BANQUE DE COÜRTRAI De Vlaamsche Illustratie BANK VAN KORTRIJK West-Nieuwkerke. Meesen. Wytschaete. YERSCHILLIGE TIJDINGEN. Met Woensdag Ii! lei aanstaande Mercrecli 1' Mai proehain les bureaux welk wij in meenige omstandigheid met ge noegen aanhoorden, een liedie dat een een voudig antwoord op het artikel uit den Mee- nenaar zal wezen? Blauw en Rood: Stemme: van den Voddeman. Vervoets veelvoudige voorvallen. Vervoet, Vlaming van Veurne's voorge- borchten, v er k rij ge volle vereering Voorwaar Vervoets vernuft verdient voor eerst vermeld Vervoet vordert vast: Verdelging van vrij zin Vervolgens voedt Vervoet vele vijand schappen Vooreerst vergt Vervoet van Vandamme volle verkleefdheid. Voorts vormen vodde- mannen Vervoets voorwacht. Vóór vet vee, voor verkooping vaardig verdedigt Vervoet valschaardig verpaap- sching! Vele venten, van verwondering verstomd, verstaan Vervoet volstrekt ver keerd Voorwaar Vervoets verstands ver strekt verre: Vervoets vernuft verkleint Vervoets voeten, voorzeker verdwijnen Vervoets voeten voor Vervoets volleerdheid Vervoet verzint vele vodderijen, vervult Vuilbladen vol vadsigheden Vrij verwonderend vuil verschijnt Ver voets verleden. Vervoets verblijf verbergt veelal vrouwen van vurige vormen voorzienVervoet ver stikt van vreugde voorwaar Vervoet vreet veel, Vervoet vervet. Vervoet verbrijzelt vensters, verslaagt vijanden, verkiest vooral vermakelijke vrouwtjes! Vervoet verdedigde vroeger vele varkens streken, verspreidde vele valsche verzinnin gen. VoorbeeldVervoet versterkte vrije wegen Vrouwen verscheurden verduiveld versche voorschooten voor Vervoets vermaak. Vrouwen verwenschten Vervoets voltooide versterkingen, verfoeiden Vervoets vervloek te vermaken Vrienden, vertelt Vervoet verleded voort! Vervaardigd voor Vervoets vereering. Vuiltong. Alle liberale bladen spreken schande over de aanklacht van het Journal d'Ypres te gen M. Louis De Simpel,vrederechter alhier, omdat die onafstelbare ambtenaar zich met vooruitstrevende politiek bemoeit. Het blad der ijpersche pijpenkoppen zal nog gaan beweeren dat de omzendbrief op de mêlée des partis enkel bestaat voor liberale en niet voor klerikale ambtenaren Voor eenige dagen meldden wij dat de jury der kiesexamen allen voor de drievier den uit Katholieke leden werden samenge steld. Dat wij ver beneden de waarheid bleven bewijst de samenstelling van de jury voor het kanton Meesen. Voorzitter, M. Godtschalck, katholiekbijgevoegde, M. Goubau, van 't zelfde nat overgoten. Schrij ver, M. Woestyn, overlooper van 1879, dus katholiek: bijgevoegde, M. De Soutter, on derwijzer te Zillebeke, waar de katholieke school na 1884 met de Gemeenteschool ver smolten werden, lid, M. Hassebrouck; bijge- gevoegd lid M. Stoubbe beiden katholieke onderwijzers. Zonder daarom een oordeel te vellen, vind ik dergelijke samenstellingen maar zeer zonderling. Wytschaete, den 15 van Lentemaand 1889. Mijnheer de Uitgever van 't Weekblad, Sedert ruimen tijd wordt in uw veelge lezen Weekblad druk gehandeld over zekeren Callens die te Kemmel de bediening van pastoor schijnt tebelileeden. Dat die Callens •en jan is, weet ik ook. Zie, hij heeft reeds van mijn weten zooveel rare streken uitge stoken, dat ik het in mijnen knikker niet kan krijgen dat zulk een schepsel in een beschaafd land kan gevonden worden. Ik