STADSNIEUWS. Algemeene Prijskamp Vlaamsche Ster. Volksfeesten. Gulden Bruiloft. Sterfgeval. Burgerstand Boekbeoordeeling. Aalbrecht Rodenbach, De Leeuw eu de Geuzen. Bixschote. Sterfgevallen. Als we nu zien hoe de papen de onderwij zers van destijds als hunne werktuigen, 't. t. z. hunne knechten, beschouwden in de klerikale propaganda, kunnen wij de libera le partij niet genoeg geluk wenschen den moed gehad te hebben die jezuïtische wet van '42 te hebben afgeschaft. Ongelukkiglijk is de wet van 1879 niet blijven bestaan; maar we zijn overtuigd dat onze partij met de eerste gelegenheid opnieuw ons onderwijs zal verwereldlijken en onafhankelijk maken van de priesterpartij. Natuurlijk zullen onze fouten van vroeger ontweken worden, men zal met meer omzichtigheid te werk gaan en den opstand tegen 's lands wet beter weten te beteugelen, als kwame hij nogmaals van de papen. Geen toegeven en verduldig ver dragen, maar krachtdadig handelen met den nagel op den kop te slaan. Men ziet ook dat de Vicaris-generaal, die het verslag goedkeurt, er geen kwaad inziet de kinders aan te zetten buiten de school eene collecte van de H. Kindschheid - in te richten op eene wijze dat er geen burger lijk gezag iets op te zeggen vinde ->Dit is om de liberale schoolopzieners machteloos te maken, die bij Toorbeeld niet dulden zou den dat eene gemeenteschool, met allemans geld betaald, eene plaats van uitsluitend kler rikale progaganda worde. En zoo wordt van jongs af de schooljeugd aangezet om aan de bevelen der schooloverheid te ontkomen. Inderdaad, de klerikale partij is de school van eerbied 1 X. van het Middelbaar Onderwijs van den eersten graad, in 188S. Het Staatsblad heeft den uitslag van den prijskamp tusschen de gestichten van mid delbaar onderwijs van den ln graad afgekon digd en, onder het getal bekroonden, vinden wij twee leerlingen van ons stadskollegie; zij hebben te zamen 3 benamingen bekomen. i° De heer Bossaert, Albert, der la- tijnsche rhetoriekklas, bekomt de 3e eervolle melding in den prijskamp van natuurweten schappen; hij bekleedt de 13e plaats op 150 medekampers. 2° De heer Van Biesbroeck, Kamiel, der 3" beroepsklas, bekomt: a) De lc eervolle melding in den prijskamp van Duitschen opstel, met de öe plaats op 121 medekampers; b) Het le accessiet in den prijskamp van Engelschen opstel, met de 4e plaats op 121 medekampers. Onze beste gelukwenschen aan die jonge bekroonden De Tooneel- en Letterkundige Maatschap pij De Vlaamsche Sier heeft de eer' harè bescherm- en bijtredende leden kenbaar te maken dat hun de rekening hunner bijdrage als lid voor het aanstaande tooneeljaar in de eerste dagen zal aangeboden worden. Uittrek van het reglement. Art. 13. Om als beschermend lid aan genomen te worden, moet men de ver plichting op zich nemen ten minste 25 fr. 's jaars in de kas der maatschappij te storten. Dit lid heeft recht tot eeue voorbehoudene plaats voor hem en gansch zijn huisgezin, in de gewone jaarlijksche vertojriingen der Vlaamsche Ster. Art. 14. Om als bijtredende lid aange nomen te worden hoeft man slechts jaarlijks 10 Iranken in de kas der Maatschappij te storten. Dit lid heeft recht tot eene ingangs- kaart voor hem en al zijne vrouwelijke bloedverwanten, die onder hetzelfde dak wonen. Art. l4biB' Er worden personeele kaart en van 5 franken verleend aan alle manne lijke en vrouwelijke personen, die geene vrouwelijke bloedverwanten, onder hetzelfde dak wonende, naar de vertooningen mede- leiden. Deze kaarten moeten insgelijksvoorop betaald worden. Art. 15. Elke inteekenaar ontvangt slechts ééne kaart, dienende voor de vier vertooningen. Deze kaart zal elke vertooning afgenomen en eenige dagen vóór de naast- komende teruggestuurd worden. Zondag, 23 dezer, zullen bij Zillebeekvij- ver eene reeks prachtige feesten gegeven worden, die niet missen