stadsnieuws! over Hoefsmederij Persoonlijke dienstplicht. Eene oplossing. Kleine Geschedenis. Sterfgeval. Vaart Leie-Yperlée. Tooneel. Vlaamsche Ster. Lijst der lotelingen Landbouwmaatschappij MAATSCHAPPIJ BURGERWACHTEN fruit voortkomt; gekleurd vet d-.t voor boter doorgaatbrood dat meer krijt bevat dan meel; vléesch van ziek vee; melk idem; bier dat gebrouwen wordt uit graan dat niet genoegzaam in gisting was; onrijpe vruchtenenz. enz. Het burgerlijk wetboek verbiedt al deze schelmerijen doch er be staat geen voldoend toezicht om ze te ontdek ken. Het eenigste middel is speciale agenten aan testellen welke het recht zullen hebben in de fabrieken, magazijnen en winkels te dringen, ten einde de vervalschingen van naderbij te bestatigen. Het grootste argument, welk de klerikale bladen tegen den persoonlijken dienstplicht invoeren is dat de burgerskinderen niet naar de kazerne trekken mogen, omdat ze daar hunne zieleszaligheid zouden verliezen. Al heelemaal wel, maar de werkmanszo nen, hebben die geene ziel? Een klein erweelje van een ziellje van niemenrlalle misschien, een ziellje dat van geen belang is en der moeite niet weerd dat men er zich mede bezig hourte, niet waar, kadodderspapieren De Précurseur, een liberaal blad van Antwerpen, meent eene oplossing gevonden te hebben, die allen zou kunnen eensgezind maken nopens de kwestie der soldatenlicli- ting en die eene premie zijn zou voor de vaderlandsliefde en de geleerdheid, zonder iets af te breken van de huidige legerafin- richting. Zij zou hierin bestaan, door de Kamer een enkel wetsartikel te doen stemmen dat vol genderwijs luiden zou Zullen aan de soldatenloting geen deel moeten nemen A. De burgers, oud 19 jaren, die: 1° binst een proeftijd van drie weken be wijzen zullen, dat zoo bekwaam zijn als de soldaten, wier diensttijd verstreken is, om al de plichten van het soldatenleven te vervullen 2° zich verbinden zullen om, gedurende vijfjaren, zich jaarlijks drie weken ter be schikking van den minister van oorlog te houden om hun soldatenonderricht te volle- digen. B. De burgers, oud 19 jaren, die, zich tot priester van eenen godsdienst voorbereiden de, gedurende eenen proeftijd van drie we ken, bewijzen zullen dat zij de noodige kennis en de vereischte hoedanigheden bezit ten om aan den gasthuizen- en veldhospita- lendienst van wezentlijk nut te zijn. Deze wet eens gestemd, zegt de Précur- ceur, het zou niet lang duren, vooraleer men, niet alleen in de steden, maar zelfs in de kleinste dorpen en vooral daar, leergan gen zou zien tot stand komen om de jonge lingen lichamelijk en verstandelijk tot de proef voor te bereiden, die hen van-soldaten- loling bevrijden zou. Op den buiten ware liet zelfs een mooi tijdverdrijf, eene echte vermakelijkheid. Er ware geen voorrecht, vermits geheel die voorbereiding onder het stelsel der volledig ste vrijheid tot stand komen zou. Oud-onder officieren, oud-officieren zouden zonder ver moeienis, hunne ledige uren nuttig gebruiken kunnen in den schoot der gymnastiek-, schemers-schutters- en aanvankelijke krijgsoefeningsmaatschappijen dia in alle streken van het land opschieten zouden, en allengskens aan, zonder iemand te krenken, zonder eene overtuiging geweld aan te doen, zonder aan eene instelling te schaden, en met zelfs een groot der jongelingschap te verma ken, die, maar al te dikwijls, op de rust- en feestdagen, enkel de herberg als uitspan ningsmiddel heeft, zou men op praktische wijze, tot het stelsel der gewapende natie geraken Veertien officieren bij liet verlaten der krijgsschool, droomden van bij het peerde volk aanvaard te worden. Een schoon peerd het schitterend kleedsel dezer officieren en vooral de sabel, de groote sabel, alles, in een woord, lokte hen naar het peerdevolk. Zij stuurden hunne vraag naar den oor logsminister en dat bracht dezen met de handen in 't haar, want de kaders van dat wapen zijn, volgens het schijnt volledig. Nogtans generaal Pontus, die