*5ï West - Nieuwkerke. Gheluvelt. VERSCHiLLIGE TIJDINGEN. Burgerstand van Poperinghe. smerige schanddaden der langrokkige vet- broertjes blootgesteld. Wanneer zullen de oudets eens klaar zien? Antwoord op 't artikel van 't Nieuwsblad, 13 october. Aan Mijnheer lot Zond age. Welnu, Mijnheer tot Zondage, van bet Nieuwsbladgij zit in mijne klauwen lik boud u vast en laat u zoo gauw niet los. Nu hebt ge met mij te knikkeren Tot nu toe was het u gelukt ons in de on zekerheid te laten of gij, ja of neen, lezer zijt van het Weekblad. Alle twijfel is thans geheven; daarom zeg gen wij u den dank dien wij u uit dien hoofde verschuldigd zijn. Trouwens, nooit hadde een ootmoedige en nederige jongen lijk Koes Yan Riesenaelde zich aan de eer verwacht eenen verheven geest als den uwen tot zich af te wenden. In het nietig stof geknield, waaruit zijn nietig lichaam voortspruit, zegt Koes Van Riesenaelde u nogmaals zijnen eerbiedvollen dank! Eene zinsnede heeft vooral uwe hooge aandacht ingenomen Wij, die in 't bovennatuurlijke niet gelooven kunnen. Ik ondergeteekende, altijd dezelfde Koes, begrijp volkomen goed dat die pil u moeilijk om slikken valt en nog moeilijker om teeren. Immers, gij hebt nog de gewoonte niet vrij- zeggers voorhanden te hebben, en, als Van Riesenaelde een gebrek heeft, dan is het zeker dat hij om den duivel niet zwijgen kan! Maar het volk, de overgroote meerderheid der lezers van t\Weekblad jaet volk,datover principiën of grondbeginsels helaas! nog zoo weinig te vertellen weet; het volk, dat naar meer tastbare dingen uitziet; het volk vindt dat gij eene betere keus voor uw onderwerp hadt kunnen doen. Het volk zegt, en mis schien niet zonder reden, dat gij daar eene schoone gelegenheid hebt laten voorbijgaan om het artikel van Koes te logenstraffen. Het volk meent dat gij u hadt moeten de moeite geven uwe partijgangers tegen de beledigin gen van't Weekblad te verdedigen.Het volk vraagt zich af of gij dan niets in te brengen hadt tegen de beschuldigingen die Van Rie senaelde op u en uw boeltje wegen doet? Het volk is geneigd te gelooven dat het waar is dat een nieuws onderwijzer genoemd werd, in regel genoemd werd terwijl de andere nog leeft, en het volk roept nu luide met mij dat die handelwijze schandalig is. Ja, het volk, dat geerne lacht, houdt zich volop met den gehandschociden plattekoek- eler bezig, omdat niemand hem bewees dat dit vertelsel door Koes opgedischt, een leu gen is En buitendien, wat kan dit wel het volk schelan dat Koes van Riesenaelde al of niet aan 't bovennnaluurlijke gelooft? Zijn dat zijne zaken niet? Zal dat beletten dat de aarde voort rond de zon draait en dat de winter den herfst opvolgen zal? Zal dat het volk verhinderen te eten als het honger heeft en Dor je te zweeten als hij gazelleschrij vers ziet? Want laat mij u, Mijnheer tot Zondage, daarop aandachtig maken: Koes Van Riese naelde, al is hij maar een eenvoudig diamant- slagerlje, schrijft voor zich alleen. Gij hebt ongelijk als gij op den nek der geu zen legt wat Koes Van Riesenaelde gemak kelijk alleen dragen kan; ja, gij hebt ongelijk als gij uwen ootmoedigen tegenkanten als den trompetblazer der Nieuwkerksche libe rale partij aanziet. Gij mosst eens weten op hoevele punten hij zich van de meerderheid der liberalen afscheidt en hoe dikwijls hij met zwarte oogen door zijne eigene vrienden wordt aanzien Gelukkiglijk, zwarte kijkers bijten niet en Koes, die zich vogelvrij acht, bekreunt zich evenmin