Kiesexamen. High-Life. Eene aanhouding. STADSNIEUWS. Vastenavond. Misgreep. Val. Brand. Diefte. Een oud koeike. Jacht. Volgens een besluit van den minister van Inwendige is het kiesexamen voor dit jaar vastgesteld op Zaterdag 23, Zondag 24 en Maandag 25 Maart aanstaande, om 9 ure 's morgens. Elke zitting zal tan langste drie uren duren, de voorafgaandelijke werkingen er in begrepen. De kandidaten-kiezers herinneren zich 1° Dat zij hunne inschrijvingsaanvraag, met de noodige stukken er bij, minstens tien dagen voor het examen aan het gemeente bestuur hunner woonplaats inzenden moeten; 2° Dat de vragen, die hun zullen gesteld worden, zullen getrokken zijn uit het nieuwe vraagboek door het Staatsblad van 11 Oogst 1888 afgekondigd, en dat de wet van 26 Mei 1888 de vakken van het examen gewijzigd heeft met de vragen van zedeleer weg te laten. Bijgevolg is het getal punten, noodig om het kiesdiploma te verkrijgen, 21, cijfer dat gelijk is aan de drie vijfden van het geheel getal te winnen punten in al de vakken (35 punten) 3° Dat het examen uitsluitelijk schrifte lijk plaats heeft en dat er alleen Yoor het geschrift, het goedschrijven der woorden (rachtschrijven) het rekenen, het wettig stelsel van maten en gewichten, de aard rijkskunde, de Belgische geschiedenis, de begrippen van grondwettelijk recht, punten te winnen zijn, en dat de kandidaat-kiezer, zelf dan, wanneer hij niets wist van de drie laatste vakken, toch zal aanveerd zijn als hij behoorlijk op de andere geantwoord heeft; 4° Eindelijk dat, met de ontwerpen die men weet deze van het huidige staatsbestuur te zijn in zake van kiesrecht, de gelegenheid waarschijnelijk de laatste zijn zal, die toela ten gaat door examen het kiesrecht voor de gemeente en de provintie te veroveren. Model van aanvraag. De ondergeteekende naam en voornaam van beroep.... geboren te.... den.... 18.., gehuisvest te.... straat, Nr.... heeft de eer de heeren Burgemeester en Schepenen der stad IJperen te laten geworden de stukken vereischt om toegelaten te worden tot het examen van kiesbekwaamheid, welk hij be geert te onderstaan in het vlaamsch (of fransch) bij dage (of des avonds). IJperen, den... Maart 1889. Handteeken. De liberalen allen moeten het zich tot eenen plicht rekenen zooveel bekwaamheids kiezers mogelijk aan te bieden; wij moeten niet alleen trachten evenwicht te maken met de bekwaamheidskiezers der klerikalen, maar wij moeten ze door ons getal over treffen. Allen moeten zich met de vorming der bekwaamheidskiezers bezig houden allen moeten hunne vrienden en dienstknechten aanraden de lessen te volgen, welke er dagelijks 's avonds om 8 ure en half ge geven zijn, in het lokaal der liberale stads school, bestuurder M. Verduyn 4° Gedureude de tegenwoordige zitting, cn dat in het kort zal een nieuw kieswets- ontwerp op het bureel der kamers neerge legd worden. Dat wetsontwerp zal hoofd zakelijk twee veranderingen bevatten a) Afschaffing der bekwaamheidskiezers van rechtswege. b) Toepassing op de officiers-kiezers het artikel der wet, hetwelk bepaalt dat de kloosterlingen kiezer zijn in de gemeente hunner geboorte. Gelijk gij ziet, zijn de kaloten van zin de afschaffing te bewerken van de talrijke klas bekwaamheidskiezers van rechtswege, aan wien, om hun ambt, om hunne bediening, om de geleerdheid en kennissen, die zij moeten bezitten, om liet diploma, waarvan zij drager zijn, om den invloed en de over heid die zij op anderen genieten, om de kunsten, wetenschappen, nijverheden, be roepen, ambachten, waarin zij hebben uit geschenen, om andere menigvuldige titels te lang om te melden, door de wet van 23 Oogst 1883 reeds het kiezersrecht en met reden toegekend is. Om de kuiperijen der kaloten tegen te werken voor alle verraderlijk voorval want de \erwezentlijkheid van diergelijk omwerp ware eene echte verraderij zou den de bekioaamheidskiczers van allen graad, begrepen onder degene van rechts wege, zeer wijselijk en voorzichtig handelen in massa de proef te ondergaan in Maart