VAN IJPERKN IN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Vierde jaar. Zaterdag 23" Februari 1889. Nummer 8. De betooging-Coremans. Wij deden niet mee. Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 3 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. 50 voor den buiten. Per 6 maanden: 1 fr. 75. Annoncen: 15 cent. per drukregel. Rechter lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor ariikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamds artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Er valt op de manifestatie-Coremans niefs af te dingen; zij was grootsch, indrukwek kend, kalm en waardig. De stoet uit een driehondertal maatschap pijen van den vlaamschen lande samengesteld was overheerlijk. Vlaggen en opschriften, wapperden bont gekleurd in de hoogte. In Vlaanderen, Vlaamsch! Vlaamsch voor het Assisenhof van Brabant! Wij willen eene Vlaamsche Ilooge- school! Wij eischen het Vlaamsch in het leger! Alle billijke rechten wuifden in greote letters, als het sein der Vlaamsche herleving door Antwerpens straten en leien. Doch, dit alles was katholiek, voor de negen tienden minstens. Katholieken in den stoet; katholieken in den Landdag, katho lieken als bewonderaars op den doortocht. En, dat alles katholiek was, kon men wellicht opmerken voor het feit dat niet de minste geestdrift onder die ontzaglijke me nigte heerschte. Van wege de vrijzinnige Antwerpenaren vooral scheen het ordewoord te zijnOnt houding of wij doen niet meê! Enkele uitzonderingen, namentlijk dichter Pol de Mont, de heeren Moortgat en Van- steenweghen, leeraars aan het koninklijk atheneum werden onder de aanwezigen opgemerkt. Maar het eigentlijke volk hoorden wij herhaaldelijk de handelwijze der liberalen beknibbelen. Hoe die afwezigheid nu uitgelegd? 't Is dat de betooging-Coremans niet alleen de ophemeling des vlaamschen kampioens was, maar vooral, in het hart en den geest der papen, een eerste stap tot de onverwer- ping van ons stedelijk bestuur. Immers, bij de kaloten was er tot nog toe gebrek aan populaire mannen, die desnoods de stemmen der dobberende kiezers op hunnen naam verzamelen konden, en zelfs op de hevigste onder de liberale Vlamingen mochten reke nen. Het was dus den liberalen een plicht na te denken of die gewichtige vraag door hunne bijtreding niet grootendeels ten voor- deele der katholieken ware opgelost geweest, te meer daar deze voor de aanstaande kiezing te gelijker tijd op de afschaffing der recht hebbende bekwaamheidskiezers steunen mo gen. En zelfs in den toestand zooals hij zich nu voordoet, heeft men voor het behoud der liberalen op het stadhuis niet een weinig te vreezen Daarom dus hebben de geuzen van Ant werpen de onthouding beslotenmet omdat zij de wet-Coremans niet gnnstig onthalen, niet omdat zij de verdiensten dezer heeren verminderen willen maar omdat zij gelukkig op tijd de vergiftige slang hebben ontdekt, die onder het gras schuilde Latelal anguioin herba! Verre van ons het gedacht van de han delwijze der Antwerpsche liberalen af te keuren Maar de gelegenheid doet zich hier waar lijk te schoon voor opdat ik niet, voor de honderdste maal op de ellendigste gevolgen onzer kleingeestige politiek nederwijze! Kaloten, doktrinairs, franskiljons, gij kruipers allen, aanschouwt uw werk! Plukt de dorre vruchten van den boom dien gij voor eene halve eeuw ten jare 30 hebt geplant Het ontbrak hem nochtans noch aan tijd noch aan vruchtbaren grond om te wassen, om jeugdige takken te schieten, om puike vruchten te dragenVruchten, wier lavend sap misschien wel 's volks dorst naar rechtveerdigheid had kunnen koelen Maar neen! Meer dan vijftig jaren hebt gij getimmerd, gebouwd, afgebroken en verbrijzeld meer dan vijftig jaren hebt gij elkaar bedreigd, om den kraag gevat en afgetakeld in Kamers en Vereenigingen, afwisselend hebt gij aan den schotel gezeten en... geleefd zooals vader Malou dat noemde! Ja, maar het volk gelukkiglijk voor u, te weinig onderricht