VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. PolitiekNieuws-, Handels- en Annoncenblad. Vierde jaar. Zaterdag 9n Maart 1889. Nummer 10. Het Liberalisme in Vlaanderen. Iets over kalotenonderwijs Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 3 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. 50 voor den buiten. Per 6 maanden: 1 fr. 75. Annoncen: 15 cent. per drukregel. Rechter lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Bitter, maar waar. De brief, dien wij hier laten volgen, werd op 30 December 1888 uit Aalst aan de Nation van Brussel geschreven. Nochtans weerstaan wij aan den lust niet hem mede te dealen, overtuigd dat hij waar heden, groote waarheden bevat, die hier in ons liberaal IJperen van toepassing zijn. Liberalen, overweegt, leest en herleest dit schrijven Heer Uitgever, Het is meer dan tijd, dat het liberalisme zich inriclite en zegeprale in Vlaanderen, wil men niet dat de clericalen ons Vlaanderen voor de beschaving zelve te niet laten gaan. Deze woorden bevatten eene groote waar heid en verdienen overdacht te worden. Maar het liberalisme zal eerst zegepra len, indien het zich ronduit Vlaamsch... en Vlaamschgezind zal toonen. Ik weet aiet of gij de politiek der provincie kent; niets echter is betreurenswaardiger en ijde- ler. Men zou zich wel mogen afvragen of de liberale politiek in steden gelijk Aalst be staat. In allen gevalle, is zij niet vrank. Wat zoudt gij zeggen van eenen oud-voor zitter der Liberale Associatie, die zoogezegd aan het hoofd onzer partij staat, en bij de blijde inkomst van den bisschop, de nationa le vlag uitsteekt en vijftig franken geeft om zijne ontvangst mede te laten vieren. Ziedaar nochtans wat in onze goede stad geschiedt. Het liberalisme is er noodzakelijk veroordeeld tot onvruchtbaarheid en on macht. De oorzaak? Het franskiljonisme! Sta mij het woord toe. De heer en, die in de Associatie pontifieeren, hebben de groot ste verachting voor de taal van het volk, welke zij zich wel zullen wachten te spre ken-, en dusdanig zijn zij tot werkloos heid gedwongen. Waren zij Demosthenes in het Fransch (wat ze niet zijn) het zou toch tot niets helpen. Wij hebben niemand onder diegenen, welke onze politiek zouden moe ten leiden, die in staat is twee woorden tot het volk te zeggen. De beginsels die wij verdedigen Geheim 1 Niemand kent ze, omdat er nooit spraak van is; omdat nooit niemand in staat is ze uiteen te zetten voor het volk in eene eenvoudige en duidelijke taal, verre van ze te kunnen verdedigen met gloed en welspre kendheid. Het politiek leven bepaalt zich daarbijdat de kiezers, bij iedere verkie zing, in comiteiten bijeengeroepen wor den en pinten bier krijgen om voor onze mannen te komen stemmen. 't Is belachelijk en droevig. Aldus is er bij ons geen het minste spoor van geestesstrijd. NOOIT EENE POLITIEKE VERGADERING NOOIT EENE DISCÜSSIE. Op erbarmlijke wijze leven wij voort en onze classes dirigeantes die niets dingeeren daar zij, door de taal, van het volk afgezonderd zijn, slapen eeuwig en dom als mormeldieren in winterslaap. De verachting voor het Vlaamsch is ont zenuwend en doodelijk; en, onder dat op zicht, doet niets meer schade aan de liberale partij in Vlaanderen dan zekere Brussel- sche dagbladen met hunne moedertaliaan- sche kinderachtigheden, waarin de domheid •n de onwetendheid soms hoofdkerk-hoog ten bereiken. Zij doen ons een onmeet baar kwaad. Onze hoogere standen zijn gewoon slechts de Fransche bladen van Brussel te lezendeze lezers, zelfs de Vlaam- sche, daar zij niets anders lezen, eindigen met te gelooven dat het Nederlandsch geene taal is, maar een verachtelijke tongval, die geene letterkunde bezit. Zoo is het mogelijk, dat sterren als Van