De Vlaamsche Illustratie G I RQ U E KERKBOEKEN MAISON DB CAMPAGNE Henri Ohristiaen, Bekwaamheidskiezers. Locre. Wulverghem. Catechismus van het Boerinnetje YERSCHILLIGE TIJDINGEN. Burgerstand van Poperinghe. Fernando et Henrotte EERSTE COMMUNIE. le Lundi 18 Mars 1889, Vente Puhlique Fournitures de Bureau, etc. A VENDUE August Souxdorf, Ch. Deweerdt, drukker, Rijselstraat, 59, IJperen. AGENTEN DER LOTWAARDIJEN ld- «©slli v W "V v ..jiiliill 3 8' a 1 1 a Geld! zichtbare almacht op aarde god heid van de talrijksten boven alle almacht aangebeden; godheid, door oolijke schijn- heiligaards veracht met de tong, zoo nage- grabbeld en vastgehouden met hand en hart; godheid, welke tegen alle godheid in, de kraam onderschraagt, waarop alle valsche profeten winkel houden in de be schaafde en onbeschaafde wereldafgod waar de geloovigen op steunen, meer dan op hunnen godGeld waarmee zooveel kwaad gesticht en zooveel goed verhinderd wordt machtige hefboom van dwang en verdruk king (1) ja geld bezitten de briefmaker en zijne handlangers en wij.... wij hebben geen geld, wij zijn arm, wij zijn krotzak- ken Welke schande voor onswelke.... neen, geen woord is sterk genoeg om onzen akeli- gen toestand af te schilderen. Waarlijk, de briefmaker heeft zich te boven gegaan! Nu heeft hij ons getroffen Dat is ten minste eene oorsteek die hij ons toebrengtNog zulk eene en we zijn voorzeker verpletterd En zeggen dat we den briefmaker nog geen genade vragen Christelijke opvoeding. Callens liet eene school bouwen met zijne oordies en met die van anderen ten einde de jeugd eene christelijke opvoeding te be zorgen, zoo bekent de briefmaker. Wij, die die niet ingewijd zijn inzake van christelijke en onchristelijke opvoedingen, wij zouden wel eens den briefmaker willen vragen of men door christelijke opvoeding moet verstaan deze welke Callens eenen elfjarigen jongen in den loop der maand Februari in het kerkportaal toediende. F. Lagache, eigenaar te Wulverghem, en Opsoomer van Dranouter, kooper van het gestolen veulen, waarvan wij verleden week gewaagden, moesten beiden voor den onder zoeksrechter verschijnen. Na den zelfmoord van Réné Devroe hebben zij bericht ontvan gen dat er geen onderzoek zou plaats grij pen. Wellicht bevat de brief van den heer procureur des konings dien Devroe bij zich had, eene volle bekentenis van dezes wege, nopens de diefte van voornoemd veulen. Eene eigenaardigheid mag het genoemd worden dat, waar Devroe zich zelfmoordde, de plaats is waar hij zijne eerste diefte pleeg de, namelijk in een kapelleken langs eenen openbaren weg. Aschwoensdag werd onze gemeente in rep en roer gesteld, door een der ergste onge lukken, die men beleven kan. De paarden- smid Vandenberghe was naar IJperen ge gaan om de paardefeest bij te wonen, toen zijne twee zoontjes, het eene 14 jaar, het andere 11 jaar oud, zich wat op het ijs gingen vermaken. Doch het duurde niet lang voor aleer zij dat vermaak duur moesten bekoo- pen. Het ijs brak en beide kinderen verdwe nen in het ijskoude water. Later heeft men hunne lijken opgehaald en toen de vader te huis kwam vond nog enkel twee lijken in plaats van zijne frissche spring-levende zoontjes. Men kan oordeelen hoe diep die bedroefde familje in in den rouw gedompeld is. dat ÏOOO fr. 's jaars wil verdienen, met hare hennen en kiekens. (Vervolg). 27. Moet eene hen gesneden worden om er eene poelarde van te kweehen Geenszins; de poelarden van Mans en La Flèche ondergaan de besnijding niet, en zijn nogtans de grootste en zwaarste, welke men kent. Doch men steekt ze zeer jong op het vettekot en kiest enkel deze, welke het schoonst zijn. 28. Welke hennen worden geen goede poelarden Deze, welke naast de ooren groote, witte vlekken dragen, en waarvan de pluimen aan het achterlijf dik afhangen. 29. Wat voor hennen zijn dil Dit worden vooral goede leg- en broei- hennen. 30. Wat zeqt men van de wormenput- ten Deze kunnen goed zijn, maar als er te veel zijn, wordt de lucht er door verpest, en de eieren, evenals het vleesch, zijn minder smakelijk. 