Aan de liberale Jeugd. Niet slapen wakker zijn. STADSNIEUWS. Wetenschappen. Veeartsdienst. Eene onderscheiding. Willems-Fonds. Vlaamsche Ster. VRIJE KRUISBOOGSCHUTTERS. Burgerwacht. Doodgeschoten. Gestolen. Kerken. Burgerstand Rechterlijke KroDijk. haren doodslaap opsta en overal aan het volk. het gevaar toone dat wij loopen; dat zij onder andere eene statistiek opmake en verspreide van al de bezittingen van kerken en kloosters in Belgie, en zij zal een goed, een nationaal werk verrichten. Wij deelen hierachter den oproep inede, gedaan tot de Jongelingen door Het laatste Nieuws en moedigen alle liberalen aan ooi, elk van zijnen kant, mede te werken tot het vormen van bekwaamheidskiezers Een klein woordje aan de liberale jonge lingen zal niet ten onpas komen. We draaien zachtjes aan naar Nieuwjaar op. Eens 89 begonen, hebben we seffens de maand Maart, en ge weet, dan staan de kies- examens weer aan de deur.Sommigen denken misschien: Maart 89maar dat is nog eene eeuwigheid van kantNeen, vrienden, dat is om den duivel geene eeuwigheid. En let wel op onze woorden: Wie met zekerheid zijn examen wil passeeren, wie zoo gauw mogelijk het kiezersrecht wil verwerven, door zijne bekwaamheid, die moet zich van nu af, aan 't werk begeven. Stilekens aan moet hij zijn geheugen beginnen op te fris- schen, met al wat hij op de schoolbanken geleerd heeft. Het vergetene moet langzamer hand herhaald worden. Dag aan dag een beetje van het kiesboek bestudeerd, en men is zeker van zijne zaak. Wil men heel het vraagboek in eenige weken overzien, dan loopt het hoofd vol muizennesten, dan vat men eene indigestie en dan ook ligt de buis kant en klaar. Velen zeggen: ik kan me met die vodden het hoofd niet breken. Dat is ofwel zijne onmacht bekennen, of wel bewijzen, dat men te lui is, om zich tot het examen voor te bareiden. Nog meer zulke personen stellen geen belang in de welvaart hunner gemeente noch in de toekomst van het land. Iedereen, die den noodigen ouderdom heeft en wien de vooruitgang van de liberale partij nauw aan het hart ligt, moet alles in 't werk stellen om te gelukkenkost wat kost, moet hij het diploma zoeken te bekomen. De clericale doen liet wel, en wij liberalen, zullen ons toch zeker niet laten kloppen op het gebied van verlichting en verstand? Laat ons niet vergeten, dat de bekwaam heidskiezers de hoop en de toekomst zijn voor het opkomend liberalism. Met duizenden en duizenden moeten wij ons tot examen voorbereiden. Niet getalmd, niet gewacht, dadelijk aan 't werk. lederen dag, dien we verliezen, is er eenen. We moe de zwarte dwingelanden, die ons totaal in hunne macht wanen, doen schrikken en be ven bij ons overgroot getal kandidaten. Vrienden en kennissen opgezocht, en leer gangen ingericht óveral. Dat de liberale as sociaties zich de zaak aantrekken. Wat min der politiek geschreeuwd, maar wat deugde lijker gewerkt, en we zullen de vruchten wellicht eerder plukken dan we zelf wel denken. Een leger bekwaamheidskiezers moet het op en mompelde nog: Och, Mijnheer, ik heb het toch zoo hoog noodig... De bediende keek haar zelfs niet meer aan en, met tranen in do oogen, verliet zij het gebouw. Wat moest ervan bare kinderen geworden? En wat moest zij aan het kleine Wimpie zeggen Geheel ter neêr geslagen kwam zij te huis. Geen ander middel om de hongerige ma gen van hare lievelingen te vullen bleef haar over, dan te bedelen, en zoo was het dat ik haar op straat tegengekomen was. Zoowel mijne vrouw