Mos. STADSNIEUWS. Willems-Fonds. Vriendenfeestje. Dansfeesten. Examen. Theater. Landboiiwmaatschappij B E eTcH T VRIJE KRUISBOOGSCHUTTERS Burgerstand BERICHT. Gewijzigde Treinen. Toen ik onlangs onder het gemetst gewelf eener vestingpoort voorbij trok, viel mij plots het gedacht in eens te beproeven hoe machtig daar de echo weerklinkt. Ik benuttigde de eenzaamheid waarin ik mij bevond om op staande voet mijn gedacht ten uitvoer te brengen en stelde diensvolgens eenige vragen, waarop mij de echo kort en goed wist te antwoorden. Luistert, achtbare lezers: Wat trekt het best op eenen paap Aap! Wat zegt hij als dit dier zoo rap? Hap! Maar wat wordt hij als 't centen geldt? Held! Wat doet hij wijl de koster schreeuwt? Geeuwt Wat als hem iemand tegenspreekt? Preekt! Waar is hij als de klokke luidt? Uit! En waar als 't gaat naar zijnen zin? In! Wat doet hij als een kwezel sterft? Erft! En wat als hij een meisje ziet? Iet Wat kent hij beter dan 't Kanon? Non! Gelijkt zijn buikje niet een blaas? Laas Noem een gebrek dat hem misstaat? Haat! En toch heeft hij nog veel gezag? Ach Schoon hij des nachts nog poetst de plaat Laat! Is dit wel waar, menheer pastoor? Hoor Maar wie stelt u die vraag zoo fiks? Ickqux N. B. Gij zijt nu getuigen, achtbare le zers, hoe boosaardig soms do echo is, en dit wel zoodanig dat hij mij op de laatste vraag die ik hem stel... verraadt Judas, jesuiet echo I X. Verleden Zondag avond gaf onze wakkere WffAms-Fozu/safdeelinghare derde concert voordracht. Dat feest moest een echt famiijefeest zijn en daarom was het uitsluitelijk aan de leden en hun huisgezin aangeboden. Deze waren talrijk opgekomen en de zaal was omtrent vol. De lieve dames mieken de meerderheid uit en dat bewijst dat ons Willems-Fonds de vrouw weet te winnen en dat is veel, want wat de vrouw wil, dat wil God Het muziekaal deel was zeer aanlokkelijk en heeft toch nog ieders verwachting over troffen. Het was een heel puik concert. De heer Van Elslande heeft er twee stuk ken voor fluit uitgevoerd op eene wijze, zcoals hij allien het kan. Menigwerf barsten de luidruchtigste toejuichingen los en toen hij geëindigd had, werd hij telkenmale zoo lang gebisseerd, totdat hij eindelijk wel te rug komen moest. Niemand ook hanteert dat speeltuig, gelijk de heer Van Elslande. De heeren Delmotte en Coffyn, die alom om hun zangers talent gekend en geroemd zijn, hebben met hunne liederen, vol gloed en gevoel, niet min bijval genoten. Zij heb ben meesterlijk gezongen en het onophoude lijk bisgeroep volop verdiend. De lieve juffer Ch., die voor de eerste maal als zangeres optrad, heeft de gansche zaal als ontvoerd door hare lieve stem en hare volkomen zuivere uitspraak. Of zij toege juicht en gebisseerd werd Een hartelijk profiat! voor haar en wij hopen wel haar er nog te hooren. Eindelijk hadden wij voor 't slot onze uit muntenden kluchtzanger Maillard, die met zijn Langs d'andreu kant veel en hartelijk heeft doen lachen. Ook wanneer is hij nog opgetreden dat men niet kraaide van lachen. De voordracht met zichten bij middel van oxyhydrisch licht mag eene der leerrijkste heeten, die wij ooit genoten hebben. Zij was zoo zeer belangwekkend dat spreker ruim een uur lang gestadig de aandacht wist te boeien van alwie daar aanwezig was. De bijzonderste wonderwerken onzrr eeuw werden ons daar als voor den geest getoo- verd, terwijl spreker er in eene lieve, zuivere en duidelijke taal den noodigen uitleg bij voegde. Prachtige zichten stelden ons daar het graven der reusachtige kanalen van Suez en Panama voor, het aanleggen van den onderzeeschen kabel tusschen Engeland en Amerika en van den grooten Pacific Railway, die New-York aan Sacramento verbindt, 't is te zeggen, die Noord-Amerika van het oosten tot het westen dwarst. De danspartij, die op het feest volgde is ook welgelukt