DE PRINSES MARIA. STADSNIEUWS. Hondenbescherming. Buurtspoorweg IJperen-Armentiers. Kattefeest. De cirk Fernando Het mekaniek tooneel Morieux Bij Spriet Sibille de Gumes. De ampliitriet of de watergodin Ongelukken. Burgerstand Kemmel. Wij leven in eenen tijd, waar velen begin nen te vergeten, dat het menschdom een ke ten is, dat wij allen broeders zijn. Wij willen wel verstaan, dat de fabrikant het meest most winnenhij moet alles verzorgen, alles besturen en gadeslaan, hij gewaagt zijn kapitaal, doch hij moet ook bedenken, dat het werkvolk zijne broodwinners zijn, en dat zij zich aan eenen meester niet kunnen gelegen laten, die zoo ikzuchtig is, dat hij zijn werkvolk te weinig betaalt om te kun nen leven, om eerlijk en zonder hulp zijne familie te onderhouden, terwijl zijne peerden vet als mollen zijn, en zijne machines in salons staan. Dat de fabrikanten den werkman een eer lijk bestaan geven en deze zal gelukkig, en beide zullen er zich wel mee bevinden. Dat de Meenensche burgerij die werksta king zooveel mogelijk ondersteune en wij verzekeren haar, dat zij een goed werk zal verrichten. Dat de werklieden zich vereenigen, dat zij weerstandskassen maken, en zij zullen op die wijze eene macht vormen, die alle werkstakingen zullen verijdelen en doen verdwijnen. Onthoudt het, werklieden, Eendracht maakt macht De Raadsheer Gravet heeft jl. zaterdag, in de zitting des gemeenteraads,een verordening gevraagd over het intspannen van honden. Hij wil een einde zien stellen aan de wreede tooneelen van ingespannen honden, die te zware lasten moeten voortslepen en die uit geput neervallen onder het te groot gewicht van den vracht. De Raad stemde volkomen in met de meening van den heer Gravet en de Schepenenraad beloofde de zaak te onder zoeken en dan een ontwerp van verordening ter bespreking en goedkeuring aan den Raad te onderwerpen. De stad IJperen komt onderricht te wor den dat er een buurtspoorweg zal aangelegd worden tusschen IJperen en Armentiers, gaande tot Nieuwkerke, (grens) met eene vertakking op 't fransch grondgebied Daar Belle en Armentiers en eene op 't belgisch grondgebied van Nieuwkerke naar Wyt- schaete, Meesen en Waasten. Men zal dus nogeens langs Rome naar Brussel gaan. Wie bij voorbeeld naar Wyt- schaete of Meesen moet (vijl tot zeven kilo meters) zal langs Nieuwkerke rond mogen en eenen weg afleggen van ruim een 20tal kilometers. 't Zijnj'ans, die zulke ontwerpen kunnen afgaan De Maatschappij der Nationale buurtspoor wegen heeft dat alles met de belanghebbende gemeenten in plooitjes gelegd zonder er een woordje van te reppen aan de stad IJperen, die liet eerst had moeten geraadpleegd wor den. Het is immers zij, die het diepst in den porte-inonnaie. schieten mag. Maar de Nationale Buurtspoorwegen Maat schappij schikt alles op haar eigen en zegt dan: Wij zullen eenen buurtspoorweg aan- Eerste deel. (4e Vervolg.) De edelknapen schaterden het uit van la chen. Godekin was steeds even lustig. Schoone dingen kunnen niet te veel herhaald worden, riep er een, maar wilt. gij hier zoo maar in 't bosch zingen als een her dersknaap of een minnestreel die verliefd is? Waarom niet, vroeg Godekin. De me relaar zingt wei buiten, en een brabandsehe ridder mag zichzelven wel stellig even zoo veel toelaten al? een merelaar? En terwijl de jeugdige ridders het uit proestten van lachen, ging Godekin heel ernstig op den grooten steen rechtstaan en ving het volgende l'iedjen aan. En heel de schaar juichte toe en herhaalde in koor leggen, die van. uit uwe siad langs Dicke- busch, Voormezeele, Kemmel, Wulverghem, Nieuwkerke tot aan de grensherberg De Seule waar de fransch en geneigd zijn aan te landen met hunnen buurtspoorweg van Armentiers op Belle. Eene vertakking zal van de Groote Vuerstraat langs Wyt- schaete en Meesen naar Waasten aangelegd zijn. De bevolking, op die wijze er door bediend, peloopt tot 