Beers den Vlaamschen hemel verlichten en verdwijnen, zonder dat het volk van Aalst het gewaar worde; dat dichters als Pol de Mont (bij wiens naam, een geestdriftige Feliber de gedachtenis van Goethe opriep), faam in den vreemde ver werven, gansch Duitschland door, zonder dat er tien personen in eene Vlaamsche stad als Aalst te vinden zijn, die van hem hebben hooren spreken. Op die wijze onderhoudt men in onze hoogere standen de verachting voor de volkstaal en laat men ze dagelijks aangroeien. Men verklikt zelfs zekere libe ralen, welke aan hunne moedertaal gehecht zijn, als schijnheilige tjeeven. Herinnert toch aan die blinde menschen dat het werkend liberalisme in Vlaanderen, het Vlaamschgezinde iswiens schoonste instelling het "Willems-Fonds is, eenèn reusachtigen beschavenden invloed zou kun nen hebben, indien het door de libera len ondersteund werd, zooals het behoort. Herinnert aan die dooven en blinden, dat die woeste Flaminganten van het Willems Fonds, te Gent alleen jaarlijks 78,000 boeken aan het volk in lezing geven; dat zij jaarlijks, het gansche Vlaamsche land door, een honderdtal openbare voordrachten geven, waarin men het volk onderwijst, be schaaft en liberaal maakt, herinnert hun dat het mannen zijn, als Vuylsteke, Fre- dericq, Sabbe, Van de Walle, Van Rijswijck, De Mont, enz., enz., die alle zondagen, als apostelen des vooruitgangs, in alle gouwen van Vlaanderen, in de afdeelingen van het Willems-Fonds, de gezonde liberale ge dachten gaan verspreiden. Daaraan besteden zij den ledigen tijn, dien zij na eene week werkzaamheid hebben gewonnen. Is het datgene, welke hun de domme spotternijen van zekere dagbladen berokkent? Endaar- buiten, wat verricht het onvlaamsch libe ralisme in Vlaanderen! Niets, niets, niets, volstrekt niets! Die antiflamingantische vooroordeelen doen ons kwaad, oneindig veel kwaad. Zij verdeelen ons en doen nog meer: Zij ontmoedigen en verlammen het werkzaam element van het Liberalisme in Vlaanderen. En ondertusschen, wat doen onze tegen strevers? Gij hebt het goed laten uitschijnen eene onophoudende propaganda, alle dagen, alle uren, alle oogenblikken; eene verschrik kelijke, ongebondene, onweerstaanbare pro paganda; alle dagen overstroomen zij onze gewesten met hunne kerkbladen; duizenden exemplaren van den Werkman, Het nieuws van den dag, enz., enz., worden verspreid; aan alle geestesbehoeflen wordt voorzien: men treft geïllustreerde bladen aan, zooals de Vlaamsche illustratie, de Patriote il- lustré in't vlaamsch, enz., enz.; er is van alles, voor alle smaken, voor alle beurzen. Men zou zeggen dat alles zich op een bewon derenswaardig samengesteld plan regelt. Hunne wapens zijn ontzaglijk. En wat kunnen wij daar tegenover stellen? Niets of bijna niets En het weinige dat wij er kunnen tegenover stellen, krijgt eenen onderstand. Wij bezitten een klein blad, voor de propaganda geschikt, Het laatste Nieuws-, onze liberalen zullen zich wel wachten van het te ondersteunen of te verspreiden: het is Vlaamschgezind Dit alles is droevig, zeer droevig en maakt op diengene, welke er aan denkt, den indruk welk het zien van een strand in ons ver wekt, waaronder een schip ligt bedolven. Wat zal het worden, wanneer de uitbrei ding van het stemrecht (en men zal er toch eens toe komen) een grooter getal kiezers naar de stembus zal roepen/ Wie zal ze tot de liberale gedachten bekeeren? Zij zullen zich tot de partij richten, die de beste hunne rechten van vrije natie zal kunnen verdedi gen; en deze partij zal de liberale niet zijn, want zij zal ontwapend zijn en spotten met de volksrechten 1 De Vlaamsche kwestie is veel belangrijker dan men wel denkt't is voor het Libera lisme eene leven- of doodskwestie. De perso