Het Staatsblad. Uit de zwijnenwereld STADSNIEUWS. Levende fakkels. De Statie. Toelating. Gered. Willems-Fonds. Dekoratie. Koormaatschappij VRIJE KRUISBOOGSCHUTTERS MAATSCHAPPIJ BURGERWACHTEN Burgerstand Kunst- en Letternieuws. gewicht: sedert 1870, tijdstip waarop de Paus zijne Siaten verloor, was er geen ge kroond hoofd meer dat bij het Italiaansche hof een bezoek had willen afleggen uit vrees van den Paus te misdoen. Keizer Willem II beeft aan dat vooroordeel een einde willen stellen. Ilij heeft een bezoek gedaan aan den Paus. Tot in den laatsten tijd leefde de Paus, en nog vele met hem, met de hoop zijne Sta ten terug te krijgen, doch na de gebeurtenis van 11 October jl. valt daarop niet meer te denken. De Paus miek eene zinspeling op het ver lies van zijne Staten en de keizer heeft ge antwoord dat hij in de gast's zaken niets te zien had en, wat meer is, dat hij de eenheid van Italië als eene gedane zaak beschouwde. De Paus zweeg: hij had verstaan Toen de koning van Italië eenen heildronk instelde aan den keizer van Duitschland, sprak hij van Rome, hoofdstad van het gan- sche ondeelbare Italië. De Paus is zijne Staten kwijt en daarom is hij niet min paus en niet min vrij dan wan neer hij ze bezat; tot zooverre dat keizer Willem II, wanneer hij van het bezoek dat hij den paus gebracht had terugkeerde, al lachend zeide: Ik ben in 't Vatikaan ge weest en moet bekennen dat het er in 't ge heel niet een gevang uitziet. De kaloten doen al wat zij kunnen om de natuurlijke gevolgen van het bezoek van Willem II aan den koning van Italië te klei neeren. Doch alwie wat klaar ziet, zal moe ten bekennen dat sedert 1870 liet pausdom niet meer zoo een gevoeligen slag kreeg. De laatste hoop is den paus ontvlogen. Eerst wende hij zich tot God. Men heeft na al de missen jaren en jaren achtervolgens vaderons -> gelezen opdat God de staten had terug gegeven. Ziende dat God doof bleef, en dat lezen niet hielp, staakte men het gebed. Nu wierp de paus de oogen op de menschen, op de koningen en dacht in den keizer van Duitschland zijnen redder gevon den te hebben. Deze komt te bewijzen dat de paus kasteelen in de lucht gebouwd heeft. Het ware nochtans de kaloten niet kennen moesten wij denken dat zij het zullen opge ven. Neen! zij zullen nog werken, maar wij komen met vele redens voorzien dat zij nooit zullen lukken. Meer dan ooit mogen wij met de Italiaanders herhalen Regem Ausonioe diligens, odi papam, ro- gos, et viride clerum. Wij stellen dus met volle vertrouwen de jaargetallen 1870 en 1888 nevens elkander als zijnde datums waarop het pausdom eenen geweldigen en onherstelbaren schok kreeg. Die getallen stellen twee stappen van den menschelijken vooruitgang vast en toonen hem klaar. Maar om nog meer dan vooruitgang te bespeuren moet men zich met den geest in de middeleeuwen verplaatsen. Dan was het de paus die koningen en keizers benoemde of afstelde. Den dag van vandage bedelt hij hunne tusschenkomst, zonder ze dan nog te bekomen. Wij verstaan dat het hard is; doch niets, het pausdom zoo min als iets anders, kan de natuurlijke ontwikkeling des menschdoms tegenwerken. In den beginne heeft het kris- tendom oneindig veel tot de ontwikkeling des menschdoms bijgedragen doch tot. zeker punt gekomen wilde het kristendom het menschdom stil hondenHet pausdom wa pende zich met zwaard en vuur en niette genstaande ging het menschdom vooruit. Tegenwoordig staat het pausdom zonder stoffelijke dwangmiddelszijne priesters heb ben heden slechts: geld, haat en vervolging in 't duikerke voor wapen doch het wapen zal hun ook, met den tijd ontvallen en het vooruitstrevend menschdom zal over het pausdom loopen zoo