liever zich zeiven de keel afbijten zou, dan iets te dur ven of te willen weigeren aan die veertien jongelingen,zonen der invloedrijkstefamieljen sprak omtrent in dezer voege tot hen; Laat ons zien, ik kan u niet bij 't peerdevolk in lijven, er is geene plaats voor u. Maar einde lijk zegt mij, wat vindt gij er zoo aantrek kelijk zoo schoon? De sabel de groote sabel der ofllicieren is prachtig, antwoordden de jonge aanvragers, en ook wij zouden heel geern het vermaak genieten van te peerd te rijden. O! te peerd rijden Hewel I het zij zoo antwoordde hun de lieftallige heer Pon tus, ik ga u naar de rijschool van IJp- ren zenden. Daar zult gij sabel en peerd hebben maar gij zult uw kleedsel van officier der krijgsschool behouden. Het aanbod werd aanvaard. En ziedaar hoe veertien nieuwe officieren bij 't peerdevolk zullen ingelijfd worden zonder van 't peerde volk te zijn. De lieden, die dit alles niet we ten, zullen ongetwijfeld meenen dat een nieuw kleedsel bij ons leger ingevoerd is. De toekomende week komen zij in onze stad aan om als de andere officieren de koer sen te volgen. Dinsdag li. heeft hier de begraving plaats gehad van den heer De Noyeïle, oud-leeraar aan het Stadskollegie en de Staatsmiddelbare School te IJperen, drager van het burger kruis van le klas. Het Stadskollegie was heel en gansch in die begraving aanwezig. De overgroote menigte, die toegestroomd was om eene laatste hulde te brengen aan den schoolman bij uitmuntendheid, getuigde van de algemeene treurnis, welke dat afster ven onder onze bevolking verwekt heeft. Twee lijkredenen, de eene door Schepene Bossaert, dienstdoende Burgemeester, in naam van 't Stadsbestuur, de andere door leeraar Justice, in naam van 't leeraarskorps, werden op den boord van het graf uitgespro ken en schetsen den overledene af in alles wat hij wezentlijk geweest is: een voorbeel dig en goed leeraar, een edel hart, een recht schapen burger, een verkleefde zoon en broeder, een man, in een woord, die enkel geleefd heeft om het goede te doen. Menigmaal reeds hebben wij gewezen op de misdadige traagheid, waarmede men de voltrekking van den vaart Leie-Yperlée be werken wil. Tot nu toe kon man onmogelijk bestatigen dat er ergens vordering te bespeu ren washet was den dag halen in mande kens, zooals de fJperlingen zeggen. En, hoe wel.zulks heel nadeelig is aan de belangen van den koophandel en de nijverheid van IJperen en den ganschen omtrek, was er niet een onzer vertegenwoordigers, die zijnen gebenedijden mond opende om die schuldige traagheid te doen ophouden. Zij zwegen allen gelijk de visschen en schenen zich om de belangen hunners kiezers te bekreunen als een mollebroêrtje om de zeden zijner leerlingen. Gelukkiglijk dat wij hier een gemeente bestuur hebben, dat den welstand zijner onderlioorigen ter harte neemt en op de vol tooiing diens vaarts, steeds aangedrongen heeft. Gelukkig nog dat wij eenen Koophan- dlskring bezitten, die niets onverlet laat als het maar dienen kan om ons volk voor deel en gemak aan te brengen. Tengevolge van nieuwe voetstappen, aan gewend door den Handelkring, heeft de heer Minister van Landbouw, Nijverheid en Openbare Werken aan den heer Voorzitter diens Krings laten weten, zegt men, dat allen mogelijken spoed zal aangewend wor den om te kunnen overgaan tot de heel eerst komende aanbesteding der werken. Als men dan wederom niet begint met eene aanbesteding van 25 duizend franks, waar het werken geldt, waarvoor men sinds jaren en jaren miljoenen gestemd heeft 1 Beloften en rotte appelen waren reeds zoo menigwerf ons aandeel dat wij vreezen nog- eens daarmede gepaaid te worden. Wat de nieuwe statie betreft, de heer De Bruyn ver zendt tot den heer Vandenpeereboom. En wanneer men zich tot dezen wendt, hij zendt tot den heer De Bruyn terug 't Oude spelletje: veel beloven en weinig (zeg maar niemendalle) geven, doet de gek ken in vrede leven is hier reeds aan zijne honderd en zooveelste verbeterde uitgave