kunnen eene groote menigte volk en nieuwsgierigen uit te lokken. Op de feestprogramma's lezen wij inderdaad: mastklimming, concert, bolling voor mannen en vrouwen, opstijging van eenen luchtbal, feesten op het water en menigvuldige andere vermakelijkheden, te lang om te melden. Niet waar, lezer, dat belooft veel en het zal der moeite waard zijn om zien? Kon nu maar de weêrmaker het goed gedacht hebben zijne beste kermiszon uit te hangen, hetgeen te hopen is, dan mag men zeker zijn dat het aan geene wandelaars ontbreken zou. Men zegge het voort Verleden dinsdag vierden de heer A. Naeghels-De Busschere en zijne vrouw de vijftigste verjaring van hun trouwfeest. Gansclh de Meenenstraat was mooi versierd alle huizen warea bevlagd en op menige gevel prijkte een lieilwensch of een jaar schrift. Menig fraai geschenkje werd den gulden bruiloftvierders door de geburen en vrienden aangeboden en 's avonds was heel de wijk prachtig verlicht. De bewoners der Meenenstraat kennen het waarlijk om hunnen gebuur op eene waardige wijze te yereeren. Zij hebben er een handje van om gulden bruiloften in te richten en te doen wellukken. Het moet een schoone dag geweest zijn voor die eerbiedwaardige ouderlingen, die op hen een onuitwischbaar en zoet aanden ken achtergelaten heeft. Zooveel blijken van achting en genegen heid hebben voorzeker menige traan van aandoening uit hunne oogen doen opwelienf Wij voegen onze gelukwenschen 'bij deze van die gansche buurt en roepen mede Lang en gelukkig leven nog de echtelingen Naeghels-De Busschere. Donderdag is alhier overleden de heer Beele, lid van de bestuurraden van het Willems-Fonds des Koopliandelshrings en der Liberale Associatie. De heer Beele was nog in den bloei des levens. Hij was alom bemind, geëerd en geacht. Zelfs zijnen tegenstrevers wist hij eerbied in te boezemen, zoozeer was hij rond borstig, openhartig en recht voor de vuist. Hij was een lieftallig man, gespraakzaam, beleefd, vriendelijk en immer bereid zijnen evenmensch diensten te bewijzen. Hij teldeniets dan vrienden. Zijn te vroegtijdig afsterven is een gevoe lig verlies voor liet vlaamsch liberaiismus in onze stad en in den ganschen omtrek. Zijne begraving zal Maandag morgend, om 10 ure, in de Pieterskerk plaats heb ben, waar zijne veelvuldige vrienden het als een plicht aanzien zullen hem eene laatste hulde te bewijzen. van den 7 tot den 1 September 1888. Geboorten. Mannelijk geslacht 6. Vrouwelijk id. 3. Iluweli 1 ken. Servaes Lauwers, bakker, en Leonia De- clerck, dienstmeid. O verlij dens. Lievinus Siroux, plafonneerder, G7 jaar, echtgenoot van Alexandrina Dumeez, Lan ge Thouroutstraat. Catherina Slosse, zonder beroep, 79 jaar, ongehuwd, St-Jans-Hospitaalstraat. Ivo Lignel, zonder beroep, 77 jaar, onge huwd, St-Jacobs-buiten. Hendrik Beele, koophandelaar, 45 jaar, echtgenoot van Florencia Vanhaelewyn, Rijselstraat. Kinderen beneden de jaren. Mannelijk geslacht 4. Vrouwelijk id. 0. Wij hebben reeds de verscijning gemeld van een tconeelstukje in twee bedrijven, zonder mannenrollen, getiteld: De ondank bare Dochter. Den schrijver, de heer Is. Albert, heeft ree is meer dan eens op tooneelgebied gunstig van zich doen hooren. Zijn nieuw Werkje overtreft zijne voorgaande stukjes. Het bevat treffende toestanden en leidt tot eene uit muntende zedeles. De dialoog is eenvoudig en natuurlijk. Het stukje is derhalve zeer geschikt om door meisjesgezelschappen te worden opgevoerd. Het is te bekomen ten bureele van dit blad aan den prijs van 50 centiemen. door P.