BANQUE DE COURTRAI De Vlaamsche Illustratie BANK VAN KORTRIJK César Rabau MA1S0N DB CAMPAGNE Kemmel. Ploegsteert. Burgerstand van Poperinghe. Met Woensdag ln Mei aanstaande August Souxdorf, Maskeren. De briefmaker-blauwverwer en zijn inkt pot vinden op de aarde, in den hemel, in de hel en in het vagevuur niets belachelijker dan maskeren. Dat kan zijniedereen heeft immers dezelfde goeste niet. Wat ons betreft ■wij aanzien het als een onschuldig verzet, en volgens het schijnt, zijn er yelen die dat gevoelen deelen, Wij zullen niet spreken over het uitzicht der steden binst de karnavaldagenevenmin zullen wij gewagen over de oudheid en de algemeenheid van dat vermaak; wij willen enkel handelen over het maskeren te Kem mel. Meer zijn er in dat dorp die het gaarne zien dan andersgezinden. Dat verzet is zoo argeloos dat zelfs zoogezegde katholieken, wel niet precies met de karnavaldagen, doch op andere dagen in 't jaar ook wat oude lappen dit om 'lijk de briefmaker te spreken, om zich slaanbovendien de zusters uit het klooster helpen ze opschikken en wel nog achter de pachemien! Maar dat doet niets ter zakede kwestie is dat de briefmaker-blauwverwer, alsmede zijn inkt pot het maskeren belachelijk, en dat wij integendeel in dat verzet smaak vinden. De briefmaker-blauwverwer zou niet maskeren.... en dat zeggende, hij is bezig met het te doenhij maskert zich met het Nieuwsblad!.... Zie naar mijne woorden en luister naar mijne daden, zoo verstaat het de brief maker Wij zien gaarne maskeren; eerstens, om dat zulks de neringdoeners laat leven, niet alleen de herbergiers, zooals de briefmaker het aanvaardt, maar alle neringdoeners. Wordt er gemaskerd, de winkelier verkoopt, de kleermaker en de naaister moeten wer ken, de herbergier verkoopt, de brouwer verkoopt; ziedaareenigen die er rechtstreeks werpen verwijderd plaats genomen. Na de noodige voorbereidsels tehebben gemaakt onderhaudeleu deze heeren en begrepen door zictiten, signalen en wat al meer elkaar ten beste. Dit verschijnsel legt men uit juist gelijk het weerschijnsel of mirage in de physica-, doch met dit verschil dat het hier kunstma tig en doelmatig wordt veroorzaakt. Ziehier nu in korte woorden wat het mirage is Op zeeën en in uitgestrekte zandvlakten als woestijnen Sahara, bijv. ontwaart men nu en dan in de lucht het afbeeldsel doch omgekeerd, hier van schepen, daar van de boomen eener afgelegene oasiszoo dat de schepen met hunne masten neerwaarts in de lucht schijnen te hangen de boomen eveneens met hunne takken ter neêr. De ge schiedenis levert zelfs het geval op van Na poleon I die, in zijnen tocht van Egypte, zich voor een vijandig leger meende te be vinden als het werkelijk afwezig was't was een miragedie hem op dit valsche spoor had gebracht. Welnu in de proefnemingen die zullen geschieden beseft men ook in de lucht doch hier op een vooraf berekend punt eene ver duistering die het trouwe beeld weergeeft, van de beoogde plaats. Het bericht meldt dat dc proefnemingen zullen geschieden van het toppunt des Kem- melbergs eenerzijds en anderzijds van den Ei feitoren te Parijs met toelating der Maat schappij die hem opricht; dus op eenen af stand van daaromtrent zestig uren. Die zestig uren zullen niemand verwon deren als wij zeggen dat de kracht der ma- chienen, bobines, en weerkaatsende spiegels voldoende is om op vijf honderd kilometers dus honderd uren het licht in een punt te doen samenkomen. (La force des machines et bobines électriques et des miroirs conju- gues, zoo luidt het Bullet ij nest sufllsante pour concentrer la lumière a cinq cents kiio- mètres de distance en un point donné). De liefhebbers zullen dus dit verbazend schouwspel kunnen