En wij, goede sullen, wijzijn of beier mo eten daarmede tevreden zijn. Het Fransch tooneel heeft een lief stuk Pepa, tooneelspel in drie bedrijven,vertoond, dat aan de pen van een der meestgevierde fransche schrijvers, Henri Meilhac, van de Academie, en van een fijn geletterden, Leo Ganderax, te danken is. Het is een bijval te meer te voegen bij de vele overwinningen behaald door dat zoo volledig, zoo kiesch vernuft, dat, zonder tellen, op onze tooneelen den meest Parijsschen geest, dien men uit denken kan, weet te doen heerschen. Pepa is een bevallig stuk, eene ware studie van een der kieschste punten onzer zeden. Het is doorweven van tafereeltjes, die echte juweel tjes mogen genoemd worden. Meilhac alleen, of met een medewerker, heeft nooit iets fijners geschapen. Dat was de meening van het uitgelezen publiek, dat, den dag der eerste vertooning, den naam der schrijvers met eenparige toejuichingen begroette. Dat mcoi stuk, dat iedereen zien mag en dat iedereen als de waardige tegenhanger, voor wat de fijnheid, den geest en de eerlijkheid aangaat van den Abbé Conslantin zal gaan toejuichen, is door de schrijvers aan den heer Paul Deshayes en zijne wakkere kunstenaars toevertrouwd geweest. H«t is met een nieuw genoegen dat wij ze allen zullen weerzien: Mej. Marie Laure.van den Odéon, met de rol van Mej. Bartel Mej. Marie Auger, van het Gymnasium, met deze van Reichemberg, die zij met de bevalligheid en het talent, welke wij haar kennen, vertolken zullen. Wij zullen ook met veel vermaak de heeren Manin, Jaeger. Veuillet enz., wier roem niet meer te maken is, weerzien. Het is aan onze tooneelminnen- de en smaakvolle bevolking dat wij die ver tooning aanbevelenzij zal op Zondag, 3 Fe bruari aanstaande, om 8 ure 's avonds, in onze tooneelzaal plaats hebben. Geen twijfel of eene opeengeperste menigte zal daar zijn om het vernuft der schrijvers en de kundigheid der vertolkers volop toe te juichen. Zaal van den - Gouden Arend -. Zitting van Kamermuziek, VAN 27n JANUARI 1889. A. Haydn. Quatuor op. 55, S. 1. 1° Allegro. 2° Adagio Cantabile. 3° Menuetto. 4° Finale vivace. B. Max. Bruch. Quatuor S. 2, op. 10, Edur. 1° Allegro Maestose. 2° Andante quaisi Adagio. 3° Vivace non troppo. 4° Finale vivace. Men zal juist om 's middags beginnen. Ingangskaarten zijn te bekomen bij de leden van den Quatuor. De kaarten zullen streng geëischt worden. De dappere tooneelmaatschappij De Vlaamsche Ster zal op Zondag, 10 Februari eerstkomende, hare vierde vertooning van het wintergetijde geven, met de medewer king der dames Rans en Julia Guypers, too- neelspeelsters te Antwerpen. Op het programma komen: De Wolf in 't Hageland, blijspel met zang in 3 bedrijven; De Bolders, blijspel met zang in een bedrijf; Wit en Zwart, blijspel met zang in een bedrijf. Onnoodig te zeggen dat deze vertooning de vorige nog in luister overtreffen zal. Het programma en het alom gewaardeerd ver nuft der Sterrelingen staan daar borg voor. Nogeens zal de tooneelzaal veel te klein zijn om hen allen een behoorlijk plaatsje te laten, die zich haasten zullen om van die puike vertooning te genieten en de moedige S errelingen eens dapper toe te juichen. Op! allen dus in tijds naar de tooneelzaal! van de lichting van 1889. Nr 47 eerste nummer. Uitslag der trekking van 25 dezer. van 't arrondissement IJperen (erkend bij Koninklijk Besluit van 28 Juni 1348). Openbare Conferentiën in Staatsveeartsenijschool te CUREGEM (bij Brussel). Jaar 1889. De Afgeveerdigden van het Comité, Rid. G. de STUERS. E. DUSILÖON. F. MERGHELYNCK. De Sekretaris,! DE DE YNE. van IJperen. Schieting van Donderdag 24 Januari 1889. Gewoone schijf. Vermeulen Henri 25 20 25 25 25 120 Ligy Albert 25 25 20 25 25 120 Leroux Gaston 25 20 20 20 25 115 Joos Alphonse 20 15 25 25 25 110 Deweerdt Charles 25 20 20 20 25 110 Boedt Léon 25 20 25 20 20 110 Smeysters Emile 20 20 20 20 25 105 Swekels Léon 20 20 20 20 25 105 Fraipont Maurice 20 20 20 20 25 105 Butaye Arthur 15 25 25 20 20 105 Mailliard Gustave 20 20 25 20 20 105 Froidure Robert 20 25 20 25 15 105 128 Alleman Emile Edouard 91 Alleman Emile Théop. 