31. Hoe maakt men een wormput? Men graaft een gracht, op welks grond men strooi legt, op 15 centimeters dikte. Daarboven giet men paardenmest en aarde, en erboven eene dikke laag afval van been houwerijen en allerlei penserij. Dit alles wordt bedekt met eene laag graszode, hier en daar een luchtgat vrij latende. 32. Mogen de hennen daarin scharrelen Neen; om dat te) beletten bedekt men den wormenput met steenen. 33. Hoeveel mogen de vogelen daarvan eten Na eenige dagen krielt het in dien put van miljoenen wormen. Men delft er dage lijks een paar of drij schuppen uit, en werpt die open op het voorhof. De hennen zijn zeer verlekkerd op dit voedsel. In deze mate toe gediend, bevoordeeligt het hunne gezondheid, doch meer zou hun zeer schadelijk zijn en de spijsvertering belemmeren. Einde der vierde les. Zwitsersche Pillen van A. Hert zog, te Parijs. Wiers, 27 October 1888. Sedert vele jaren leed ik aan maagzeer ik had gansch den eetlust verloren en de spijsverteering was slecht. Dan heb ik uwe Zwitsersche Pillen Hertzorg van Parijs ge nomen, met de tweede doos aan 1 fr. 50 was ik ten volle genezen, thans eet ik met lust en de spijsverteering is goed. (Handteeken gewettigd). Sidonie Herbo. Aan M. Pelerin, apotheker, 12, Schild knaapstraat, Brussel. Eisch den band ter waarborg met het handteeken Pelerin. De briefdragers. Zondag heeft er te Kortrijk eene vergadering plaats gehad van de briefdragers van het arrondissement en zelfs van een groot getal hunner confraters van andere provinciën. De vergadering had plaats om 4 ure 's namiddags, in de groote zaal van de herberg de Concorde. Rond de 200 briefdragers waren er bijeengekomen. Verscheidene sprekers hebben er (in 't vlaamsch en in 't fransch) den slechten toe stand blootgelegd van de briefdragers der posten, en middels voorgesteld om dezen staat te verzachten. Het doel werd goed be grepen en allen zijn tevreden huiswaarts gekeerd na beloofd te hebben met moed te werk te gaan om eene kleine voldoening te verkrijgen. Dat personeel, hetwelk aan han del en nijverheid zulke groote diensten be wijst, verdient zekerlijk dat zijne recht vaardige klachten verhoord worden. Brussel. Verleden maandag heeft in het lokaal l' Union, Fabriekstraat, het jaar- lijksch feest plaats gehad van de Club der 100 kilos: zooals reeds gemeld werd, maken enkel deel van die Club, mannen die ten minste 100 kilos wegen. De Club werd over driejaren gesticht; de leden, meest allen hotelhouders, brouwers, kooplieden en han delsreizigers, zijn tusschen de 24 en 56 jaar oud. De jongste, de secretaris, is een han delsbediende, 24 jaar oud, wegende 115 kilos. De zwaarle-deken, als men hem zoo mag noemen, is de heer Van Campenhout, die 161 kilos weegt. De leden van den Club zijn thans ten ge- talle van veertig, 36 woonden het bal van verleden Maandag bijDie zes en dertig wo - gen te zamen 4300 kilos. 't Is onbegrijpelijk, hoe weinige som mige menschen met hun geluk bekommerd zijn, 2494 loten, die met premie van ver schillende brusselsche leeningen werden uitgetrokken, zijn nog niet ter uitbetaling aangeboden. Onder deze zijn drie premiën van 25,000 frank. Nog verschillende premiën van 2500 en 1000 fr. blijven ter beschikking der bezitters van loten en vertegenwoordigen een kapitaal van 400,000 frank. Naar 't kamp van Beverloo. Zie hier op welke datums de verschillende regimenten voetvolk van ons leger, dit jaar in 't kamp van Beverloo zullen verblijven 1®, 6® en 13® linie, van 20 juni tot 13 juli; 2® en 7° linie, van 11 juli tot 3 augusti3® en 5" linie, van 9 mei tot 1 juni; 9e en lle linie, alsook het 2® bataillon van het il® jagers, de 1® en 3e bataillons van het 2® en 3e jagers, van 22 augusti tot 21 september10e en 12* linie, de le en 3® bataillons van het le en 2® regiment jagers, van 12 augusti tot 10 sep tember het 14e linie, van 9 tot 28 septem ber; het 2° betaillon grenadiers, van 7 tot 29jnni; de le en 3e bataillons, van 1 augusti tot 10 september; de karabiniers, 1° batail lon, van 1 tot 27 april2® bataillon, van 26 april tot 5 mei, en het 3e en 4® bataillon, van 29 juli tot 10 september. van den 1 tot den 14 Maart 1889. Geboorten. Mannelijk geslacht 7. Vrouwelijk id. 18. överli jdens. Verbiese Virginia Melania, 76 j. vischver- koopster, weduwe