aanstaande, en zich dan aan te bieden tot het exaam, waartoe zij van nu af zich kun nen bereiden. Dit examen, ten andere levert maar wei nig moeilijkheden op om te lukken, en voor het grootste getal zal het voldoende zijn eens het vraagboek te overloopen, te herzien en te herhalen, vorder zich eenige oefeningen te getroosten, de loon zal zijn het bekomen van een diploom van bekwaamheiddat later nog het algemeen stemrecht zal ver zekeren, wanneer de liberalen eens weer aan 't bewind komen - en misschien nog vroeger- daar men thans in de liberale partij eens is om bij den cijns de bekwaamheid te voegen, als grondslagen van het stemrecht in alle graden. Over een veertiental dagen lazen wij in de dagbladen Een tweegevecht met de pistool hëeft dinsdag, in het Sonienbosch, tusschen den prins Lodewijk de Ligne en den burggraaf Albrecht de Jonghe plaats gehad. De getuigen warenvoor den prins de Ligne, de luitenant-generaal baron Vander Smissen en de prins Kar. d'Arenbergvoor den burggraaf de Jonghe, de kapitein graaf van der Burcht en den heer Goldstein, van Parijs. Twee ballen werden zonder uitslag gewisseld. De bloem van het groot volk! gelijk men ziet; en terzelfdertijd het puik van het ge- blazoend klerikalism! Wilt ge de reden van het tweegevecht kennen De vrouw, drommels Het schijnt dat eene mooie en eerlijke deerne, bij het uitgaan der kerk, door den burggraaf aangesproken werd, wat voor gevolg had dat de gal ge weldig bij den prins aan 't rijzen kwam. En ziet daar waarom de twee edelmanne- kens, evenals de koene ridders van eertijds elkander in 't haar vlogen en hun geschil met de wapens gingen vereffenen. Wat drollige wereld toch Prins en burggraaf gaan godvruchtiglijk, als goede en trouwe kristenen, de heilige misse hooren. Maar na aan den God hunner vaderen het hof gemaakt te hebben, vinden zij het heel natuurlijk, op den dorpel zelve des tempels van den Almachtige, zich ook een weinig aan Cupido, de kleine slimme god, toe te wijden Meer nog, gelijk twee jonge baantjes, die het zelfde wit en tenger hennetje bespieden, verheffen zij zich op hunne sporen, worden bloedrood van gramschap en, de uitdrukke lijke wetten der kerk vergetende, wier trouwe strijders zij zich verklaren, gaan zij onbevreesd en onberispelijk elkander heel loffelijk op het grasplein de keel afsnijden Hoe zonderling, herhalen wij het, dat mengsel van 't godsdienstige en 't wereld- schel De zonen der kruisvaarders, aanbid den Jehovah en branden tezelfdertijd afgodische reukwerken ter eere van Mars en van Venus Hoe komen zij er toe hunne groote gods dienstige grondbeginselen met de zeden dier sabelhouwers en leefaards samen te rijmen?? Eene kleine overweging nog: Wat zal het parket doen Het kan voor- zekernietnalaten vervolgingen in te spannen 1 De wet is uitdrukkelijk, de overtreding is blijkbaar en openbaar! En men weet het, in ons land van gelijk heid en rechtveerdigheid wegen edelen en blootvoetloopers even gelijk in de school van Themis Wij zullen dus Monseigneur den prins de Ligne, nevens generaal baron Vander Smis sen, op het schoeliebankje voor den lijfstraf- felijken rechtbank zien plaats nemen?? Ha, ha! dat tooneel zal niet van smaak ontbloot zijn Het geval van den generaal Pocher vooral schijnt ons bijzonder de aandacht waardig: Na de strenge veroordeeling van den be velhebber De Heusche, in de zaak van het tweegevecht Thuiller-Lejeune, vragen wij ons af welke straf men aan dien luitenant- generaal opleggen zal, die het voorbeeld van den eerbied aan de wetten zou moeten geven en die den tijd, welken hij niet noodig heeft om de werkstakers neer te schieten, gebruikt om eene belachelijke en tevens hatelijke rol te spelen in eenen twist tusschen modepron kers, welke elkander eene vrouw betwisten. Een bezwaarlijk feit, dat eene ijselijke ramp had kunnen veroorzaken, heeft eergis teren den stoker van een Nijverheidsgesticht te Tourcoing doen aanhouden. Woensdag had men eenen nieuwen vuur- rooster beproefd, maar daar men geene vol doende uitslagen bekwam, deed de patroon een hulpstoker roepen, die vroeger in zijnen dienst geweest was, en deze gelukte er, na eenige wijzigingen, in den rooster dienstig te maken. 