om deze als om u. Hij gaat vooruit, soms alleen misschien, maar met de diepe overtuiging dat zijne denkbeelden de goede zijn, en als hij er in slaagt eenen aan hanger te winnen, een gedacht te vormen, acht hij zich gelukkig. Gij zult u misschien met de hoop verblij den, heer tot Zondage, dat eene aanstaande scheiding zich ook te Nieuwkerke zal voor doen?... Wees ontgoocheld, mijn goede,want dan zou Koes van Riesenaelde opgehouden hebben Vlaming te zijn, daar de Vlaming zegt, met zijn gezond verstand Van twee kwalen, verkiest de minste! En gij en de uwen, Mijnheer lot Zonda ge, zijt de grootste kwaal. Koes Van Riesenael ie. Naschrift. Koes Van Riesenaelde ver wittigt don heer Lot Zondage dat hij zich ter zijner beschikking stelt om, zoo dit hem aan genaam is, in't Weekbladte'oewijzen waar om hij in 't bovennatuurlijke niet gelooven kan. Goede Nacht!... Moord van een strooien man. Te Gheluvelt is er verledene week eene nogal aardige klucht gebeurd, ziehier in welke omstandigheden: In dit dorp woont er een vrouwtje, dat, volgens men zegt, zeer benauwd is van alleen t'huis te blijven. Een farceur wist dat en, om eens hartelijk te lachen, verzinde hij eene klucht en maakte een strooien man. Het benauwde vrouwtje, dat niet verre van de plaats woont, ging tegen den avond uit om haar nnodig huisgerief te koopen tegen dat haar man te huis kwam. De buur man, die er op loerde, verhaastte zich langs achter binnen te sluipen en zijnen strooien man op den zolder te dragen. Nadat hij de voordeur ontsloten had, vertrok hij langs waar hij binnen gekomen was. Het vrouw tje kwam terug en was zeer verwonderd te zien dat hare deur openstond en voor geen goed ter wereld durfde zij binnengaan. Het duurde niet lang eer de man naar huis kwam. Hij, die altijd bofte dat hij van niets benauwd was, ging binnen gelijk een leeuw en zocht ronu. Beneden vond hij niemand; dit maakte hem nog stouter en hij liep naar boven; doch loen hij bijna de laatste trappen bereikt had, ontwaarde hij de schim van eenen man op den zolder. Dit zicht deed hem huiveren, het bloed stolde in zijne aderen, zijne haren rezen te berge en, meer dood dan levende, haastte hij zich naar beneden zonder de trappen te tellen; de vrouw liep de straat op en zette gansch het dorp in rep roen, door het aanhoudend geroep van: ter hulpmoordmoord De geburen kwamen toegesneld met aller hande wapens en, na den man ondervraagd te hebben, wilden zij naar boven. Maar deze, op het zicht der talrijke menigte die hem ter hulp gesneld was, voelde zijnen moed her leven en hield er aan voorop te gaan. Hij wapende zich dus met een ouden sabel en, boven gekomen zijnde, begon hij zoo gewel dig te kappen en te kerven, te steken cn te boren, dat liet zweet van zijn aangezicht druipte De geburen deden hetzelfde en allen wilden hunne woede bot vieren op den zoo gezegden dief. Een hunner, nochtans, die de misgreep bemerkte, riep uit Pieter, wat doet gij 't Is een strooien man! Houd op, gij zijt bezig met uwe eigene kleeren aan stukken te kappen. Allen schoten in eenen luiden lach, trok ken naar beneden en bloosden over hunne benauwdheid; zij verzochten malkander het aan niemand voort te vertellen en een eeuwig geheim over die zaak te houden. Pieter en zijne vrouw kwamen er van af met den schrik, en de grappenmaker loech in'tvuisje. (Historiek.) Een Gheluvellnaar Men moet nooit wanhopen Achel, 15 februari 1888. Ik had hevige pijnen in den buik, 's morgens kreeg ik onuitstaanbaar