Landverhuizing. STADSNIEUWS. Goeden uitslag. Vecarfcsdiènst; Een bezoek. Examen. Vlaamsche Ster. Koningscliieting. Lau d b o u wmaats chap pij van 't arrondissement IJperen. MAATSCHAPPIJ BURGERWACHTEN YRIJE KRUISBOOGSCHUTTERS Burgerstand Tentoonstelling van Oostende. Rechterlijke Krouijk. Stokedukatie. Verleden week had in de haven van Ant werpen het eerste belangrijke vertrek p'.aals van landverhuizers naar de Argenlijnsche Republiek. Die republiek in Zuid-Amerika, welke doorgaat voor eene der rijkste en vrucht baarste der aarde, is ruim zoo groot als Frankrijk, elke provincie is er grooter dan ons klein België. Gevolgentlijk ligt er gelegenheid genoeg voer de band om er fortuin te maken. In de uitlegging van dit woord fortuin mogen zij, die lust, hebben lot landverhuizer., zich echter niet bedriegen want, omdat er do grond rijk is, vallen er toch de kwakkels niet gebraden uit de lucht, is Argentina geen luilekkerland. Verre van daar, er moet duchtig worden gewerkt en gezwoegd luiaards zijn er enkel bestemd om ergens op eene ongekende plaats van gebrek om te komen, en de liefdadigheid is er niet zoo groot dat zij personen die kunnen werken ondersteuning verleent. Het is daar elk voor zichzelve, de spreuk der Engelschen, times is money, vindt er hare toepassing in volle kracht, maar tevens is er voor ieder, die over goede armen en bekwame handen beschikt, een ruim vooruitzicht open. Wat nu de landverhuizing zelve betreft, daarover kunnen wij een en ander mede- deelen, wat niet van belang is ontbloot voor de personen die er zouden kunnen aan denken de lango reis over den grooten plas te wagen. De Nationale Bank van Argentina doet voorschotten voorde reis, mits terugbetaling er van in twee jaar en balt', al rato van 20 per cent elk half jaar. Voor de meeste personen die dus de reis willen aangaan, ligt daarin een oneindig voordeel, voor hen die niets bezitten dan hunne bekwaamheid en hunnen moet is liet eene waarborg voor de aankomst op de bestemplaats voor die gene welke over een gering kapitaaltje beschikken, is die maatregel inzonderheid voortreffelijk, omdat ze zonder voorschotten op reis gaan en dus niet met ijdele handen ginder aankomen. Hier te lande worden door den consul- generaal van Argentina, door den lieer Dario Beccar en zijnen secretaris, den heer Jules Lalieux, mijn-ingenieur, de beste voorzorgen genomen voor eene goede overvaart. Voor dat de stoomboot afvaa"t wordt zorgvuldig onderzocht of die stoomboot ba- antwoordt aan de behoeften voor de gezond heid, alsook of het voedsel aan boord niet nadeelig kan werken op de land verhuizers. Het schijnt nu dat deze maatregels, maar vooral de uitzonderlijke voorwaarden waarop de overvaart geschiedt, vele liefhebbers trekt in ons land, dat de groote lust voor de Vereenigde Staten er door is overgeplaatst meer naar het Zuiden. Terwijl in Amerika uitzonderlijke wetten worden gemaakt togen de landverhuizing immigrationmoedigt het gouvernement van Argentina de beweging aan, om de overbevolking van Europa naar zijne Staten te lokken. Vooral Belgie en zijne nijverige en vlijtige bevolking is de gunstelinge van dit gouverne ment, ook zijn er van nu af reeds meerdere, ja vele, kolonies, heele dorpen en vlekken, die bijna uitsluitend bestaan uit Vlamingen en Walen. Wanneer iemand lust heeft zulke, verhui zing op groote schaal te zien, heelt hij niets te doen dan eene afreis bij te wonen, die uit de haven van Antwerpen vertrekt naar Rosario. Eene groote menigte vrienden en bloedverwanten wonen gewoonlijk dat ver trek bij. Op 