STADSNIEUWS. Runstnieuws. Verdronken. Ongeval. Rodenbach's feesten. De moord van Meenen. ZiMeke. Dekemy van Kortryk. Dekeny van Meenen. (Wordt voortgezet.) tien nieuw dagblad komt te Brussel te verschijnen. L'OfBce de Commerce, orgaan van de nijverheid en den koophandel, kosteloos uitgedeeld aan de belangrijkste nijveraars en koophandelaars van Belgie en den vreemde. ITOffice de Commerce biedt veel voordeden aan de nijveraars en koophande laars asu door hare kostelooze bekendma king. Men wakkert deze aan die willen hunne zaken uitbreiden hun etablissement bekend te maken bij middel der aankondi gingen van dit dagblad. 110, Anspach- laan, 140. Sedert jaren wrocht de heer Emiel Coffyn, van IJperen, aan het vervaardigen eener penduul en twee kroonlichters't waren stukken van echte kunst, waartoe het ge duld van een werkman onvoldoende scheen, en tot welker vervaardiging de heer Coffyn verscheidene bijzondere werktuigen uitge vonden had ofliet vervaardigen. Na twee jaren en half werken en zoeken, waren ein delijk de juweeltjes voltooid: de penduul en kandelabers, elk zoo omtrent zeventig cen timeters hoog, zijn gemaakt in ebbenhout eu ivoor -of elpenbeen. Deze grondstoffen werden verwrocht naar een viertal stielen meubel-, draai-, inleg- en beeldhouwwerk. De vloertjes van enkele nissen zijn slechts eenige vierkante centimeters groot, en op zoo eene geringe oppervlakte had de kunste naar tot 300 steentjes of ticheltjes ingelegd. Op sommige plaatsen is het lijstwerk zooda nig licht gemaakt, dat men een vergrootglas noodig heeft om gansch de fijnheid des werks te bestatigen. Het ivoor gelijkt in vele plaatsen aan kantwerk, zoodanig zijn de bloempjes met kunst en zorg afgemaakt. Het uurwerk gaat bij middel der elektrici teit. Zooals men ziet heeft men hier met een meesterstuk te doen, waarbij iedereen bekent nog nergens de weerga aangetroffen te hebben. De lieer Coffyn stelde zijne meesterstukken te IJperen ten toon, en er was maar een woord, om den schepper zulker mooie voort brengselen te loven. Een Parijsch oudheids- kundige spoorde den kunstenaar aan, deze meubelstukken naar de Wereldtentoonstel ling van 1889 te zenden, en verzekerde hem gemakkelijk liefhebbers te vinden die 5000 fr. zouden betaald hebben voor zoo iets puiks te bezitten. Toen kwam de heer Coffyn op het ge dacht, eerst zijn werk naar den Qrrrand Concours van Somzéee te zenden. De meubelstukken werden op een schouw stuk gesteld dat 1 m. 20 plaats vergde, welke den heere Coffyn in eene voorname galerij der tentoonstelling afgestaan werd aan 30 fr. den meter, 't zij 36 fr in alles. M. Coffyn plaatste dus zijn werk onder glazen klokken en reisde weer naar IJperen. Maar nu gingen veel IJperlingen den Grand Concours bezichtigen en vonden nergens de uitstalling van hunnen stadge noot. Dit vernemende ging hij zelf naar Brussel kijken, maar... vond penduul noch kandelabers meer! Hij trachtte te vergeefs oenen kommissaris te ontmoeten, om hem daarover rekening te vragen. Hij ontdekte niemand Moedeloos doorloopt hij heel de Belgische afdeeling, en valt eindelijk op zijne uitstal ling in't diepste eener zijgalerij, eene soort van zakstraat, waar de bezoekers, in den gro d geen doortocht ziende, natuurlijk niet binnen gaan. Zonder M. Coffyn te raadple gen of zonder er hem kennis van te geven, hadden de bazen uit den wedstrijd de plaats welke M. Coffyn in eene hoofdgalerij betaald had, aan iemand anders