Beurs van Brussel. STADSNIEUWS. Ontslag. Avondfeest. Vlaamsche Ster. De stoet groeide meer en meer aan. Het puik van Antwerpens burgerij, en varder al wie in letterkunde, kunst, onderwijs, staat kunde of bestuur eenigen titel heeft, was tegenwoordig. Alleen de klerikale partij had zich onthouden. Immers het was eene bur gerlijke begrafenis: de schepper van Confi teor heeft zijne geloofsbelijdenis aan den rand van het graf niet verloochend. Naar de Rotlerdamsche Courant zegt, heeft hij zelf den wenschuitgedrukt, begraven te worden, zonder dat noch soldaten, noch papen liem daarbij z.ouden omringen. Van Deers toonde zich dus, in zijn dood als in zijn leven, een man uit één stuk, iemand die, zijn leven door, naar waarheid streefde, het edelmoedige brein voor alle begrippen van vooruitgang open, en, eindelijk, met eene onwrikbare overtuiging, ook een sterken wil behoudende, om zijne daden naar zijne woorden, zijn dood naar zijn leven te rich ten. Eere aan den moedigen en vrijzinnigen denker De onafzienbare stoet zette zich in bewe ging. Vele tientallen kronen werden gedra gen en de lijkwagen was er letterlijk onder begraven. Om kwaart voor 3 ure naderde men het Kiel, waar zich de begraafplaats bevindt. Van Beers' laatste rustplaats is juist gelegen tusschen de grafsteden van Hendrik Con science en van August Michiels, zijne beide boezemvrienden. Nu begon de reeks der redevoeringen, welke door de invallende vroege najaars avond gestaakt moesten worden. Achtereenvolgens voerden het woordde burgemeester Leopold de Wael, die Jan van Beers huldigde èn als collega in den raad der gemeente, èn als een beroemd zoon der Scheldestad; de Fransch-Belgische dich ter, Ch. Potvin, onderbestuurder der Belgi sche Academie, die in eene prachtige rede den dichter verheerlijkte; de heer Mal- chair, prefect van het Athenaeum, die den voortreffelijken leeraar herdacht. De heer Andriessen,secretaris der Utrecht- rechtsche rederijkersvereeniging Jan van Beers was vervolgens de tolk van Noord- Nederland in den rouw, waaraan heel de Nederlandsche stam deel neemt. Pol de Mont, van Beers' boezemvriend en allerwaarschijnlijkst zijn waardige opvolger, sprak namens de Nederlandsche letterkundi gen eene redevoering uit, vol van de meest verheven gedachten, en aangrijpend om de kinderlijke liefde, die er in doorstraalde, en waarmede de redenaar menige herinnering van vroeger vóór den geest der toehoorders deed opkomen. De heer Arthur Cornette voerde het woord namens het Verbond der Vlaamsche libe rale Vereenigingen. Uit zijne merkwaardi ge redevoering knip ik de volgende treffende deolen En thans,thans ligt hij daar neêr! De pen is gebroken, die zoo menig meester- stuk schreef; de mond is verstomd, die in dichterlijke, kleurige taal den weg tot de gemoederen wist te vinden; de rijke geest is uitgedoofd; liet warme hart, het klopt niet meer.... Ik zou willen een woord van troost, een woord van bemoediging vinden om onze droefheid te stillen, ik moet mijne onmacht bekennenik vind niets dan woorden van diepen rouw, van bittere smart. (Een-en-twintigste vervolg.) In den tusschentijd zat Leonida op hare kamer en voedde er zich met het gevoel, dat zij zich op die wijze over de onverschilligheid van Frans meesterlijk had gewroken. Zij stortte van tijd tijd wel tranen van spijt en razernij, maar de gekwetste eigenliefde behield de bovenhand en zij zag met koppige zelfvoldoening alles te gemoet. Frans had heel de zaak door Confucius en Schimmel vernomen. Hij ook borst van spijt, doch wilde bij de Grijpzouls niet meer terug keeren. De groote dag was eindelijk aangebroken. Het huwelijk werd in het Gemeentehuis: De blauwe Katte Westduinkérken voltrokken en door M. Pastoor en vier expres geroepen heeren plechtig ingezegend. De