als ik, wij hadden beiden ziele's medelijden met het arme schep sel. Wij vroegen hare woonst, en den volgen den morgen ging ik mij van de waarheid van haar verhaal overtuigen. Zij had er niets aan toegevoegd en ons de geheele waarheid verteld. Onnoodig te zeggen dat wij haar zooveel mogelijk van de nijpendste zorgen ontlastten. Dien nieuwjaarsmorgen was er vreugde in de schamele woning en Wimpie kreeg zijne belooning omdat hij zóó ivijs geweest was. Hendrik Hussen. reeds bestaande komen vergrooten. In het aangroeien van een verstandig en verlicht kiezerskorps, ligt de eenige hoop van de al- geheele ontsiaving van het Belgisch libe ralism Nog eens dan, de handen uit de mouwen en aan 't werk Heer Uitgever, Sedert een tweetal jaren vooral zijn de klerikale bladon, en onder ander ook het Nieuwsblad van IJperen, 'opgevuld met ar tikelen over alle slack van kerkelijke on deugden, welke den liberalen aangewreven worden. Daarom zou Uit het Noorden wel eens de geestelijke leugenaars allen met den neus in hunne eigene vuiligheid duwen willen. Daartoe hoopt hij de geestelijke ge nootschappen van den tijd, dat de macht der inkwisitie ten top gestegen was, eens in het geheugen te brengen. Hij is van rneening dat de tegenwoordige toestand veel overeen komst heeft met dien van over drie eeuwen. DE INKWISITIE. Dit woord is van velen gekend, doch wei nigen hebben er een ook maar onvolledig begrip vande zaak zelve is voor het mee- rendeel iets afschuwwekkends doch raadsel achtigs. En evenwel heeft ook in ons land die verschrikkelijke geesel gewoed. Beginnen wij met een kort overzicht van den oorsprong en den aard dier bloedgierige instelling. De inkwisitie vond haren oorsprong in de onverdraagzaamheid welke den Rooinschen, evenals alle andere godsdiensten, maar al ie wol kenmerkt Gelijk alle andere godsdiensten bleef de Roomsche er ook niet bij, alleen andersden kenden, zoogezegde ongeloovigen, uit zijne gemeenschap te sluiten, weldra verhief hij tot geloofspunt den plicht de afgescheidenen (schismalieken) te verdelgenaldra riep hij tegen deze laatsten de wraak der wereldlijke macht in. «Zoohaast het Christendom eigen keizers had, deed het de heidenen vervolgen zoodra de oud-kerkelijke geloovigen eigen vorsten bezaten, deden zij de meer vrijden- kenden verdrukken en ombrengen. (A. Du- verger). Alzoo bracht men de volkeren in de dwa ling dat God een wezen is, dat alleen bestaan zou om te martelen, te dooden en te ver branden. Eerst waren de bisschoppen gelast met het opsporen, het vonnissen, het bestraffen, het overleveren aan de crimineele rechtbanken, van diegenen hunner onderdanen, welke zich verwijderden van de oud-kerkelijke leerin gen. Maar weldra bevonden de pauzen en de conciliën, dat de bisschoppen, de wereld lijke geestelijkheid veel te verdraagzaam was, om redenvan hare menigvuldige be zigheden, hare gedurige betrekkingen met de burgerlijke overheid, hare zorg voor het behouden harer populariteit, hare bekomme ring om hare belangen, enz. De pauzen verstonden alras dat monikken, bezield met eene vreeselijke vereenigings- kracht, door de regelen hunner orde buiten de maatschappij geplaatst, vreemd aan dezer belangen en daardoor zelve onttrokken aan al de invloeden, welke den iever der bis schoppen matigden, ten dienste van het katholiek geloof eene veel grootere drift aan wenden zouden, en het zoo goed begonnen werk best voleindigen konden. De Inkwisi tie werd aldus geboren gedurende de lange