en heeft leven, bedrijvigheid en begeestering tot laat in den nacht aan den gang gehouden. Het was een der schoonste feesten, die ons Willems-Fonds ooit gaf en die bij alle aanwezigen een zoet aandenken nagelaten heeft. Het dansfeestje is niet noodig tot het be reiken van het doel, door het Willems- Fonds nagestreefd, zegt de IJpersche brief wisselaar van Flandriaen is eene gevaar lijke nieuwigheid voor IJperen. Waarom gevaarlijker voor IJperen dan voor Brugge, Gent en andere plaats? Wij meenen het tegenovergestelde; want daar zagen wij met veel genoegen dat vele jonge leden, die anders nooit in 't Willems- Fonds te zien waren, zich dezen keer er naartoe gehaast hadden. En dan, wat gevaar kan er in steken zooveel aangenaams moge lijk bij het nuttige te voegen Dat die briefwisselaar van een dansje bang is als montje pek van een wijwaterkwispel, is zijne zaak; wij, wij houden nog al aan eenen hertelijken flikker en onze dames nog meer. Elk zijne goeste. D. De maatschappij De Vrije Bolders uit het Bronzen Hoofd, heeft Donderdag avond haren leden op een echt vriendenfeestje ver gast. Uit erkentenis hadden de leden een avondmaaltje belegd ter eere van den Viee- Hoofdman J. Burgho, die over een veertiental dagen een allerpuikst feest gegeven had. De talrijke schaar leden deden eere aan de fijne brokjes die er opgedischt werden, ter wijl zij de keel met een lekker teugje ver- frischten. Bij het nagerecht stond de heer Gouver neur der maatschappij op, bood den heere Vice-Hoofdman, in naam van al de leden, een mooi geschenk aan, en richtte de volgen de woorden tot den held van het feest. Achtbare Vice-Hoofdman, De Gouverneur En. VANDECASTELLE. Al de aanwezigen stonden recht en aan de kreten van Leve deVice-Hoofdmankwam om zoo te zeggen geen einde. De begeeste ring steeg ten top. De beer Burgho, diep aangedaan door zoo- teel blijken van innige verkleefdheid, be dankte de aanwezigen, zooals men het doet, wanneer men zijne ontroering niet bedwin gen kan. Op de gezondheid van den heer Vice- Hoofdman, van uen heer Gouverneur, van de u Vrije Bolders werd er wederzijds menig glaasje geledigd. Er werd er luimig gepraat, gelachen, ge- giggeld, gezongen en plezier gemaakt totdat het laat werd en men, hoewel met tegenzin, toch scheiden moest. Het waren aandoenlijke, opbeurende en genotvolle uren, die men daar doorgebracht heeft en nooit zullen de Vrije Bolders die uit hun geheugen kunnen wisschen. Zooals wij het in een vorig nummer aange kondigd hebben, zullen er, ter gelegenheid van Carnaval, eene reeks bals gegeven worden, te weten Den Zondag 3 Maart, in het Bronzen Hoofd en in den Gouden Arend. Den Maandag 4 Maart, in den Zioarten Leeuw, (gegeven door de Werkerslier). Den Dinsdag 5 Maart, in het Café cle Com merce. Eindelijk den 10 en den 31 Maart zullen twee groote bals gegeven worden in de Tooneelzaal, ten gunste van den wereld lijken Schoolpenning, voor welke men voor af kaarten kan bekomen ten bureele van dit blad. Al deze bals zullen ten 9 ure beginnen. Wij vernemen met genoegen dat de heer Edgard Rotiers, gewezen leerling van ons Gemeente-Collegie 'en student bij de Univer siteit van Gent, Vrijdag laatst, zijn exaam van candidaat in artsenijkund, met goeden uitslag heeft afgelegd. Wij komen ingsgelijks met genoegen te vernemen dat de heer Arthur Weckesser zijn laatste exaam in artsenijkunde met groote onderscheiding komt af te leggen. La Porteuse de pain de brooddraag ster) smartspel in 5 bedrijven en 9 tafereelen van de heeren X. de Montépin en Dornay, met de medewerking van Mevr. Marie Favart, aandeelhoudster der Comédie Frangaise, zal Maandag 4 dezer om 7 1/2 's avonds op onzen schouwburg opgevoerd worden door eenen kunsttroep van Parijs. De alom vermaarde speelster Mevr. Marie Favart zal de rol van Jeanne Fortier la porteuse de