afgestaan, en zijne aldaar tentoongestelde voorwerpen op eene ongelegene plaats gedragen, waar ze nu staan aan 't einde der vitrien van eenen Luikschen wapenf'abriekant en in de onmid- delijke tegenwoordigheid van opeengesta pelde... slijpsteenen De glazen klok bedekte onvoldoende de penduul, zoodat het stof gemakkelijk in het uurwerk dringen kon. Hoe vinden de lezers de sans-gêne van de bazen uit den Grand Concours? Gelukkig- lijk zijn er nog rechters in Brussel die M. Coffyn eene flinke schadeloosheid zullen toekennen voor het geleden nadeel; want ■wij vernemen, dat de kunstenaar zijn recht zal doen gelden en daarin geven wij hem honderdmaal gelijk. P. S. Bij het te pers leggen vernemen wij dat onze stadsgenoot eindelijk recht be komen heeft; na zijne billijke eischen bij de bevoegde personen voorgelegd te hebben, verkreeg de heer Coffyn dat men zijn kunst gewrocht in de door hem aangekochte plaats zou ten toon stellen, en nu prijkt het, vol gens verdiensten, in de midden galerij, waar het eenieders bewondering opwekt. De genaamde Louis Clinckeinaillie was met zijne lijn de Rijselpoort uit getrokken om te gaan visschen; terwijl hij zich aan dat vermaak overgaf, maakte hij eene valsche beweging, die hem liet evenwicht deed ver liezen en hij viel in het water, waarin hij den dood vond. De jongen was sleclis 11 jaar oud. Twee jongelingen, daar aanwezig en niet kunnende zwemmen, durfden het niet wagen den drenkeling achterna te Springen om hem le redden. Toen andere hulp opdaagde en '(jongentjeuitgehaald werd,was het reeds een lijk. Het was nog maar een half uur dat het knaapje het ouderlijk huis verlaten had, toen men het dood terug bracht. De ouders zijn ontroosbaar, Het zoontje van onzen Policie-Commissaris M. Delbroucq, speelde met eenige zijner makkers bij den dam van Dickebusch-vijver, waar men putten gegraven heeft voor de waterleidingswerken. In zijnen loop deed de jongen een valschen slap en viel in eenen put van zes meters en half diep. Aanstonds snelde men hem ter hulp en weldra gelukte men er in het kind ongehinderd uit te halen. Het is er van afgekomen met den schrik. Morgen, zondag, gaat het muziek onzer Pompiers naar lloeselare, om met zijne te genwoordigheid de Rodedbach's feesten te helpen opluisteren. Burgerstand van don 24 tot den 31 Augusti 1888. Mannelijk geslacht 3. Vrouwelijk id. 7. Huwelijken. Jan Laplace, daglooner, en Viotorina Pvfftel, kantwerkster. O veelij deus. Edmondus Denudt, dienstknecht, 62 jaar, echtgenoot van Rosalia Ivestelyn, Mee- nenstraat. Ilomain Cuvelier, zonder beroep, 73 jaar, weduwaar van Joanna Dejaegher, Rij- selstraat. Kinderen beneden <le 7 jaren. Mannelijk geslacht 0. Vrouwelijk id. 2. Men schrijft ons uit Meenen Donderdag morgen, 30 Augusli, was het middenpunt der stad in rep en roer. Wat was er gebeurd? Wij zijn uit nieuwsgierig heid op inlichtingen gegaan en welhaast vernamen wij het volgende: In het kazernestraatje Nr 16 alhier, wonen de echtgenooten Jules Bailleul-Verbrugghe. Sedert eenigen tijd beschuldigde Bailleul zijne vrouw betrekkingen te hebben met andere manspersonen en, van tijd tot tijd bedreigde hij haar, zoo zij in haar leven voortging, niet alleenlijk eens ferm af te rossen, maar haar het leven te benemen! Vrouw Bailleul gaf weinig acht op 't gezegde haars mans, omdat zij de volle overtuiging had dat de beschuldiging, haar ten laste gelegd, ongegrond was. Dagen, weken, ja maanden liepen voorbij