het arme volk hebt gij gedurende geheel dien tijd verraderlijk om den tuin geleid En nu, waar zijn wij nu met al dat par- lementeeren en honor abéleeren, met al dit veel belooven en weinig geven, met al dit liegen en bedriegen? Waar zijn wij? Waar heeft ons dit stomspel gebracht dat sinds jaren te Brussel op ons nationaal tooneel wordt uitgevoerd? Waar zijn onze sociale wetten, die de arbeiders tegen den gelddorst der patronen, de kinderen tegen de schande en de rampen der onwetendheid, de jonge lingen tegen het onrecht der loterij bevrij den? Waar is de hooggeroemde gelijkheid der Belgen, door de grondwet gewaarborgd, en door beide staatspartijen in alle nijpende omstandigheden zoo behendig aangeprezen? Waar staat zij neergeschreven die wet geving die het alcoolism bijv. te dooden vermag? Het alcoolism, die hedendaagsche plaag, die jaarlijks millioenen franken dus zooveel welvaart aan het volk ont vreemdt, die zoovele hulpelooze weduwen en lieve kleinen op duizenden lijken doet weenen? Waarom hebt gij die wijze wetten niet gestemd die in Zwitserland, Noorwegen, Zweden, enz. bewonderenswaardige uit werksels gehad hebben Maar neen, de tijd ontbrak u, niet waar, om aan zulke nietigheden te denken, dusda- dige wisjewasjes waren uwer hooge aan dacht niet waardig Niels! Niets! Niels! Ziedaar, in één woord, het bilan opgemaakt der politiek in België sinds 1830 in voege En in der mate heeft die kortzichtige politiek alles overmeesterd, zoodanig is zij overal ingeslopen dat in plechtige omstan digheden als deze der betooging-Coremans, toen een geheel volk had moeten jubelen en juichen, eene groote Staatspartij tot de onthouding wordt veroordeeld, wil zij hare deelneming niet met hare eigene ver plettering boeten en haar eigen doodvonnis teekenen Politiekers, aanziet uw werk... en bloost! Maar gij, volk, waakt toch, in Gods naamIckqux. Op 10 Februari jl. heeft de betooging ter eere van den Antwerpschen volksvertegen woordiger Coremans plaats gehad. Wij namen, als liberale Vlaamschgezinden, aan die betooging geen deel. Ons eerste gedacht was van dit besluit eene breedvoerige uitlegging te geven en de verwarde begrippen, de driftige uitval len te weerleggen, door de Vlaamsche clericale pers omtrent niet-meêdoen en niet-meêdoeners in het midden gebracht. Dit is thans niet meer noodig. De clericale gemeenteraad van Brugge heeft in zijne laatste zitting onze taak gansch vereenvou digd en verlicht. De liberalen namen deel aan den meeting der Brugsche maatschappijen tijdens de bespreking van de wet, en wakkerden hier tot deelneming aan op onzijdig Vlaamsch gebiedomdat het enkel onze taalrechten gold en een strijd van beginselen. Zondag 10 dezer deden wij niet meê; omdat deze betooging een politiek persoon, een tegenstrever gold en hoofdzakelijk poli tiek, clericaal politiek was. Wat men vooral wilde, dat was aan M. Coremans eene medeslepende populariteit bezorgen, om, onder de vlag der onpartijdige Vlaamschgezindheid, en met hem als sleep- stoomer, bij de eerstvolgende gemeentekiezing te Antwerpen, de geheele clericale smokke- laarsvloot binnen de haven van het Ant werpsche stadhuis te brengen. Dit wilden wij bewijzen en tevens ook te velde trekken tegen eene Vlaamsche onzijdigheidspolitiek, die niets anders kan dan onze partij verlammen en doen ver pletteren. Maai' deze laatste stelling werd zoo afdoen de en duidelijk bewezen door Max Rooses in het Nederlandsch Museum, 3e reeks, 2e jaar, 12® afl., dat wij liefst al onze lezers naar dit leerrijk artikel zenden. Wat de politieke strekking der betooging betreft, die is thans onloochenbaar, vermits de clericale gemeenteraad van Brugge, Dr Van Steenkiste, een der leiders der bewe ging, aan 't hoofd, er laatst rond voor uit kwamen. Wij vullen daarbij enkel aan: politiek, uitgaande van clericalen en door clericalen driftig verdedigd, kan anders niets dan clericale politiek zijn, dus de onze niet. Ziehier nu verslag, volgens Burgerwel zijnvan wat er in den