laat de negentiende eeuw nog ter zij. En als ik denk aan het priesterkleed dat hij draagt, ik sta verslagen Zulk een wezen, een priester't Is ongehoord Hij bemoeit zich met alles, uitgenomen met hetgeen hij zich zou moeten bemoeien. Om kerkelijke zaken bekommert hij zich als eene koe omeenen kanten kraag; ja, dat loopt op den hoop. En niet genoeg dat hij te Kemmel in alles zijnen snuit wil steken, elders ook wil hij zijnen steert draaien. Ik zeg zijnen snuit, omdat ik het portret van zijn persoon bezit... een model geloof mij. Dat portret heb ik voor de raarheid achter eenen kader geplakt en met den noodigen eerbied in den stal van mijne Sint-Antonius' makkers gehangen. Soort bij soort dacht ik. Ik zegge dat Callens, de brave van Kem mel, zijnen steert ook op de andere dorpen wil draaien, nog laatst was het hier te Wytschaete het geval. Eene plaats van veld wachter was opengevallen en zie, hij ook kwam voor de pinnen met eenen kandidaat. Na genomen inlichtingen over de persoon lijkheid van dezen laatste, kon ik mij niet weerhouden uit te roepen Heere Djeesus! spaar ons van dien geesel De kandidaat was Blauw van armoê, wettigen zoon van Ludovicus, den nooit volprezen klokkensmouter en eertijds nog anderen smouter van Kemmel. Ja, voornoemde Callens wilde hier dat heerschap garde doen noemen. Is dat gepermetteerd 1 Zijn dat wel geeste lijke zaken? Is het dan te verwonderen dat zijn meisen zegt dat hij geen vijf en twintig keeren kan loopen naar eenen zieke; dat menheere pasier niet betaald wordt voor zijne visieten gelijk een dokteur, zooals het gebeurde toen bij gevraagd was om eenen vriend van mij te gaan bezoeken die nog eenen tijd te leven had, ten einde hem lang zamerhand voor te bereiden om zich te laten berechten? Als ik mij niet bedrieg, Mijn heer de Uitgever, er werd reeds in liet Weekblad daarop gezinspeeld. Enfin, 'ten geeft, noch 't en neemtik ken die zaak van naald tot draad en als 't noodig zou zijn, ik zou ze wel eens klaar maken. Maar, voor 't oogenblik, spreek ik van Callens die een kandidaat-garde voor stelde. Of het gemeentebestuur klaar gezien heeft, overtuigd dat zulke benoeming een groote dwaze trek zou geweest zijn, durf ik niet verzekeren, zelfs ik twijfel er aan. Althans, Callens en Blauw van armoê werden wandelen gezonden. Daaruit moet Callens leerenschoenma ker blijf bij uwe leest, anders gezegd pastoor, bemoei u in de kerk en met geeste lijke zaken. En de Kemmelnaars kunnen eens te meer de kleine macht van hunnen almachtigen Callens zien. Hij vermag niet den gemeenteraad van Wytschaete en wie heeft niet hooren spreken van de lichten die er in schitteren naar zijne goesting te doen handelen. Neen, Callens kan zelfs geen pastoorsknechten doen bewilligen, wat zou hij dan bij verstandige menschen ver mogen Daarmee zeg ik nochtans niet dat onze gemeenteraadsleden eenen hoop domme kin kels zijn, integendeel,'t zijn lichten! 