hoofdzeer; men dacht mij verloren en ik zelf begon te wanhopen, toen ik mijne toevlucht nam tot uwe Zwitsersche Pillen Hertzog (aan 1 fr. 50 de doos). Zij hebben mij al spoedig geholpen, en dank zij hunne werking beschouw ik mij lieden als genezen. (I-Iandteeken gewettigd). J. Vissers. Aan M. Pèlerin, apotheker, 12, Schild knaapstraat, Brussel. Lezers Mistrouwd U Vraagt bij alle Arlsenijbereiders (Apothe kers), de Eenige Zwitsersche Pillen van KIM, van Genève (Zwitserland) en bij zonderlijk de Prospectus, welke zal dienen om de kooper te verwaarborgen tegen de namaking en de navolging dier Pillen. Zij zijn des te meer noodzakelijk in alle familien en huishoudens omdat dezelve niet alleen genezen, maar een bewaarmiddel zijn tegen alle ziekten. Merk: Roode grond, Switsersch Bondge nootschappelijk wit kruis met initialen en de blauwe Staatsstempel. Een schouw van 105 meiers hoog - Te Croix, bij Rijsel, staat de hoogste schouw van geheel Frankrijk, zij is 105 meters hoog met de fondatien 112m50 c, en met den donderscherm 125 meters. De fondatien in beton, zijn 1 meter 50 c. dik, 14 meters breed en 14 meterslang. De schouw heeft aan den grond 8 meters 20 cent. diameter en van boven 2m90 cent. De muren zijn van onder 2m40 c. dik van boven 45 centimeters. Er zijn in de schouw 2530 kubiekemeters metselwerk die 5 millioen kilogrammen wegen. De metsers hebben een miliioen 200 duizend baksteenen moeten leggen Middel om zich van vercrozen handen en voeten te genezen. Om het volgend middel te gebruiken mogen handen noch voeten open liggen. Men steekt het ver- vrozenlid in eenen pot waarin water dat op een zacht vuur staat en men laat ze erin zoolang men de hitte verdragen kan. Als het water al te warm wordt dan trekt men het uit en dompelt het onmiddelijk in ijskoud water (water waarin men eenige brokken ijs werptj. Dan droogt men liet lid zorgvul dig af met eenen lijnwaden doek. Men be strooit het lid met geklopten ameldonk en men windt het in lijnwaad. Het is raadzaaam dit geneesmiddel des avonds alvorens naar bed te gaan toe te passen. Het stembulletijn voor de kiezing van 22 dezer is te Brussel aangeplakt. Het eerste vierkant is voor den heer Féron, onder de benaming van liberale vertegenwoordiger Het tweede voor den beer Graux, met de zelfde aanduiding. Het derde voor den heer Powis de Ten Bossche, onder de benaming van vertegenwoordiger-conservateur. Het vierde voor den heer Van Bunnen, zonder aanduiding eener politieke tint. De twee eerste vierkanten zijn blauw, de twee ande ren zwart. Xavier Schmidt, die met Falleur ver oordeeld werd voor de onlusten van 1886, heeft geheel afgebroken met zijne vrienden.' Sedert hij uit de gevangenis van Leuven ont slagen werd, verblijft hij te Lodelinsart, waar hij werk gevonden heeft. Ziehier wat hij aan een socialistisch blad van Charleroi schrijft over zijne gewezen gezellen Ik ben die soort van lieden beu tot over mijnen kop. Ik heb geleerd op mijne kosten te leven, met mij te doen veroordeelen tot 20 jaren dwangarbeid, om mij te hebben laten meeslepen en uitbuiten door die luiaards, die altijd leven zonder werken, ten nadeele der eerlijke arbeiders, en die, wanneer er open bare botsingen ontstaan, ten gevolge van hunne uitdagingen of dank aan hunne ophit singen. zich achter hunne gordijnen of onder hunne bedden verbergen zooals lafaards. Alles wat ik vraag, is dat men mij zou vergeten ter gelegenheid der droevige ge beurtenissen van 1886. Ik werk