pain, de bijzonderste rol van 't stuk, vertolken. De tooneelondernemer heeft de kunstena ren gekozen, die Mevr. Favart met de meeste onderscheiding op de bijzonderste schouw burgen van Parijs vergezellen, waar allen met vernuft optraden en den meesten bijval genoten. De vertolking zal minstens gelijk zijn aan deze der eerste vertooning te Parijs zelve. Niets is weggelaten noch in het stuk noch aan de versierselen; de geringste bijrol len zijn vertolkt door kunstenaren,bekwaam om veel verhevener rollen weer te geven. Al de versiersels van de eerste opvoering te Parijs zijn getrouw nagevolgd; zij zijn door Rubé, Jambon en Chapron geschilderd ge weest en dat zegt alles. De minste bijzonder heden zijn volkomen goed verzorgd en zelden worden stukken op eene omreis met zulke stipte juistheid en zulke verhevene vertolking gespeeld. La porteuse de pain is wel het meest gevierde stuk van 't jaar. Of er Maandag avond volk in de tooneel zaal zijn zal, behoeft niet gezegd te worden. Alwie eenigszins lief hebber is van 't fransch tooneel zal daar zijn om van la porteuse de pain te genieten, zooveel te meer omdat de lachers er ook hun hertje zullen kunnen ophalen. Van het begin tot het einde krioelt het stuk van allerhande geestige zetten, maar het derde bedrijf vooral munt, onder opzicht van lachwekkende zinsnaden, uit, het is doorweven met grappen, in staat om den indruk der treurigste en hartroerendste tafe reelen uit te wisschen. Gaan wij dus allen de kundige vertolkers van la porteuse de pain bewonderen en wij zullen hun onze hartelijkste bravo's niet kunnen weigeren. van 't Arrondissement IJperen Het bestuur der Landhouwmaatschappij van 't Arrondissement IJperen brengt ter kennis bij de belanghebbenden dat de Jaar- lijksche Prijskampen voor het Paarden ras en voor het Hoornvee, door de Maat schappij ingericht, zullen plaats hebben A. Prijskamp voor het Paardenras, den 6n Maart aanstaande (Aschwoensdag). B. Prijskamp voor het Hoornvee, op het einde der maand April eerstkomende. Die prijskampen zullen, door hunnQ Ujt breiding, aanmerkelijk grooter uitgaven t laste der Maatschappij verwekken, welt6 deze geerne, ten voordeelo. van den Lani bouw zal doen. De reglementen van de Prijskampen zun6 zoohaast mogelijk verschijnen. De afgevaardigden van het Comité. Ridd. G. de STUERS. E. DUSILLION. F. MERGHELYNCR De Secretaris, DE D E Y N E Maatschappü Schieting van Maandag 25Febr. 1389, Veranderlijk blazoen. Prijzen gegeven door den Vaandrig Hoogste getal. Vanlerberghe. Delmotte. Feneau. Laagste getal. Mahieu Louis. Craye P. Rabau A. Naar de vogels. Mailliard G. Mahieu Léon. Veranderlijk blazoen. Hoogste getal. Casin. Laagste getal. Mahieu Louis. Schieting van Woensdag 27 Februari. Naar den hoepel. Hoogste getal. Delmotte 11 12 12 4 39 j Laagste getal. Pinteion F. 2 9 1 1 13 Gewoon blazoen. Hoogste getal. Bafcop. 6 6 6 5 25 Laagste getal. Mahieu Léon, 3 1/2211 7 1[2 -- van den 22 Februari tot den 1 Maart 1889. tfïebooi-ten. Mannelijk geslacht 5. Vrouwelijk id. 4. Huwelijken. Alfons Vandendriessche, beeldhouweren Hortensia Dael, naaister. Emiel Vandendriessche, schoenmaker en Sophia Derulle, naaister. O vei-ïïj (lens. Virginia Pertry, zonder beroep, 70 jaar, ongehuwd, St Janshospitaalstraat. Karei Van Eecke, gewezen notaris, 80 jaar, eentgenoot van Maria Meersseman, Ge rechtshof. Maria Hof. zonder beroep, 58 jaar, onge huwd, lange Thouroutstraat. Hinderen beneden de jaren. Mannelijk geslacht 6. Vrouwelijk id. 4. Maandag en Dinsdag, 4 en 5 Maart, zullen de bureelen van het Stadhuis 's middags gesloten worden. Dienst der Treinen te rekenen van ln Maart 1889. Van Poperinghe naar Hazebrouck. Van Abeele naar Hazebrouck. Van Hazebrouck naar Kortrijk. Wie kent er Vondel, anders dan bij name Wie Hooft, Berdero, Huvgens, Langendijck, Bilder- dijck, Helmers? Wie