Ringesteking SCHI ET ING A VENDREJJ A LOÜER Terres a Labour -1 Aalbrecht Rodenbacli, Zegevierende intrede Sterfgeval. West - Nieuwkerke. Karikaturen uit een dorpsbal Bixschote. Burgerstand BERICHT. Gemeente Brielen op Karmis-Zondag 16 September 1888, GROOT BAL Gemeente Gheluvelt op Zondag 30 September 1888. de 4 hectares 57 ares 44 centiares PRÉS, FONDS BATI, la commune de KEMMEL door P.-P. Denys. I. De edele germaansche afkomst der Rodenbach's. II. De Rodenbach's in de omwenteling van 1830. III. De familie Jules Rodenbacli-de la Houltre. IV. Aalbrecht Rodenbacli en de stu dentenbeweging in liet Klein Seminarie te Roeselare. V. Aalbrecht Rodenbacli aanvoerder der studentenbeweging te Leuven en in het geheele Vlaamsche Land. VI. Over de Eerste Gedichten van Aalbrecht Rodenbacli. VII. Over het drama Gudrun VIII. - Ziekte, dood en begraving van Aalbrecht Rodenbacli. IX. Over al de gedichten van Aalbrecht Rodenbacli. X. De Rodenbaeh'sfeesten. (Redevoe ringen op het graf). XI. Naklank. (Boekdeel van boven de 100 bladzijden, versierd met het portret van Aalbrecht Ro denbacli). Prijs: 1 fr. Men schrijft in ten bureele van dit blad. van M Julius Lagae te Rousselare. Men schrijft uit die stad, 31 Oogst: Gisteren heeft de heer J. Lagae, prijs van Rome (beeldhouwkunde), zijne intrede gedaan in zijne geboortestad, die met veel luister de zegepraal van haren inboorling gevierd heeft. De heer Lagae is aan de statie ontvangen geworden ten 2 ure. Van zijnen eersten stap op den geboortegrond, had een treffend voorval plaats: bij het afstappen van den trein ontving hij van eone juffer uit Brussel, zijne verloofde, een rozenknop dien hij geheel den dag in het knopsgat gedragen heeft. De bekroonde werd naar het stadhuis ge leid door al de maatschappijen, zonder on derscheid van partij.Op gansch den doortocht was er niet één huis dat niet bevlagd was. Eenige zegebogen waren nog opgericht op sommige plaatsen. Aan het Zwanestraatje, waar de held van het feest nog gewoond hoeft, was eene zegepoort Opgericht, waarop al boven stond een transparant verbeeldende eene zwan die in haren bek een lauwertak houdt, met een opschrift. Het banket, dat ten 3 ure in het stadhuis opgediend werd, vereenigde meer dan hon derd inschrijvers. Groote geestdrift en zeer toegejuichte heildronken. De voorgevel van het stadhuis was des avonds door de gaz verlichL De stad Roeselare vierde Zondag, 2 Sep tember, de aangekondigde plechtigheid, ter nagedachtenis van den dichter Rodenbacli, die in 24 jarigen ouderdom overleed. Het concert, waarop uitsluitelijk stukken van den dichter werden uitgevoerd, had een over groot publiek uitgelokt en de verschillende componisten, allen Vlamingen, werden even als de uitvoerders luidruchtig toegejuicht, 's Zondags werd eene overgroote volksmenigte in de sierlijk bevlagde stad ontvangen. In de kerk had eene plechtige mis plaats ter nagedachtenis van den dichter en daarna werd de stoet gevormd, die zich naar het graf moest begeven om het gedenkteeken in te huldigen. Prof. Verriest voerde hier het woord en schilderde in sierlijke bewoordin gen de korte, maar schitterende loopbaan van Rodenbach af. Daarna spraken nog Dr Delbeke, Dr A. de Brouwer, en ten slotte droeg Em. Hiel een prachtig gedicht voor. Zaterdag overleed te Rousselare Mevrouw Charles de Brouckere, geboren Ritter. Eene groote menigte woonde Donderdag de lijkdienst en de begravenis bij. Wij bieden aan de achtbare familie onze innige deelneming. CHAREL EN TORIA. Ha, ha 't zijn de liberaaltjes, de zwijntjes, de gazetten.de vuile tongen van Nieuwkerke die opnieuw in hun klavergras zitten, t Is waarlijk plezant om zien hoe zij de eene deur in de andere uit, het nieuws van den dag gaan debiteeren 't is Charel-ci, Toria- la, Pietje-lh-bas en zoo kan men uren, dagen, maanden en jaren zagen over zaken die geenszins het bespreken weerd zijn. Allez, vriendjes, laat ons redelijk zijn en alles langs den besten kant beschouwen. Charel, zegt men, bemint Toria; Toria bemint Charel. Inderdaad, iets dat volgens