18 duizend inwoners, dat is on geveer 700 menschen, grooten klein, oud en jong er m begrepen, per kilometer lengte, en die 700 menschen moeten jaarlijks Ir. 3.166-66 c. aan den buurtspoorweg hangen opdat wij onze onkosten gedekt zien, en gij, gemeenten, niets te betalen hebbet. - Dat alles is goed en wel, maar zal IJperen goedzakkig genoeg zijn om zich enkel bij het in de beurs schieten te bepalen en geen enkele opmerking te maken op een korteren en dus voordeeligeren weg, de rechtstreek- sche lijn, bijvoorbeeld? Wij hopen dat het zoo niet zijn zal; want de heer Schepen, dienstdoende burgemeester heeft die kwestie voor onderzoek naar de vereenigde afdeelingen doen verzenden. De heer Colaert vindt dat de stad zich haasten moet, wil zij niet dat een bijzondere hare plaats inneemt met het gevraagde ka pitaal te waarborgen. Dat ware zeer betreu renswaardig, want dan zou de stad haar woord in het aanleggen niet meer te zeggen hebben. Heeft zij het nu, of als zij het heeft, houdt men er rekening van? Wij twijfelen er grootelijks aan, en gij, menheere Colaert? En ziehier waarom. Wanneer de stad IJperen de rechtstreeksche lijn naar Veurne eischte, kreeg zij deze niet, maar betalen mocht ze. En nu dat IJperen waarschijnelijk met de heeren van den Handelskring, die toch wel bevoegd in de zake zijn moeten, de recht streeksche lijn IJper-Armentiers eiscben zal, omdat alle andere lijn, welke dat belangrijk nijverheidspunt niet aan onze stad verbindt, ook niet leefbaar zijn zal, is het bijna zeker dat de Nationale Maatschappij zich er om bekreunen zal, als een mossel om eene kazak. En daar, in alle geval, de lijnen toch van dit jaar niet zullen aangelegd worden, vinden wij ook dat de stad zich niet over haasten moet en wel doen zal al het voor en tegen der te kiezen lijnen goed te overleggen, alvorens hare kapitalen op de waag te stel len. Tot nu toe was de Kattefeest een doode feestgeen de minste beweging, geen leven noch bedrijvigheid was er te bespeuren. Zou de slechte tijd daar ook al voor iets tusschen zijn? Vele barakken hebben maar weinig nering en andere zijn toch alle avonden proppensvol. doet goede zaken. Er is veel verscheidenheid in de vertooningen. Lieve paardenrijdsters doen haar best om het publiek tevreden te stellen en zij gelukken er wel in. De paar- denrijders zijn meesters in hun vak; de gymnasiarken verstommen iedereen om hun ne stoute en wonderlijke toeren en de clowns zijn oprecht onbetaalbaar; men kan daar eens hartelijk lachen. Dinsdag werd het einde der puike vertoo ning gekenmebkt door een ongeval dat erge gevolgen had kunnen hebben. De paarden- rijder Aguimof miek allerlei kunsten en Ei, een oogenblik, riep een der om- staanders; ik moet u onderbreken. Zou onze goede vriend de heer van Wesemaal ook van welsclien oorsprong zijn? Hij, ten minste, is valsch genoeg. De uitzondering, zegt men, staaft de regel. Voorwaar, bevestigde een ander, groo- ter bedrieger dan van Wesemaal bestaat er onder de zon niet. Als ik het wel voor heb, zal hij het juist geweest zijn die heer Gode kin bij La Brosse is gaan aanklagen. 't Zou mij niet verwonderen, meende een derde. Wat zegt gij? schreeuwde Godekin, van zijn steen springend. Zijt gij er zeker van, edele vriend, Walter? Ik zal den schelmschen kronkelaar onmiddelijk tegen het lijf gaan botsen. Komt met mij, mijne heeren, ik moet voldoening hebben. Neen, blijf, heer Godekin, sprak Walter. Die arglistige mensch is het niet waard, dat gij u kwaad bloed maakt. Ja, ja, zei een tweede, laat den vos maar gluipen en kruipen; hij zal wel eens in de val trappen. De kruik gaat zoolang te water tol. ze breekt. Stoor u daar niet aan, heer Godekin. Eu, hernam de vriend Walter, zing ons uw liedje voort, dat gij hebt laten steken. toeren op een paard zonder zadel en zou ein delijk met de voeten samengebonden door twee hoepels springen Hij kwam ongeluk