nen, zonder voorbedachte meeningen, weten wel, dat het flamingantisme niet tegen de Walen gericht is. Alleen de grootste rassen haat kan diegene bezielen, die het tot het uiterste bevechten. Deze taktiek leidt ontegensprekelijk tot de vernietiging onzer partij in Vlaanderen. Achhoe beter zou het niet wezen, bij het volk het nationaal gevoel op te wekken, op dat het in gemeenschap van gedachen leve met onze schrijvers, die sinds 50 jaren eene letterkundige herleving hebben geschapen, waarvan er weinig voorbeelden zijn, en zich beschave en leere. Ons volk zou lezen Een Vlaamsche Jon gen, In onze Vlaamsche gewesten, Arm Vlaanderen, den Confiteor van Jan §Van Beers, enz., enz., alle boeken waaruit het zuiverste liberalisme doorstraalt. Hadde ik de wonderbare pen van Victor Arnould, ik zou wel de Vlaamsche liberalen wakker schudden en de oogen aan de blinden openen. Over eenige dagen viel ons een dokument in handen welke wij aan de lezers van de Eendracht willen mededeelen om hun eens te meer te laten zien welk verfoeilijk en verstompend onderwijs er gegeven wordt in kaloten- en andere scholen van denzelfden aard: Tabel van werkzaamheden en tijdverdee- ling van het nonnengesticht te Bergen, schooljaar Bij 't ontwaken, 3 wees-gegroeten 3 Om 5 1/2 ure, bij 't wasschen. Angelus, 3 wees-gegr. 3 Kwart vóór 6 u. in de werkplaats, morgen gebed, gevolgd van godsdienstige lezing; mis van 6 u. tot 6 1/2 ure. Vóór ontbijt 1 w. ge groet 1 onze V 1 1 Na ontbijt 1 w. gegr. 1 onze V1 Vóór 't werk 1 w. Ge groet 1 onze V. 1 Om 9 ure, gebed voor het H. Hert van Je sus; 9 w. Gegr. 9 onze V. en 1 Credo 9 Om 11 ure, Rozen krans, 53 w. Gegr. 6 onze V. 1 Credo 53 Om 11 1/2 ure, Ange lus. 3 w. Gegr. 3 Vóór het noenmaal, 1 w. Gegr. 1 onze V. 1 Na het noemaal, 1 w. Gegr. 1 onze V. 1 Vóór het werk, 1 w. Gegroet 1 onze V. 1 Om 2 ure. Rozenkr. en Credo 53 Om 3 ure. Leesles Om 4 ure, vóór het namiddageten, 1 w. Gegr. en 1 onze V. 1 Om 4 1/2 ure, 1 onze V. en 1 w. Gegr. vóór 't werk. 1 Om 5 1/2 u. Rozenkr. en Credo. 53 Om 7 u. Vóór't avond maal (boterham en bier aan 14 fr. de ton) 1 w. Gegr. en 1 onze V1 Speeltijd. Om 8 ure, in de werk plaats, avondgebe dentot 8 1/2 ure. Om 81/3 ure, Angelus en onderzoek van ge weten, 3 w. Gegr. 3 3 W. Gegroeten voor het bed3 Totalen 192 36 4 Honderd-twee-en-negentig Wees Ge- groeten, zes-en-dertig Onze Vaders en vier Credo's!!l Er wordt maar eene soort van straf opgelegd, namelijk deze: be- rooving van voedselvoor zooveel of zoo veel tijd Ahde zwartrokken kennen maar al te wel de kunst, om in het hart van het jeugdig kind, princiepen te prenten, waarvan ze gebruik maken, om die kinderen later tot lage, lafhertige en verstompte handlangers te maken van hunne politiek. Die vijanden van licht en vrijheid weten wel wat ze te vreezen hebben, van een welingericht, degelijk en wereldlijk onder wijs, hadden wij dit, dan ware in korten tijd hunne dwingelandij tot in den grond toe vernietigdOok, zie eens, met wat drift en vuur die zwarte duivels den schoolstrijd doorzetten; alle middelen, zelfs de schande lijkste, zijn hen welkom; ze donderen in preèk- en biechtstoelze bedreigen met hel en vagevuur, waaraan ze zelf geen geloof hechten; ze zaaien twist en tweedracht in vreedzame huisgezinnen, ze stelen de bete broods van don arme, die het hoofd durft verheffen, ze zijn geen priester meer, maar haatdragende, wraakzuchtige en vervloekte dwingelanden; ze vergeten hunne zending van liefde en vrede en offeren zich op aan den God der politiek! Doch het uur der verlossing moet vroeg of laat eens slaan en dan.... gare a vous! 1 1 1 6 HET WEEKBLAD W. Gegr. Onze V. Credo's -f) Ti' Tnjfim

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1889 | | pagina 1