STADSNIEUWS. Talïeling. Sterfgeval. Kiesexaam. Gestolen. Overreden. Dieften. Ongeval. Gemaskerd Bal. Girk Fernando. Schouwburg. Schoone kunsten. Kuust- en Letternieuws. Beursschouwburg van Brussel. Tooneel kronijk. Eene belangrijke uitvinding. En de soobre godsdienaar Drinkt er menig romer klaar, Strekt zich uit in vadsigheid, Raaskalt van de zaligheid Voor wie 't papenras bemint En het zijn fortuin verbindt. Ginds, in 't dorpjen in de buurt Waar 't kasteel veel goed verhuurt Ademt niemand vrije lucht... D'heer en de arme dorpspastoor Leggen elk zijn plichten voor. Ieder burger, heer of boer, Ligt aan meeesters leidend snoer, Dat hem op de slavenbaan Zonder opzien voort doet gaan, Net gelijk men 'tdom gediert In die nauwe voor bestiert. Wee hem, die het hoofd opsteekt Of het knellend snoer verbreekt. Die aan 't hoofd der slaven staat, Valt hem aan met blinden haat Hij, de wreede dorpsdespooti Legt zijn huis en handel dood. Wat de staat voor 't welzijn sticht, Stichten ze er uit vrees voor 't licht. 't Volk, dat denkt naar wat het ziet, Raadt hun snoode plannen niet En waar 't kunde krijgen glooft, Wordt zijn hart en geest verdoofd. Daar, bij geestes duisternis, Rooft men 't armen erfenis, Plukt men ieders centen af Van de wieg tot aan het graf Daar geeft ieder van zijn werk 't Beste deel aan heer of kerk. Wat al rampen hebben zij Met een dolle razernij In het brave dorp gesticht Wie, als vriend van recht en licht, Er den vrede en 't weldoen zocht, Joeg men na als wangedrocht. Wat al harten hebben zij, Met een grijns van spotternij En een schijnbaar braaf gemoed, Met den dolk der smart doorwroet, Zwichtende voor wees, noch weeuw, Lachend om hun noodgeschreeuw. Arm, rampzalig sterveling, Die het levenslicht; ontving. Waar geboomte in statigheid Lommer om kasteelen spreidt. Welstand, vrijheid, licht en recht, Daar blijft alles hem ontzegd Daar wordt slavernij geroemd En de vrijheid daar gedoemd. Zondag avond miek een welgekend rost klerikaal heerschap het nogal bont in den Boe. Hij dacht dat 's keizers kat zijne nicht was en dat hij iedereen de botten uithangen mocht. Doch de kruik gaat maar te water tot zij breekt. Ons heerschap ondervond wel dra de bittere waarheid van dat spreekwoord want men diende hem op 't einde van 't spel eene trommeling van eerste klas toe. Dat hij dan lachte als een uil met eene peperhol in de keel, kan men aan zijn grooten teen voelen. 't Was eene goede les voor oDzen dobbelen. Verleden Maandag had hier de begrafenis plaats van Mej. Langbeen, de onderwijzeres, die op eene smartelijke wijze een einde aan haar leven stelde. Sinds verscheidene weken, leed Mej. Langbeen, wier gedragen zedelijk heid immer onberispbaar waren en op wier deugdzaamheid nooit het minste te zeggen viel, leed die juffer, zeggen wij, aan eene gejaagdheid. Zij was ongerust, zenuwachtig en haren eetlust volledig verdwenen. Het bloed rees haar naar 't hoofd; zij was aan duizelingen onderhevig, tot zoo verre dat zij verledens week in de onmogelijkheid ver keerde hare ambtsbezigheden te verrichten en een dag te huis blijven moest.'s Ander daags hernam zij hare taak, maar de andere onderwijzeressen bemerkten heel goed hare ziekelijkheid, hare ontroering en hare ge jaagdheid. Zij was gestadig met de vrees bevangen dat hare ouders, die zij eene gren- zelooze genegenheid en liefde toedroeg, vóór haar sterven gingen en haar alleen en troos teloos achterlaten zouden. Die verschillige oorzaken hebben bij de ongelukkige eene plotselinge verstandsver bijstering doen ontstaan en onderden drang dier zinneloosheid heeft de arme juffer zich in een ouden citern geworpen, waar zij in het water en het slijk versmacht is. Eene overgroote menigte had het als oenen plicht aanzien die voorbeeldige kinderopleid- ster eene laatste hulde te brengen met hare stoffelijke overblijfselen tot aan den rand van het kille graf te vergezellen. Verscheidene prachtige kronen werden op de doodkist neergelegd en in den lijkstoet gedragen. Het was eene indrukwekkende en roerende plechtigheid, die, zoo mogelijk, eenige leni ging in de smart der diepbedroefde ouders, wier eenige steun en troost zij was, gebracht heeft, Men