kiglijk nevens zijn paard op den boord der renbaan terecht, maar hij was gelukkig ge noeg er nog van af met een paar lichte schrammen aan de bil en aan de beenen. Zijne uitvoeringen werden er niet door on derbroken. Alwie de renbaan Fernando nog niet be zocht heeft moet zich haasten daar er maar weinige voorstellingen meer te geven zijn. Spoed u dus wilt gij eenen aangenamen avond doorbrengen. Prijzen der plaatsen 1* pl. 2 fr.2° pl. 1 fr.; 3e pl. 50 centiemen. Alle Zon- en Donderdagen worden er ver scheidene voorstellingen gegeven aan ver minderde prijzen. is voorzeker het zien waard en alwie er eens is geweest wil er nog terugkeeren. De reis om de wereld, bestaande uit eene reeks be weegbare tafereelen, die een ware kunst waarde bezitten, is niet alleen leerrijk, maar tevens zeer aantrekkelijk. Het vergaan van een schip is treffend, zooveel te meer omdat de begoocheling goed gelukt is. De poppen, echte acrobaten, doet iedereen verbaasd staan en de overige tafereelijes, zooals de leeuwenjacht, een feest op 't water, en vas tenavond op 't ijs en meer andere, zijn zeer geschikt om te doen lachen dat men schud debolt. Een prachtig' tafereel is nog het feest der zon m het land van Jupiter. is er ook nog al iets te genieten. De acrobaten kennen hun stiel zooals 't behoort en de bestuurder is een meester goochelaar. De oorlogen ter zee en te lande laten niets te wenschen. Daar ook kan men zich hertelijk vermaken. Een klein baraksken recht over het hotel de Chhtellenie op onze Groote Markt, waarin een merkwaardig lichtuitwerksel te zien is, draagt voor opschrift): Sybille de Cumes. Die vreemde namen zeggen niet veel aan den geest. Daarom raden wij onze lezers aan, willen zij iets zien dat merkweerdig is, ten spoedigste mogelijk er naar toe te trek ken. is een meesterstuk van gezichtkundige be goocheling. Alwie daar geweest is kan er zich maar moeilijk aan verstaan, keert heel voldaan terug en kan niet nalaten zijne vrienden aan te raden ook eens te gaan zien. De prijzen der plaatsen zijn gesteld op le plaats, 25 centiemen, 2e plaats 10 centie men. Zich niet te vergissen; de barak bevindt zich links om naar de renbaan te gaan. nevens Vhomme canon. Donderdag middag verspreidde eene treu rige nieuwsmare zich in onze stad. Mej. Langbeen, onderwijzeres aan de stedelijke bewaarschool der Hondstraat, is, door het wegschuiven eener plank, in den beerput der gemakken gevallen en verdronken. Toen men het gewaar werd en ze er uit opvischte was het te laat. Niettegens taande de goe- Ja, ja! riep heel de bende, Godekin terug op zijn steen hijschend. Het vervolg van het liedje. Komaan, het zij zoo, was Godekins antwoord, en hij zong nog achtervolgens de twee strophen van het liedje, dat de vernuf tige Jan van Heelu voor hem gedicht had, en waarvan zijne vrienden telkens met kracht en klem het refrein zongen. Terwijl de jonge ridders aldus uitbundig aan het zingen en juichen waren, hadden zij niet bemerkt hoe, achter de kromming der laan, Hertog Jan I, met eenen rijken stoet van hofjonkers en damen, pagen en edellie den, naderde, zijnen koninklijken gast te gemoet. De Hertog had inderdaad door eenen franschen loopbode vernomen, dat de koning niet verre meer verwijderd kon zijn, en op het oogenblik dat prinses Maria over de valbrug in het slot terugtrad, seinde de de en onophoudende pogingen kon men kaap tot het leven niet meer terugroepen. Zij en bleef dood. Na de lijkschouwing is 2c naar hare woning overgebracht. De ongelukkige laat eene oude moedtf achter, wier eenige steun zij was. Wie het nat bemint, loopt gevaar door het nat te vergaan; dat ondervond zekere La- mote Dinsdag ook toen hij inde Hondffraat, zoo vol als een brijke aanwaggelen kwam' Hij trapte nevens het voorland in de goot en viel, met het ongelukkig gevolg dat hij zich een been brak. Men heeft hem naar 't gasthuis gedragen, waar hij de noodige