74 Ameloot Eugène 118 Baillievier Charles 117 Bartier Florim. Emile 72 Bartier Jean 85 Beun Prosper 99 Blomme René 150 Cailliou Emile 69 Cardoen Auguste 93 Casier Charles 90 Ceuninck Julien 64 Chevalier Arthur 92 Claerebout Charles 125 Claeys Gustave 162 Clarisse Julien 144 Coffyn Joseph 151 Colion Auguste 59 Cool Théophile 94 Coutelle Maximilien 96 Credis Félix 148 Debal Marcel 155 Deboucq Valere 160 Declercq Alphonse 62 Deconinck Polydore 56 Decreus Arsène 88 Decrock Emile 136 Demeyer Léon 169 Deporte Louis 63 Dapuydt Edouard 164 Deramoudt Gustave 111 Desot Henri 154 Devos Cyrille 165 Devos Eugène 50 Dubois Gustave 133 Dufour Alphonse 86 Dumortier Alphonse 102 Dumouliu Emile 122 Duprez Eugène 129 Eeckhout Cyrille 95 Gadeyne Cyrille 146 Geldhof Alphonse 113 Ghekiere Jules 110 Ghesquière Gustave 51 Ghyselen Emile 173 Gillebert Arthur 147 Gobin Emile 53 Gouwy Emile 49 Gruwez Camille 121 Hardy Emile 167 Hoornaert Emile 57 Hugebaert Auguste 172 Hynneman César 134 Impe Gustave 159 Indeyuyst Henri 89 Justice Joseph 171 Keppel Henri 142 Kerrinckx Jules 140 Lacante Hector 138 Lagrange Victor 124 Lamote Francois 51 Langbeen Ernest 143 Leboucq Ernest 73 Leclercq Louis 116 Legein Emile 152 Jjesage Alphonse 65 Loosbergh Joseph 141 Louf Victor 145 Maelfeyt Alphonse 54 Mahieu Alois 58 Mahieu Camille Achilla 130 Mahieu Camille Auguste 48 Mailliard Arthur 104 Marseloo Henri 157 Maxy Arthur 98 Melsens Jean 105 Mervaillie Pierre 168 Moerman Pierre 76 Moreau Alphonse 71 Mortier Julien 103 Nevejans Julien 119 Nevejans Polydore 75 Odent Jules 132 össieur Polydore 149 Pannecoucke Polydore 70 Philips Arthnr 139 Pollée Alphonse 47 Rabau Henri 175 Rifflet Arthnr 101 Room Emile 109 Roosebeke Joseph 106 Rosseel Alphonse 87 Rouzeeuw Arthur 176 Salomé Arthur 68 Salomé Emile 123 Sanctorum Henri 135 Schacht Alois 100 Sinave Emile 112 Sinave Julien 76 Smets Charles 66 Stecken Guillaume 156 Talon René 137 Theys Pierre 60 Timmerman Ch. 81 Treve Jean 107 Trioen Henri 163 Vandamme Jules 78 Vandelanoitte Georges 120 Vandenbilcke Théop. 84 Vanderbrecht Théop. 97 Vandercruysen Ernest 77 Vandevelde Lóopold 174 Vandevyver Maurice 126 Vanholst Jules. 79 Vanhove Gustave 83 Vanhove Jéröme 80 Vanspranghe Georges 52 Verborgh Arthur 115 Verhoest Joseph, 82 Vermeersch Julien, 158 Veriaevel Prosper 161 Versaevel Théophile 114 Verslyp Henri 166 Verstraete Henri 55 Victoor Théophile 127 Vlaemynck Casimir 153 Warlop Auguste 131 Waterbley Edmond 108 Woussen Gustave 170 Wyckaert Charles IJperen, den 30 December 1888. Aan de Gemeentebesturen en aan de heeren leden van het Comité der Landbouwmaatschappij. Mijnheeren, Wij hebben de eer te uwer kennis te brengen dat publieke conferentiën over de hoefsmederij, zooals voorgaande jaren, zullen gegeven worden in de Veeartsenijschoool van den Staat, te Cureghem, bij Brussel, jaar 1889 de volgende dagen: 27 JANUARI, 3, 10, 17, 24 FEBRARI, 3, 10. 17, 24, 31 MAART en 7 APRIL 1880, telkens te elf ure des voormiddags. De hoefsmeden, die begeeren deze conferentiën te volgen, moeten zich bij den bestuurder van voornoemde school, vóór 15 Januari aanstaande, doen inschrijven en tevens laten weten of zij den franschen, ofwol den vlaamschen leergang zulleu volgen. Wij verzoeken U voorgaande inlichtingen te willen bekend maken aan de leergasten-hoefsmeden in uwe gemeente (woonachtig, en hun daarenboven te laten weten dat de Landbouwmaatschappij, zooais voorgaandelijk, twee premiën van honderd franks ieder, zal verleenen aan de leergasten die na de lessen te hebben gevolgd, het getuigschrift van bekwaamheid zullen bekomen hebben, Gij zult wel gelieven de meeste ruchtbaarheid mogelijk aan het tegenwoordig stuk te geven. Aanveerdt, Mijnheeren, de uitdrukking van onze hoogachting.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1889 | | pagina 2