14 October verlieten niet min dan 800 landverhuizers hun geboorteland, om 10 dagen later te worden opgevolgd door een getal dat vermoedelijk niet beneden de 1000 zal blijven. Gluch auf! schrijft de Thowoulenaur. De uitslag, dit jaar, in den prijskamp der lagere scholen door de leerlingen der hoog ste afdeeling van de kostelooze stadsjongens- school bekomen, is bijzonder schitterend ge weest, elfleerlingen op dertien kan didaten die zich aangeboden hebben, kregen een getuigschrift van volledige lagere studiën. Die bijval, hoe in 't oog springend hij ook weze, kan nochtans de goede faam dier school niet meer verhoogen. Zij geniet inderdaad, onder alle opzichten, het volle vertrouwen der ouders, en dat is wel haren scbooristen titel. Dat weten onze drietippen maar al te wel, zij, die zich gedurig de becnen van 't lijf loopen, alle middelen in 't werk leggen, beloften, bedreigingen, sehoone spreken, smeeken enz., enz. om eenige leerlingen aan die school te kunnen ontroovcn en die niets dan blauwe schenen loopen. Of ze razend zijn en knarsetanden En of de ouders gelijk hebben lien met een appel en een ei buiten t'e klappen Eere en hulde dus aan den achtbaren heer Bestuurder, A. Verduyn, en aan zijne uit gelezens onderwijzers, die hem zoo ieverig en zoo waardig ter zijde staan om aan de volkskinderen eene goede opvoeding en een degelijk onderwijs te verschaffen. De kostelooze katholieke school, die over dezelfde elementen beschikt en er mede stoft even zooveel te tellen als onze' stadsschool kan geen enkelen leerling vinden, die in staat is met eere aan den prijskamp deel te nemen. Is't verschil in 't oogspringend? Enis't te verwonderen dat die kakschole enkel door den dwang en andere weinige eerlijke middelen leerlingen telt? Ouders, vergelijkt en oordeelt De heer Nevejan is voorloopig, voor een tijdsverloop van driejaren, veearts van het staatsbestuur benoemd voor do afdeeling Langeinark, met woonplaats in de gemeente van dien naam, Twee nunnen zijn verleden Dinsdag een bezoek komen afleggen aan de kostelooze stadsmeisjesschool, bestuurd door Mevrouw D'Haeseleire. Dat bezoek was haar door minister De Volder ten zeerste aanbevolen ten einde, zoo mogelijk, in hun klooster, dat eene aangename school is, eene school op dien voet in te richten. Dus de klerikalen, die zoo huilen en tieren tegen onze stadsmeisjesschool uit de Ilijsel- straat, moeten zelve bekennen dat die school onder alle opzichten een echt modelgesticht is. Of zij zulks geerne of noode doen, dat is hunne zaak, maar zij doen het toch. Waar van akte. Wanneer de kapel- en andere haanljes nu bij ouders zullen gaan prediken van geuze- en slechtescholen, wat gaan ze antwoorden, als de ouders hun zullen vragen: hoe komt het dat nunnen ook zulk eene school in hun klooster geerne zouden oprichten Men volgt toch geene slechte scholen na, meenen wij t Daarmede zouden die politieke en fana tieke zeerloopers nog al in 't zweet zitten en wij raden de ouders aan eens over dat punt hunnen pols te voelen. Met genoegen komen wij te vernemen dat de heer Alfred Vandelannoitte, oud-leerling van het Sladskollegie van IJperen, met onderscheiding zijn tweede en laatste exa men van kandidaat in de genees-, heel- en vroedkunde, voor den Jury der Hoogeschool van Gent, komt af te leggen. Onze beste gelukwenschen aan dien jongen stadsgenoot Morgen, 2Ln October, eerste vertooning van het tooneeljaar 1888-1889, bestaande uit Elena, een episood uit den boerenkrijg drama met zang in vier bedrijven, door N. Destanberg. De Duivel op 't dorp, blijspel