STADSNIEUWS. Zingen en dansen. Prijsdeelingen. Goede uitslagen. Luchtbal Burgerstand Boekennieuws. Zillebeke. Nieuwkerke. West - Nieuwkerke. kunnen wij niets beters doen dan elkeen aan te raden den Landdag van Gent hij te wonen. Hij zal plaats hebben op Zondag 9 September aanstaande, in de groote zaal Valentino. In een volgend nummer zullen wij meer inlichtingen geven. Onze Gemeenteraad heeft, tengevolge van een ordevoorstel van den heer Vermeulen, zich in zijne laatste zitting onledig gehouden met de kwestie der toelating voor het laten zingen en dansen in de herbergen binst de gemeentekermis. liet gerucht, dat door die volksvermake lijkheden ontstaat, moet natuurlijk de rust storen der vreedzame geburen; maar als er eenigen zijn, wier slaap daardoor onder broken of zelfs belet wordt, zijn er niet veel meer, die er zich mede vermaken? En hebben die eenigen meer recht van gerust te slapen, dan die velen van zich eens ferm te vermaken? Wij denken 't niet en kunnen dat niet aannemen, vooral wanneer men te midder nacht eindigt. Immers gedurende de kermis dagen gaat er toch niemand veel slapen met de kiekens. En de herbergiers, die hooge lasten en pachten af te dragen hebben, mogen toch ook wel een oordje verdienen. Wij zeggen zelfs dat, wanneer onze stede lijke Raad het reglement, nopens het dansen en orgelspelen in de drankslijterijen, herziet, hei geraadzaam ware uitdrukkelijk te zeggen dat, om een zoogezegden Café chanlant te openen, het niet noodig is hoegenaamd welke toelating te vragen. Iedereen mag in zijn huis pianospelen en zingen zooveel en zoolang het zijn herteken lust, zonder dat hij er aan wie ook van spreke; welnu waarom zou zulks in eene herberg, plaats van verzet en plezier, niet zijn mogen 1 De barbarijorgels zijn wel de grootste ruststoring voor de geburen, daarom denken wij ook dat er niemand met reden over zou kunnen klagen, wanneer men na midder nacht stipt alle spelen met die tuigen ver biedt. Wat het zingen met begeleiding van piano betreft, dat kan niet als eene erge ruststoring doorgaan en derhalve meenen wij het maar redelijk zulks overal en onvoorwaardelijk toe te laten, waar men er lust toe heeft. Wij kunnen het niet helpen, maar wij zijn mannen van den ouden trant; wij volbrengen stipt en gaarne al onze plichten en werken naarstig om ons dagelijksch broodje te ver dienen, maar als het er op aankomt om ons eens lustig te vermaken, dan zijn wij er ook bij en voorwaarts! eens ferm gefiikkerbeend, gezongen en gesprongen. Wie weet daar wel iets op te zeggen? Die dat afkeurt steke zijn hoofd in eenen zak en bedanke de wereld. Jl. zondag voormiddag woonden wij de prijsuitreiking bij aan de leerlingen der kostelooze stadsschool voor kneclujes, be stuurd door den heer Verduyn. De uitgestrekte Uallezaal was pfoppens vol. Onder de aanwezige overheden, die de plechtigheid voorzaten, bemerkten wij de lieeren Burgemeester, Schepenen, vele Raadsheeren, de lieeren van den Wereld lijken schoolpenning, menig officier der Burgerwacht en der Bezetting, bedienden, bijzonderen, leeraars, enz. enz. De leerlingen waren letterlijk opeen gestapeld, een bewijs dat onzo stadsjongens- school zoodanig in voorspoed en bloei toe neemt dat de lokalen allichte wel zouden kunnen te klein zijn om al de leerlingen behoorlijk te plaatsen. De verschillige stukjes, die op 't program ma voorkwamen werden allen, zonder on derscheid uitgevoerd met eene kundigheid die van het uitgelezen onderwijs getuigden, welke-de kinderen daar genieten. Iets, dat dient opgemerkt te worden, is de snelheid, waarmede de prijsuitdeeling daar geschiedtook zou er anders geen einde komen aan die ellenlange afroeping der overwinnaren. Dat de heer Bestuurder en zijne wakkere Onderwijzers onze beste gelukwenschen aanvaarden vcor den vlijt en de zelfopoffe ring, die zij in het vervullen hunner lastige, moeilijke en maar al te dikwijls ondankbare taak aan den dag leggen. 