het zich blijft te midden den weghouden of zoo zich bij den vooruit gang niet voegt. De luie renteniers. Het Staatsblad van 30 October staat in eenen trek voor 9576 fr. pensioen toe aan 9 kapelaans. Het gouvernement betaalt dus aan die kerels alle dagen 3 franken. Vergeet niet dat zij nu ten minste elk 2 fr. krijgen voor eene golezene mis, dat zij 5 fr. daags inkomen hebben. Ine mannen hebben wel gelijk uit te roepen dat liet wraak roept naar den hemel, in een tijdstip dut er zoo veel armoede is. In het begin van October heeft minister Devolder aan de onderwijzers in beschik baarheid eenen brief doen schrijven, waar door hij hun beveelt aanstonds eene vraag tot pensioen in te dienen voor al die welke vijftig jaar oud zijn en dertig jaar dienst tellen,- hij bedreigt die ongelukkigen, in ge val van weigering met de afschaffing van hun wachtgeld. Een fransch dagblad dat over eenige dagen dien willekeurigen maatregel aan kondigde, maakte er daaromtrent de volgen de bedenkingen over,': Ziedaar dan de bekroning der hatelijke wet van 1884. Onderwijzers die slechts 50 jaar tellen en door hunne ondervinding nog langen tijd nuttige diensten aan het onder richt konden bewijzen, worden in den bloei des levens aan de deur gezet en voor altijd in de onmogelijkheid gesteld nog iets nut tigs voor de jeugd of de volksbeschaving te doen. Zij hebben hunne beste krachten aan eene ondankbare maar heilige taak verspild, en nu zegt hun het Staatsbestuur omdat het aldus aan eenen dommen dorpspastoor be haagt gij hebt de jeugd te wel geleerdgij hebt gevoelens van eigenwaarde en burger deugd, van rechtvaardigheid en onafhanke lijkheid in het hart der kinderen gelegd, gij hebt hun aangewezen dat het wereldlijk gezag in burgerlijke zaken meer te zeg gen heeft dan de geestelijke macht; zulks mocht gij volstrekt niet doen dat heeft den invloed van M. pastoor bedreigd en daarom moet gij de deur uit als een kwaadwillige, die gij zijt. Wat, gij hebt de stoutheid begaan te beweren dat M. pastoor niets te zeggen heeft op het stadshuishij zal het u leeren de armoede is daar voor u en de uwen, de armoede en ontberingen en daarmede gaat gij nu kennis maken om de euveldaad te boeten die gij begaan hebt met staande te houden dat M. pastoor niet heer en meester is. Dit is de ware beteekenis van den brief door Devolder aan de onderwijzers in be schikbaarheid gezonden want denkt niet dat wij overdrijven; het woord hwaad- willighèid staat in den omzendbrief, die luid als volgt; Indien de onderwijzer in deze zaak blijken van kwaadwilligheid geeft, zou de heer minister onderzoeken of het wachtgeld van den belanghebbende niet zou dienen afgeschaft te worden. Dat beteekent in andere woorden: droog brood of den bedelzak. Inderdaad, wij ken nen onderwijzers die met eene vrouw en een talrijk kroost thans moeten bestaan met een dagelijks inkomen van 46 centiemen per persoon en die met de toepassing van De- volder's omzendbrief met moeite over de helft dier som per dag zullen kunnen be schikken. Dat is wel waarlijk den bedelzak. En wat hier nog moet opgemerkt zijn is dat Devolder volstrekt het recht niet heeft, die onderwijzers te verplichten hun pensioen te vragen. Volgens de bestaande bepalingen over deze zaak kunnen de onderwijzers enkel ambtshalve genoodzaakt worden hun rus'geld 1e vragen wanneer zij den ouder dom van 60 jaren bereikt hebben. Zoodat de minister, om den haat der pastoors te bevre digen eene wetsovertreding begaat en tal rijke ongelukkigen in de ellende dompelt. Zoo gaat het in ons armzalig land dat dooi de tweedracht der liberalen ligt te spartelen iii de banden welk het haatdragend en uitbuitend klerikalismus