kloekmoedig om eer te doen aan mijne zaken en om door mijnen moed en door mijn goed gedrag te toonen, dat ik verdien van volledige genade te krijgen en om mijne burgerlijke en politieke rechten terug te winnen. Xavier Schmidt schrijft verder dat de so cialisten Delwarte en Falleur nooit iets ge daan noch voorgesteld hebben om het lot van den werkman te verbeteren. Integendeel, zegt hij, die farceurs hebben ons tot boven den hals in het slijk doen steken met hunne gekke uitvindingen. van den 26 September tot den 18 October 1888. Geboorten. Mannelijk geslacht 0. Vrouwelijk id. 13. Miaweüïj Uen. Labaere Ilenricus Cornelius, .'.4 j. dienstkn., en Cossey Eugenia, 21 j. dienstmeid. Mahieu Justinus Gustavus, 34 j. landbouwer en Billiau Elisa Maria, 21 j. bijzondere. Lermyte Amandus, 36 j. landgebruikeren Dewitte Catherina Theresia, 27 j. bijzon dere. O verSaj tïens. Booue Henricus Augustus Cornelius, 52 j., landbouwer, echtgenoot van Cambron Silvia Octavia. Hauwen Henricus Josephus Cornelius, 69 j. schoenmaker en winkelier, echtgenoot van Merlevede Rosalia Cornelia Ludovica. Letever Irma Cornelia, 13 j.scholierster. Massiet Petrus Carolus, 77 j. zonder beroep, weduwaar van Sergier Barbara Cecilia. Desmerre Catharina Amelia, 79 j. landge bruikster, weduwe uit eerste huwelijk van Buisigne Pieter Franciscus Josephus en uit tweede en laatste huwelijk van Beddeleem Pieter Martinus. Waeles Gaspard Melchior Balthazar, 37 j. schoenmaker, echtgenoot van Dumelie Stephania Eugenia. Mannelijk geslacht 3. Vrouwelijk id, 2. A N W P3 21,00 15,00 13,50 19,50 00,00 8,00 3,00 65,600 7,200 700 400 00,00 8.000 151,05 21,00 15,00 13,50 00,00 19,50 7,00 290,00 78,700 3,400 1,300 00,00 400 9000 16,000 fc 5 Tarwe Rogge Haver Erwten Boontjes Aardappels Boter The rision of thine eyes Is ever in my mind Like the glory of the sun In the memory of the blind (R. Stoddard.) Goede nacht Ach! wat luidde 't hemelzoet Als 'k wera met dien wensch begroet Eer zij henenging ter ruste Ofdit woord haar lippen kuste, Of't op wiekjes zich bewoog En naar hoogre sferen vloog, Klonk liet zóó welluidend zacht Goede nacht 1 Goede nacht 01 hoe engelachtig schoon Met de sidderende kroon Van het licht dat haar omstraalde 1 Was 't geen God die nederdaalde. En, tot zeeg'ning van mijn droom Haar met Godenglans begloom Wijl het immer dreunde zacht Goede nacht 1 Goede nacht!... En haar vurig vonklend oog Kaatste een straal, die van omhoog Naar liet hart mij henenzweefde! Of haar ziel mij tegenbeefdo In dien blik zoo grondloos diep, Die in eenen blos verliep, Scheen mij alles hemelsch, zacht: Goede nacht Goede nacht! En ik had haar hand gevat 1 Ik, die hoopvol stille bad, 'k Gleed waar 's harten stroom mij rukte! En, terwijl ik teeder drukte, Voelde ik 't antwoord van haar hand 't Was mijn eerste liefdepand! En ik hoorde mijmren zacht: Goede nacht! Goede nacht Ga nu, lieve, sluimer zacht In de sponde die u wacht Droom er stil de schoonste droomen Moge u Godes zegen komen, U verkwikken in uw rust Tot de zon weer 't Oosten kust, En u blijde tegenlacht Goedenacht! K. V. R. West-Nieuwkerke, October, 88. t KincEeren Jbeaiotlen cle jai-en. W Pi H CO co co O O "o O co 00 00 -O O "o O O middenprijs per 100 kilo Verkochtte kwantiteit middenprijs per 100 kil. Verkochtte Kwantiteit S3 A W W P3 O fcfi O <D G cS ©SP CD tC bu a G <d a> bc fl CD c <D -C T3 2 cn jyy<J 71 CS mn - - O n ,i 5 3S:

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1888 | | pagina 3