-P. Denys. I. De edele germaansche afkomst der Rodenbach's. II. De Rodenbach's in de omwenteling van 1830. III. De familie Jules Rodenbach-de la Houttre. IV. Aalbrecht Rodenbach en de stu dentenbeweging in het Klein Seminarie te Roeselare. V. Aalbrecht Rodenbach aanvoerder der studentenbeweging te Leuven en in het geheele Vlaamsche Land. VI. Over de Eerste Gedichten van Aalbrecht Rodenbach. VIL Over het drama Gudrun VIII. - Ziekte, dood en begraving van Aalbrecht Rodenbach. IX. Over al de gedichten van Aalbrecht Rodenbach. X. De Rodenbach'sfeesten. (Redevoe ringen op het graf). XI. Naklank. (Boekdeel van boven de 100 bladzijden, versierd met het portret van Aalbrecht Ro denbach). Prijs: i fr. Men schrijft in ten bureele van dit blad. Het schijnt dat de bespieder, overdrager, mauwvager, de witte haan enfin waarvan wij verledene week gesproken hebben, reeds het loon zijner daden begint te ontvangen. Over eenige dagen begaf bij zich naar eene hofstede, waar hij wist dat de boer niet te huis was, en vroeger eene aalmoes; want haasten wij ons te zeggen dat hij, bij al de stieltjes die wij hierboven opgesomd hebben, nog dat van bedelaar uitoefent. ander tijdstip begeert te verkiezen kan daer toe door Zyne Hoogweerdigheid den Bisschop bemag- tigd worden. Deze bemagtiging is noodig om de aflaten dan te kunnen winnen. De heeren Pastoors zouden dan de biecht kunnen schikken der min derjarige kinders, die zich des te beter zouden bereiden daer zy aflaet kunnen verdienen. III. Wy zyn gelukkig van bykani overal eene yverige medewerking te ontmoeten by de lagere Onderwyzers, die begrypen dat dit werk, zoo uit muntend ehristelyk, eene zegening is voor hunne leerlingen en voor hen zeiven. Ds collecte van de heilige Kindschheid kan ingerigt worden, volgens het reglement zelve van het Genootschap, onder de leerlingen buiten de school, ep eene wyze dat er geen burgerlyk gezag iets op te zeggen vinde, en dat al de voorschriften van de Schoolopzieners stiptelyk onderhouden worden. IV. Men kan niet genoeg aenwakkeren tot het samenstellen van eenen Raed in de parochiën die niet te klein zyn. Moeste die raed maer eens 's jaers byeenkomen, de heilige Kindschheid zou er •altyd iets by winnen. Zyne Heiligheid de Paus van Rome verleent een jaer Aflaet aen de leden van den raed telkens zy in de vergadering tegenwoordig zyn, en al de priesters die er doel van maken, ge nieten de magt van te Briyitteren. Het is noodzakelyk aen te merken aangaende die magt van wyden of aflaet aen iets te hechten, dat het niet genoeg is de enkele hoedadigheid ta hebben van Bestuerder of lid Yan den raed, om het ragt te hebben deze magt te gebruiken, even als het by voorbeeld, niet genoegzaem is, regelregt van Rome, de magt ontvangen te hebben van aflaten, gezeid van de heilige Brigitta, toe te hechten men moet bovendien het visa, het placet van Zyne Hoogweer digbeid den Bisschop verkregen hebben. 'T is hetgene uitdrukkelyk staet in het nieuwe pagella of bladje der aflaten van de heilige Kindschheid: Conaenmini Ordinarii sui prïus obtinendum, quum valide ïis f*a- eultatibus utatur, sedulo adver- tat unusquïsque «acordo». De geestelyken die regt hebben aen dat privilegie, en die het payella of het bemagtigingsbriefje niet ont vangen hebben, mogen er de aenvrage van doen naer het Bisdom, van waer men hun die aenstonds zal toezenden. Wy bevelen in de gebeden der Medegenoten al de Weldoeners en Weldoensters van het Genootschap die gedurende het verledene dienstjaer overleden zyn, en byzonderlyk Den eerweerden heer Victor Carlier, Bestuerder van het Bedelaerswerkhuis te Brugge, opvolgentlyk Bestuerder van bet Werk te Sweve- zeele, te Anseghem; sedert October 1868 Lid yan den byzonderen Raed der stad Brugge en Bewaer- der van het materieel voor de dekeny van Brugge (Zuid), overleden den 7 Februarius 1S73. Men bevrage zich, hoe meer hoe liever, by Mrden Kanonik ANDRIES, algemeens Bestuerder voor het Bisdom, of wel by Mej. ELISA VERHULST, Geheimschryfster en Ontvangster van het Genoot schap, Oudenburgstraet, tc Brugge. By deze laet- ste berusten de vlaemsche en frausche Annalende