I 1 West - Nieuwkerke. YERSCHILLIGE TIJDINGEN. Burgerstand van Poperinghe. Boden. hebt mij nog maar 's avonds gezien, maar zie mij eens aan bij het zonnelicht!... De koning dacht in zijn eigen: Wie weet, wat zit er achter? en hij wachtte tot 's an derendaags. Toen echter Zwarte ttriet na den nacht even ou 1, lei-lijk en rimpelig als den vooravond wakker werd, sloten ze haar ook in de gevangenis op. Maar nu komt het schoone aan.... Een heer van den koning zijn hof kwam alle dagen voorbij het waicr, waar de b joze Griet haar meesteres had ingestort. En eiken keer hoorde hij gekreun, en vernam de vol gende woorden Koko-kokodeike En een ander stem daarop Wal belieft er u, mijn lief juffrouwke! Die leelijke Zwarte Griet Hoeft ons in 't water gestiet (2) De hoveling werd ongerust, en wilde er het zijne van weten. Daarom liet hij den stroom onderzoeken, en eindelijk ontdekten ze het meisje en het hondje, die al gauw tot het leven wederkeerden. En toen trouwde de koning met de schoo ne schildersdochter, en Kokodeike kreeg een plaats aan 't Hof 1 (Dit sprookje werd mij medegedeeld door denzelfden persoon, die mij dat van den Ilalven Haan (Volkskunde blz. 115} ver telde. Het komt mij voor, als zijnde eenigs- zins verminkt of onvol'edig, althans voor wat het eerste gedeelte betreft. Ziellier eene andere lezing, welker mede- deeling ik dank aan den heer Pol de Mont, en die misschien met goed gevolg in de eerste zou kunnen versmolten worden, en hier verkort wordt opgegeven Een schilder werkte in het paleis van den koning aan het portret van een meisken, dat hij, op 's vorsten vurig aandringen, ver klaarde zijn zuster te wezen; de koning werd er dol op verlield, en wenschte haar terstond te zien. Een buurvrouw van het meisje, Zwarte Margriet, zou des schilders zuster op de reize vergezellen. Zij moesten de zee overtrekken. Aan boord van liet schip hoorde men op eens een geroep. Dat is de koning, zei Margriet, die zegt dat gij uw zijden kleed moet uitschieten. Het lieve kind gehoorzaamde, en het oude wijf trok het prachtig kleed aan. Opnieuw hoorde men eene stem. Wat zegt de koning nu? u Hij zegt, dat gij u zoudt wasschen terwijl gij u over den boord van het schip buigt. Het meisje deed zulks, en Zwarte Margriet sliet haar in 't water. Margriet kwam alleen bij den vorst aan. Dat leelijk stuk was uwe zuster toch niet, zeker? zei hij. Neen, vast niet, maar toch heeft zij haar schoonste kleêren aon Eenigen tijd nadien kwam er een heel schoon wit ko(r)nijntje in het waschhuis van den koning de jachthond lag altijd bij het fornuis, en wilde het beestje pakken, maar dit vluchtte steeds weg door het moze- gat. Als het konijntje nog eens komt, moet gij mij roepen, sprak de koning tot de wasscheressen Dat gebeurde ook zoo en de vorst haastte zich het mozegat te stoppen. En daar begon het konijntje te spreken 't Is Zwarte Griet, Die mij in 't water stiet! En daarop de hond - Zij ligt er zoo warm In den koning zijnen arm! En zie: het konijn veranderde in het schoon meisken van de schilderij, en den eigen dag was het volop feest in het paleis de koning en zijn bruid vierden hunne vroo- lijke bruiloft Antwerpen. Em. K. de Bom. Bij het te pers leggen ontvangen wij de Oktober-aflevering van VOLKSKUNDE. On der andere lezenswaardige artikelen en me- dedeelingen, vinden wij er nogmaals een vertelsel in van Ern. K. de Bom, Bij de eerste gelegenheid zullen wij- het in ons blad overnemen. Omtrent alle beesten koeien, kalvers, verkens, enz. welke men hier kweekt, worden aan de Franschen verkocht. Sedert ruimen tijd werden zwijnen van 80 tot 90 kilos veel gevraagd, maar sinds eenige dagen komen op de markt van Rijsel, eene menigte verkens aan, die vet gemest worden te Prijs, met aller handen