maken. (Handteeken gewettigd). Hautewoeur Aan M. Pelerin, apotheker, 12, Schild- knaapstraat, Brussel. Vacantiereizen. ^excursion kon digt ons voor de maand Augusti eene reeks reizen aan. Den 25 augusti, reis naar Schotland, den 27 augusti, naar Normandië en Eretanje. Den 1 September, reis naar Constantinopel Athenen en naar het Oosten. Eene maand, 1,450 fr. Den 3 September, reis naar den Tyrol en Beieren. Eindelijk den 10 September, reis door gansch Italië, in bijzonderen trein. 20 dagen485 fr. Verders, kleine aangename reizen van eenige dagen, in België, oevers der Maas, Dinant, Spa, Grotte van Han, Groot Her togdom Luxemburg, Triér, in Holland, op de oevers van den Rhijn en der Moesel, te beginnen van 55 fr. Het programma dezer reizen wordt gratis gestuurd aan al de personen die er deaan vraag van doen aan M. Ch. Parmentier, bestuurder der Excursion, 109, Boulevard Anspach, Brussel. Be Redenbacli'sfeesten zullen plaats hebben te Rousselare, den I en 2 september aanstaande. Ziehier het programma der feesten; Zater dag, 1 september, om 6 1/2, avondfeest, met medehulp van de heeren E. Blauwaert, ba- ryton, E. Iluysmans, tenor en Lerminiaux, violonist. 1° Uil voering van de Rodenbachsliedoren en van den zangdiebt van Jan Blockx De Klokke Roeland, woorden van A. Roden- bach, onder 't bestuur van den toondichter (200 uitvoerders mannen, vrouwen, binders en orkest). Zondag, 2 September, om 9 ure, ontvangst der maatschappijen aan de statie; om 10 1 2 ure samenkomst op de Groote Markt, om daarna stoetsgewijze naar het kerkhof te gaan, waar plaats heeft de plechtige inhul diging van 't praalgraf, gebeeldhouwd door Julius Lagae, le prijs van Rome. Vier redevoeringen of gediclilen zullen uitgespro ken worden. Om 2 ure ontvangst aan de statie der vreemde muzieken en maatschappijen die zullen deel nemen aan den verheerlijking stoet, die van 3 tot 5 ure door de bijzonderste straten van de stad zal trekken. Om 5 ure groot muziekfeest op de Groote Markt, door vier uitgelezene muzieken. Om 9 1/2 ure vuurwerk. Den 2 september om 10 ure 's morgends doet de familie van den dichter eene mis lezen in St-Michiel waartoe zij de vrienden en kennissen van Albrecht Rodsnbach uit- noodigt. Men meldt uit Poperinghe, 7 augusti: Het gerucht dat hier verspreid \>c: i nopens een ongekend venijn, welk de hopvelden zou aangetast hebben, is gelukkig valsch. Nergens is er een spoor van dergelijk venijn te ontdekken. De hop staat volop in bloei en niettegenstaande het gestadig slecht weder en de ongehoorde natte, belooft de hopoogst goed en veelopbrengend te zijn. Oostende. Het schoone weder, dat wij sedert eenige dagen genieten, heeft de menigte naar Oostende doen stroomende lieve badstad is vol vreemdelingen, en op het uur van het badgetijJe biedt het strand een levendig uitzicht op. Onder de aantrekkelijkheden van het sei zoen, moeten wij nogmaals de Tentoonstel ling melden, welke in het Leopoldspark ingericht is. De bezoekers zijn er zeer talrijk, ea ieder een verlaat de lokalen hoogst voldaan over liet boek. Eiken avond is de Tentoonstelling verlicht met electrisch lichtschoonc concerten wor den er gegeven. Zondag aanstaande 19 Augusti, zal in de Expositie een Tentoonstelling-kampstrijd van kleine kinderskens (van 1 tot 7 jaren) plaatsgrijpen; het zal zeer belangrijk zijn en het getal inschrijvingen, van nu af reeds genomen, zullen, vóór Zondag, tot meer dan honderden beloopen. Er zijn talrijke en schoone prijzen te winnen. Den zelfden dag, groot concert gegeven door den Kring, der Ocarinaspelers van Brusselmen spreekt nog voor andere fees ten voor later, wij zullen erop terugkomen. Middel om 's winters en 's zomers vele eieren te hebben. Men moet zonder meedoogen, alle jaren al de hennen die ouder zijn dan dan 4 jaren, verkoopen of in den pot steken. De hen legt het grootste getal eieren aan den ouderdom