kruistochten tegen de Albigenzen; zij werd regelmatig ingericht door het Concilie van Toulouse in 1229,en door Gregorius IX, die, zonder de bisschoppen heel en al van hunne rechtsmacht te ontrooven, welhaast de bede lende ordens.de Dominikanen (predikheeren) gelastte de ketterij overal te bevechten. De paus verzocht terzelfdertijde de christene vorsten hunnen iever bij dezen der broeders-predikheeren te voegen, en de ket ters, door de inkwisitie aangeklaagd, te straffen met de pijnen, welke zij verdiend haddon. De wetgeving en de rechtsmacht der nieu we inrichting vormden zich langzamerhand, totdat er niets anders meer aan ontbrak dan mensclielijkheid en rechlveerdigheid In 1378, op bevel van den paus Clement, verzamelde een verkleefd en vernuftig manNikolaas Eymerie, langen tijd inkwisiteur in Aragon en in Catalonië, de dekreten der pauzen.de kanons der conciliën, de beslissingen der kerkleeraars, en hij stelde zijn Directorium Inquisitorium op, dat voortaan aan alle inkwisitiën, uit Rome be stuurd door de heilige congregatie, tot wet boek dienen zou. Dit werk werd in 1578 ts Rome herdrukt met eene goedkeurende bulla van Gregorius XIII en zeer uitgebreide op helderingen van den pater Pegna. - In hare zitting van de Oogstmaand heeft de Belgische Koninklijke Academie (klas der wetenschappen) het overdrukken in hare in-4° afkondigingen (bekroonde memoriën en memoriën van vreemde geleerden), ge stemd van een werk van den heer Hendrik Micheels, dokter in natuurwetenschappen en leeraar aan het stadskollegie dezer stad, dat voor titel draagt: Recherches sur les jeunes pal miers. Opzoekingen op de ion- ge palmboom en). Wij lezen in de Gentsche dagbladen dat de heer dokter Cruyl het verslag aan de Ge neeskundige Maatschappij dier stad komt aan te bieden over een werk van onzen stads genoot, Karei Debersaques, getiteldUn cas de syphilis. Een geval van syphilis). Gelykvormiglijk de besluiten van het verslag zal het werk overgedrukt zijn en de heer Debersacques is briefwisselend lid der Maatschappij genoemd. De heer Decaestecker, veearts van het staatsbestuur voor de afdeeling Langemarck is in dezelfde hoedanigheid voor de afdeeling IJperen benoemd. Wij vernemen met genoegen dat twee on zer stadsgenooten eene der vleiendste onder scheidingen bekomen hebben. De heeren gebroeders Heylbroeck, photo- grafen in onze stad, hebben oogenblikkelijke photografiën naar de Tentoonstelling van Leuven gezonden, waarmede zij een eer-di ploma bekomen hebben. Wij bieden den heeren Heylbroeck onze rechtzinnigste en gulhartigste gelukwen- schen aan. Het Bestuur der Stedelijke Afdeeling van het Willems-Fonds heeft de eer ter kennis van het publiek to brengen, dat van Zondag af 14 October, de boekerij der Afdeeling alle Zondagen zal open zijn van 11 1/2 tot 12 ure 's voormiddags, in het Lokaal Gouden Arend Katalogen der boeken zijn in de bibliotheek te bekomen. Ingang langs het Gouden Violonstraatje. Wij vernemen dat de tooneelmaatschoppij de Vlaamsche Ster voornemens is hare eerste vertooning van het tooneeljaar 1888- 1889 te geven den Zondag 21 October. Deze vertooning zal bestaan uit Elena, een episood uit den boerenkrijg, drama met zang in vier bedrijven, door N. Destanberg. De Duivel op 't dorp, blijspel met zang in 1 bedrijf, door Van Peene. Deze vertooning zal dus niet moeten on derdoen voor de voorgaande en wij twijfelen er niet aan of de Sterrelingen zullen niets verwaarloozen om hun publiek op eene reeks