met zang in 1 bedrijf, door Van Peene. Deze vertooning zal dus niet moeten on derdoen voor de voorgaande en wij twijfelen er niet aan of de Sterreiingen zullen niets verwaarloozen om hun publiek op eene reeks i vermakelijke avondfeesten vergasten. I)e personen die nog niet ingeschreven hebben en begeeren deel te maken als be schermend of bijtredend lid, wenden zich tot den heer Karei Deioeerdt, schatbewaarder der Maatschappij. Maandag 11. had de koningschieting plaats in het lokaal der Vrije Kruisboogschutters Bronzen Hoofd). Een dertigtal leden bevonden zich daar vereenigd, vast besloten van moedig te kam pen voor den koningsprijs, die bestoud uit een zilveren voorwerp ter waarde van 40 fr. Maar de menscli mikt en God beschikt!... De heer G. Mailliard, die in zijne hoedanig heid van oud-koning de schieting moest openen, trof met zijne eer ste scheut den vogel in volle borst en werd opnieuw tot koning der Maatschappij uitgeroepen. TWEEDE PUBLIEKE COMFEMEMTÏE in de Vlaamsche taal, door M. DELEU, I. (zoon) Hoofdonderwijzer te Meesen, in de gewone Zaal der Maatschappij, ten stadhuize van IJperen, te 10 en half ure stipt des mor eens, Zaterdag 27 October 1888, zeer gewichtig onderwerp. De levenskwestie voor den landbouw. De meststoffen en hunne werking. Aankoop der meststoffen; waarde, berekend op hunne samenstelling en den toestand der vruchtbaarmakende princiepen. Nut der Landbouwstatiën. Gebruik der meststoffen, enz. N. B. De bewijzen zullen aanschouwe lijk experimentaal gegeven worden. Kostelooze vrije toegang. van IJperen. Schieting van Donderdag 18 Octob. Froidure Eu géne, 25 20 20 25 25 115 Vermeulen Ilenri, 25 20 25 25 15 110 Mailliard Gustave, 15 15 25 25 15 105 Ligy Albert, 20 15 25 25 20 105 Boedt Léon, 20 20 25 20 20 105 Bogaert Alphonse, 15 20 20 20 25 100 Vandermeersch Eug. 20 20 20 25 15 100 Deweerdt Charles, 20 15 20 20 20 95 Maatschappij Schieiing van Maandag 15 Octob, 1883 Kon in g schieting. Mailliard Gustave. Gewoon blazoen. Hoogst getal. Bartier E. 4 1/2 6 6 6 22 1/2 Laagst getal. Dezutter, 1 1/2 2 1/2 3 6 13 van den 12 tot den 19 October 1888. (fieSioorten. Mannelijk geslacht 5. Vrouwelijk id. 4. ïïuweü j ken. Cyriel Gheysen, bakker, en Adelina Verbeke, kleermaakster. Overlij deus. Ludovicus Derho, koophandelsbediende, 21 jaar, ongehuwd, Oude Kleermarkt. Amelia Catteau, winkelierster, 67 jaar, echt- genoote van Hippoiiet Meesdom, Hond straat. Eduard Vandenbussche, oud molenaar, 62 jaar, echtgenoot van Julie Desodt, Sint- Nikolaas-buiten. Hendrik Depuydt, daglooner, 22 jaar, onge huwd, Sint-Nikolaas-buiten. Hendrik Touquet, landbouwerswerkman, 41 jaar, echtgenoot van Leonia Parmenlier, Lange Thouroutstraat. Sophia Lemaire, zonder beroep, 65 jaar, ongehuwd, Rijke Klarenstraat. Kinderen beneden de Y Jaren. Mannelijk geslacht 2. Vrouwelijk id. 1. Op de Tentoonstelling van Oostende was ons arrondissement nogal wel vertegen woordigd. A. Boudry stelde er De Twister, een zeer welgelukt huistooneeltje, ten toon. Zijn schil derijtje werd voor de lombola aangekecht. Baron Ceriez had er bijval met De Kaart spelers en De Kunstenaar. Mej. Louise De Hem had er Dooie Natuur en Oude Vrouwenhop. Dit laatste stuk inzonderheid werd zeer bewonderd en voor de tombola aangekocht. Alwaar Mej. Louise De Hem tentoonstelt, behaalt zij veel bijval. De dagbladen zijn het eens om te erkennen.dat Mej. Louise De Hem eene begaafde kunstenares is, wier weg zoo niet heel gemaakt, toch zeker en vast voor haar open ligt. De heer P. P. Denys, gemeenteonderwij zer van Komen, hoofdredacteur van De Volksschool, behaalde op dezelfde tentoon stelling tiet Eerediploma en de Gouden Medalje voor zijne schriften. De werken Alp. Vandenpeereboom en Door de We reld, met de plaat van Mej. Louise De Hem, werden voor de tombola beschikt. De heer Denys bad de volgende boeken ten toon gesteld 1. De Heer van Danestslot (verhaal). 