mij geheel natuurlijk is! waarom? Charel is sedert menige jaren bij Madame in dienst: Dicht bij den hof waarin hij dagelijks werkt woont zijn vriend Pietje. De vriendschap vereischt dat hij nu en dan zijnen ouden makker bezoeke; zulks heeft hij, van den beginne af, niet verwaarloosd. Maar onmo gelijk was het hem zijnen vriend te bezoeken zonder kennis met zijne vrouw te maken. Hij vond Toria élégant, ravissant, éloquent ja zeker charmant. Heur kornettesmoeltje, heurjolie tailleheure maintien, beur talent bevielen hem! Hij heeft haar in 't stille in 't diepste van zijns menschenhart bemind, wat valt er daaraan te zeggen? Gelukkige Charelgelukkige Toria En die laplanders van Nieuwkerknaren babbelen en lachen daarmee en ware het niet van mij ze zouden het rechtuit in het Weekblad doen zetten! Is dat geen schande? Rechtuit gesproken... ik zal zwijgen bij zonderlijk voor mijne ziele zaligheid, want kwade tongen hebben nooit geen gelijk. De woorden, welke gij hieronder lezen zult zijn voor Charel, Toria en consoorten alleene, het is verboden op doodz mde ze te lezen voor eenieder 's avonds bij den donkeren Aan Charel! Mijn bedroefden CharelUw edelmoedig heid kan ik niet genoeg loven en aanschou wen. Het is een christelijke plicht zijnen evennaaste bij te staan. Uw' vriend Pieter helpt gij voor zooveel het in uwe macht is, God zal het u loonen. Cotoletten in de ker misdagen met Toria en Pieter geëten, zullen rijstpap in den hemel gewonnen hebben. Zoek jong en oud, getrouwd en ongetrouwd, en als er later, buiten het jaarlijksch pensioen welke gij nu van Madame komt te verkrij gen nog eene eeremedalie te winnen is, zal zij later op uwen borst geplakt worden. Zorg in afwachting goed voor uw lichaam, om nog lang het menschdom deugd te kunnen! bewijzen Aan Toria! En gij Toria-lief, zorg altijd voort voor het welzijn van man en kinders. Als er middel is van eene vlieg in uw net te vangen, doet het maar open. Recommandeert altijd uwe goede diensten. Een weinig maïs voor de hennetjes, een soupeetje van coteletten, un pen de ceci un peu de cela, en wat olie in de lanteernen, dat doet de zaken draaien. De man heeft het gemakkelijker, het huis houden is onkostelijker en wordt aangena mer, enfin iedereen wint er meê Aan Pietje! Mijn braven pieter, mochten alle mannen, die hoornen dragen, zoo gelukkig zijn als gij en de Heilige Josef in vroegere tijden. Wij zouden veel min tweegevechten, slechte huis gezinnen enz... te betreuren hebben, in een woord zou men op onzen aardbol veel min verdriet ontmoeten. Aan Catrientje! 't Is spijtig maar 't is zoo. Er is niets aan te doen. In plaats van eenen geheelen Charel is er voor u maar een halven meer. Ware ik in uwe plaats ik zou mij van nu voortaan met Pietje trachten te geneeren. Aan Madame! Proficiat, mijne respectabele Madame, het is al uitverkoren volk met wie ge handelt en wandelt of die gij ten uwe dienste hebt. Het is slechts drie jaren geleden dat uw Flupje het burgerkruis van eerste klas en gratis eene reis naar IJperen en Gent beko men heeft voor diensten bewezen aan do.... jeugd en het vaderland. Dat is nummer een. Nummer twee is ons Pierrotje, Die trekt u ook nog menig karotje, Als ze 's avonds wil te vrijen gaan, Naar onze zwarte soutaan En nummer drie is nu Charel, le Martyr du jour, gedemissionneerd, gepensionneerd, gebreveteerd voor goede diensten bewezen aan de... menagie-wijven. Nogeens, zorg en waak Aan 't publiek! Zondag aanstaande spreken wij van den man die ging met den keun naar den buk. Wat geduld, als 't u belieft! In afwachting, goede lezers, salut en de kost en de wind van achter. Parade en lange Toria, rue de Steenwerck, Cour Dorothée, 226. het Darwinismus verheerlijkt Sedert eenigen tijd bevindt zich hier op de parochie een kerel, die een gevaarlijk spelle tje speelt. Die man is gekend onder den naam van den witten haan en schept behagen in alles af te luisteren en over te dragen. Er is niet eene herberg waar hij onder de stoors of door het spleetje der gordijn niet gaat zien wie er is; niet