steeds nauwer toe- haalt. Het blad voegt er bijhopen wij dat er in de Kamers wel iemand zal gevonden worden om de willekeurige en onwettige handel wijze van m.eester Devolder aan de schand paal te stellen en hem te dwingen de recht vaardigheid en de wettelijkheid boven den wil der pastoors te schatten. Een schandaal van het slach van dit van Citeaux en Soissons, is in de kolonie van S Michiel-in-Priziac aan den dag gekomen. Het parket van Pontivy heeft een onder zoek ingesteld dat voor gevoïg had dat de broeder Jacobus Plemer, in godsdienst broeder Paidinus, aangehouden werd. Die goede, die uitgelezene broeder oud 40 jaren, is te Queven geboren. Hij is be schuldigd van aanslagen op de zeden. Toe, klerikale bladen en andere verdedi gers van tweepootige verkens, zegt maar dat liet een soldaat of oen werkman is. Er zullen immers sukkelaars zijn die u gelooven zullen. Men vertelt nog dat er ook eena dozijn langrokken van Langonnet, onder eene der gelijke beschuldiging gebukt gaan. Hoevelen zullen er zich van in tijds uit de voeten maken? Dat zullen wij later weten. Waarlijk de eerlijke en deftige broertjes worden zoo raar als de vroolijke lijkbidders! Als men te veel het stof uit de keel spoelt, dan krijgt men een stuk in zijn kraag en men wordt buiten mate kitteloorig. Voor een vliegenpoot vecht men dat er stukken van vliegen. Dat gebeurde Zondagavond ook in eene herberg in de Klaverstraat. Zekere Warlop kreeg er ruzie met den genaamden Roet over het zingen van een lied. Warlop, die, als hij eene vlieg op heeft, niet lijden kan dat men hem scheel aankijkt, miek van het stoofdeksel een waper. en sloeg er mede op den knikker van Hoet dat dezes hersenpan er zeer gehavend uitzag. Hoet, die ook met geen klein bier verlegen is, greep de brandende petroollamp en troefte er mede op den bol van Warlop dat beiden seffens als twee fakkels te blaken stonden. Zij trokken nu allebei een gezicht als iemand dien men vermoorden gaat en krinkelden te midden de vlammen als versche palingen op eenen rooster. Hoet gelukte er in zichzelven nogal gauw te blusschen, maar Warlop verkeerde in eenen deernisweerdigen toestand. Beide werden naar het gasthuis overgebracht. 's Anderdaags vroeg Hoet aan eene non hoe Warlop het stelde en daar deze hem zegde dat hij op sterven lag, dacht hij: mijn pap begint hier aan te branden; het is tijd dat ik mij uit de voeten maak. In een oog wenk was hij door het venster in de Meenen- straat en, met zijnen langen gasthuisfrak en zijne pullemuts aan, liep hij gelijk een haas naar Frankrijk, waar hij zich nu vogelvrij waant. Men spreekt ernstig over de waarschijne- lijke overeenkomst tusschen de Naamlooze Maatschappij der ijzer weg en van West- vlaanderen en het Staatsbestuur, voor het aanleggen van het gebouw der reizigers en van de nieuwe inrichtingen aan de statie onzer stad. Als het maar niet nogeens beloften en.. rotte appelen zijn De heer Engel Van Eeckhout, gemeente raadsheer onzer stad, is bemachtigd om, als eeretitel, den graad van luitenant-kwartier meester, dien hij in de Burgerwacht bekleed heeft te behouden. Mej. Baey, onzer stad, de jonge onderwij zeresvan eene bewaarschool uit Doornijk, slachtoffer van een revolverschot, bij onge luk op haar gelost, is heden buiten alle gevaar. Hare volledige genezing is enkel nog eene kwestie van tijd. Morgen, 4 November, geeft de stedelijke afdeeling van het Willems-fonds hare eerste concert-voordracht van het jaar 1888-1889, met de welwillende medewerking der heeren J. Sabbe, uit Brugge; A. Wauters uit Blan- kenberghe, en E. Carpentier, uit Brugge. Ziehier het programma van het feest: 1. Openingstuk voor piano: eerste wals, door den heer T. (A. Durand-Durand.) 