getuigen van Leonida waren: M. Beatus, de broeder en een neef van M. X. Grijpzouten Cle; deze En verder Op dit oogenblik zijn wij als het ware verdoofd door den pijnlijken slag. die ons zoo plotseling heeft getroffen. Maar straks, wanneer alles zal gedaan zijn, zullen wij zijn gemis zoo bitter voelen, en elke dag, die daar zal rijzen over ons arm Vlaan- deren zal de schrijnende wonde weder openrijten. Het slot luidt Jan van Beers, gij hebt uwe taak vol- bracht; gij hebt uwe rust verdiend. Wij vervullen op onze beurt een duren plicht, wanneer wij u de hulde komen brengen van onze innigste vereering, van onzen onverwelkbaren dank. Wij leggen op uw graf lauwertakken en ii kronen van eikenloof, als een zichtbaar teelten van onze bewondering voor uw dichterlijk genie, van onze waardeering - uwer burgerdeugd. Maar wij hebben nog een hoogeren •i plicht te volbrengenwij moeten uw werk i voortzetten, uwen strijd voortstrijden. Ook 'i aan dien plicht hopen wij niet te kort te blijven. Uwe vaan zullen wij hoog houden, de vaan, waarop het fiere Clauwaart en 'i Geus! staat geschreven. En terwijl wij terugkeeren naar het werltdadige leven, dat ons ginder wacht, roepen wij u hier toeVaarwel, lieve vriend, vaarwel en rust zacht Na den heer Cornette voerden nog het woord, de heer Reinders-Bisdom, namens de te Antwerpen gevestigde Noord-Nederlan ders, en nog verscheidene andere heeren, in naam van hetTooneel, van de oud-leerlingen en van de leerlingen. Als eindelijk de duisternis gevallen was, werd eindelijk de laatste spade aarde op de lijkkist geworpen. Langzaam verlieten de aanwezigen het kerkhof... en keerden terug naar het werk- dadige leven... - De treurige plechtigheid was afgeloopen. Jan van Beers echter is niet dood zijne werken zijn onsterfelijk en zijne nagedachte nis leeft eeuwig voort in den gerst en het gemoed van zijn dankbaar volk. II. O. N. S. Een pijnlijk ongeval heeft zich voor gedaan de burgemeester is midden in zijne redevoering door een beroerteaanval getrof fen geworden. Gelukkig mag ik u verzeke ren, dat het gebeurde zonder ernstige gevol gen zijn zal. Dat onze klerikale pers allerlei gemeene zinspelingen maakt, hoeft schier niet gemeld. Het vat geeft immers uit, wat het in heeft? Overzicht der week. De groote markten lijden aan een ongun- stigen invloed door de muntkrisis, die hevig heerscht en die de uitbetaling van vijftien- dagen zeer moeilijk maken. Zekere waarden zijn op G en 7 ten °/0 teruggebracht en menig huis heeft de terugbetalingen van leeningen geëischt, wat voor de kleine speculatie zeer nadeelig is. De Russische leening zal aan 86,50 uitge geven zijn. De titels zullen driemaandelijk- sche intrestbriefjes dragen. De datum der uitgaaf is nog niet gekend. Men kondigt ook eene spaansche leening van 600 miljoen pesetas (fra'nks) aan. van Jonkher Pamphile: twee italiaansche edellieden uit zijne familie, die er nogtans erg kaal uitzagen. De boeren van 't dorp schoten hunne be- roeste geweeren en buksen af,en M.Grijpzout liet hen drinken op zijn kosten. In zijn villa werd een fijn diner voorbereid, en 's avonds reden de nieuwe echtelingen naar Brussel terug prn er terloops Moederhen te omhel zen en met den internationalen trein langs Parijs naar Italië te vertrekken. Zeker geen van beiden was zoo gelukkig als de nieuwe schoonvader. Het ideaal zijns levens was dus wezenlijkheid gewordenhij was de schoonpapa eens edelmans van ouden stam. 