I De Vlaamsehe Illustratie BANK VAN KORTRIJK BANQUE DE COURTRA! Premie aan onze lezers. Kemmel. VERSCHILLIGE TIJDINGEN. Burgerstand van Poperinghe. Met Woensdag ln Mei aanstaande A yendre cL'occasion EENE BROUWERIJ IJzer en weg. geen hij zegt. nog ik, nog mijnheer den pasteor, nog mijnheer de burgemeester nog de heeren kerkmeesters weten niets van dien onnozelen praed over mijne af zetting als kerkwagter. daer is er nooit geane kwestie van geweest, het is u genoeg zeggen wat een lugenaer de briefmaker is en hoe voorzegt gij zoudt dienen te zijn in het opnemen van het geen hij u schrift. ik verzoet u volgens de wet op de druk pers dezen brief in uw eerste nummer te drukken. Uw dienaar, HHosdez. Gezien voorecht verklaring van het and- teeken van Henri Hosdez kerkwagter te Kemmel gehuisvest. De Burgmeester, B. Thevelin. De maker van dat briefje, dus niet den onderteekenaar doen wij opmerken dat wij geen briefmakers als medewerkers hebben. Het woord briefmaker is van onze uitvinding, en gezien de beteekenis welke wij er aan geven, kan het aan niemand dan aan het mensch dat wij tot heden daarmee bedoelden, toegepast worden. Niet veel opmerkzaamheid is er noodig om in het hooger overgenomen schrijven de hand van den waren briefmaker gewaar te worden; hij is leelijk gemist.., onnoozelen praat... daar is er nooit geen kwestie van geweest... het is u genoeg zeggen wat een leugenaar de briefmaker is... in een woord van 't begin tot 't einde leest men den brief maker. De raadgeving alleen, waarmede het briefje gesloten wordt, verraadt hem. Wij weten waarlijk niet waaraan het toeschrijven dat de briefmaker, sinds eenigen tijd, met ons zoo ingenomen is, en zoo kwistig ons met goeden raad overlaadt, hij die in de groote Polka ten onzen opzichte zoo ongemanierd en zoo kleingeestig was. Zou de borsteling welke wij hem sedert dien wekelijks toedienen, welgevallen? Wat de logenstraffing van ons gezegde betreft, zij is voor ons van kleine aangele genheid. Hetgeen wij lieten verschijnen is io 't kort de bekentenis van des kerkwach ters naastbestaanden. Waarom H. Hosdez dan bovenstaande briefje afschreef en naamteekende zal ieder een aan zijne elleboog voelen. Wat een werkman voor eene bete broods toch al doen moet 1 Dat de opsteller van dat geschrijf op zulke gemeene wijze zich tracht te veront schuldigen, is zijne zaak, maar wij twijfelen of hij den gewenschten uitslag zal bekomen. Het Vuilbladje theologant. Volgens den briefmaker zijn wij theolo ganten, dat is godgeleerden. Wij zijn godgeleerden, 't is te zeggen dat wij ons met godgeleerdheid ophouden. De godgeleerdheid in da breedste opvatting is eene wetenschap die God, zijne eigen schappen en de godsdienstige zaken voor voorwerp heeft. In dien zin, het woord godgeleerdheid past zich toe op alle gods dienstige beschouwingen, hoedanig zij wezen mogen, indiaansche, grieksche, bramanische kristene, zoowel als op de verschillige be vattingen der philosofen, van alle tijden over dezelfde zaken. In eene nauwere beteekenis, godgeleerd heid zegt zich eigenlijk sprekende van den kristenen godsdienst. Wellicht is het in dien zin dat de briefma ker het woord godgeleerdheid opvat en ons daarna godgeleerden noemt. De kristene godsdienstleer voor doel heb bende de rechtstreeksche veropenbaring van zekere onbegrijpelijke leerstelsels aan zekere uitgekozenen gedaan vast te stellen en ze uit een te zetten, ze te verdedigen tegen deze welke alle rechtstreeksche var openbaring verwerpen en ze te bewaren zooals eene zoogezegde onfaalbare macht ze eens voor al bepaald heeft, is dus teenemaal op bovennatuurkunde gesteund. Wij, die ons niet willen bemoeien met èonennatuurkunde, vooraleer wij goed de èenerfennatuurkunde verstaan, wij zijn dus verre van godgeleerden te worden. Dat zij voor den briefmaker gezegd i Waarde van ons Weekblad en waarde van het Nieuwsblad. De briefmaker vindt dat ons Weekblad geen vijf cantiemen waard is, en dat omdat onze beweringen op geene markten of in geene winkels geen centiem zouden gel den. Bijgevolg niets heeft eene wezenlijke ■waarde, volgens den briefmaker, tenzij het op markten of in winkels iets geldt. Zou de briefmaker ons kunnen zeggen Hoeveel knuistjes op markten en in win kels voor eene novene gegeven worden Hoeveel bougies voor eene absolutie Hoeveel speldenwerkskussens voor het bidden van «enen rozenkrans? Hoeveel speldenwerksboutjes voor eene ziel Hoeveel speldenwerksspelden voor eene communie? Hoeveel strengen garen voor onze plaats in den Hemel? Hoeveel winkelwachters voor eenen dag te vasten Hoeveel inktpotten voor eenen vollen aflaat? Hoeveel cigaardoozen voor een [keersje te laten branden ter eere van den H. Laber? Hoeveel timmerlieden men kan betalen met een