2. Hendrik Groenlandt (verbaal). 3. Marieken van bet Kruishof (bekrooond verhaal. 4. Misdrijf uit het Slot van Komen. 5. Le Crime du Chateau de Comines. 6. Korte Inhoud der Vaderlandsche Ge schiedenis. 7. Mr Alpb. Vandenpeereboom, sa vie et ses ceuvres. 8. Door de Wereld.' Gedichten met plaat. 9. Een bundel vlaamsche en fransche Nieuwjaarsbrieven. 10. Handdruk aan Vrienden. 11. Métbode Je Lecture analytique-syn- tbétique (3 livrets). 12. Cantate de Distribution. 13. La Patrie. 14. Exercices de Langue francaise(lr degré). 15. De Volksschool. Tijdschrift, 10ejaar. 16. Aanvankelijke Oefeningen in de Moe dertaal. Al deze werken zijn in ons magazijn te bekomen. I)e lijfstraffelijke rechtbank van Gent heeft Donderdag een twintigtal boeren en boerin nen van S' Lievens-Hautem en andere plaat sen veroordeeld, de eenen omdat zij op de üentsche markt vervalschte boter te koop gebodenhadden.de anderen omdat zij bedrog gepleegd hebben over de hoedanigheid der koopwaar met margarine of kunstboter op de Botermarkt te koop te stellen, wannoer men gehouden is die op den Zandberg te koop te bieden. Een half dozijn van die kerels, die reeds voor de tweede maal voor de rechtbank ver schenen, zijn tot eene maand gevangenisstraf, 100 franks boete of eene maand bijgevoegde opsluiting en de proceskosten veroordeeld geweest; wat meer is de veroordeeling zal in de gemeente hunner woonplaats aangeplakt en in het weekblad De Zondagbode afge kondigd worden. De andere betichten zijn tot 15 of 8 dagen gevang en tot 50 of 30 franks boete veroor deeld geweest. Twee of drie zijn er met 50 franks boete van af geweest. Eene boerin, die aan een politiebrigadier 5 frank geboden had, opdat hij ze liete ver trekken, heeft daarvoor 8 dagen gevang en 26 franks boete gekregen. I)e rechtbank heeft ook boeten van 30 en 26 franks uitgedeeld aan kerels, die te klare melk verkocht hadden. 't Is maar recht en wel besteed 1 De kongreganistische gemeenteschool der S' Leonardstraat, te Angers, is het tooneel geweest van afstootelijke barbaarschheden, door die smerige woestaards, die men - broertjes heet, gepleegd op hunne leer lingen. Het kind Emery, oud tien jaren, vrijdag avond uit de klas gebleven zijnde, werd door den genaamden Conté, in godsdienst broe der Camillus, bij het bureel geplaatst, waar hij talrijke vuistslagen en, zegt men, eenen kniestoot onder de lenden te verdragen had. De krachten ontbraken aan het arme kind om tot zijn huis toe te geraken; hij viel langs den weg. Het is aan medelijdende geburen te danken, die het kind huiswaarts droegen, dat het niet op straat bezweken is Het moet te bed blijven. Een ander kind, Boujou geheeten, oud elf jaren, heeft dienzelfden dag, volgens het schijnt, eenen reesem vuistslagen gekregen, die achter de oor een gezwel veroorzaakt hebben. Niet waar, die zachtvaardige broertjes timmeren er op gelijk Sus op 'nen kafzak. Anne kinderenge zijt aambeeld en ge moet verdragen als een aambeeld! Uwe ouders iegeeren het; dat hun wil geschiede Een onderzoek is wel geopend; maar in- tusschen blijven de kinderen niettemin aan de mishandelingen, de woestheden en de -——«Bas-o oo—eras—-

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1888 | | pagina 2