's Anderdaags om 3 ure namiddag was het de beurt der kostelooze stadsmeisjes scholen, bestuurd door Mevr. D'Haeseleire. Nog eens krioelde het er van lieve ge zichtjes omstrengeld van lintjes en strekjes men zag er niets dan lachende wezens, vol hoop, leven en vreugd. In de zaal ook was men opeengetast als haringen in eene ton en het verwondert ons dat de orde daar nog maar zoo dikwijls ge stoord wordt, zoo zeer zit men er gespannen. Terwijl eene lange reeks overheidsperso nen de zaal binnentraden om de plechtigheid voor te zitten, speelde het muziek onzer Pompiers het vaderlandslied, terwijl de opeengeperste menigte luidruchtig toejuichte. Tusschen de uitreiking der prijzen en onderscheidingen, hebben de leerlingen der hoogero klassen met kundigheid, samenhang cu wezentlijk talent twee koorzangen uitge voerd, die in de zaal de diepste stilte deden heersclien om daarna een handgeklap te doen losbersten, dat de zaal dreunen deed. De kleintjes hebben daarna een kinder- tooneeltje: Les Travaux Champêlres ver tolkt op eene wijze, die ieders bewondering wekte en herhaalde en algeineene salvo's uitgelokt heeft. En wie werd niet ontroerd wanneer, op het einde van dat tafereeltje, de kleine meis jes eene dankbetuiging brachten aan hem, die in onze stad zooveel voor het onderwijs der volksklas gedaan heeft, namelijk aan onzen waardigen heer Burgemeester, die terecht wel overtuigd schijnt dat in de ver spreiding van het onderwijs het heil der volkeren besloten ligt. Wij kunnen Mevr. D'Haeseleire geenen lof genoeg betuigen voor den taks en de zakenkennis, waarmede zij een onzer meest- geachtsteen belangrijkste onderwijsgestich ten heeft weten in bloeienden toestand te houden spijts al de aanrandingen en valsche beschuldigingen door de machtige vijanden van alle degelijk onderwijs gestadig en on verpoosd tegen haar hare onderwijzeressen en hare school uitgekraamd. Eere dus en dank aan de waardige en talentvolle Bestuurster en hare ijvervolle ond er w ij zeressen Met genoegen kondigen wij eene reeks goede uitslagen aan voor onze betalende lagere meisjesschool, bestuurd door Mejuffer L. Van der Haegen. Mej. A. Germonprez, onderwijzeres in gemelde school, heeft met onderscheiding de proef onderstaan van regente voor het onderwijs der vlaamsche taal. De juffers Aug. Campus en Irma Halet hebben in de normaalschool van Luik, we derzijds met onderscheiding en voldoening het diploma van regente bekomen. Eindelijk komt Mej. A. Collon, die verle denjaar in den middelbaren kursus van Luik aanvaard werd, het voorbereidend diploma van regente te bekomen. Wij sturen die bekroonde juffers onze vu rigste geiukwenschen toe. Dinsdag avond, rond 6 1/2 ure, is er boven onze stad eenen luchtbal voorbijgetrokken. Eenigen zeggen dat hij van Parijs kwam en anderen dat hij te Ilazebrouck opgestegen was. Deze laatste gezegden schijnen de waarschijnelijkste vermits hij van 't westen naar 't oosten trok en niet van 't zuiden naar 't noorden. Het was een heel groote ballon met vier reizigers, twee lieeren en twee kinderen volgens de berichten die uit Thielt toekomen, waar hij gedaald is. van den 17 tot den 24 Angusti 1888. Geboorten. Mannelijk geslacht 2. Vrouwelijk id. 6. ISuvveïa jïten. Luitovicus Lapiere, dienstknecht, en Sophia De Waeghenaere, zonder beroep. O verlïj deus. Karei Vangheluwe, landbouwerswerkman, 49 jaar, ongehuwd, St Jacobs buiten. Julia Gheysen, winkelierster, 