STADSNIEUWS. Willems-Fonds. Bekwaamheidskiezers. Vlaamsche Ster. Kiesexaam. Achter de grendels. VRIJE KRUISBOOGSCHUTTERS MAATSCHAPPIJ BURGERWACHTEN Burgerstand Folklore Volkskunde. al niet genoeg hunne plichten tegenover eene instelling, als het Willems-Fonds, waar van al het streven de verstandelijke verhef fing van ons volk ten doel heeft. Op het kiesgebied tot de onmacht gedwongen, beel den zij zich al te gemakkelijk in, dat er bun niets meer blijft te doen dan zich aan het lot te onderwerpen totdat er betere tijden op dagen. Zij zouden, integendeel, door het inrichten van openbare voordrachten en volksboekerijen overal aan de toomelooze propaganda der geestelijkheid eene niet min werkzame propaganda der liberale gedach ten moeten tegenstellen en zoo met eene ge duldige volherding de aankomst van een nieuwen tijd voorbereiden. Om dat doel te bereiken kunnen de libe ralen niets beters verrichten dan het Wil lems-Fonds op eene milde wijze de hand leenen om zijne taak volledig en krachtdadig te helpen volbrengen. Wanneer een fransch dagblad zoo opent- lijk bekent dat het enkel bij middel van het vlaamsche woord en de vlaamsche lezing is, dat men het vlaamsche volk ontslaven kan, is er dan nog wel een enkel overtuigd libe raal, die de pogingen van het Willems- Fonds tegenwerken of verijdelen kan? Neen, allen moeten het Willems-Fonds steunen, aanmoedigen en helpen uitbreiden en het is voor de liberale hoofdmannen eene ernstige plicht hen te beschermen, die zich aan aller lei ongenaamheden en stoffelijke nadeelen blootstellen, om dat grootsche en heilzame werk in gang te houden en al de vruchten te doen afwerpen, die men er van verwachten kan. Zullen do liberalen dien plicht begrijpen? Verleden zondag woonden wij de eerste concert voordracht bij, door de IJpersche Wülems-Fondsad&eeWng aan de leden en hun huisgezin aangeboden. Wij zijn gelukkig te kunnen vaststellen dat de bevolking onzer stad nog immer evenveel smaak vindt in de feesten door het Willems-Fonds gegeven. De zaal was proppens vol. Vele dames en ook vele bekwaamheidskiezers waren er aanwezig en, zeggen wij het maar rechtuit, iedereen heeft er eenige heel vermakelijke uren beleefd. Ook hoe zou het anders kunnen. Waar er muzikanten optreden als de heeren J. T... en A. Wauters en waar men zangers hoort als E. Carpentier en G. Mailiard, daar geniet men, is men verrukt en als in de genoeglijk ste sferen getooverd. Tot den lieer Wauters vooral zou men met den dichter mogen roe pen Weet gij, dat in uw akkoorden, Als in wondre tooverwoorden, Dan een taal zich hooren laat, Die ons hevig kan ontroeren En den geest aan de aarde ontvoeren, Maar die 'thart alleen verstaat? En de heer Mailiard wat heeft hij allen tot berstens toe doen lachen met zijn nieuw kluchtlied. Hij was oprecht onbetaalbaar. Aide kunstenaren, en ze waren dien naatn waard, die aan het concert hunne medewer king verleenden, hebben de algemeenste en luidruchtigste toejuichingen doen losbersten. Zij werden gebisseerd en herbisseerd. En nu de voordracht van den lieer Sabbe. Ze was puik, overtuigend en hoewel al de aanwezigen, en de dames ook al, eenige voor 1 en ongunstige waarheden te hooren kre gen, waren allen toch heel tevreden zulke leerrijke en tevens gemoedelijke en overtui gende voordracht te kunnen bijwonen. Spreker schetste in broede trekken Let leven van den te zeer miskenden menschen- vriend, een leven dat een echte aaneenscha keling van teleurstellingen, tegenspoeden en z jlfopofferingen