's Avonds gingen stoker en hulpstoker te zamen de zaal der ovens uit, na de vuren gedekt en den register gesloten te hebben; maar de stoker verliet eenen stond zijnen gezel en keerde in die zaal terug onder voor wendsel van gamellen te gaan halen. Rond 11 ure 's avonds hoorde men een groot gedruisch langs den kant van den ge- nerateur, wanneer men in de zaal trad, was deze vol damp, de klep was opgegaan, de vuren waren volop in gang en de register open. De eigenaar van 't gesticht verloor zijne koelbloedigheid niethij keerde de vuren om en liet den damp ontsnappen. In eenige mi nuten was alle gevaar geweken. Maar het was meer dan tijdde generateur, die van 25 paardenkracht is, was op zes dampkrin gen getiraberd en, als het ongeval zich voor deed, stond de naald van den manometer op het uiterste van haren omloopskring. Men veronderstelt dat de stoker, uit vrees door den hulpstoker vervangen te worden, den register voor zijn vertrek geopend heeft, met de hoop de fout op den nek van zijnen gezel te wentelen. De betichte loochent alles hardnekkig af, maar daar er op hem ernstige verdenkingen wegen is zijne aanhouding bekrachtigd geweest. Een schoon, maar koud weder heeft de vastenavondfeesten bevoordeeligd. Nochtans waren de maskers en vermomden bijna zoo raar als blauwe honden. De wandelaars waren ook niet talrijk en de drie eerste vastenavonddagen waren zonder leven, be drijvigheid en begeestering. Het was een echt oude wijfs kerkgang. De dansfeesten waren nog al druk bezocht, maar de ver momden waren de uitzondering; burger kleed ij was de algemeene regel. 's Maandags om 9 ure 's avonds hadden wij een luisterlij k dansfeest inde Werkers lier. Meestal de leden en vooral de dames hadden zich versierd en netjes opgesmukt. Hoewel vele eereleden zich naar den schuwburg begeven hadden om het puike stuk de Porteuse de Pain te zien vertolken, was er nochtans geen mangel aan dansers en danseressen in de Lier, en de mooie zaal had dien avond een lief en schilderachtig uitzicht. De vele bontgekleurde paarkes flikkerden er dooreen dat het vermakelijk om zien was en de begeestering was volop aan gang. Na het eerste deel, toen de ver tooning op den schouwburg gedaan was, geraakte de zaal zoo proppens vol dansende koppeltjes dat het bijna onmogelijk was eenen dans volmaakt uit te voerendat deed de vreugde nochtans niet dalen, integendeel. Het was, in een woord, een der best ge lukte dansfeesten, die wij dit jaar binst de drie eerste vastenavonddagen genoten heb ben. Dinsdag 11. op het dansfeest in den Café de Commerce waren er nog al gemaskerden en daaronder bemerkte men heel fraaie vermommingen. Daar was er redelijk wel vermaak en vreugde. Het was daar ook dat er het meest begeestering heerschte. Doch de parel der karnavaldagen zal wel morgen, zondag, zijn. Het dansfeest, ten voordeele van den Wereldlijken schoolpen ning, in de schouwburgzaal gegeven, dat alle jare zooveel bijval genoten heeft, belooft dit maal nog aanlokkelijker te zijn. De in- gangskaarten worden, om zoo te zeggen, uitgevochten en men hoort reeds van menig mooi groepje dat zich aan 't vormen is em dat dansfeest op te luisteren en schilderach tigheid bij te zetten. Een uitgelezen en tal rijk orkest zal er de liefste dans aria's uit voeren, die men ooit te hooren kreeg. Alwie een hartelijken en lustigen flikker doen wil haaste zich dan naar dat luister- lijk dansfeest. Ten bureele van dit blad kan men voorn kaarten bekomen aan 1 fr. per danser 0,50 fr. per danseres. 