en dat huisgezin leefde altijd voort in twist. Kortelings zegde Bailleul tot zijne vrouw: Zoo, gij volherdt in uw boos leven? Gij wilt mij voort tot schande strekken. Hewel,'t is goed!!! Melanie Verbrugghe deed haren man be merken dat hij te lich'geloovig was en dat hij zich meer moest zwichten van de vuile tongen. Wat! zegde zij, ik zou mijne hu welijksplichten te buiten gaan; gij beeldt u in dat ik mij met andere manspersonen begeve! Verschooning, man! Verschooning! Het is liet openbaar gerucht dat u beschuldigt zulks te doen, en vroeg of laat zult gij het duur bekoopen, snauwde hij haar toe. Vrouw Bailleul kon legen die ongegronde beschuldiging niets inbrengen en liet haren man zeggen. Woensdag avond was hij wat laat te huis gekomen en zocht nogmaals twist met zijne vrouw. Jules, lieve vent, laat mij toch gerustbad zij hem al wee- nen. Hij aanhoorde de bede zijner vrouw en legde zich ter rust. Donderdag morgen, bij het krieken van den dag, was hij ontwaakt en als van den duivel bezeten. Hij stond zachtjes op, nam een tafelmes, deed het goed snijden en ging er meê voor het bed waar zijne wettelijke vrouw in den diepsten slaap was ingeslui merd. Nevens het bed van de vrouw lag een kindje van nauwelijks zes weken; hij bezag het lieve wichtje met een kwaad oog en na derde zonder vrees deze, met wien hij beloofd had zijn leven te eindigen! Daar deze te sla pen lag, maakte haar man haren hals wat bloot en doorstak haar de keel met het snij dend werktuigDe vrouw ontwaakte en riep om hulp. De geburen kwamen toegesneld, maar toen zij bij Melanie Verbrugghe konden geraken, lag de arme vrouw reeds in haar bloed te zwemmen: zij had drie messteken in de keel en twee in de linkere zijde. De misdadiger toonde geen leed over zijne bedrevene daad! De Gendarmerie. Onmiddellijk was de gendarmerie van het feit verwittigd, en begaf zich ter plaats. Melanie Verbrugghe gaf nog teeken van leven, doch spreken kon zij maar weinig meer. De moordenaar is ondervraagd ge worden door den Heer Kommandant der Gendarmerie, en naar wij uit bron vernomen hebben drukt hij geen spijt uit over dat begane schelmstuk. De arme vrouw is rond 7 1/4 ure overleden. Zij was 23 jaren oud. Aanhouding van den moordenaar. De zelfde morgen is Jules Bailleul door de Gendarmerie dezer stad aangehouden, onder beschuldiging van moord op zijne vrouw. Verleden Dinsdag hadden de feesten plaats welke wij Zondag 11. aangekondigd hebben. Gansch ons dorpje was mooi versierd. Overal, zoo ver het oog reiken kon, ont waarde men niets dan groen doorweven vaantjes, strikjes en lintjes. Daartusschen van afstand tot afstand praalbogen en zege poorten waarboven allerlei welkomgroeten en jaarschriften prijkten. Boven alle huizen wapperde de vaderlandsche vlag en de gevel van menig huis was netjes opgesmukt. Daar ook waren tal van jaarschriften en welkom- groeten als zoovele getuigen van de gene genheid, de verkleefdheid en de achting die de Zillebeeknarcn zonder onderscheid van denkwijze de edele familje de Vinck toedra gen. Welhaast werd de aankomst der beminde feesthelden gemeld. De stoet vormde zich; al de maatschappijen de gemeente met hunne banieren en kartels aan 't hoofd mieken er deel van. Lang en indrukwekkend was de stoet. Het sein van den optocht werd gegeven. Die lange schaar van overheden, maatschap pijen en bijzonderen stelde zich in beweging en trok den heere Burgemeester Baron de Vinck en zijne edele gemalin