afval, naar men zegt, en die 10 en 15 centiemen per kilo beter koop verkocht worden dan de onze. Onnoodig te zeggen dat deze niet meer gewild worden. Hoe jammer! Men was juist voornemens eenige onzer katholieke zwijnen aan den man te brengen, en nu blijven wij voort er mede zitten. Geene verwarring:. De vrienden der Zwitsersche Pillen weten zeer goed dat deze pillen herkomstig zijn uit de fabriek van M. Hertzog, apotheker te Parijs, en dat ieder etiket den stempel der fransche Rege ring draagt; doch de zieken, die voor de eerste maal hunne genezing aan deze pillen vragen, moeten wel toezien dat zij geene na maaksels koopen, en wel er op drukken dat zij de Zwitsersche Pillen Hertzog van Parijs verlangen. Algemeen depot voor Belgie, Apotheek Pelerin, 12, Schildknaapstraat, Brussel. G-rooten wedstrijd. De uitreiking der belooningen voor de personen die aan den grooten wedstrijd deelnamen, is vast gesteld op zondag, II november. De plech tigheid zal worden voorgezeten door den graaf van Vlaanderen. De tentoonstelling zal tot den 11 November open blijven. Te Tourcoing zijn dinsdag avond de wolmagazijnen in asch gelegd van de firma Pollet en Goullez, Het is gelukt de spinne rijen en kaarderijen te redden, ofschoon deze op korten afstand van de magazijnen stonden. De schade wordt begroot op ongeveer 400,000 fr. Niemand is gekwetst buiten een persoon die de bil verbrijzeld is door het instorten van een stuk muur. Wat is schoonheid? In Europa bewondert men de wite tanden, in Japan moeten schoone tanden geel, in Indie rood en in Java zwart zijn. Eep zacht blozende gelaatskleur is zeker benijdenswaaardig, maar al de vrouwen in Finland verven zich het gezicht blauw of groen en de Russinnen zouden zich voor leelijk houden, wanneer zij zich niet kalkwit blanketton. Welke is de schoonste vorm van neus? In Perzie is het de gebogen neus, in Haïti de ingedrukte neus en de mama's aldaar trachten de neuzen van hare pasgeborenen te verminken. In Rusland bewondert men de wipneuzen. Duitschers en Engelschen vinden eene ranke gestalte schoon, de Turken geven aan de dikken den voorkeur; wij schatten het ovaalvormige gezicht hoog, in Turkije ziet men het liefst ronde gezichten. Bij ons geldt oen hoog gewelfd voorhoofd als een teeken van verstandin Griekenland is het lage voorhoofd een voornaam kenmerk van schoonheid. In liet beschaafde Europa worden de blonde, bruine en zwarte haren bezongen; op de Marianne-eilanden geeft men aan witte haren den prijs. De Perzen haten ros haar en de Turken aanbidden het. Wie geen ros haar heeft, mag niet in den mahomedaanschen hemel komen. Een kleine mond echter vindt iederen schoon... In Lapland is men niet volmaakt, indien men geene... ossenknieën heeft, terwijl in Turkestan scheele oogen het ideaal van schoonheid zijn. Een commis-voyageur stak zijn hoofd door het poortier van een tramwagen en vroeg: Is de arke van Noé al vol? Neen. riep men van binnen, kom maar in, er ontbreekt nog een ezel. Poets wederom poetsDezer dagen reed eene ftissche limburgsche schoone, te Spekhoizerheide woonachtig, met hare hon denkar naar Aken ter markt. In het naburige Horbach riep een ambte naar haar 't welbekende, barsche halt toe. Toen hij het karreken onderzocht, vond de ambtenaar eene hoeveelheid brood, waar van het gewicht iets meer bedroeg dan 6 pond het maximum, dat thans in Pruissen ingevoerd mag worden. Mil zum Ober- Zollamt klonk het ruwe bevel, en de amb tenaar wierp zijn geweer van den schouder in het karreken. Te Aken aangekomen, moest onze jonge dochter eene boete van 2 mark (fr. 2.50) betalen. Zij was echter niet op hare tong gevallen, zooals het spreek woord zegt, en eischte 6 mark (fr. 7.50) van den ambtenaar, als vrachtgeld voor het vervoeren