's Nachts na de bruiloft droomde hij van eerekruisen, barontitels en allerhande onderscheidingen, die, volgens zijn oordeel, hem nu langs alle zijden moesten op den schedel dalen. Confucius was blij dat alles gedaan was, want hij hield niet van door ongewone om standigheden in zijne stille kunstenaarsbe spiegelingen gestoord te worden. De zijgangen hebben de spaansche rent aan 73 verhandeld en Turksche aan 15,2o. De Saragosse is rijzend aan 278 op den ontvangstbulletijn, die eene verhooging van 55000 fr. aanduidt. De Varsovie zijn onver anderlijk. De markt der waarden met gereed geld is volledig onbeduidend. De rechtstreeksQhe renten staan onveran derlijk aan 101,90 voor de 3 1/2. De 3 °/0 heeft aan 93,50, wat zeer duur is, vergele ken met de 3 °/0 der annuïteitenkas, die aan 91,50 staan en die einde December aan 't paar zullen uitbetaald worden. Eene voor- deelige wisseling dus tusschen de twee tij pen. De loten der stedenAntwerpen 94 Brus sel 92. Buurtwegen 103, Gent 1883 96,75; Gent 1880 97,25; Luik 1860 116,50 1874 96,25 1879 95,50. Men kan van de leening Luik 4 aan 100,05 koopendie titels zijn bij 2 jaar aan 't paar uitbetaalbaar. De schuldbrieven der ijzerwegen bren gen nog min op dan de staatsrenten. De trams hebben eene gestadige markt. Men neemt bij voorkeur Madrid's, Praags, Karkhoff's, Florentin's. De uitgaaf der schuldbrieven Bahias-Minas is voor den bank Deltoye eenen bijval ge weest. Belangrijke rijzing op de Asturiaansche der mijnen, op eenen dag op 2750 fr. ge bracht, hetzij 150 fr. meer in 24 uren. Men hoogt ook op Dyle-Bacalan 360 fr. afgedaan. Het dagboek dezer maatschap pij is, schijnt het, sedert eenigen tijd aan zienlijk toegenomen. We vernemen uit goede bron dat de heer Vanheule, onze welbeminde Burgemeester, om gezondheidsredenen zijn onslag gegeven heeft. De heer Vanheule is gedurende vele jaren een toonbeeld van een eerste magis traat geweest. Hij heeft aan IJperen, en zelfs aan het heele arrondissement vele en onschatbare diensten bewezen; vele werken werden onder zijn wijs beleid tot stand gebracht, die eeuwig van zijn uitgelezen be stuur getuigen zullen en die hem immer als een groote weldoener van de volkszaak zul len doen vereeren. Zelfs zijne hardnekkigste tegenstrevers moeten hem over zijn uitmun tend bestuurders talent recht laten wederva ren, Hij laat dus eene leemte, die het liberalism zal aan te vullen hebben en die het doer, zal, hopen wij, op eene wijze waardig van den uitgelezen aftreder. Uitmuntende en heel be kwame elementen zijn er genoeg onder de leiders van 't I.Jpersch liberalism. Voor wij sluiten brengen wij nogmaals hulde aan het uitnemend wijs bestuur van den heer Vanheule en wij bidden hem er den rechtzinnigsten dank over te willen aanvaar den van alwie het met de stedelijke welvaart wel meent. Onze beste wenschen volgen l em in zijn aftreden. Wij herinneren dat het avondfeest, door de maatschappij der Oud-Onderofficieren van het leger, als maatschappij van Onderlingen Toen Schimmel aan zijnen oud-patroon zijn huwelijk aankondigde, wilde M. Grijp- zout hem eene reusachtige potijze rozesnuif ten geschenke geven, welke Schimmel ech ter weigerde. M. Beatus, die zeker afgunstig was, dat zijn boekhouder meer geluk gehad had dan hijzelf bij het zoeken eener vrouw, liet hem heel deftig verstaan dat hij o, o! zoo spijtig er om was, maar dat het ah, ah! niet zijn kon, en dat hij niet zinnens was een gehuwden boekouder langer in huis te houden. Schimmel antwoordde hem met veel schalkschheid, dat inderdaad bij een vrouwlooze patroon een idem komies be hoorde, iets wat M. Beatus Van Boterham zoodanig scheel deed zien en zoo afschuwe lijk tusschen de tanden deed blazen, dat Schimmel het raadzaam oordeelde ervan onder te trekken. Hij kon nu immers het boekhouderschap der firma missen. De .