VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. DE PRINSES MARIA. Vierde jaar. Zaterdag 26" Januari 1889. Ontbinding. Twee verschiilige handelwijzen be trekkelijk de scherrewegs. Een wetsontwerp. Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 3 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. 50 voor den buiten. Per 6 maanden: 1 fr. 75. Annoncen: 15 cent. per drukregel. Rechter- l"ke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100.Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor liet buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Is het van onmiddellijk belang voor het liberalism in liet harnas te springen om eene kamerontbinding te bekomen over de kwes tie van den persoonlijken soldatendienst plicht Dat is de vraag, welke een dagblad schrijver uit Brussel aan een der mannen heeft gesteld, die het meest diensten aan de belgische liberalen bewezen heeft. ik denk het niet, antwoordde de ver maarde advokaat. De kwestie van den per soonlijken dienst is niet voldoende door het volk begrepen de denkwijzen verschillen te veel. niet over het grondbeginsel van de afschaffing der plaatsvervanging' door allen aangenomen, maar over de keus van het stelsel dat bestemd is om ons soldatenlich- tingsstelsel tot in den grond te wijzigen. Nemen wij aan dat de KoniDg mor gen, aan den raad van verscheidene opper officieren gehoor gevende, het ministerie Beernaert wegzende, een zakenmmisterie samenstelle en de ontbinding der Kamers uitspreke, wat zal er gebeuren De liberale partij zal zich voor twee groote moeilijkheden bevinden, die van aard zijn om zonderling hare overwinning in gevaar te brengen. is Vooreerst de keus van een eenig stelsel, want het is niet genoeg af te breken, men moet ook kunnen opmaken. u Vervolgens de onwetendheid of de ik zucht der massa van het kiezerskorps, heden nog volstrekt vijandig aan eene hervoiming, die de klerikalen met eene slechte trouw, met eene behendigheid als eene verzwaring der krijgslasten voorstellen. .1 Geloof mijne menschenkennis, het veld is slecht voorbereid. Vooraleer er den aan staanden oogst te doen opschieten, zijn ei groote werken noodig. Onze legerinrichting is slechtbewijzen wij het met het woord en met de pen. Al- voorens de stem der kiezers te vragen, trach ten wij ze te overtuigen handelen wij, in een woord, door de propaganda. Eerste deel. "Wij zijn in den voorzomer van het jaar 1275. Het huwelijkskontrakt tusschen prinses Maria, dochter van Hendrik III, hertog van Brabant, en van zijne gemalin Aleydis, mits gaders zuster van den beroemden hertog Jan I, met Philips den Stoute, koning van Frankrijk, was sinds den 21 Oogst van het vorige jaar in het kasteel van Vincennes geteekend. Dit gebeurde als gevolg van het uitdrukkelijk verlangen door hertog Hen drik III uitgedrukt, zijne schoonste dochter met een prins van het fransche vorstenhuis te zien in den echt treden. De vereeniging tusschen prinses Maria en den Dolfijn, Phi lips zoon, was dan vroeger ook besloten geworden, te meer daar de genegenheid, welke de twee jongelieden voor elkander koesterden niemand was ontgaan, toen de Dolfijn Lodewijk, voor een drietal jaren, verscheidene maanden aan het Brabantsche hof te Leuven had doorgebracht. Doch, hetzij de koning zelf op prinses Maria verliefde toen hij haar met haren broe- Overigens de mogelijkheid, waarop gij zinspeelt, zal zich niet verwezentlijken de Koning, heeft het voornemen niet, of beter niet meer, tot de ontbinding zijne toevlucht te nemen. Na die woorden in haast uilgesproken te hebben, ging die uitgelezen staatsman zijnen ondervrager verlaten, toen hij met verhaast nog het volgende zegde Ik verpand nie- mands gedacht, maar ik ben overtuigd dat de heer Frère-Orban en Bara u op dezelfde wijze antwoorden zouden, moestet gij hen dergelijke kwestie stellen. Nogeens werken wij ijverig, spitten wij duchtig en diep den grond om, vooraleer te zaaien en te oogsten. In