van het geweer. De noodige getuigen waren weldra bij de hand, die verklaarden, dat het geweer van uit Horbach tot Aken door den hond ver voerd was. De ambtenaar kreeg bevel, aan de kloeke nederlandsche burgeres eene vergoeding van 4 mark te betalen; zoodat deze nog eene winst had van 2 mark! Men ziet van hier het gezicht van den ambtenaar. Landverhuizing. Binst de October maand hebben de stoombooten van den Nordeulscher Lloyd uit Antwerpen 815 landverhuizers voor Rio-Janeiro (Amerika), 1290 -voor Buenos-Ayres (Amerika) en 190 voor Australia ingescheept. Vo>r de Novem ber zijn er reeds meer dan duizend Belgische landverhuizers, die zich doen inschrijven hebben zoowel voor Buenos-Ayres als voor Rio en een gelijk getal verwacht men voor de Decembermaand. Waar men gemakkelijk aan zijn brood komt, daar is het vaderland! Ontvangsten. De ontvangsten der staatsijzerenwegen hebben dit ja^r acht miljoenen meer opgebracht dan die van verleden jaar. Acht miljoenen 't Is een rond stuiverke. Denkt het staatsbestuur, dat zulk een ponkje komt in te kassen, niet dat het oogenblik daar om wat belastingen af te schaffen De klerikalen die heden aan het bewind zijn, hebben niet opgehouden tegen het libe raal staatsbestuur te schreeuwen, omdat het belastingen gevraagd heeft, ten einde het evenwicht in de begrooting te brengen. Hoewel zij bij hooge en bij lage houden staan dat zij'voor niets in dat droevig uiter ste zijn kunnen, hebben zij niettemin gezegde onnoodige??? belastingen behouden en er zelfs hier en daar eene van nog al duchtig verzwaard. Reeds meer dan vier jaren mesten zij zich met de opbrengst dier belastingen vet en er draagt nog nergens geen den minsten schijn van afschaffing of vermindering op. O die tandentrekkers De briefdragers. Het staatsbestuur, dat, in den beginne, aan de kleine bedienden gouden bergen beloofd had, is aan zijne beloften te kort gebleven. De briefdragers trekken, voor eene ondankbare en lastige taak, belachelijke jaarwedden, in evenre digheid der diensten, welke zij bewijzen en der verantwoordelijkheid, die zij te dragen hebben. En het is dat ontoereikend dagloon, dat de briefdragers dwingt hunne nieuwjaargif ten te benuttigen om hunne mager jaarwed de te volledigen. Die toestand is waarlijk onwaardig van betaalden van den Staat en het staatsbestuur zou toch den toestand van zijne bedienden wat moeten verbeteren en ze, om zoo te zeggen, niet dwingen hun dagloon aan de bijzonderen af te bedelen. De klachten der briefdragers zijn te recht- veerdig, opdat men langere weigere aan hunne wettige grieven voldoening te schen ken en het is hetgene wij uit ganscher harte wenschen aan die nederige bedienden, die zooveel vlijt als moed in de nakoming hunner plichten aan den dag leggen. Op den ijzerweg. Sinds dat de treinwachters op de treden der wagons niet meer omloopen, trekken de reizigers soms de statie over, waar zij moesten afstappen. De wachters roepen wel de namen der sta tiën af, maar als de vensters gesloten zijn, als de wind lievig waait, als de gesprekken te luidruchtig zijn, dan hooren de reizigers het geroep der wachters niet. Het is 's avonds, gewoonlijk, dat die ver velende misgrepen zich het meest voordoen. Aan gene zijde der grens, is de naam van elke standplaats op de lantaarns geschreven, die de plaats verlichten, waar men afstapt. Ware het aan onze besturen, die dit jaar zulke schitterende ontvangsten gedaan heb ben, te veel vragen, met te eischen dat zij, zoo niet dezelfde, toch maatregelen nemen om de reizigers voor die aangenaamheden te behoeden? van den 25 October tot den 8 November 1888. «Geboorten. Mannelijk geslacht 10. Vrouwelijk id. 6. Huwelijken Sioen Renatus Amandus Cornelius, 27 jaar, lattensplijtersgast, en Pinceel