zorgen ontving! van dên 15 tot den 22 Maart 1889. fieboorten. Mannelijk geslacht 5. Vrouwelijk id. 2. Hendrik Billiet, schoenmakersgast, 17 jaar, St Niklaas buiten. Virginia Blootacker, zonder beroep, 75 jaar, weduwe Franciscus Gasier, Dixmudestr. Florentinus Vanbeylen, schrijnwerker, 67 jaar, echtgenoot van Octavia Top, Rij. selstraat. Theresia Fagel, winkeliersier, 72 jaar, on gehuwd, St Jacobstraat. Nathalia De Grave, naaister, 55 jaar, echt- genoote van Leopold D'huysser, Dixmu- destraat. Ferdinandus Landerwyn, zonder beroep, 76 jaar, weduwaar van Maria Verdoolaeghe, Dixmudestraat. Jozef Moinié, oudkleerkooper, 76 jaar, echt genoot van Cecilia Alleman, St Jacobs- nieuwweg. Maria Dieusaert, dienstmeid, 62 jaar, onge huwd, Wenninckstraat. Sophia Vandorpe, zonder beroep, 82 jaar, weduwe van Franciscus Deturck, Wen ninckstraat. Maria Smagghe, koopvrouw in juweelen, 71 jaar, ongehuwd, Groote Markt. Julia Taccoen, zonder beroep, 74 jaar, we duwe van Paul Klingels, Ste Godelieve- straat. Kinderen beneden de T jaren. Mannelijk geslacht 6. Vrouwelijk id. 2. De briefmaker en zijn inktpot vonden in den Meenenaar een artikel dat hun «niet kwalijk schijntHet is gelijk het portret van onze geuzekens Het woordeken blauw duidt altijd iets valsch aan dus iets briefmakerachtig): blauwen is smokkelen, vervalschen (weer al briefmakerachtig); blauwe bloemekens zijn leugens te zeggen (dat wisten wij niet); als gij liegt zullen de menschen zeggen; de 'zoldering wordt blauw (dat kan de briefmaker bij ondervinding weten een blauwverwer is een leugenaar (briefmaker blauwverver dat kan samengaan. Zoodat de blauwe liberalen nog nooit beter hunnen naam gekozen hebben en alzoo leelijke blauwe schenen geloopen hebben. Voor meer zie het «Nieuwsblad nr 1210, tweede bladzijde. Zouden de briefmaker-blauwverver en zijn inktpot dulden dat wij een liedje zingen het- wachter van den hoogsten kasteeltoren, de aankomst van den koninklijken stoet. Aan het bevel haars broeders gehoorzamende, liet de prinses zich in allerijl opschikken, en trok haar rijkste gewaad aan, doch Johanna bemerkte dat, hoewel de prinses geweld deed, om er blij en opgeruimd uit te schijnen, meer dan eens twee dikke tranen hare oogen ontrolden. Het gevolg des Hertogs naderde dus in stilte. De sieraden der edele vrouwen en de kostelijke wapenrustingen en zwaarden der edellie ien schitterden in de warme lentezon. Duizende kleuren in gewaad en tooisel ver mengden zich dooreen, en bewezen met een enkelen blik welke weelde en oostersche pracht er aan het hof des hertogs heerschte. Reeds was het gevolg tot dicht bij de kruislaan genaderd, toen Godekin nog altijd zong. Hertog Jan hoorde het lied, deed met de hand een teeken stil te houden en luister de aandachtig naar de woorden. Zijne schoo ne zuster reed droomend en stilzwijgend aan zijne zijde. Eensklaps blikte een der wapenmakkers van Godekin om en stiet een geschreeuw uit. De hertog! De hertogriepen verrast al de edelknapen en plaatsten zich eerbiedig in het gewas. Wordt voortgezet.) S<S££><- heeuw. Wanneer de leeuw van Braband slaapt, Dan dansen stout de walsche katten, Maar wen de leeuw van Braband gaapt, Dan vluchten zij ais bange ratten. Ik heb het steeds in ieder oord Van 't gansche Vlaanderland gehoord Wat walsch is valscb is 't Werd gezeid Van in den goeden ouden tijd. Ja, wat walsch is! 't Werd gezeid Van in den goeden ouden tijd. 2. Als Brabands leeuw te vrijen ligt, Dan kumt de kat en scheert zijn manen, Maar keert de leeuw zijn fier gezicht, Dan weent het poesje kostertranen. Want 'k heb het steeds in ieder oord, enz. 3. Als Brabands hertog koen toernooit, Komt 't walsche rot den Vlaming tergen, Maar als de vorst zijn vaan ontplooit Verstuift de bende iaffe dwergen. Want 'k heb het steeds in ieder oord, enz. OverSïj «lens. 8

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1889 | | pagina 2