inedalien, e#z. Men mag zich ook toewenden Voor de dokenyen van Brugge (Noord) by de Dienaressen van den Verlos ser, Annuntiatestraet, te Brugge. Brugge (Zuid), by den eerweerden heer Roelens, Aelmoessenier, Pandreije. Avc-lghem, by den zeer eerweerden li eer Rychewaert, Pastoor-Deken, te Avelghem. Dixmude, by den eerweerden lieer De Brabandere, Onderpastoor, te Dixmude. Ghistel, by den zeer eerweerden heer Dumoulin, Pastoor-Deken, te Ghistel. Kortryk, byJoufv. Maria Vercruysse, Groeninghe- straet, 2, te Kortryk. Meenen, by den zeer eerweeiden beer OstynPas toor-Deken, te Meenen. Oostende, by den zeer eerweerden heer De Costere, Pastoor-Deken van Sint-Pieters, te Oostende. Poperinghe, by Mev. Van den Berghe, geboren Fraeys, te Poperinghe. Rousselaere, by Joufv. Eugenie Lietaertte Rousse- laere. Thielt, by den eerweerden heer Huijs, Onderpas toor, te Thielt Thourout, by den eerweerden heer De Meidermes- ter, Onderpastoor, te Thourout. Veurne, by Joufv. Clemence Cueelier, te Veurne. Yper, by Joufv. De Boo, Thouroutstraet, te Yper. Het is volstrekt noodig dat bet geld gestort worde, door de handen van ae zeer eerweerde hoe ren Dekens, ten zelfden tyde als bet geld van de Voortplanting van het Geloof, 't is te zeggen, voor den IJ» Janunrius. Imprimatur, Brngis, 4 Aprilis 1873. A. WEM.VËR, Vic. Gen. In bovenstaande aanmerkingen staan er veel onnoozelheden, die 't oprapen en be spreken niet weerd zijn; maar wij roepen de aandacht onzer lezers op III, waar er kwestie is van de propaganda, welke de lagere onderwijzers kunnen in 'l werk stellen ten voordeele der II. Kindschheid. Die woor den werden geschreven in 't jaar 1873, nog onder 't regiem der schoolwet van 1842. woordigzyn in eene Mis gedsen voor al ee levende deelgenoten. N° 2. Volle Aflaet, toevoegelyk aen de overlede nen, te winnen door de deelgenoten die, tusschen den tweeden Zondag na Paesschen en het einde der maend Mei, zullen tegenwoordig zyn in eene Mis gedaen voor de overledene deelgenoten. Nota. Deze twee aflaten kunnen gewonnen wor den door de kinderB die nog hunne e§r»te «ommunie niet gedaan hebben. .i-n5iT>-SKHë>«gr~~r» N. B. De personen, die begeeren zich als lid te doen aannemen, worden verzocht zich te laten inschrijven bij den heer Karel Deweerdt, ontvan ger der Maatschappij, Rij seist raat, 59. 111 i i. Zij brullen Leeuw van Vlaanderen En huilen tegen ons Zij die den leeuw doen kruipen Doen kruipen voor Bourbons. OBreydel en De Koninck Gent, Brugge, van weleer Heeft Vlaanderen dan geen kerels Hebt gij geen klauwen meer. Ref. Op geuzen I wreekt uw vadren Zwaait gij den leeuwenvaan Wée, wee, de landverraderen Wanneer hun uur zal slaan. II. Blikt om u lieen, Broederen Trekt gansch de wereld rond, Weer, rijzen als paleizen De kloosters uit den grond Het glanzend licht der rede Dat licht moet uitgedoofd Voor bedeyaarts, mirakels En spoken in het hoofd. Ref. Ach I over Leie en Schelde Hangt zulk een somber nacht Oland van Artevelde De geuzen houden wacht III. Jesuieten zwaaien tweedracht, Zij blazen haat en twist Wij juichen RECHT EN REDE Zij grijnzen - LAAG EN LIST Hoort, Rome smeedt ons ketens Voor 't'lij f en voor de ziel Het zwart gespuis, zal 't menschdom Verpletten met den hiel. Ref. Op Geuzen! dan te wapen De vrijheidsvlag in d'hand Van't ONGEDIERT DER PAPEN, Verlost ons Vaderland IV. Wanneer rijst eens het daglicht In d'aardsche rampwoestijn Dat elk zijn eigen koning Zijn eigen paus zal zijn? Geen slaven meer aan ketens Geen ziel aan boei of band En 't menschdom, gansch het menschdom Een enkel broederland Ref. Dat willen wij 6 geuzen Al koste het goed en bloed I Wij gaan vooruit als reuzen Vooruit met leeuwenmoed. J. DeGeytkr, 15-17 September 1873. N. B. De aanstaande week deelen wij het in het fransch mede.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1888 | | pagina 2