't zijn schitterende lichten Hierop neem ik afscheid. U van harte groetende, Mijnheer de Uitgever, noem ik mij Eenen Wytschaelschen Tooveraar. Klaag stoutelijk dengene aan die u een namaaksel zou verkocht hebben. Dilsen, 14 October 1888. Ik leed sedert lang aan verzwakking der darmen en moei lijke spijsvertering. Ik heb uwe Zwitser- sche Pillen Hertzog van Parijs genomen, die mijne kwaal veel verlicht hebben; ik wil er geene ontbreken en ik heb de over tuiging al spoedig volledig te zullen genezen zijn. (Handteeken gewettigd). Martin Scheepers. Aan M. Pelerin, apotheker, 12, Schild knaapstraat, Brussel. Spoorwegongeluk in de statie te Gent. Een ongeluk dat de ergste gevol gen kon hebben heeft vrijdag morgen rroeg in de Zuidstatie plaats gehad. De sneltrein N° 66, gezegd Malle des Indesvan Gent naar Oostende, was te 4-46 vertrokken, als gekomen aan de kabien C, nabij de splitsing der banen om af te wijken naar de richting van het Strop, eene manceuverlocomotief, komende uit de berg plaats, eensklaps op den trein kwam aan botsen. De vernieling was verschrikkelijk de beide locomotieven liepen tegen elkander op en werden grootendeels verbrijzeld. Wat een wonder mag heeten, is dat er om zoo te zeggen geene persoonlijke onge lukken te betreuren zijn. Van de reizigers, die met zeer talrijk waren, bekwam niemand een letsel. De machinist Van der Veken, van den trein N. 66, werd licht gewond aan de knie; zijn stoker, Seeuws genaamd, aan de voeten. Een treinoverste werd licht gekneusd aan de hand. De machinist en de stoker van de manoeu- verlocomotief, van Eenaeme en Mestdagh, hebben geen letsel bekomen. De schade aan het materieel wordt voor- loopig geschat op 10,000 fr. Een onderzoek is ingesteld om de oorzaak der botsing te ondekken. Ramp van Groenendaal. De mi nister van spoorwegen heeft de advocaten der regeering gelast te onderhandelen met de rechthebbenden, over 't toekennen der schadevergoeding. Daar de oorzaak der ramp niet ontdekt is, valt de geheele ver antwoordelijkheid op den Staat. Er zullen dus geene processen plaats hebben dan voor degenen, die over de toe te kennen som willen pleiten. Het geheel der gevraagde schadevergoedingen bedraagt een millioen en half, maar die som zal stellig verminderd worden. Een onder anderen vraagt 300,000 frank omdat hij zijne schoonmoeder bij de ramp verloren heeft Dat is zeer vleiend voor de schoonmoe ders! N® 26 3e jaar. zaterdag 24 Maart. nSTRïOXJXD r Platen Christiaan IX, koning van Denemarken. De verlatene, naar Peter Kramer. In de lieve lente. Een onver diend pak slagen. Tekst: Onze platen. De ring van Aartsbisschop Boonen. (Vervolg). Eene neuzengeschiedenis. 's Konings doopkind. (vervolg.) Het geheim. (Slot). De land verhuizers. De moord van Duinkasteel, (vervolg). Men abonneert zich ten bureele van clit blad. 19,75 14,75 15,00 20,75 19,50 8,50 275.00 1,60 6,300 1,600 4,300 600 5,400 6,000 9,505 19,50 14,62 15,00 19,50 20,00 8,50 288,00 1,70 1 14,400 4,800 5,900 1,000 7,500 4,000 9,840 Tarwe Rogge Haver Erwten Boontjes Aardappels Boter Eiers de 25 ZIJNE BUREELEN VERPLAATSEN EN OPENEN Nummer 52, BOTERSTRAAT. A DATER DU seront transférés RUE AU BEURRE, N° 52. BIJZONDERE WINST F&BRiEK VAN KUNSTBOTER 1. Wat is de kleur der Koningin Het blauw 1 Wat is de kleur van vrijheidszin Het blauw Wat is de kleur die liefelijk blinkt, En aan't mensehdom de vreugde schinkt? Het blauw 1 het blauw het blauw (bis) 2. Wat is de kleur van 't vuur der hel Het rood Wat is de kleur van 's duivels vel Het rood Wat is de kleur van een slagveld, Waar men zooveel slachtoffers telt Het rood 1 het rood! het rood I (bis) 3. De baard, die meest meisjes verlieft Is blauw 1 't Oog, dat meest jongmans hertjes klieft ls blauw En de bloem, die rond de