78 jaar, we duwe van Pieter Baert, Boterstraat. Clemencia Kestelyn, zonder beroep, 74 jaar, weduwe van Jan Durnez, Rijselstraat. Regina Devynck, dagloonster, 68 jaar, echt- genoote van Karei Legrand, Meenenstr. Florimond Parein, kleermaker, 59 jaar, echtgenoot van Josephina Houssen, Mee- nenstraat. Jozef Spons, zonder beroep, 86 jaar, wedu- waar van Maria Talion, Dixmuidestraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht 1. -= Vrouwelijk id. 2. CILIA is de titel van een nieuw werk van don zoo gunstig gekenden romandichter, Is. TEIR- LINCK. Het is eene andere roerende bladzij de uit de geschiedenis van ons arm Vlaan deren, dat door franschdolheid en dweperij nader ten val wordt gebracht. De roman zal twee boekdeelen uitmaken, in kl. in-8° formaat en met fraaie letter op schoon papier gedrukt, en tegen prijs van 3 frank aan de inschrijvers gestuurd worden. Men kan inschrijven bij den heer Ad. HOSTE, uitgeverte Gent en bij den uitge ver dezes blads. Dinsdag aanstaande zal ons dorpje in volle feest zijn. Onze heer Burgemeester, Baron deVinck, is onlangs te Antwerpen het huwe lijksbootje ingestapt en komt nu met zijne edele echtgenoote zijne blijde intrede te Zil lebeke en op zijn kasteel, Het Hooge, doen. De heer Burgemeester Baron de Vinck is een dier zeldzame klerikalen, die aan iedereen volle vrijheid van denken laten en ieders politieke overtuiging eerbiedigen. Hij kan wel tegenstrevers, maar onmogelijk politie ke vijanden hebben en daar hij en zijne famielje echte weldoeners voor Zillebeke wa ren en nog zijn, zal elke Zillebeeknaar die gelegenheid te baat nemen om zijne erkente nis jegens dien uilgelezen man te betuigen. Ons dorpje zal dus in zijn beste gewaad steken en den lieere Burgemeester en zijne edele gemalin een onthaal voorbereiden, dat waardig zijn zal van hen, die er de edele helden van zijn zullen. Jaarschriften, praal bogen, versiersels, vaandels, stoet, niets zal daar te kort zijn, noch te wenschen laten. Iedereen, zoowel liberaal als klerikaal, zal het zijne weten bij te dragen en zich vol gaarne eene opoffering getroosten om dat feest te helpen opluisteren. Dat de weermaker dien dag zijne beste zon uithange en alles zal naar wensch afloopen DE TOESTAND. [Vervolg). Maar beging hij met eene kinderlijke vrij postigheid onnoembare domheden, laten wij hem dit recht wedervaren dat hij het maar deed om zijne zinnen te ontspannen en om hem uit te rusten van het stroef werk,waar aan hij zijn onmetelijk wezen gewijd had. Eene tegenpartij inrichten, en haar de noodige samenhechting en kracht geven om de plaatselijke geuzerij uit te roeien, dat was de overheerlijke droom dien zijne vurige ziel in hare reine geveinsdheid gestreeld had. (Bossuet). Want, men moet het zich herinneren, tijdens dat Monseigneur van Brugge ons Petrus toezondeen grootcr opbouwer en afbreker voor den Eeuwige, menschen en zaken alles ging in de katholieke partij tot de bandeloosheid over en leefde in eene vreemdsoortige verwarring, die sinds den toren van Babel hare weerga niet meer ge kend had, en het gevoel van het martelaar schap was zoo bij van de uitdooving dat, op den noodlottigen dagder kiezingen, de slacht offers terugdeinsden en zoo aan de afschu welijke liberalen de voldoening ontnamen van ze met eene buize in de beste voorwaar den, tunnel grootte, op te tooien. Maar Petrus, altijd dezelfde Perrus, de vermaarde, de eenige, de ware Petrus de Groote, in één woord, wist wat hij aan God, aan het vaderland enaan Nieuwkerke schuldig was. In eenige voorbereidende politieke sermoe nen scheldnamen uitbraken, den hevigsten strijd hoog ophemelen, het stemmen voor de liberalen tot nieuice