heeten mag. Ilij deed zien wat er in alle landen ter eere van groote wezens gedaan werd en tevens deed hij uit schijnen met wat schuldige onverschillig heid Nederland en het Nederlandsche volk dien menschenvriend bij uitmuntendheid, dat groot vernuft, die wecrgalooze wijsgeer, die zich Multatuli dat isik heb veel geleden heette, eenzaam, afgezonderd, vergeten en miskend leven en sterven liet. De heer Sabbe wist zoo gemoedelijk dien volksheld af te malen dat iedereen, om zoo te zeggen, voelde welke wrei de wonden dat hart, dat enkel klopte om de menschenliefde onder ling onder alle gezindheden, onder de aan hangers van alle godsdiensten en onder al de klassen der samenleving zonder onderscheid te doen heerschen, toegebracht werd door die afgebroken reeks teleurstellingen en mis kenningen, welke hem altoos en overal te beurt vielen. Menigwerf werd de weerga- looze spreker door daverende salvo's onder broken en deze hielden niet op binst de voor lezing van een novelletje, door Multatuli, waar een der roerendste en tevens kluchtig- ste tafereeltjes in voorkomt, welke ooit uit de pen der beroemdste schrijvers vloeiden. Die uitgelezene voordracht zal de beste uitslagen oplevereniedereen zal de werken van Multatuli (Edward Dowes Decker) wil len lezen en ze zullen duizendmaal gelijk hebben. In één woord het was een der schoonste teeslen, die ons Willems-Fonds ooit gegeven heeft. Die genotvolle en leerrijke uren, daar doorgebracht, zullen een onuitwischbaren indruk op al de aanwezigen nalaten. Dank dus, innigen dank aan de heeren vari het Willems-Fonds, aan de heeren mede werkers van het feest en vooral aan den heer spreker, J. Sabbe! Aan allen den besten dankD. De bekwaamheidskiezersbond Volksvlijt bied op morgen, zondag, om 7 ure 's avonds zijnen leien een prachtig feest aan. Sinds die maatschappij zich een ruimer lokaal heeft weten aan te schaffen is haar bloei veel toe genomen,- tal van leden deden zich inschrij ven en nog alle dagen bicden er zich nieuwe aam Het luisterlijk feest van morgen zal er nog velen uitlokken om van dien uitmunten den bond deel te maken. Dat feest zal aan vang nemen met een mooi concert waar verscheidene gekende artiesten hunne wel willende medewerking aan verleenen. Na liet muziekfeest zal er eene prijsbolling voor de daines plaats hebben. Menige kostelijke prijs zal er te winnen zijn, dien tnen grooten- deels aan de milde giften van den heer Voor zitter te danken heeftde maatschappij doet het overige. Na het concert zal er een puik dansfeestje plaats hebben waar die jonge en wakkere bekwaamheidskiezers een fermen flikker zullen kunnen doen 'tznl een feest zijn van likt mijn lipke Dat men er zich opperbest vermake Ziehier het programma van het concert: PROGRAMME: 1. Ouverture pour piano, par M. Willemot. 2. Abd-El-Kader, Ch. Wytsman. air chanté par M. Coffyn. 3. Sonate pour violon, Leonard. par M. Tasseel. 4 De BloemenkroonVan den Acker. romance chantée par M. Duflou. 5. Cava.tine de Zaïra, fantaisie Baneux. pour cornet a piston parV. Masschelein, 6 Le Songe d'tine nuit d'élé, chanté par M. Willemot, Ambroise Thomas, 7. Le duo des chats, exécuté par MM. Mailliard et Deweerdt. Le piano sera tenu par M. Taccoen. REDOUTE. Vroolijkheid is ook goed brood, zeggen de Stervelingen en ze treden reeds Zondag 18 dezer, met hunne tweede vertooning van liet tooneeljaar op. Drie muziekstukken, en drie tooneelstuk- jes staan op het programmma Openingstuk. Napeleon en Bismarck, blijspel met zang in een