vermakelijke avondfeesten vergasten. De personen die nog niet ingeschreven hebben en begeeren deel te maken als be schermend of bijtredend lid, wenden zich tot den heer Karei Deweerdt, schatbewaarder der Maatschappij. Maatschappij Schieting van Maandag 8 October 1888. Naar de cirkel. Hoogst getal. Maillard, 11 8 10 10 S9 Laagst getal. Vancampo, 2 3 7 3 15 Schieting van Woensdag 10 October. Y er anderlij k blazoen Hoogst getal. Deweerdt, 25 1 25 25 76 Laagst getal. Pinteion F. 1 1 18 1/2 11 1/2 Maandag, 22 dezer, zal de koningschieting plaats hebben, ter dezer gelegenheid zal een prijs in zilver, ter waarde van 40 franks, te winnen zijn. Volgens den omzendbrief dich wij komen te ontvangen, vernemen wij dat de weke- lijksche schieting der Maatschappij-Burger wachten voortaan den Donderdag zullen plaats hebben in stede van den Zondag. Wie te veel de flesch aanspreekt vergaat door de flesch, dacht een bediende der tol rechten, die Reninghelst bewoond en hij joeg hem eenen kogel door de hersens, terwijl hij stapelzot was. Hij is op staanden voet naar 't pierenland. Doch het ergste van al is dat hij eene weduwe met vijf kleine kinderen achterlaat, voor wie hij het dagelijks brood winnen moest. Men krijgt geene blenen van goed te stelen dat loopen kan, zegden zekere mannen met lange vingeren en ze stolen eene schoone koe uit de weide van boer Rattez, te Zillebeke. Zij hebben het zoo fijn weten aan te leggen dat dieven en koe verdwenen zijn zonder het minste spoor achter te laten, zoodat al de pogingen, door onze wakkere politie gedaan, om de dieven te knippen, waarschijnelijk zonder uitslag blijven zullen. De kerkfabriek van Ten Brielen te Komen is gemachtigd om aan den hoogsten koers van den dag een nominaal kapitaal van 14,800 franks, dat op het grootboek der openbare schuld van Belgie, 3 °/0, ingeschre ven is, te verkoopen, ten einde met de op brengst van dien verkoop een deel van haar aandeel in den prijs der bouwingswerken van gezegde kerk te betalen. van den 5 tot den 12 October 1888. Geboorten. Mannelijk geslacht 4. Vrouwelijk id. 5. Hu well i ken. Arthur Duprez, kleermaker, eu Celina De- leye, naaister. Prosper Santy, steenhouwer, en Felicia Goethals, kantwerkster. Overlijden». Goleta Declercq, kantwerkster, 65 jaar, weduwaar van Jan Slosse, Meenenstraat. Lucia Nevelstyn, kantwerkster, 53 jaar, echtgenoote van Nestor Glissoux, Kla verstraat. Juliana Venieze, kloosterlinge, 36 jaar, Wcnninckstraat. Theresia Duhen, kantwerkster, 57 jaar, on gehuwd, Meenenstraat. Hubertina Dehem, scholierster, 11 jaar, Haalstraat. Alix Deconinck, zonder beroep, 20 jaar, on gehuwd, St Jacobs buiten. Maria Saelens, huishoudster, 32 jaar, echt genoote van Emiel Devos, Meenenstraat. Celina Harteel, zonder beroep, 24 jaar, on gehuwd, Vleeschouwersstraat. Kindoren beneden de 7 j aren. Mannelijk geslacht 4. Vrouwelijk id. 0. Assisenhof van West-Vlaanderen. Lijst der heeren gezwoornen, om te oor- deelen over de zaken die in de eerste Jreeks van het 4e kwartaal zullen opgeroepen wor den. Opening, maandag, 5 november, onder voorzitterschap van den raadsheer Verbeke. Titelvoerende gezworenen. MM. L. Valcke, bijzondere, Kortrijk. K. Van der Stichele, vlask., Gullegem. K. Cloet, gemeente-ontvanger, Ardoie. Beyls-Van Poucke, schepen, Deerlijk. Coussée-Facon, handelaar, Roeselare. G. De Bruyne, grondeigenaar, Dixmude. «aaagscraaa is - nm-nsa» 4^SXgxSiSSn»i.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1888 | | pagina 2