2. a) Romance, b) Op het ijs, voor cello, uit te voeren door den heer A. Wauters. (Goltermann.) 3. In 't zonnige Hoveken, Engelsche me lodie, te zingen door den heer E. Carpentier. 4. Voordracht. Spreker: H.-J. Sabbe, leeraar bij t Koninklijk Athenseum, te Brug ge. Onderwerp: Multatuli. 5. Kluchtlied door den heer Mailliard. 6. Tarentelle, volksdans voor cello, uit te voeren door den heer A. Wauters. (Dopper.) 7. Ik spreek van u zoo zelden, lied te zingen door den heer E. Carpentier. (Gevaert.) 8. Kluchtlieddoor den heer Mailliard. Opening der deuren 2 1/2 ure. Begin: 3 ure stipt. Het burgerkruis van 2" klas is aan den heer Platevoet, oud-lid van het Weldadig heidsbureel en oud gemeenteraadslid van Westouter toegekend als belooning der be- wezene diensten, binst den loop van 35 jaren. Woensdag, 7 dezer, om 8 ure 's avonds, geeft de Koormaatschappij in haar lokaal den Gouden Arend haar eerste wintercon- cert. Maatschappij Schieting van Maandag 29 Octob. 1888 Prijzen gegeven door den Koning. 1. MM. Boedt L. 2. Bartier E. 3. Coutrez H. Schieting van Woensdag 31 October. Hoogst getal. M. Feneau. Laagst getal. M. Pintelon Felix. van IJperen. Schieting van Donderdag 25 Octob. Ligy Albert, 25 20 25 25 25 120 Gaimant Arthur, 20 25 20 25 25 115 Bogaert Alph., 25 20 20 25 25 115 Froidure Eugène, 25 20 25 20 25 115 Juncker Félix, 25 20 20 25 15 105 Froidure Robert, 20 25 25 20 15 105 Boedt Léon, 25 20 15 20 20 100 van den 26 October tot den 2 November 1888. eis. Mannelijk geslacht 5. Vrouwelijk id. 4. Huwelijken. Emiel Windels, bakker en Maria Pinte, kantwerkster. Hendrik Pinte, klakkenmaker en Maria Lemeire, modewerkster. Hendrik Rébéré, dienstknecht en Pharailde Liefooghe, zonder beroep. Hendrik Pauwels, dienstknecht en Leonia Lemahieu, dienstmeid. Overlij dene, Isabella Lauwyck, kantwerkster, 77 jaar, weduwe van Karei Maerten, Meenenstr. Aloïsius Catteeu, hovenier, 27 jaar, onge huwd, St Jacobs buiten. Juliaan Santy, zonder beroep, 63 jaar, ongehuwd, Thouroutstraat. Pieter Spinnewyn, daglooner, 57 jaar, echt genoot van Prudencia Deconinck, Mee- nenstraat. Eugenia Hugebaert, koeihoudster, 49 jaar, echtgenoote van Ludovicus Grison, Boter- straat. August Strobbe, herbergier, 68 jaar, wedu- waar van Sophia Dutilly, Boomgaardstr. Kinderen beneden de Tjaren. Mannelijk geslacht 1. Vrouwelijk id. 2. Letterkundige maatschappij De Vriend schap, teRoeselare. Uitslag der prijskampen. Dichtkunde: Opkomstbloei en onder gang der gemeenten. - De uitgeloofde prijs is niet toegewezen. Eene belooning van 100 frank is verleend aan het stuk ingzon- den door den heer Eug. Toussaint, leeraar te Brugge. Aanmoediging (50 frank) aan den heer A. O. Vermeiren, onderwijzer te Lier, en aan den heer Hippoliet Ledeganck, te Brussel. Geschiedenis Merkwaardige Gebeurtenis voorgevallen in Vlaanderen tijdens de fran- sche overheersching der jaren negentig. De uitgeloofde prijs is niet toegewezen. Ee ne belooning van 300 frank is vergund aan het werk, geschreven door den heer Th. Sevens, letterkundige, te Kortrijk. I aalkunde Ongeboekte plaatsnamen in West Vlaanderen. - Prijs (200 fr.), aan den heer Aug. Van Speybroeck, priester te Brug ge. Aanmoediging (50 fr.), aan den heer Ant. Verwaetermeulen, te Brugge. Blijspel, zonder vrouwrollen. Prijs (200 fr.), aan den heer Sylvester, te Berchem (Oudenaarde). Vereerende meldingen aan de heeren Jul. Wytynck, te Gent, en Verman- dere, te Avelgem. Drama (uit het volksleven), zonder vrouw- rollen, Prijs, aan den heer Tuerings, te te Lier. De tweede prijs is niet toegekend. LLLEUS»

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1888 | | pagina 2