van Debruyne Carolus Benedictus. Vanbeveren Amelia Coleta, 63 j. landbouw ster, echtgenoote van Struye Pieter Joannes Cornelius. Deraedt Maria Tlieresia Barbara, 87 j. zonder beroep, weduwe van Metsu Carolus Ludovicus. D'hondt Achilles Josephus Cornelius, 8 j. scholier. Scherpereel Aloïsius Cornelius, 30 j. zonder beroep, ongehuwd. Lava Sophia Rosalia Victoria, 76 j. werk vrouw, weduwe van Lebbe Pieter Leopold Joseph. Vanrenynghe Amelia Ludovica Cornelia 69 j. zonder beroep, weduwe van Beun Bene dictus Cornelius. Allewaert Celina Hermina, 19 j. zonder beroep, ongehuwd. Decreus Sophia Victoria, 75 j. zonder beroep weduwe van Barzeele Joannes Franciscus. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht 1. Vrouwelijk id. 1. N° 25 3e jaar. zaterdag 17 Maart. HSTBÏOTTID Platen Spaansche smokkelaars, naar J. Philip. Het klooster van Sint-Sabas, (Palestina). De kursaal van Oostende. De kerk der Ieren te Nieuw-York. Tekst Onze platen. De ring van Aartsbisschop Boonen. Kronijk. 's Konings doopkind. (vervolg.) Schijn be driegt meer en meer. Het geheim. De moord van Duinkasteel, (vervolg). Men abonneert zich ten bureele van dit blad. FOIRE D'YPRES. La direction informe les habitants de la ville et des environs,qu'aprês avoir obtenu le plus grand succès dans les principales villes du pays, il vient d'arriver avec une troupe équestre, pour y donner une suite de réprésentations, DIMANCHB 17 MARS 1889, début <ie la troupe. Te bekomen bij den drukker dezer SCHOONE IN PRACHTBAND EN ANDERE, met of zonder sloten, Gedachtenis - Beeldekens EERSTE COMMUNIEGESCHENKEN naar den laatsten smaak. Alles aan zeer voordeelige prijzen. Con for mément A la loi du 18 Avrü 1851 sur les faillites. HAMEAU KRUISSTRAET, en l'usine de madame E. Becuwe, a 1 h. de relevée, 1! Cette vente se fera au comptant avec augmentation de 10 °j0 pour frais, par le ministère de l'Huissier CYRILLE VAN DER SCHUEREN, Grand'Place, n° 20, a Ypres. oog I i* 11 e contenance de ia propriété 80 ares. Le batiment est un vrai bijou et la campagne est en plein rapport. Serre, remises, écuries, située a Vilvoorde, a trois minutes de la Gare le long de la voie ferrée. Les personnes qui désirent voir la photographie de la propriété, doivent s'adresscr au bureau du Journal, ainsi que pour tout autre renseigne- ment. SCHILDER, CASSELSTRAAT Nr 5 TE IJPEREN, heeft de eer het publiek kenbaar te maken, dat er bij hem alle soorten van verwen te bekomen zijn, alsook vernissen, secatief, terpentijn, bor stels, sponsen, zeemvellen, enz. KORTE MEERSCH, 11, TE IJPEREN. Heeft de eer aan het publiek kenbaar te maken dat men bij hem, ter gelegenheid van karnaval, met volle vertrouwen zeer schoone MASKERS en K0STUMEN kan be komen voor beide geslachten, aan zeer genadige prijzen. Handboek voor den kandidaat be kwaamheidskiezer, bevattende de officiëele vragen, met al de antwoor den en oplossingen, alsook drie gekleurde aardrijkskundige kaarten, in betrek met de vragen en antwoor den der aardrijkskunde. Te bekomen bij Pry h frank. FABRIEK VAN KUNSTBOTER V*® ,e<i V* of* 01 H SI 1-5 P3 Pi H W 18,75 14,50 15,25 19,75 19,25 8,50 300.00 1,90 8,000 2,000 1,600 600 6,800 3,500 10,550 14,400 4,800 5,900 1,000 7,500 4,000 9,840 Tarwe Rogge Haver Erwten Boontjes Aardappels Boter Eiers de 25 (1) Die tirade nemen wij letterlijk uit liet boek werk getiteld Een Vlaamsche jongen door Wa- zenaar over. De lezing van Een Vlaamsche jongen kunnen wij onze lezers niet genoeg aanbevelen. Dat werk is in menige boekerij voorhanden en reeds menig bijzondere heeft het in zijn bezit. In den boekhandel U het tegen 4 fr. verkrijgbaar. NAAMLOOZE MAATSCHAPPIJ BEHEERDER I H. BECK te ENSIVAL (België) Agenten, die zich gelasten met het verkoopen van Lotwaardijen met gemak van maandelijk- sche betalingen, worden verzocht hun adres te geven om zich in een nieuw artikel te begeven. A. A. B. 230, Office de Publicité, Brussel. oo co I—I a C3 middenprijs per 100 kile Verkochtte kwantiteit middenprijs per 100 kil. ocooooooo rocooiooioor- Ci -ï1 io of cf oo" oo" >-(" f—r—t r—I r—I OO i 0 •- bi sj fc W C4 O

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1889 | | pagina 3