bedrijf, door P. Kints. Muziekstuk. De Violier, blijspel met zang in een bedrijf, door H. Van Peene. Muziekstuk. Past op de Meid, blijspel met zang in een bedrijf, door P. Kints. Eene vertooning, zooals men ziet, om erbij te watertanden van verlangen. Daar zal men eens hartelijk kunnen lachen en tevens de aandoenlijkste tafereeltjes .zoo natuurlijk als de wezentlijkheid zelve zien voor het oog tooveren. Met genoegen zullen onze lezers vernemen dat de Ster, als naar loffelijke gewoonte, op geen muziekstukje zien zal om de tusschenpoozen wat te vergeestigen. Geen twijfel of de zaal zal wederom te klein zijn om hen allen te bevatten, die aansnellen zul len om van die puike vertooning te genieten. Opallen dus naar de tooneelzaal om die wakkere tooneelisten eens dapper toe te jui chen. De klerikalen verspillen hunnen tijd niet en loopen zich reeds de beenen van 't lijf om hen allen op te scheppen, die zij eenigzins bekwaam weten om in Maart aanstaande met goeden uitslag het kiesexaam af te leg gen. Dat exaam zal van groot belang zijn voor de gemeentekiezingen in 1890, want zij, die door dat exaam het kiezersdiploma bekomen, zullen op de kiezerslijsten van Oogst 1889 ingeschreven zijn, als zij, wel te verstaan, den vereischten ouderdom hebben. Die lijsten zullen voor de kiezingen van 1890 dienen. Het is dus dringend noodig dat de liberalen de oogèn openen en zooveel mogelijk kandi- ten kiezers vormen, die zich mat goeden uitslag tot het exaam van Maart aanstaande aanbieden kunnen. Heel waarschijnelijk zal, binst den loop der aanstaande kamerzitting, het bekwaamheidskorps ingekrimpt worden, want de klerikalen krijgen kiekenvleesch als ze aan de bekwaamheidskiezers van rechts wege denken en ze sperlelen gelijk Lucifer in een wijwatervat tot dat zij deze afgeschaft krijgen. Dat onze vrienden allen zonder uitzonde ring op de bres springen en tegen die afschaf fing protest aanteekenen met een legioen kandidaten-kiezers tot het exaam aan te zet ten en voor te bereiden. Handen uit do mouwen en allen aan 't werk 't Geldt hier de aloude IJpersche liberale sterkte Er wezen dus geen onverschilligen De genaamde Warlop, die in zulken deer- niswaardigen toestand naar het gasthuis overgebracht werd, omdat Hoet hem de petroollamp op het hoofd stuk geslagen had, is reeds tengevolge zijner brandwonden overleden. De weggevluchte Hoet is reeds aangehouden en in 't droog gedraaid, 't Kan wel gebeuren dat het nog lange zijn zal vooraleer hij nog in den regen loopen mag. T'erger voor hem. Maatschappij Schleling van Maandag 5 Novem. 1888 V er anderlij k blazoen. Prijzen gegeven door den Hoofdman Hoogst getal. Froidure E. 25 25 25 25 100 Laagst getal. Pinteion F. 10 1/2 111 13 1/2 Craye, 25 25 1 10 1/2 61 1/2 Casin, 20 8 1/2 15 2 45 1/2 Feneau, 10 1/2 1 11 9 31 1/2 Willems, 2 1 2 20 25 Dezutter, 10 1/2 112 15 1/2 Sohieting van Woensdag 7 November. Hoogst getal. Hennequin, 25 10 1/2 25 25 85 1/2 Laagst getal. Feneau 1 1 1 101/2 13 1/2 van IJperen. Schieting van Donderdag 8 Novem. Naar de kartons. Vermeulen Henri, 20 10 25 20 20 95 Bogaert Alphonse, 5 20 20 20 25 90 Ligy Albert, 20 20 20 10 20 90 Fxxfidure Eugène, 20 10 20 25 15 90 Boedt Léon, 10 10 20 20 20 80 Beke Emile, 5 15 20 25 15 80 Froidure Robert, 25 15 20 10 10 SO van den 2 tot den 9 November 1888. Oeboorten. Mannelijk geslacht 4. Vrouwelijk id. 6. Overlï.j dons. Pieter Dhellin, kleermaker, 81 jaar, echtge- genoot van Maria Vansteenkiste, Padde- poelstraat. Benedictus Ryckewaert, onderwijzer, 