de liberale regeeringen, wanneer er een schurftig schaap ontdekt wordt, levert men het over aan het burgerlijk gerecht,- zonder handschoenen aan te doen. Dit is eene ganscli tegenstrijdige handel wijze dan degene der klerikale regeeringen. Deze beginnen in dergelijk geval met alle mogelijke middelen in 't werk te stellen om hunne schurftige lieden aan liet burgerlijk gerecht te onttrekken, voor reden gevende dat het voordeelig is het vuil lijnwaad in familie te wasschen. Immers het lijnwaad is dikwijls zoo stinkend vuil dat er hand schoenen vannoode zijn om het min of meer wit te wasschen, en men weet hoe duur de handschoenen aan zekere personen kosten 't Gene niet belet dat de klerikalen steeds tuiten en schreeuwen. De liberalen hebben dieven onder hen en wij, klerikalen, wij zijn altemaal, zonder uitnemingen, zoo wit als sneeuw, zoo onschuldig als een lam. Laat ons nu eens naar Meenen reizen. Daar 'zijn plotselings onregelmatigheden, die diefstallen genoemd worden, in den der op zijn verblijf te Vincennes ontving, hetzij hij om staatsredenen zulk eene liefde wilde veinzen, nauwelijks waren de twee hertogskinderen sinds een paar weken zijne gasten of Philips vroeg plechtig aan Jan I de hand zijner bekoorlijke zuster. De hertog van Brabant gaf zijn eerewoord. Daar de Dolfijn op dat oogenblik in Spanje was en hoewel prinses Maria, zonder de redenen van haren tegenzin te doen kennen, weigerend antwoordde, moest zij zich toch eindelijk aan den wil harer familie onderwerpen. Zij durfde echter te Vincennes den terug keer van den Dolfijn, wiens vrouw zij ge droomd had te zullen worden, niet afwach ten en keerde in allerijl naar Brabant terug, waar zij zich volkomen van het hof afzon derde en in verdriet en tranen hare dagen sleet. Het is op dit oogenblik dat wij haar terug vinden in de nabijheid van het slot van Brussel. Volgens hare gewoonte was zij des morgens vroeg reeds over de valbrug der sterkte gestapt, alleen begeleid door hare trouwe dienstmaagd Johanna, en dwaalde nu door de lommerige paadjes van het nabij gelegen hout, droomende aan de slagen van het noodlot, die haar, in stede van warme liefde, de schitterende maar koude konings- klaren gekomen, en het burgerlijk gerecht heeft zich met het onderzoek gelast vooraleer de klerikale regeering er van verwittigd werd; anders, dewijl de schuldige een hevige, geweldige, klerikale kiesdraver was, zou den er voorzeker.... En wie weet?... De openbare stem verzekert dat het kle rikaal heerschap, ontvanger van stad en armbureel, voor eigene rekening, voor eene waarde van 2600 fr. titels der openbare schuld, gebruik zou gemaakt hebben, welke hij in handen had als ontvanger van het weldadigheidsbureel. Om deze achterhouding te verbergen, zou hij, onder eenen valschen datum, eene menigte onbetaalde mandaten hebben ingeschreven. De algemeene denkwijze schat het beloop der achterhouding op 25,000 franks. Het parket van Kortrijk is in 't bezit van al de papieren en de registers betrekkelijk de gemeentecomptabiliteit en hetbeheer van het armbureel der stad Meenen, ten einde een streng onderzoek te beginnen. Men is nieuwsgierig te weten op welke wijze de klerikale gazetten in't algemeen, en 't Nieuwsblad in't bijzonder,deze handelwij ze van den klerikalen ontvanger van Meenen aan zijne lezers zal ter kennis brengen. Na de hevige en razende uitvallen tegen Engelbeen van Gent, bediende van den stedelijken ontvanger, en Van Bergen, idem, van Antwerpen. Zullen die godvruchtige papierkens geene verontwaardiging genoeg over hebben voor hunnen partijgenoot? Doch wij zullen zien en hooren, of waarschijnlijk niets hooren, zien of lezen nopens de diefstallen van Mee nen. Men vertelt nog de volgende omstandig heden De gerechterlij ke magistraten hebben de heeren Burgemeester Vandenberghe en de Schepenen Valcke en Cappelle ondervraagd; doch zij hebben zich tevreden gesteld met de schouders op te halen. Deze dubbele zaak