schrijft uit IJperen aan het Laatste Nieuws Het kiesexaam had zondag en maandag plaats. Hier, gelijk elders, bestond de jury uit loutere klerikalen; ok ware een enkel liberaal voor onze jappers reeds te veel. De Liberale Associatie heeft voor elke zitting getuigen gesteld, maar het is, zoo niet hoogst noodig, ten minste heel geraad zaam ook getuigen af te vaardigen bij de verbetering der antwoorden. Het ware zelfs zeer prijzenswaardig in de omliggende kan tons, waar de liberale partij in de jurys niet vertegenwoordigd is, getuigen te zenden Het is voor de liberalen het eenige middel om zich het gras onder de voeten niet te laten wegmaaien. Dat zij er eens op nr ken Wij hebben met veel genoegen uit got bron vernomen dat de Liberale Associatie getuigen afvaardigen zal bij al de jurys, gelast met de verbetering der antwoorden van hen, die te IJperen hun exaam aflegden. Dat noemen wij goed werk verrichten. Zaterdag kwam de echtgenoote Pype, van de Kruisstraat, in de kleine botermarkt, toen zij gewaar werd dat een behendige beurze snijder met haren porte-monnaie en 12 fr., die er in waren, gaan loopen was. Tot nu toe heeft de politie dien gauwdief niet kunnen knippen. Maandag omstreeks 10 ure voormiddag, toen de mallepost uit Veurn® voor de Halle aangereden kwam wierp een oud vrouwtje, Barbara Pattyn, zich plotselings onder de paarden. Vooraleer de koetsier zijne dieren kon doen stilhouden, had het voorwiel reeds over de knie van het oudje gereden. Oogen- blikkelijk opgeraapt en naar het gasthuis gedragen zijnde, ondervond men dat zij niets had dan eene blauwe scheen. Ondervraagd over de reden waarom zij zich verongeluk ken wilde, zegde zij dat het was om zich te wreken over de nonnen, die in het ge sticht St Jozefgestadig rond haar bed stonden om af te luisteren wat zij zegde. Is er daar misschien nonnenplagerij in 't spel? Dat wij, vrijzinnigen, eens een oog in 't ziel hielden dat kon geen kwaad, ons dunkens. Niets is aangenamer dan met het geld van een ander schoon weer te spelen, dacht een gauwdief zaterdag hier op de graanmarkt en hij ging op de lappen met den geldbeugel van den Duinkerkschen graanhandelaar, Temperville, inhoudende de som van 4 dui zend franks. Onze ijverige politie, die in zulke gevallen geene kat is om zonder hand schoenen aan te grijpen, is neerstig op zoek naar den schelm. Kon hij maar gauw in hare netten geraken en loon naar werken krijgen Het is goed snijden in een andermans laken, zei een kerel, die woensdag avond in de Rijselstraat rondslenterde, en hij trok er van onder met een stuk broekstoffe, welke hij uit den winkel van den heer Spinnewyn weggemoffeld had. Ongelukkiglijk voor hem was de politie daar, die niet lijden kan dat men met de stoffe van zijnen naaste menhee- re speelt, en die hem maar kort en goed in de doos stak. Het was een rekel, die reeds meer dan eens met moeder justitie af te re kenen had, De heer Majoor Laloux, bevelhebber onzer bezetling, kreeg donderdag namiddag een slag van zijn paard tegen den onderbuik. Men was genoodzaakt hem in een rijtuig naar zijne woning over te brengen. Wij herinneren alle liefhebbers van dans partijen, dat morgen, ter gelegenheid van Half-Vasten, het tweede gemaskerd bal ten voordeele van den wereldlijken schoolpen ning zal gegeven worden. Het feest zal om 9 ure plaats hebben in de tooneelzaal, waar een uitmuntend orkest de liefhebbers tot den dans zal noodigen. Wij twijfelen niet of het tweede bal zal zoo le vendig, zoo aangenaam en zoo druk bezocht worden als het voorgaande. Kaarten zijn vooraf te bekomen ten Iraree- le van dit blad aan 1 fr. voor de heeren en 50 centemen voor de dames. De cirk Fernando heeft geheel de week goede zaken gemaakt en de toeschouwers telkens een aangenamen avond doen door brengen. De personen die liefhebber zijn van schoone renspelen worden verwittigd dat er morgen avond eene allerprachtigste vertoo ning zal gegeven worden voor den opsluit. Wij vernemen zooeven dat er, op algemee- ne vraag, Maandag avond eene allerlaaatste vertooDing zal gegeven worden aan vermin derde prijzen1' plaats 1 fr.; 2e plaats 50 c.; 3e plaats 25 centiemen. Donderdag 11. gaf de tooneeltroep van