tusschen twee hagen opeengeperste nieuwsgierigen te ge- moet. Op het ontmoetingspunt hielden allen stil men stapte uit de rijtuigen en de heer Sche- pene trad vooruit om de feesthelden in naam der gansche gemeente te verwolkomen en geluk te wenschen. Hij deed zulks in eene roerende vlaamsche rede. Een algemeen bra vogeroep bevestigde die woorden. Dan nam de heer Ridder de Stuers het woord in naam der Sl Sebastiaansgilde. In een wel doordachte en boertige aanspraak gelukwenschte hij de jonge en edele echte lingen en staafde zijne gezegdens met feiten. Hij sprak vlaamsch en dat op eene wijze, die van de grondige kennis onzer moedertaal getuigde. Hij wist daarbij zijne rede met fijne en welgepaste zetten te doorweven, die algemeene vreugde, gelach en toejuichingen lorbersten deden. erscheidene andere welkomgroeten wcr- Jabboke, Leftinghe, Mannekensvere, Moore, Oudenburg. Schoore, Sinl-Pieterscapelle, Slype, Snaeskorkc, Stalhillo, VlUsegbem, Westkerke-R»xem, Zande, Zandvoord#, Zerkeghem, Zevecote, Baviehove, Belleg'nem, Beveren, Bisseghcin, Cuerrie, Peerlyk, Desselghem. Gullegfiem, Harelbeko, lleulo, Hulste, Kortryk: Bydragevan de lcdon, Collecte op den feestdag van 17 July Byzonderc gift, Verschelde byzoridere giften, Van medalieu en beeldekens, Pensionnaet van St-Amandus in 't Collegio, Weezenhuis van den H. Geest, Broeders Van Dale: kostelooze knechtjesscliool, Broeders van de goede Werken: Kostelooze Knechtjesschool, Bewaarscholen, Broeders van de Christel. Leering: Kostelooze school, Vlarningslr. Gesticht van St Louis, Externaet in't gesticht van St Ni- colaue, O. L. V. der Engelen: Arms meisjesschool, Pensionnaet, Externaet, Zusters Paulinen: Pensionnaet, Externaet, Speldewerksch. Gest. Amerlinck: Anne meisjessch. Scnool van arrno meisjes, genaemd Verrue, School van arme meisjes, Overleie, Idem, genaemd Van Dale, Externaet van Joufv. Seynaeve, in het Boggynenhof, Externaet van Joufv. Van den 140,oo CO,80 50,oo 50,oo 500.OO 30,oo G,50 68,oo 10,oo 40,50 50,oo 122,00 23,00 27,oo 70,oo 70.oo 44,30 81,oo 85,oo 75,oo 125,00 175,00 128,14 2S6,oo 90.oo 220,70 143.50 255.51 256,44 200,oo 36,84 1,20 30,oo 22,5o 235,62 151,38 142,27 C9,oo 65,oo 75,70 60,20 41,50 79,33 31,oo 82,00 38,oo 50,oo 100,80. 80,oo 31,28 18,oo Drlezsche, 37,35 - Externaet van M. Vanhoutte, 10,oo Lendelede, 105,oo Marcke: de Parochie, 20.oo het Klooster, 50,oo Oyghrrn, 161,oo Rolleghem, 75,00 S.inte-Catherine, 14,50 Sint-Louis, 53,50 Sweveghem, 300,oo Vichte, 43,91 Vive-Sint-Eloy 53,00 AVaertghera, 328,oo AVinckel-Sint-Eloy, 120,oo 4858,53 Aelbake, 56,00 Becelacre, 160,oo Comen, 95,oo Dadizeele, 120,oo Gheluwe, 225,00 Herseuux, 113,5o Houthem, 100,20 Lauwe. 80,oo Ledegliem, 222,oo Luingne, 205,52 Meenen: Bydrage van de leden, 461,80 n Bisshoppelyk Collegia, 32.oo Gesticht St Jooris, 210,oo "lerseele, 170,oo Moorslede, 245,09 Mouscroen: Bydrage van de leden, 525,20 ,i Klooster der Damen van Maria, 225,oo Collegie van St-Joseph, 93,70 Reckem: Bydrage van de leden, 550,oo ii Byzonderc gift-, 50,oo Risquons-tout, Rolleghem Capelle, 85,00 Slypa. 22, oo Ten Brielen: Bydrage van de leden, 295,oo ii Byzondere gift, 40,oo Werviek: Bydrage van de leden, 113,oo Zusters van Liefde, 190,oö ii Grysde Zusters, 50,oo Weezenhuis, 11,00 Klytschool, 60,oo Broeders Xaverianen, 25,oo Wevelghem, 318,oo Zandvoorde, 130,oo 5280.01 Geboorten. T—m

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1888 | | pagina 2