zal zeer veel ophef kroon schenken zou. De plaats waar de prinses Maria zich bevond was niet verre verwijderd van de groote kruisbaan die in de richtingen van Brussel, Leuven en Doorn ijk hare armen strekte. Men kon van daar het hertogelijk slot aan den oostkant zien opdagen. Niemand bevond zich op die kruislaan, doch aan de zijde van Doornijk naderden traag drie per sonen. Het. waren een man van dertigjarigen leeftijd en een nog zeer jong meisje, welke eene vrouw, die jong maar ziekelijk en afge mat scheen, ondersteunde. Aan de kruislaan gekomen zonk de zieke vrouw op een daar liggenden grooten steen neder, terwijl haar geleider sprak Moed, Geralda; ginds in de verte daagt een slot. De herbergzaamheid der vlaamsche ridders is wereldbekend. Moed! O, ik bid u erom. Hij plaatste zich achter haar op de knieën en ondersteunde haar in zijne armen. Arme, beste moeder, bad het meisje, o klaag toch zoo niet. De zieke moeder trok het kind tot zich en zuchtte Arm kind Arme Geraldina! Dan het hoofd moedeloos en wanhopende latende neêrzinken, hernam zij verwekken. De inwoners van Meenen bekla gen het zich thans die helden naar 't stadhuis gezonden te hebben, 't Is eene goede les, maar 't is tevens te hopen dat de Meene- naars zich zullen wreken en dat, nu zij de klerikalen hebben aan 't werk gezien, zij hen in eene volgende kiezing, onmeedoogend zullen van 't gemeentehuis keeren. Alvorens te eindigen achten wij het goed ook 't volgende feit te doen opmerken. Voor eenige dagen hadden die klerikale haantjes den secretaris van het weldadigheidsbureel, een rechtschapen man, door iedereen ge acht, afgesteld, zonder hem de minste grief te kunnen ten laste leggen. De voorzitter, die een goed liberaal is, verzette zich hiertegen en vroeg naar de oorzaak er van. Wij doen zulks omdat het ons behaagt, was het onbeleefd antwoord. Thans echter wordt onbewimpeld verteld dat de ontvanger in kwestie, welke aan het hoofd staat der K.K. meerderheid, verveerd was voor den scherpzichtigen geest van den secretaris. Op een oogenblik geksmen dat de geheimhouding van zijn gefoffel moei lijk werd, trachtte hij zich nog uit den slag te trekken dooreenen secretaris naar zijne hand te doen kiezen. De algemeeno veront waardiging en de achterdocht welke deze onrechtvaardige handelwijze opwekte, ver haastten den val van M. V. D. en welhaast werd het potje ontdekt. Een wetsontwerp, strekkende om de ver- valsching van levensmiddelen te keer te gaan, zal welhaast in de Kamers besproken wor den. Beter laat dan nooit, want voegt er het Laatste Nieuws bij, het vervalschen van koopwaren gaat in ons land over zijn hout. Halen wij eenige voorbeelden aan Er wordt tegenwoordig wijn verkocht, die geen zierken druivensap bevatazijn welke getrokken wordt uit hout en gekleurd met carameisiroop die van hoegenaamd geen Mijne gelieven, het is te laat, te laat! Ik voel het: mijne ballingschap zal hier ein digen. Rond mijn hart dringt reeds de koude der dood. Ik kan niet verder. Sterven, ster ven o Manasses, geliefde echtgenoot, o mijn onschuldig kind Sterven, hier in den vreem de, verlaten, verloren.... Neen, neen, moeder, kreet Geraldina, gij moogt niet sterven. Manasses poogde zijne beminde zieke vrouw op te helpen, doch vruchteloos. Ik kan geen voetstap verder, kermde zij bitter. Ach En zij zonk thans volledig in bezwijming op haren steen neder. Manasses was radeloos. Geralda, lieve vrouw! snikte hij. Maar zij verliest het bewustzijn.... Ik kan haar toch op zulke wijze niet laten.Kom, onder steun haar, mijn kind, ik ijl naar het slot, ginds in de verte. Dit zeggend plaatste hij zachtjes haar hoofd in den schoot van het schreiend kind en ijlde weg. Ik alleen met mijne stervende moeder, kloeg het meisje. Vader, vader, ik ben zoo bang. Maar de vader snelde reeds in vollen ren naar het hertoglijk slot toe. Wordt voortgezet.) HET WEEKBLAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1889 | | pagina 1