ééne danspartij, of bij wil we ten wie er meêdoet; niet één gezelschap waar een liedje gezongen wordt, of bij wil den zanger en de woorden van het lied kennen, en dit alles draagt hij over aan den pastoor. Wij weten niet hoeveel hem dat stieltje van spioen wel opbrengt; maar wat wij zeker weten, is dat de wille haan wel moet opletten dat hij niet gevangen wordt, want men zou hem kunnen zijne slagpennen uit trekken om hem te beletten uit te vliegen en te kraaien. Want men moet lafaard zijn tot spioen te dienen van eenen man die zelf te lafhartig is om te gaan zien wat gij geerne weten zou, en met zulke mannen kan men niet te streng handelen. Dat de witte haan dus oppasse en zijn zwarte roofvogel ook, want wij zijn voor nemens dit niet langer te dulden. Een Bixschoienaar. van den 31 Augusti tot den 7 September 1888. Geboorten. Mannelijk geslacht 5. Vrouwelijk id. 5. Huwelijken. Amatus Devaux, schoenmaker en Juliana Parmentier, naaister. O verlïjj den». Ludovicus Clynckemaillie, 11 jaar, scholier, St Pieters buiten. Sophia Fauvarcque, zonder beroep, 66 jaar, echtgenoote van Ludovicus Roscamp, Meenenstraat. Maria Buyse, zonder beroep, 27 jaar, onge huwd, lange Thouroutstraat. Catheiina Dobbelaere, zonder beroep, 89 jaar, weduwe van Pieter Baratto, Wen- ninckstraat. Fideel Declercq, daglooner, 76 jaar, echtge noot van Rosalia Notredame, St Jacobs- buiten. Pieter Samyn, slachter, 72 jaar, echtgenoot van Juliana Blomme, Dixmuidestraat. Karei Verbrugghe, schijnwerker, 65 jaar, echtgenoot van Nathalia Devroede, Bo- terstraat. Paulina Vanhouckc, zonder beroep. 78 jaar, weduwe van Jan Wouts, Rijken Klaren- straat. Kinderen beneden de 7 jaren Mannelijk geslacht 1. Vrouwelijk id. 2. De uitslag is altijd zeker!Ville en Hesbaye 3den Februari 1888. Ik heb uwe Zwitsersche Pilleu Hertzog aan L fr. 50 de doos genomen, en heb er mij ten beste bij bevondensedert dan hebben mijne maag pijnen volkomen opgehouden. (Handteeken gewettigd). W. Dantinne. Jules ISAAC, herbergier en laarzen maker te IJperen, maakt het publiek kenbaar dat hij voortaan geene schul den meer zal erkennen, welke zijne vrouw, Maria ASTAES, zou kunnen maken. aan de herberg K>en Iiivtll dicht bij het Yper-Hoeksken GROOTE ingespannen paarden en muilezels FR. PRIJZEN, £5» FR. Inschrijving ter herberg Den Inval, van 2 tot 3 ure. Inleg 1 frank. Voor andere voorwaarden men zie de plakbrieven. 's Avonds om 9 ure, Maatschappij St Sebastiaan. aan de Pers lOO FR. PRIJZEN, vooruit gegeven door den Hoofdman JULES de LAVELEYE, Inleg 7 fr. terug 6 fr. Inleg in Het Gemeentehuis, van 11/2 tot 2 1/2 ure namiddag, om ten 3 uren te beginnen schieten en te eindigen om 6 ure 's avonds. Alle andere voorwaarden naar ge woonte. UNE CONTENANCE DE ET PATURE, situés en S'adresser chez Monsieur Henri DAMBRE, a Kern mei. fffiiTTTTi of 'k Heb vooral de jeugd zien woelen Hupplen, spartlen, links en om Onder 't luide dansgetrom Tusschen banken, tafels, stoelen. 'k Zag ook dikke lieden springen, Een jong meisje aan hunnen arm En die klaagden dat het warm Was om zich door 't volk te wringen En ik hoorde zware mannen Met een dikken buik vooraan, Als met eenen vracht belaan Hen met liefjes lief aanspannen! Verder zag ik platte boeren Met hun pet dwars op 't gezicht, Zoekend steeds hun evenwicht, Menig lieve kind opvoeren Hier zag ik een juffer kijken Als verstomd op haren man Omdat hij een kusje ontnam Waarom voor zoo weinig wijken?.... Daar scheen de andere in de wolken Als ze, in 't aangaan van een vals, Werd gevat om keuren hals, Voortgerukt in dwarrelkolken Ik ontwaarde er ook studenten, Die in hunne dolle vlucht Zich verheven in de lucht Prijkend over hun talenten I Eindlijk zag ik meisjes jokken Nu zóo hevig, dan zoó ras Dat het haar gegeven was Te verliezen hare rokken I Kortom, 'k zag vele aperijen, En vele apen, groot en klein Die misschien wel menschen zijn Verre van de danspartijen! Ekn overtuigd Darwinist. West-Nieuwkerke, September 1888. MET K-Ei-

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1888 | | pagina 3