doodzonde maken, dan opYolgentlijk de scholen, de Meeting en de Patronage met het geld van anderen stich ten, dat was zijn eerste werk Goddelijk werk, waarlijk waardig van den God van goedheid en vrede, dien hij te Nieuwkerke vertegenwoordigt, mits eene schoone jaarwedde (ongetwijfeld van den Hemel komende of van de Belgische geld kas?....) Genoeg geschertst Want zijn werk staat daar recht! Het blijft, leeft en ontwikkelt zich! Wat scheelt het hem dat het nulliteiten zijn, die het samenstellen en hit ondersteunen en zonder twijfel bekent hij inwendig dat het aan de nulliteit van zijne aanhangers zelve is dat hij den mageren uitslag, dien hij tot nu toe bekomen heeft, danken mc et. En dan, is hij daar niet, hij, die verstand genoeg heeft voor allen, om er iets van te maken, een oneindig klein iets, wij nemen 't aan, maar toch iets. Overigens eene opko mende populariteit zou die aan zijne politieke heerschzucht niet schaden, die zijne beste hoedanigheid is en zou die zijne partij niet blootstellen om eens dit ongenoegen te sma ken, dat den vroeglijdigen dood veroorzaakt? Want wij hebben ze gezien, die leemten, die men te vergeefs tracht aan te vullenWij hebben ze gehad onze twee groote dooden Ons te vroeg ontroofd, de man met de vaste, onwrikbare overtuigingen, die hunne bron in de wetenschap hebben, de groote werker, de nauwlettende herziener onzer kiezerslijsten Ons te vroeg ontnomen die andere, de voortplanter van eene rijke en geachte fa- milje, de minzame gezel, de vriend van den werkman, de weldoener van den arme, de burger, die de algemecne genegenheid ge noot Zij zijn daar niet meer, helaas! om ons te geleiden, maar wij, ten minste, die jong zijn, zweren wij van het politiek testament, dat zij ons bij elke daad huns levens nagelaten heb ben, te eerbiedigen en te volgen: Voor waarts voor de Waarheid en de Rechtveer- digheid I Voorwaarts voor het Recht en de RedeElders gerust Eenig rechtzinnig lezer zal mij misschien vragenWat heeft het beproefd Nieuw- kerksch liberalism betracht tegen de afge richte tegenwerking, wat heeft het gedaan om zijne overheersching in de toekomst te verzekeren? Aan deze vraag zal ik met rondborstigheid en rechtzinnigheid trachten te antwoorden. Op dit uur hebben wij dezelfde grieven tegen de liberalen niet meer uit te brengen, dan op den dag na de gemeentekiezingen. Judassen zijn op het achterplan gescho ven geweest en daardoor zelve in de onmo gelijkheid gesteld ons in catamini ie scha den. Die zuivering, door hen voorbereid, die er alle belang bij hadden ze te vermijden, biedt het dubbel voordeel van aan deze laat ste volle vrijheid te verschaffen ons en het goede deel van het liberalism rechtstreeks aan te vallen, eene voldoening, die zij sinds lang in rechte waren te verhopen. Dat de verraders dus handelen, dat zij naar hartelust doen, ad majorem, Tartufï gloriam (Wordt voortgezet). A. M. D. G-. Aan alle Christenen, Zaligheid en Zegen! Ter gelegenheid der Jaarlijksche Kermis Kluchtige katholieke Gaaischieting, gegeven door den K. K. 1000 frank prijzen in allerlei kunstvoor werpen. Reglement. Art 1. De houten gaais der pers worden bij uitzondering door de bijzonderste gaais der Meeting vervangen. Art. 2. Het inleggeld beloopt tot de som van tien franken voor de geloovige zielen, l'en de Voortplanting, M den S' Pieterspenning, tien den Congo. Art. 3. De gaais zullen in de volgende orde op de pers worden gesteld Oppergaai: Paul Louche, voorzitter. Zijgaai n° 1Pier Vervoet met galochen uit de schaal. Zijgaai n° 2Miss Pierrots met «ene splenternieuwe kornette. nTrragy— t frflB T

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1888 | | pagina 2