wereld groeit, En midden in het koren bloeit, Is blauw is blauw is blauw 1 (bis) 4. Wat is de kleur der guillotien Het rood De beulen zult gij altijd zien, In 't rood 1 D'inquisiteurs en kardinaals Roomsche gelubden en koraals, Zijn rood 1 zijn rood zijn rood (bis) 5. Wat kleur schittert op vogels pen Het blauw I Door zee en hemel wat ziet men? Het blauw In zijn jonkheid, Baas Kimpens peerd Moest hebben eenen blauwen steert, Ja blauwja blauw ja blauw 1 (bis) 6. De pastoor die zich in gramschap stelt, Wordt rood Die ons te veel leugens vertelt, Wordt rood 1 De gek die zijn kazakke keert, En die zijn vaders naam onteert, Wordt rood wordt rood wordt roodt 1 (bis) 7. Op 't geuzenvaandel wat ziet men Het blauw 1 Op 's Zwijgers standaard, wat zag men Het blauw 't Kleed, dat men zonder naad verbeeldt, En met den teerling werd verspeeld, Was blauw 1 was blauw was blauw 1 (bis) 8. Een half gebakken kareelsteen Is rood 1 Des winters een vervrozen teen Is rood Die zegtde wereld ach vergaat, Die zich op 't hoofd eenbuile slaat, Ziet roodziet rood ziet rood 1 (bis) 9. Het schoonste paard van mijnen stal Is blauw Mijn haan die 't beste kraait van al Is blauw Mijn duif, die opvloog te Parijs En op haar kot kwam met den prijs, Is blauw 1 is blauwis blauw(bis) 10. De voeten van een capucien Zijn rood Zijn kaken, doordronken van den wijn 1 Zijn rood 1 En een jongman, die te vrijen gaat, Als zijn haring niet en braadt, Wordt roodwordt rood wordt rood 1 (bis) 11. Het bloed dat in ons ad'ren blinkt Is blauw 1 De visch die boven 't water springt Is blauw 1 De zwalmen, meezen groot en klein Die d'akkers kuischen van 't venijn, Zijn blauw! zijn blauw zijn blauw! (bis) 12. Maar graten van een visch die stinkt Zijn rood! De neus van wie te veel genever drinkt Is rood Ge ziet, al wat bedorven is Bouillie, of kalfvleesch of stokvisch, Is rood 1 is roodl is rood (bis) 13. Als ik vind het geluk rondom mij, 'k. Ben blauw Als ik win in de loterij, 'k Ben blauw 1 Als mijn geweten is gerust, Als mij een meisje toch zoo minzaam kust, 'k Ben blauw! 'k ben blauw! 'kben blauw! (bis) 14. Vind ik rondom my droef heid, oneer, 'k Ben rood Van een bankroet ben ik de beer, 'k Ben rood Als mijn geweten is in rouw, Vind ik mijn allerliefste dan ontrouw, 'k Ben rood 1 'k ben rood 1 'k ben rood 1 (bis) 15. Wat is de kleur die duurt het meest Het blauw I Die zon, noch regen nooit en vreest Het blauw Wat is de kleur van 's werkmans kiel, Waaronder klopt een eed'le ziel? Het blauwhet blauw 1 het blauw (bis) 16. Dus vrienden minnen wij altijd Het blauw 1 Verdedigen wij al in den strijd, Het blauw 't Is toch de kleur die België redden moet! Wij zoudenjstorten al ons bloed Voor'tblauw! voor 'tblauw! voor'tblauwl(bis) •oêbk -»aa i_m. middenprijs per 100 kilo Verko'chtte j kwantiteit iniddenprijs per 100 kil. S 0 T3 O GRANEN, ENZ. ZAL DE DE LA Buiten de huidige zaken, der personen met goede betrekkingen, door gansch België, biedt men de gelegenheid aan zich eene bijzondere winst aan te schaffen door den verkoop van een loopeiul artikel Met zijnen huidigen toe stand en bezigheid aan te duiden, is men ver zocht zich te bevragen bij S. R. 500, Office de Publicitè, Brussel. NAAMLOOZE MAATSCHAPPIJ KÏEÏSEERQE1E4 Z B2. S£ECE£ te ENSIVAL (België)

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1889 | | pagina 3