bewonderen van in de hoogte der lucht eene verduistering te zien ontstaan die de weerspiegeling zal zijn van den reeds twee honderd meters hoogen Eifeltoren te Parijs. Signalen zullen ook, voor iedereen zichtbaar, afgewisseld wor den. De proefnemingen zullen aanstaanden Maandag, van een tot vier ure namiddag plaats grijpen. De toeloop van volk uit IJperen en omstre ken zal waarschijnlijk groot zijn; vooral zullen vele officieren tegenwoordig zijn om de merkwaardige uitvinding hunner colle- gas te bewonderen. Men begrijpt gemakkelijk al het nut dat in geval van oorlog uit zulken vond kan ge trokken worden: de vijanden in de verte ontdekken, hunne getalsterkte kennen dooi de grootte der verduistering en den weg dien zij volgen door de beweging der duisternis en de lucht. Zoo alles naar wenschen afloopt begeven zich die heeren naar de Pan (Nieuwpoort) om per ballon caplif proefnemingen te doen met Engeland. Ook daar zal de toeloop groot zijn. (Meegedeeld). bij belang hebben. Hoe gemakkelijker deze kunnen bestaan, hoe meer uitgaven zij zullen doen. Deze uitga ven moeten vervolgens anderen laten leven. Overdrijien wij dan als wij bekennen dat alle neringdoeners er profijt uit trekken? Wij zien nog gaarne maskeren omdat het ons vermaakt, en nooit i ïeer dan wanneer de maskers de kneep hebben om goed te intrigueeren. Ook niet het minste bezwaar vinden wij in het geven Yan schetsen, in zinspelingen op de eene of andere gebeurte nis, et pour cause, kunnen de belangheb benden zich storen aan de herhaling van hunne daden? Zoo ja, dan zal de vrees voor schetsen wellicht in 't vervolg de naaste occasie van zonde doen vluchten. Wij weten het, de briefmaker vindt in alluzies meer bezwaar dan wij, en 't is de vrees dat er mogelijk mettertijd op zijne wandaden zou gezinspeeld worden die hem het maskeren zoo belachelijk doet vinden en daarom zou willen verbieden. Die niet besnot is, moet zijnen neus niet vagen, heeft Callens echter nog gezegd, en daarin zijn wij het met hem eens. De briefmaker op 'staminet. Welnu, wij waren beschikt als wij fehoord hadden dat het maskeren ver oden ivas, van vastenavond te vieren en de herbergiers een goed stuiverken te laten verdienen. Maar wetende dat het verbod ingetrokken ivas, zijn ivij 't huis gebleven, want wij hadden niet geern in gezelschap van die zotten gezien geweest. (Textueel). Wie buiten den briefmaker en zijnen inkt pot, wie zou zich verstouten zulke bewering vooruit te zetten? De briefmaker wilde in gezelschap van zidhe zotten niet gezien zijn, anders had hij de herbergiers een goed stuiverken laten verdienen 1 Met de hand op het geweten, voor God en de menschen, Kemmelnaars antwoordtBe geert gij de tegenwoordigheid van den brief maker in de herberg! en gij bazen en bazin zen, hebt gij niet liever dat ruziemakers buiten blijven? Ruziemaker is hijhij heeft het genoeg zaam in de Groote Polka laten zien, toen hij ons mal a propos aanviel. Ruziemaker is hijdat verklaart hij zelf in 't Nieuwsblad- Onverschilligheid in zake van politiek is nadeelig, zegt hij; er moet gestreden worden, er moet ruzie ge maakt worden En bij hem wacht het woord niet lang op de daad. De briefmaker ging vastenavond vieren Wij vragen het, Kemmelnaars, hoe vindt gij het? Hij ging vastenavond vieren, had hij niet geweten dat het verbod ingetrokken was, 't is te zeggen, had hij niet geweten dat het toegelaten was te maskeren 1 Waar haalt hij het vandaan 1 Wanneer is het toegelaten geweest te maskeren? Is het verbod niot gansch Aschwoensdag aange plakt gebleven? Is het maskeren niet jaar in, jaar uit ingevolge zeker artikel van het policiereglement verboden? Wie heeft 't recht dat reglement te overtreden? Het maskeren was, is en blijft verboden, zoolang dat reglement niet gewijzigd wordt. De brief maker mocht dus in volle vertrouwen de herbergiers een stuiverken laten verdienen maar.. 