durft zeggen dat hij Tollens en Staring heeft gelezen? Dit voorde schrijvers uit de vorige eeuwen en uit de eerste helft van dit jaarhonderd. Maar is het niet meer nog te betreuren, dat de edele pogingen van zoo talrijke verdienstelijke, ja groote mannen, die het waagden na 1830 onze taal en ons volk herop te beuren, voor het groote publiek nagenoeg onbekend en voorzeker onvrucht baar bleven Daar hebt ge Willems, Ledeganck, Van Duyse, de Laet de van Rijswijcks waren meer populair, en onder de jongeren: Frans de Cort, Dautzenberg, Vuylsteke, Daems, Guido Gezelle, Antheunis, Helena Swarth. Pol de Mont. Teirlinck, Stijns, van Cuyek, Segers, Brans... zal ik ze allemaal noemen? Ja, een nobel werk is het voor onze uitgevers, de schriften onzer letterkundigen bij het volk ingang te doen vinden, en dit wel bij middel van goed- koope uitgaven. Lodewijk Janssens, te Antwerpen, heeft dit reeds begrepen. Zijn voorbeeld heeft den heer Jacobs, uitgever te Ninove, doen besluiten op zijne beurt ditmaal met een zeer ernstige onderneming voor den dag te treden. Wij ontvangen heden het prospectus en zagen reeds de eerste aflevering van Onze Nationale Letterkunde. Eene keuze uit de werken der beste Zuid- en Noord-Nederlandsche schrijvers, uitgege ven onder toezicht van den heer Pol de Mont. leder boekje bevat 36 bladzijden, octavo-formaat, zeer keurig gedrukt. Elk nummer zal 25 centiemen kosten; om de 14 dagen ziet eene aflevering het licht. De inschrijvingsprijs voor de 1° reeks is 5 fr. Behalve voor de meer uitgebreide werken, zal ieder brochuur op zich zelf compleet zijn. De algemeen gekende onpartijdigheid van den dichter Pol de Mont, die c'e leiding dezer uitgave op zich heeft willen nemen, is een stevige waarborg voor de degelijkheid en den ernst van de onderne ming. Mogen de belanglooze pogingen van uitgever en bestuurder een machtigen steun vinden bij onze pers, van welke politieke denkwijs ook: volk en literatuur beiden zullen er slechts baat bij kunnen vinden. Mercurius. "«-©-VUB» «oggi'i ui Ik ben gelukkig u heden, in name van de gan- eche Boldersmaatschappij, eene openbare hulde van dankbaarheid te bewijzen voor het sehoone feest dat gij ons over eenige dagen aangeboden hebt en om het groot belang dat gij gedurig stelt in den bloei eener sociëteit, samengesteld uit het puik der IJpersche burgerij. Dank aan uwen onvermoeibaren iever, dank. aan uwen vriendelijken omgang met al de leden, is de maatschappij tot eenen trap van welvaart geklom men dien zij nog nooit bereikt heeft. Eendracht en broederlijkheid zijn om zoo te zeggen onze leuze geworden. Aanvaard, heer Yice-IIoofdman, dit geschenk, hoe gering het ook moge schijnen, u opgedragen door oprechte vrienden, die u van harte verkleefd zijn en zich gelukkig achten zullen in u nog lange jaren hunnen weerdigen Vice-Hoofdman te groeten. Leve onze Vice-Hoofdman IJperen, 28 Februari 1889. (erkend bij koninklijk besluit van 28n Juni 1848). Poperinghe, vertrek om 9 u. 34 's morgensin plaats van om 9 u. 40. Abeele, vertrek om 9 u. 54 's morgens in plaats van om 9 u. 55. Hazebrouck, aankomst om 10 u. 27. Abeele, vertrek om 4 u. 37 's avonds in plaats van om 4 u. 36. Hazebrouck, aankomst om 5 u. 10. Hazebrouck, vertrek om 1 u. 35 's avonds in plaats van om 1 u. 22. Abeele, vertrek om 2 u. 16's avonds in plaats van om 2 u. 07. Poperinghe, vertrek om 2 u. 26 's avonds in plaats van om 2 u. 20. Vlamertinghe, vertrek om 2 u. 35 's avondsin van om 2 u. 30 Yperen, vertrek om 2 u. 43 's avonds in plaats van om 2 u. 41. Komen, vertrek om 3 u. 03 's avonds in plaats van om 3 u. 01. Wervicq, vertrek om 3 u. 09 's avonds in plaat" van om 3 u. 08. Meenen, vertrek om 3 u. 18. Wevelghem, vertrek om 3 u. 27. Kortrijk, aankomst om 3 u. 36.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1889 | | pagina 2