11 De melkboer Seghers ging in de kantien winkel van Roscamp om een borrelke pakken. Vrouw Roscamp bestelde hem hï misgreep, een halveke korrozief. De man dronk het half uit en voelde seffens dat zijn» tong, keel, maagpijp en maag gansch ver. schroeid waren. Hij leed hevige pijnen. De geneesheer, die hem de eerste zorgen toe. diende, heeft verklaard dat zijn leven in gevaar is en dat het in alle geval nog lange duren zal, vooraleer hij met zijne melk z°al rondgaan. Hoe een borrelke altemets oor- zaak zijn kan dat men, spijts zichzelven" ad patres moet Dinsdag morgend kwam de genaamde Jan Hollander in den St-Maartensnieuwweg met zijn metsersallaam op den rug. Recht over de herberg West- Vlaanderen gleed hij uit viel en brak zich een been. De smid Knoc- kaert deed den ongelukkige in zijn huis op een bed dragen in afwachting der komst van D1' La Grange, die den lijder de eerste zor gen toediende. Later werd deze naar het gasthuis over gebracht. Verleden Dinsdag,rond 9 1/2 ure 's avonds werd de gansche stad in rep en roer gezet door het geklep der noodklok en het geroep van brand brandEene groote menigte liep naar de plaats des onheils, de bakkerij van P. G. in de Doorgangstraat. In een paar oogwenken was men geluk- kiglijk het vuur meester. Eene handvol hooi, strooi en hout had, men zegt door onvoor zichtigheid, op den zolder vlam gevat en dreigde de gansche bakkerij in eenen vuur poel te veranderen. Toen de pompiers met hun allaam ter plaats kwamen was alle gevaar reeds geweken. De schade is niet aanzienlijk. Donderdag, om 7 1/2 ure 's avonds, kwam een vreemdeling, een Engelschman, het hotel Plet Gouden Hoofd binnen en vroeg om er te slapen. De meid wees hem de kamer en, toen hij deze betrokken had, keerde zij naar beneden terug. Een half uur later, den vreemdeling niet ziende afkomen, trok zij wederom naar bo ven om te vragen of hij eten beliefde. Maar zij stond te kijken als een kalf op eenen kapucien, toen zij zag dat de vreemdeling verdwenen was en dat al de kamers wagen wijd open stonden. Ze kwam naar beneden, zoo rap als een hond met eene kasrol aan steert, om Mev. Thiebault te verwittigen. Men liep zien en men ondervond alras dat de vlegel niet ijdelhands vertrokken was. De diamanten, het goud- en zilverwerk en de gouden zakhorlogie met keten van Mev. Thiebault, benevens 600 franks in geld wa ren met den kerel op wandelen. Uit eene andere kamer was de overjas met vellen en de manchetten met gouden knoopen, toebe- hoorende aan eenen heer die daar logeerde, ook op de lappen met den Engelschman. In een oogwenk was de politie verwittigd en de zoon Thiebault, de knecht van 't hotel en de wakkere agenten Sierens Henri en Demerlie Pieter waren op zoek naar den dief. Het duurde ook niet lang vooraleer de vos in de val zat. Zij vonden den dief in het hotel St-Sebasliaanbij de statie, gekleed met den vellen overjas en, zoo fier als eene kat die een derme sleept, bezig met de gazet te lezen. Hij werd uitgenoodigd de agenten naar het politiebureel te volgen. Hij wilde wel den onnoozele uithangen, maar toen men op hem al de gestolen voorwerpen en het geld vond, dan lachte hij als eene achttien jarige deerne, die rauwe ajuinen pelt. De voorwerpen werden door de eigenaars her kend en de dief vloog de doos in, want de politie bekommerde zich om zijne veront schuldigingen als een krokodil om een trek- plaaster. Hebben de Brugsche klerikalen eenen kerkzanger afgezet, omdat hij een liberaal muziek te Nieuport bestuurde, de IJpersche kadodders hebben onder dat opzicht nog den oppergaai afgeschoten. Zij zonden hier des tijds uit de S4 Maartenskerk eenen muzie- kant weg, enkel en alleen, omdat hij van het liberaal stadsbestuur een plaatseken beko men had, dat hem 1 fr. 50 daags opbracht. En nochtans had die muziekant, vader des huisgezins. 49 jaren en 3 maanden goe den dienst in de kerk gedaan. Dat heet klerikale dankbaarheid. Moesten de paternosterknabbelaars eens de meerderheid op 't stadhuis krijgen, 't zou er gaan stuiven voor alwie eenigzins van li beralism verdacht is. Dus opgepast, IJper- lingen 1 De jacht op de sneppen met het vuurwa pen, in de bosschen, is van 10 maart tot en met den 10 der volgende maand april, in alle v provinciën toegelaten. .nihnipQH mauw

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1889 | | pagina 2