't is van geven dat hij kromloopt; jawel geven 'lijk hij over veertien dagen in de vroegmis binst de H. Consecratie deed. Ja, lezer, zoo goddeloos is dat mensch dat het op het oogenblik dat de kristus-God zich gewaardigt uit den hemel op het altaar te dalen om onze verlangens te aanvaarden, ja hij die voorbeeldig ingetogen zou moeten wezen, hij ledigt op dien solenneelen stond, door den Zaligmaker zoo verfoeid geld in zijne broekzakken, en wel nog derwijze dat alle nabijknielde kristenen in hunne smach tingen gestoord werdenMen vertelt zelfs dat er gelachen werd door zijne schuld, door zijne schuld, door zijne allergrootste schuld omdat hij; door zijne gewone driftigheid, geld rond zich strooide, ja, binst de heilige consecratie 1 briefmaker genadig! Dat zelfde mensch zou de herbergiers een goed stuiverken hebben laten verdienenJa maar, woorden zijn geen oorden. De brief maker is de herbergiers genegen, uiterst genegen, maar op drollige wijze dat zullen wij bij eene eerste gelegenheid bewijzennu moeten wij daarover stappen, ons artikel zou te lang worden. De briefmaker zou de herbergiers een goed stuiverken hebben laten verdienen 1 Moeten wij zeggen dat de herbergiers zijne stuiverhens niet begeeren, dat zij weten dat het den rechtveerdigen beter is, weinig te hebben dan de rijkdommen der zondaars te bezitten Melius est medicum justo supei divitas peccatorum multas. Krokodiletranen De briefmaker en zijn inktpot weenen krokodiletranen omdat sommige arme men schen zich lieten meeslepen meenende niet gekend te zijn, hun zuur gewonnen geld verkwistten, terwijl vrouw en hinders van honger en koude vergingenhij weent dito tranen over andere gasten die het Bermhertige God, wees de wel aanleggen om dischgenooten le wor den. De briefmaker mag zonder achterdocht die tranen wegvagen, want tot heden werd niet gehoord dat ééne vrouw, of één kind van eén arme man, alias krotzak hetgeen wij trouwens ook zijn die zich maskerde, van honger en koude is vergaan. Hun zuur gewonnen geld verkwistten! Wanneer die arme menschen hun geld zoeter wonnen, waarom ontnam hij dan hun werk En wat de andere gasten betreft, die het wel aanleggen om dischgenooten te worden, het is alleszins zeker dat zoo zij mettertijd geen dischgenooten worden, het van den briefmaker niet zal afhangen. Die niet hooren wil, moet voelen, zegt de briefma ker in eenen overloop van kristelijke liefde. Dat alles zal niet beletten, hopen wij, dat heden, halfvasten, te Kemmel gelegenheid zal gegeven worden om eenige aangename uren te slijten en zulks - tegen wil en dank van den briefmaker-blauwverwer en zijnen inktpot. §g> van den 14 tot den 27 Maart 1889. Mannelijk geslacht 7. Vrouwelijk id. 6. Overlijden#. Warlop Maria Francisca Theresia, 86 jaar, zonder beroep, weduwe van Fidelis Aman- dus Constantinus. Malbrancke Amelia Constantia, 79 j. ren tenierster, ongehuwd. Bruneel Franciscus Xaverius, 73 j. kommis- sionnaris in hoppe, weduwaar van Lefever Joanna. Verhaeghe Pieter Livinus Jacobus, 72 jaar, bakker, weduwaar uit eerste huwelijk van Christiaen Anna Theresia, uit tweede huwelijk van Devos Virginia Rosalia en thans echtgenoot in derde huwelijk van Vancayseele Rosalia Melania Cornelia. Vuylsteke Maria Ludovica, 55 j. zonder beroep, echtgenoote van Toussaint Carolus Ludovicus. Wales Virginia Melania, 66 j. zonder beroep ongehuwd. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht 0. Vrouwelijk id. 1. N® 21 3e jaar. zaterdag 29 Maart. USTPHOTTiD Platen Het land der dollarsde Bank van Nieuw-York. De abdij van Tongerloo rond 1725. Kanunnik Tuclant wascht de voeten dep pelgrims, naar Godfried Guffens. Het onderbroken leesuur. Tekst Onze platen. De ring van Aartsbisschop Boonen. (Slot). Kronijk. 's Koningsdoopkind. (vervolg.) De Hartjes, een oud volksliedje nagezongen. Miljoe nen. moord van Duinkasteel, (vervolg). Men abonneert zich ten bureele van dit blad. Men schrijft ons uit Ploegsteert De socialistische afdeeling van Ploeg steert zal, in haar lokaal alhier en zoo de plaats te klein ware in opene lucht, eene bijeenkomst houden en heeft te dien einde de medewerking verkregen van den bekenden Gentschen volksredenaar, gezel Anseele. Anseele zal in 't Vlaamsch en in 't Fransch spreken ovar: de samenwerkende inrich ting en haar nul in de werkstakingen. Li institution coopéralive el son utilité dans les grèves. Vele werklieden zullen uit Frankrijk waarschijnlijk hier bijeenkomen en daar de toegang vrij is voor iedereen, zullen vele liefhebbers den gevierden redenaar hulde brengen. Hopen wij dat alles rustig zal afloopen, doch er valt te vreezen dat, aangezien de vredeminnende (l!l?)houding van ons bestuur, de gendarmes opnieuw tusschen komen. 28 dagen 4 dagen. Laplaigne, 28 Oogst, 1888. Ik leed sedert 28 dagen aan maagzeer; ik at niet meer.; eene enkele doos Zwitsersche Pillen Hertzog van Parijs, aan 1 fr. 50, heeft me om de 4 dagen vol komen genezen. Ik machtig u mijne ver klaring openbaar te maken. (Handteeken gewettigd.) Marie Fauvarcque. M. Pelerin, apotheker, 12, Schildknaap- straat, Brussel, is algemeen depositaris voor Belgie, en elke doos heeft een band ter waarborg, die zijn handteeken waarborgt. a si l-s 19,75 14,75 15,00 20,75 19,50 8,50 275.00 1,60 6,300 1,600 4,300 600 5,400 6,000 9,505 19,75 14,75 15,50 21,00 20,00 8,50 280,00 1,50 10,800 1,700 900 1,600 2,600 6,000 10,030 Tarwe Rogge Haver Erwten Boontjes Aardappels Boter Eiers de 25 ZIJNE BUREELEN VERPLAATSEN EN OPENEN Nummer 52, BOTERSTRAAT. A DATER DU Mercredi Xr Mai prochain les bureaux seront transférés RUE AU BEURRE, N° 52. KORTE MEERSCH, ZNr 11, TE IJPEREN. Heeft de eer aan liet publiek kenbaar te maken dat men bij hem, ter gelegenheid van karnaval, met volle vertrouwen zeer schoone MASKERS en KÖSTUMEN kan be komen voor beide geslachten, aan zeer genadige prijzen. 9 heeft de eer het publiek kenbaar te maken dat hij, ter herberg 7%. JB» €Z9 bewoond door Edmond Delposse, eene groote sorteering MASKERS m KÖSTUMEN bezit, welke hij aan zeer genadige prijzen verhuren zal. FRANKS 500 T@ï 600. A VENDEE «ne Jbelle coirtenance de Ia propriéié 8ü ares. Le batiment est un vrai bijou et la campagne est en plein rapport. Serre, remises, écuries, située a Vilvoorde, a troisminutes de la Gare le long de la voie ferrée. Les personnes qui désirent voir la photographie de la propriété, doivent s'adresser au bureau du Journal, ainsi que pour tout autre renseigne- ment. P. S. -- Les communications par chemin de fer entre Vilvorde et Bru- xelles sont continuelles et le trajet se fait en un quart d'heure. FABRIEK VAN KUNSTBOTER Geboorten. I—I Ph O 00 co co ca CP co 00 C3 a CP CC* middenprijs per 100 kilo Verkochtte kwantiteit CO 2 c g CD 2 •o Verkochtte Kwantiteit tSJ A H A W A <S ZAL DE DE LA Men kan gemakkelijk iedere maand die som winnen door het verkoopen van een loopend artikel. Met den huidigen stand op te geven, wordt men verzocht bij vrachtvrijen brief zich te beVragen bij JL. L. 320, Office de Publicité, Brussel. -iTM.*i*ir'"■r'lit-,*Y/?=rg-nfr:.-rTTOicT-.irrrmy,1w-.-1-.7y iVn, 'j&. ui.»-» NAAMLOOZE MAATSCHAPPIJ ®EHEEKIÏER II. BECK te ENSIVAL (België)

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1889 | | pagina 3