Doornik op onzen schouwburg eene puike vertooning, bestaande uit Don Pasquale en Les Noces de Jeannette. De tooneeliston hebben zich meesterlijk van hunne taak ge kweten en hunne aanschouwers iets opge- discht dat der moeite waard was. Jammer maar dat er niet meer volk was, maar zoo gaat het in IJperen; men klaagt gedurig dat er niets te doen noch te zien is, en wanneer ds gelegenheid zich aanbiedt eenen aangenamen avond door te brengen, dan blijft men onverschillig en men ziet niet om. Naar wij vernemen zal dezelfde troep eene tweede vertooning komen geven den Maan dag 8 April aanstaande. Wij vernemen met een waar genoegen dat onze jonge stadsgenoote, Mej. Louisa De Hemmet nr een (het hoogste plaat singsnummer) in de eerstkomende salon van Parijs komt aanvaard te worden met hare twee tafereeltjes getiteld: Le Missel en L'Encensoir. Die schoone onderscheiding geeft haar recht op eene eereplaats in boven gemelde tentoonstelling, iets dat welspre kend genoeg is. Een ander bewijs van het gewaardeerde kunstenaarsvernuft, dier beminnelijke Juffer vinden wij in de betooging, welke op de beslissing van den aanvaardingsjurij volgde. Nauwelijks was het onder de kunstenaars gekend dat Mej. De Hem, met n1' een aan vaard was of een gejubbel ging onder hen op, dat hooren en zien er bij vergingen, aan het geroep van Ijeve de kleine Belgische kwam wezentlijk geen einde. Bloemtuilen vielen als eene hagelvlaag. Ook is het nooit geweten geweest dat een kunstenaar, zoo jong als Mej. De Hem, na twee jaar studie, zulk een bijval geniet en tot zulke scheppingen in staat is Velen die van 5 tot 10 jaar studie hebben, mogen daar een punt aanzuigen. De heer Th. Geriez, haren leeraar, haalt eere van zijne leerlinge en IJperen niet min van hare inboorlinge. Hulde en gelukwenscbingen aan de wak kere kunstenaares, mejuffer Louisa De Hem. Burgerstand van den 22 tot den 29 Maart 1889. Geboorten. Mannelijk geslacht 6. Vrouwelijk ij. 0. O vea-3 ij deus. Maria Langbeen, 29 jaar, onderwijzeres, ongehuwd, Hondstraat. Ludovica Wickaert, 70 jaar, zonder beroep, weduwe van Cornelius Lebbe, langeThou- routstraat. Angelica Charlez, kloosterlinge, 90 jaar, St Jacobstraat. Virginia Kestelyn, kloosterlinge, 73 jaar, Meenenstraat. Kinderen beneden tie T j aren. Mannelijk geslacht 5. Vrouwelijk id. 3. Verleden week ontvingen wij de 4e afleve ring der nieuwe reeks 1889 van De Vlaam- sche School, door J. E. Buschmann te Ant werpen uitgegeven, onder hoofdredaktie van den geleerden kunstrechter Max Rooses. Wij hebben de aflevering met genoegen gelezen. Bijdragen en kronieken zijn degelijk, de houtsneden klaar, de uitvoering net en onberispelijk. Max Rooses wijdt zijn hoofdartikel, met een prachtig portret door Ed. Vermoncken opgeluisterd, aan den jeugdigen Antwerpsch tenorzanger, Ernest Van Dyck, (geboren den 2n April 1861) thans voor vijf jaar aan den keizerlijken schouwburg van Weenen ver bonden. Mendel de schuilnaam van een onzer vrienden, en medewerker van het Weekblad grijpt in de Antwerpsche zeden en vertelt uit den kwajongentijd. Hij maakt van zijnen schadder of schavies (d. i. de schouw- vergersjongen) een schalksch kereltje, maar toch diep sympathisch. De schets is door een vijftal iliustratiën verfraaid. Daarop volgt een opstel, Optica getiteld, dat onder een wetenschappelijk en technisch uiterlijke nog al de les spelt aan de kunste naars, die tot de zoogezegde school der Im- pressionnistes behooren en hen aanraadt dit onnatuurlijk stelsel niet te verre te drijven. Deze aflevering eindigdt met een kort ver slag over de tentoonstelling eeniger werken van Emiel Wauters in het Kunstverbond te Brussel, en met eene kroniek, waarvan het grootste deel aan den schilder Hans Memme- linc gewijd is. De Vlaamsche Schooi munt op enkele tijdstippen uit door hare prachtige platen, die haar veel opofferingen en moeiten tot het vervaardigen eischen. Althans mag zij a)s een der beste kunstbladen van België me- dedingen. S. Wij herinneren onzen lezeren dat er op morgen Zondag, 31 Maart, in den Beurs schouwburg te Brussel, een groot versierd gemaskerd en vermomd bal zal gegeven zijn' om 10 ure 's avonds, ter gelegenheid van Half- Vasten. De