van drie jaren. In haar vierde jaar legt zij min, doch hare eieren zijn grooter. Van vier jaren af vermindert het leggen. Eone hen die vijf jaar oud is, kost zooveel van voedsel als eene hén van drie jaar en legt minder. Men mag dus de hennen boven de vier jaar niet houden te meer dat jongere hennen late en vroeg in 't jaar leggen en de oude niet. Als men hennen van een, twee, drie en vier jaar goed bezorgt, voldoende voedsel, wat groen cn een zeer net en warm kof geeft, dan zal men het jaar door overvloedige, verscho eieren hebben. Van eenen anderen kant zal men ook winnen in de hoedanigheid van het vleesch, want het vleesch eener hen van vier jaar is niet taai. Om aan het verzoek van onze lezers te voldoen zullen wij van heden af wekelijks de boden mededeelen, welke in onze stad hunne standplaats hebben. Zilveren Hoofd Riselstraat. Nieuwkerke, bode P. Bodein. Vertrek Woensdag en Zaterdag, om 1 1/2 ure. Nieuwkerke, Mallepost. Vertrek uit IJperen: 's morgens om 6 ure, 's middags om 12 1/2 ure. Aankomst in IJperen: 's morgens om 10 1/4, 's namiddag om 4 1/4. Bronzen Hoofd, Riselstraat. Neêrwaeslen, bode Zaterdag, vertrek om 12 ure. Eollebeke, bode Cn. Durie. Zaterdag, ver trek om 1 1/2 ure. Meesen, Mallepost. =Vertrek alle dagen om 11 1/2 ure 's morgens; 's namiddags om 5 ure. Café de Commerce Hondstraat. Weslroosebeke, bode Ch. Verfaille. Zaterdag: aankomst om 8 ure, vertrek om 2 ure. Passcliendale, bode Verbeke. Woens dag en Zaterdag, vertrek om 2 1/2 ure. Belgische Scheur Hondstraat. Moorslede, bode L. Tanghe. Woensdag en Zaterdag, vertrek om 2 1/2 ure. Hótel de Gand, Hondstraat. Ilouthidst, bode Facquet. Zaterdag aankomst om 9 ure, en vertrek om 1 ure. Nieuwkerke, bode Henri Bodein. Den Zaterdag, Dinsdag en Donderdag aankomst om 9*ure en vertrek om 1 ure. Kemmel, bode W. Vennem. Den Zater- terdag en Woensdag aankomst om 9 ure en vertrek om 1 ure. Merckem, bode Syssau. Den Zaterdag aankomst om 8 ure en vertrek om 1 ure. Zandvoorde, bode Desmarets. Den Zaterdag aankomst om 8 ure,- vertrek om 3 ure. Dranoulre, bode Deryckc -Verhaeghe. Den Zaterdag aankomst om 10 ure, vertrek om 2 ure. co td rd p 8 s S3 H Wijk Brandhoek, ter hofstede gebruikt door Ferdinand George, landbouwer, om 1 ure juist voormiddag, Beschrijving der goederen: BEESTIALEN. 8 Melkkoeien, 2 vaarzen, 5 jaarlingen, 3 verkens warof eene volle zeuge, en dertigtal hennen en eenen haan. Welken koopdag zal gehouden worden met gereed geld en verhoog van 10 door het ambt van den Deurwaarder üix- mudestraat, 8, te IJperen. ter hofstede gebruikt door de wedu we Wybo, om 9 ure juist voormiddag, Als VOlgt BEESTIALEN. Zeven melk- koien, twee Vaarzen, twee vaarze- kalvers, vier verkens, vijf en twintig hennen, twee pintars, en twee haanden. „iüy; 7-rr O P O -l H O P o *1 av 2 g- a 2- co n f4 3 y UI CD O M O O 10 CO O CO - O co O O O O O o O O O O O O O H o H w (O CT CO O C5 iO OO CJT <1 O o O O O CN O O CM O O O O O O o O O O O O O O CO O O O O O O O O O w O CO o o O ui bO "V} O O o O O O O O O o O O O es OQ £2 00 00 00 OD ÜQ c 00 00 00 LANDSALAAM:2 wagen?, een karre, 't kuip en keirnalaara. VRUCHTENOmtrent 1 Heet. aardappelen. VAN MEUBELS. Tafels, stoelen, klëerkassen, slag- horlogie, tin- gleis- ijzer en aardewerk, standen, kuipen, seulen en het keukengerief. VRL1CHTEN. Omtrent I heet. 3.2 aren klavers 2d0 snede; omtrent I heet. 32 aren suikereijen; omtrent I heet. 32 arenbeiton: omtrent I hectare 32 aren aardappels LANDSALAAM. Ploeg, snijpaard, aalkuipen, graander, bakkorsalaam, koelbakken, standen, 't kuip- en keirnalaam. Verders eene groote hoeveelheid brandhout. Welken koopdag zal gehouden worden met den gereeden gelde en verhoog van 10 °/0 door het ambt van den Deurwaarder Ak. ESOïc, Dixmu- destraat, 8, te IJperen. i tt 'zP vcföV «e Vft.Si V

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1888 | | pagina 3