Emma Maria Cornelia, 18 j. werkster. Bonduelle Alphonsius Cornelius, 23 j. dag- looner en Lerinyle Sabina Cornelia 20 j. werkster. Wanzeele Medardus, 27 j. bediende bij den ijzeren weg te Kortrijk, enTechel Ludovica Cornelia 25 j. werkster. Muylaert Charles Louis Georges, 25 j. bij zonderen te Belle, en Yannieuwenhuyze Irma Cornelia, 24 j. bijzondere. Delboo Charles Louis, 30 j. herbergier, we- duwaar van Goossen Romanie Sophie, en Van lewicre Pharailde, 20 j. dienstmeid. Carroen Aloysius Josephus, 51 j. werkman, echtgenoot van Verborght Eugenia, over leden te IJperen. Vandenberghe Josephus Livinus Antonius, 73 j. ongehuwd, priester. Liefooghe Victoria Amelia, 87 jaar, zonder beroep, ongehuwd. Crombez Carolus, 58 j. metser, echtgenoot van Loridan Sophia Coleta, overleden te Reninghelst. Glorie Justina Coleta, 70 jaar, religieuse, ongehuwd. Bouve Natalia Athalia Amelia, 63 j. zonder beroep, echtgenoote van Delepeere David Alexandre. Plaetevoet Eugenia Rosalia, 56 j. werkvrouw echtgenoote van Bruneel Henri Benjamin. Kinderen beneden «le 1 jaren. Mannelijk geslacht 3. Vrouwelijk id, 2. Zilveren Hoofcl Rijselstraat. Bronzen Hoofd,Rijselstraat. Café de Commerce Hondstraat. Belgische Scheur Hondstraat. Hötel de Gand, Hondstraat. Pays-Bas Elverdinghestraat. Zonne Markt. - Drie Koningen Groote Markt. Kleine Zon Groote Markt. Parnassus-Hof Alfons Vandenpeereboomplaals. P5 K 8 a 21,00 14,75 15,00 19,00 19,75 8,00 260,00 8,000 3,300 100 300 100 5,000 11,010 21,00 14,75 13,50 19,00 00,00 7,25 270,00 19,100 1,800 500 200 00,00 3000 14,938 Tarwe Rogge Haver Erwten Boontjes Aardappels Boter s (2) Dichterlijke vrijheid.(l) voor: gestooten. O ve i*l ij d e iis >y3aQoe>CP'£feSfr' Om aan het verzoek van onze lezers te voldoen zullen wij van heden af wekelijks de boden mede- deelen, welke in onze stad hunne standplaats hebben Nieuwkerkebode P. Bodein. Vertrek: Woensdag en Zaterdag, om 1 1/2 ure. NieuwkerkeMallepost. Vertrek uit IJperen: 's morgens om 0 ure, 's middags om 12 1/2 ure. Aankomst in IJperen: 's morgens om 10 1/4 ure, 's namiddags om 4 1/4. Neérwaestenbode Zaterdag, vertrek om 12 ure. Holiebeke, bode Ch. Durie. Zaterdag, vertrek om I 1/2 ure. Meesen, Mallepost. Vertrek: alle dagen om II 1/2 ure's morgens; 's namiddags om 5 ure. Westroosebeke, bode Ch. Verfaille. Zaterdag aankomst om 8 ure, vertrek om 2 ure. Passchendale, bode Verbeke. Woensdag en Zaterdag, vertrek om 2 1/2 ure. Moorsledebode L. Tangbe. Woensdag en Zaterdag, vertrek om 2 1/2 ure. Houthulst, bode Facquet. Zaterdag aankomst om 0 ure, en vertrek om 1 ure. Nieuwkerkebode Ilenri Bodein. Den zater dag, Dinsdag en Donderdag aankomst om 9 ure en vertrek om 1 ure. Kemmelbode W. Vennem. Den zaterdag en woensdag aankomst om 9 ure en vertrek om 1 ure. Merchcmbode Syssau. Den zaterdag aan komst om 8 ure en vertrek om 1 ure. Zandvoorde, bode Desmarets. Den zaterdag aankomst om 8 ure, vertrek om Sure. Dranoutre, bode Derycke-Verhaeghe. Den zaterdag aankomst om 10 ure, vertrek om 2 ure. VeurneMallepost. Vertrek uit IJperen 5-50 's morgens, aankomst 10-10 m. 's Namiddags, vertrek ten 4-30 m. In de wintermaanden, vertrek uit IJperen ten 2-30 m. Rousbrugge, bode Bustraen. Vertrekt den zaterdag om 2 ure namiddag. Waasten, Diligence. Vertrek den zaterdag ten 12 ure juist. Gheluvelt, bode Vandenberghe. Donderdag en zaterdag vertrek om 3 ure. Wervicq, bode De Mol. Vertrekt den zaterdag om 2 1/2 ure. Roesdare, bode Reynaert. Donderdag en zater dag vertrek om 2 1/2 ure. Stadenbode Vanheule, Zaterdag, vertrek om 1 ure. oo oo oo w N W r> H M M t-4 O -O O O O oo oo co O 00 O 33 8 2 2 S 2 pe •- AS middenprijs per 100 kil. Verkochtte Kwantiteit GRANEN, ENZ.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1888 | | pagina 3