-doe ning» van Bertine was reeds open en had een zeer groot getal klanten. De dokter in de rechten-matroos-plakpapuitvinder zou dus voortaan op zijn pantoffeltjes leven, iets wat Bijstand ingericht, haren beschermleden aan geboden, vastgesteld is op Zondag, 25 dezer, ten 7 ure 's avonds. De aantrekkelijkheid van het programma, het talent der artisten en professors die tot vertolkers dienen moeten, alles belooft ons een buitengewoon belangrijk avondfeest. Men kan van nu af kaarten bekomen: Voor de voorbelioudene en de eerste plaat sen, bij den heer Deweerdt, Rijselstraat, Nr 59, en voor de tweede, in het lokaal der maatschappij, Zwarten Leeuwen in het Parnassus-Hof. Op Zondag 18 November 1888, gaf de maatschappij de Vlaamsche Ster hare twee de vertooning, samengesteld als volgt A. Past op de meid, blijspel met zang in één bedrijf, door P. Kints. B. Napoléon en Bismarck, blijspel met zang, door P. Kints. C. de Violier, blijspel met zang, door Van Peene. Het eerst^ dier blijspelen is een stuk, dat veel zedespreuken en heilzame lessen behelst. De schrijver schetst er wondergoed de daad zaken van het dagelijksch leven, toont aan hoe ikzucht, valschheid en bedrog, de kan ker der samenleving, den mensch verblindt en hem afstootelijk maakt in de oogen van de eerlijke menigte. Ook hebbende heeren Mailliard, met de rol van den ouden verliefde; Delmotte, met die van den rechtvaardigen notaris De weerdt, met die van den kwezelachtigen suisse en den vroolijken schildersgast, het gedacht van den schrijver op eene meester lijke wijze teruggegeven en het stuk de waar de weten bij te zetten welke het met recht verdient. De heer Wilde, jonge beginneling, heeft insgelijks getoond dat de Vlaamsche Ster hem eerstdaags als eenen harer goede too- neelisten zal m<.>gen rangschikken. Moed dus, jonge tooneelist, volhard in den weg dien gij zijt ingeslagen en de maatschappij zal eenen kunstenaar te meer tellen. Vergeten wij niet hulde te bewijzen aan het jonge kind, M. C., dat op zulke doeltref fende wijze zijne versjes ter gelegenheid van den naamdag haars ooms opzegde, en aan Mevr. De Vestel, die de rol der gewaande kwezelin uitermate goed vertolkt en veel bijgebracht heeft tot de goede uitvoering van voorhanden stuk. Het stuk, getiteld: Napoleon en Bis marck, is geschreven geweest met het doel de barbaarsche liefhebberij van hanenge vechten te bestrijden, die onschuldige dieren te behoeden tegen de wreedheid van hen die er behagen in vinden hun bloed nutteloos te vergieten en den mensch klaar te doen zien hoe ver de drift van het spel hem misleidt en zijn ongluk bewerkt. De drie hoofdrollen zijn gegeven geweest door de heeren Deweerdt, Creus en Deraedt. De twee eersten waren oprechte typen van hoovaardige en hardnekkige hanenkampers. Niemand beter dan zij waren in staat geweest die moeilijke rollen op te voeren en dezelve de noodige waarde bij te zotten. De heer Deraedt, in zijne rol van vrijzinni gen en ongeveinsden knecht van Baas Crols, heeft het publiek menigmaal om zijne kod- al onze lezers hem voorzeker niet misgun nen zullen. Trientje had ook hare wraak. Zij d«ed door M. Roerstock van den Becrputte den journalist M. Oscar Chantage en M. de Sancer-Velle uitnoodigen op eenige fijne partijtjes. M. Chantage schreef in de Véritê Artishque en in het letterkundig tijdschrift Flatria eenige artikels, die aan de kunst reputatie van M. van Haeren etm fermen knak toebrachten, daar wie belasttird wordt er steeds gekleineerd van af kom t, hoe hij zich cok verdedige en verwere. M.. de San cer-Velle drong bij den Minister aan, zoodat Irans van alle vroeger genoten toelagen verder verstoken bleef, en dat hij, .nu eene nogal aanzienlijke erfenis hem was te beurt gevallen, besloot aan de ondankbare kunste naarsloopbaan vaarwel te zeggen en, om zijn spijt, zijne droefheid en zijn berouw te verkroppen, eene reis naar het Zuiden ie ondernemen. (Wordt voortgezet.) —*>ii$2QOOCQa£&i i .■■■niTmTfiri7iTlT"ir—

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1888 | | pagina 2