Brugschen gemeen teraad gebeurde, M. Visart, burg. Er is een brief gekomen van het bureel der Brugsche mee ting om een hulpgeld te vragen opdat de Brugsche maatschappijen zouden kunnen deelnemen aan de betooging ingericht ter eere van M. Coremans. Volgeern breng ik hulde aan de onver saagde houding van M. Coremans, aan zijne vastberadenheid, aan zijne wilskrachtzel den heb ik zulke gewichtige bespreking bijgewoond dan deze waarin hij manhaftig en onvermoeid de rechten der Vlamingen, 't is te zeggen onze rechten verdedigd heeft. Maar betoogingen zooals deze welke men te zijner eere inricht moeten uitgaan van het volk en zonder officieele tusschen- komst bekostigd worden. M. Fonteyne, schep. Tijdens de betoo ging Conscience is de stad er wel tusschen- gekomen M. Visart, burg. Dit was een letter kundig feest; THANS GELDT HET EENE POLITIEKE BIJEENKOMST. M Muüls. Door wie is die brief ge- teekend M. Visart, burg. Door M. den advokaat De Visschere en M. Van der Cammen. Het verzoek wordt verworpen behalve door M. Fonteyne. In het Journal de Bruges luidt het, in den mond van M. Visart: Je ne crois pas que le conseil commu- nal puisse iniervenir pour soutenir UNE MANIFESTATION POLITI- QUE. Dus heeft zelfs Dr Van Steenkiste mede- gestemd dat de betooging-Coremans politiek was, zoozeer zelfs dat ze niet officieel onder steund kon worden door een gemeenteraad, die nochtans clericaal is. Dit beviel natuurlijk niet aan het onpar tijdig Burgerwelzijn. Zelfs Burgerwelzijn loochende de poli tieke strekking der betooging niet. Geen dubbelzinnigheid meer dus. De betooging-Coremans was eene katho lieke politieke betooging, en daarom deden wij, liberale Vlaamschgezinden, er niet in meê. Dat zij nu ten volle gelukte, als katholiek- Vlaamsche betooging, was onze innige wensch. Een doorslaande bewijs te geven, dat de Vlaamschgezinden van beide staats partijen, zonder samen te heulen, sterk zijn in getal als zij afzonderlijk optreden, dat kan anders niet dan aan Walen en fransgezin- den uit beide kampen ontzag inboezemen. Dus, 't is goed Na de liberaal-Vlaamsche betoogingen- Vuylsteke en Devigne, te Gent, na de libe rale Breidel-betoogingen van Juli 1887 en 88 te Brugge, kwam de katholiek-Vlaamsche betooging-Coremans geheel op haren tijd en op hare plaats. Een Antwerpsche briefwisselaar schrijft over dit zelfde onderwerp aan den knappen Vlaamschen liberalen Dixmudenaar het volgende Doch. op den keper beschouwd is ons niet meêdoen uitte leggen. De katho- lieken hebben zoo dikwijls met de handen der Antwerpsche liberalen de kastanjen uit het vuur gehaald dat onze vrienden er twee malen op nadenken eer zij zich nog met hen wagen. De meeting die zoo fijn aneengesponnen was en zoo fijn tot katholieke doeleinden geleid heeftdie sinds 25 jaar katholieke vertegenwoordi- gers naar de Kamers zendt hetgeen een schand is voor eene stad gelijk de onze die meetingpartij is nog niet uit ons ge- heugen. Ook overwegen wij dat de libera- len meêdeden in de betooging voor 't praal graf van Conscience, en dat de katholieken te huis bleven toen Van Beers werd naar het graf gedragen. In meer andere gevallen x nog hebben de katholieken nu getoond dat zij niets dan hunnen klerikalen winkel in het oog houden en ons wandelen zenden x wanneer zij den geringsten stap ten voor- x deele van het echte Vlaamsche belang x moeten doen. Daarbij, hun omzendbrief spreekt alleen over de wet-Coremans en noemt niet eens den heer De Vigne, x wiens voorstellen het zijn, die bijna allen x aangenomen werden, terwijl de heer Coremans haast niets van de zijne ver- x kreeg. x Voor het Vlaamsche land moge de x Antwerpsche botooging een ideaal zijn x van onpartijdigheid, voor onze Antwerp- x sche liberalen is zij enkel eene katholieke x betooging, omdat wij het streven der ka- x tholieken kennen als zij van onpartijdigheid x spreken. x Ons niet meêdoen x is dus gewettigd.x HET WEEKBLAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1889 | | pagina 1