48 jaar, ongehuwd, IJper buiten. Aloïsius Vallaeys, dienstknecht, 27 jaar, ongehuwd, lange Thouroutstraat. Maria Vanhoutte, zonder beroep, 70 jaar, echtgenoote van Desiderius Verfaillie, Elverdinghestraat. Justina Vandenbulcke, kantwerkster, 61 j., echtgenoote van Willem Payez, Mondstr. Etienne Meirschaert, gepensioneerde briga dier der douanen, 71 jaar, echtgenoot van Anna Vergeyle, IJper buiten. Juliana Deconinck, zonder beroep, 76 jaar, ongehuwd, Groot Markt. Barbara Fremout, dienstmeid, 74 jaar, on gehuwd, Thouroutstraat. Edmondus Warlop, schoenmaker, 22 jaar, ongehuwd, Meenenstraat. Helena Cleenwerk, scholierster, 8 jaar, Kla verstraat. Rosalia Labaere, kleermaakster, 68 jaar, echtgenoote van Ludovicus Bezitter, Meenenstraat. Kinderen beneden do jaren. Mannelijk geslacht 0. Vrouwelijk id. 2. Wij houden woord en geven heden een tweede vertelsel, getrokken uit Volkskunde, le jaargang, 8" aflevering, hl. 175 en volgen de. Bij deze gelegenheid meenen wij te mo gen verzekeren dat Ons goede Vlaamsche Volk, werk in drie deelen door Pol de Mont en Em. K. de Bom, zeer waarschijnelijk om streeks midden December het licht zien zal. Wij verwachten met onheduld het eerste deel. Van de schoone Schildersdochter, van de booze Zwarte Griet en van de Kokodeike. Daar was zoo eens een schilder, en die werkte in het paleis van den Koning. Op zekeren dag vergat hij 's avonds zijn snuif doos meê naar huis te nemen: op deze stond het portret geschilderd van een wonderschoon meisken. Nu gebeurde het, dat de Koning daar juist voorbij kwam gewandeld, en nauw had de vorst de beeltenis gezien, of zijn hart schoot in brand en daar was hij nu immers 'lijk een zot op het lieve kind verliefd! Toen 's anderendaags de schilder terug naar het paleis kwam, vroeg de Koning hem, wie dat meiske toch was, die zoo op éénen oogslag al zijn zinnen betooverd had? Koning, het is mijn dochter! luidde het antwoord. O, voer haar dadelijk naar hier riep de koning uit; zij wordt mijne vrouw, en ik schenk haar de helft van mijn rijk! Zoo blij als een kermisvogel ja, ge kunt dat wel denkende schoonvader van den koningspoedde de schilder zich naar huis. Terstond werden aanstalten gemaaakt voor het vertrek van de aanstaande vorstin. In haar schitterendst gewaad ging zij hove- waarts, vergezeld van haar meid, een oud wijf, die Zwarte Griet heette. Haar schoot hondje, Kokodeike (1), dat zij heel gaarne zag, mocht ook mee naar het Hof gaan. Maar als beide vrouwen en het hondje nu al een heel eind wegs hadden atgelegd, ston den zij vlak daar vóór eene brug. Eensklaps greep Zwarte Griet het meisje vast, trok haar kleêren uit en wierp haar in 't water. Maar Kokodeike wilde zijn jufvrouwke niet verlaten, en, liever dan te blijven leven, sprong hij haar achterna. Tegen den avond kwam Griet alleen in het paleis, en toonde zich aan den koning. Op het zicht van dat oübakken, gerimpeld gezicht, ontstak deze in toorn, want hij dacht, dat de schilder hem voor den zot had gehouden, en hij liet hem in de boeien slaan. Ook op Griet wilde hij zijn colère uitwer ken en haar doen opsluiten, maar het wijf zei (zeker om tijd te winnen?) Wacht eens 'nen keer tot morgenGij i-m w (i) Kokodeike, Adjendodderhen, Hansken van Ti ckelen, Mijnheer van Tintelentee, M. van Bruinkas teelSmidje Verholen, Bitsel-Fritsel, enz., enz., dat zijn wel degelijk namen, zooals de verbeelding van het volk alleen er scheppen kan.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1888 | | pagina 2