Beursschouwburg is te Brussel de eenige plaats waar de operette gespeeld wordt. De klassieke flon-flons van Offenbach en de schoone romancen van Lecocq hebben er zich als bij tooverslag te huis bevonden. Het sympatieke bestuur heeft overigens niets verwaarloosd om zijne kunstonderneming te doen welgelukken. Uitgelezene troep, volmaakte in tooneelstelling, prachtig ballet] onberispelijk orkest, dat alles helpt mede om', onder alle opzichten, een volledig geheel té vormen. Is het dan te verwonderen dat de bijval de vrucht is van zoovele wijze pogin gen? Ook komt het publiek talloos toege stroomd en het blijft getrouw aan de fortuin van den Beursschouwburg, die de sierlijkste tooneelzaal van Brussel is. Men kondigt eene naastkomende plakbrie- venverandering aan. Op de geestige zetten der Mousquetaires au Couvent, het schoon opera-komiek van Varnay, zal weldra de vroeger zoo zeer toegejuichte operette van Lecocq; Giroflé - Giro/la volgen. Het bestuur van den Beursschouwburg behoudt desaangaande eene lieftallige verrassing voor 1 aan zijne klanten, want 't is Mej. Clara Lardinois zelve, die in deze heropvoering de rol der bijzonderste heldin zal komen ver tolken. Mej. Lardinois speelt nu op den Renaissance schouwburg van Parijs, de zoo schoone dubbele rol van Giroflé-Girofla. De Brusselaars zullen de bekoorlijke, goddelijk schoone juffer met genoegen op den schouw burg haper eerste opvoeringen zien weerko men. Niemand is er inderdaad, die zich hare bevallige schepping van den Grand-Mogol niet meer herinnert, dien beroemden schoon heidsprijs op een vroolijken avond, in een vermaard gebleven bal op dien zelfden Beursschouwburg behaald. Alles doet eene zegepralende lieroptreding voor de schoone en schitterende speelster voorzien. Na Giro flé-Giro fa zal het bestuur van den Beurs schouwburg zijn zomergetij voorbereiden, want die schouwburg zal geenszins in Mei zijne bevallige deuren sluiten. Ziedaar eene goede kans waarover de aanbidders van het tooverspel zich verheugen zullen. Het is met den Bied de Mouton, inderdaad, dat men het zomertijdvak instellen gaat. Dat legendarisch tooverspel, een der beste in dat slach, is sinds 28 jaren te Brussel niet meer vertoond geweest. Gansch het nieuwe ge slacht kent het dus geenszins. Ook is de her opvoering van den Pied de Mouton op den Beursschouwburg geroepen om opspraak te maken. De versierselen, de kleedsels en de bijhoorigbeden zijn heelemaal nieuw en vol komen aan die van Parijs gelijk, het ballet korps zal versterkt worden, bijzondere en heel schitterende aanwervingen zullen ge daan worden, het dichtstuk, ten slotte, is verjongd en met nieuwe koepletten op nieuwervvetsche aria's verrijkt geweest. Alles kondigt eindelijk voor den avond der eerste vertooning een echte plechtigheid aan, en geen twijfel of de provincie zal gansch Brussel in die reeks vertooningen opvolgen, die lang en schitterend zullen zijn. Op het oogenblik van het ter pers leggen ontvangen wij het bericht dat alhier hsden nog een tiental officieren van het geniekorps uit Antwerpen worden verwacht, alsmede twee ingenieurs der pyrotechnische school dezer stad. Deze heeren komen belangrijke pree/ne mingen doen, welke, zoo zij gelukken, eene gansche omwenteling zullen te weegbrengen in de hedendaagsche strategie. Onze lezers, vooral deze van Kemmelen omstreken, herinneren zich nog dat voor enkele maanden reeds eenige mannen van het génie op het toppunt van den Kemmel- berg met dit doel dagelijks opereerden, doch naar men beweert, zonder eenen voldoenden uitslag te hebben bekomen. Nu schijnt eventwel de kwestie voor goed 1e zijn opgelost. Voor eenige dagen werd de eerste proef neming te Antwerpen met eenen prachtigeo uitslag bekroond. Ziehier hoe er volgens het ivetenschappe- lijk bulletijn werd te werk gegaan: In eenen vastgeketenden luchtbal [ballon captif) namen vier officieren plaats, en hunne elektrische tuigen, spiegels, enz. voorzien, stegen ongeveer honderd meters in de hoogte. Van den anderen kant, hadden vier officieren op de hoogte van scherpen- heuvel omtrent twaalf uren van Aflf" nr.,1

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1889 | | pagina 2