schiet gebedeken? Hoeveelmaar neen, de briefmaker zal reeds genoeg ongegrondheid van zijne bewering voelen. Ons Weekblad is zijn geld niet waard.... Vooraleer wij daarvan zelf zullen overtuigd wezen, zal de briefmaker ons niet meer mogen koopen, dat is primoen secundo onze veelvoudige lezers zullen zijn voorbeeld moeten volgen. Ja, de honderden nummers welke wij wekelijks tegen gereed geld en aan vasten prijs aan den man brengen, zullen ons eerst moeten bijblijven, vóór wij het gevoelen van den briefmaker zullen deeien. De briefmaker vindt dat ons Weekblad zijn geld niet waard is, nadat hij ruim drie maanden het Nieuwsblad tegen half geld tracht te verkoopen. Wij zoggen tracht te verkoopen, omdat, volgens den verkooper, de menschen dan nog corrözie [courage, moed) moeten hebben om het te aanvaarden. Wellicht heeft de briefmaker willenzeggen dat het Nieuwsblad zijn geld niet waard is en onwillens Weekblad in plaats van Nieuwsblad op 't papier gebracht; zoo niet, dan moeten wij bekennen dat hij veel raarder is dan de rare dingen die in zijnen inktpot zitten. Aanbevelingen. In een vorig artikel ontleenden wij eene tirade aan het boekwerkEen Vlaainsche Jongen, door Wazenaar. Te dier gelegen heid wakkerden wij en wakkeren nog onze lezers aan voornoemd boek te lezen. Aan die aanbeveling geeft de briefmaker eenen tegen hanger ziehier Voor uwe kerkboeken ter gelegenheid van de le kommunie, gaat bij den Katholie ken gazetdrukker, Boterstaat, 66, IJper. Daar zult gij eenen allerschoonsten keus vinden en in getrouwigheid gediend worden aan de goedkoopste prijzen, onmogelijke konkurrentie. 's Briefmakers inktpot heeft wat in, niet waar Weiger alle namaakselLeuze, 10 Oogst 1888. Sedert lang leed ik aan maagzeer; ik heb twee doozen van uwe Zwitsersche Pillen Hertzog van Parijs geno men (1 fr. 50 de doos) en ben thans volkomen hersteld. Ik machtig u het openbaar te maken. (Handteeken gewettigd.) A. Francois. Aan M. Pelerin, 12, Schildknaapstraat, Brussel. Te trouwen. Te New-York zijn er 232 meisjes en jonge weduwen te trouwen, die fortuinen bezitten veranderende Yan 500 duizend franks tot 75 miljoenen. Mej. Nellie Gould, oudste dochter van Jay Gould, heeft een beetje meer dan 75 miljoe nen. Zij is maar 20 jaar oud en is zeer schoon. Zij is lid der kerk, geeft les in de zondag school en vermijdt de maatschappij en de kleedsels, die den hals wat ver ontbloot la ten. Zij gaat nochtans naar de opera en zij zwemt goed. Mej. Julia Rhinelander bezit ook 75 mil joenen. Zij is wees,woont inWashington-sq. is vurig lid der kerk en heeft meer dan 300 huwelijks vragen verworpen. Mej. Clara Huntington, dochter van Colis P. Huntington, de man der ijzerwegen, is 23 jaar en bezit 50 miljoenen franks. Het is eene volmaakte juffer, die het huishouden haars vaders bestuurt. De juffers Armour, dochters van Herman O. Armour, van het groot handelshuis van ingelegd ossenvleesch, hebben elk 25 miljoe nen en nog veel meer te verwachten. De twee dochters van Rockefeller, de ko ning van den handel in petroololie, bezitten elk 25 miljoenen. Zij geven les in de scholen der zendelingen en hebben veel aanleg voor muziek en letterkunde. Mej. Amy Luthrop, eene nicht van den oud-gouverneur Stanford, van Califoruie, bezit 25 miljoen en zal waarschijnlijk nog 100 miljoenen van haren oom erven. Zij is maar 20 jaar. Het Amerikaansch dagblad, waaruit die inlichtingen komen, kondigt daarbij nog eene lange lijst af van juffers en jonge weduwen, die miljoenenrijk zijn. Het haalt onder andere Mevr. Hicks-Lord aan, die,op een avondfeest, voor 750 duizend franks diamanten aan had. Voor Kerstdaggeschenk gaf Jay Gould aan elkeen zijner kinderen voor 500 duizend fr. aandeelen op de ijzer wegen. Aan zijn oud sten zoon, die hem grootendeels in de zaken vervangt, gaf hij voor een miljoen aandeelen op zijne eigene ijzerwegen. De leden der familje Vanderbilt waren Kerstavond vergaderd en gaven elkander wederzijds voor 500 duizend franks geschen ken enkel en alleen in kleine prachtvoorwer- pen. Wat de Patti zoo al winnen kan. Ziehier, wat mevrouw Adelina Patti gaat verdienen Op 5 Maart is zij scheep gegaan voor Buenos-Ayres. Zij begint hare vertooningen op 10 April en ontvangt 30,000 frank per avondzij heeft eene verbintenis aangegaan voor dertig vertooningen en zal op 29 Au- gusti in Engeland terugkeeren. Na een ver blijf van twee maanden op haar kasteel, zal de beroemde zangeres eene nieuwe omreis beginnen, gedurende dewelke zij twee en soms driemaal ter week concertos zingen zal, aan den prijs van 700 pond sterling per concert, te Londen, en 500 pond in het bin nenland, hetgeen gelijk staat met 17,500 en en 12,500 frank per avond. Op 27 November zal de diva zich voor eene verbintenis van 20 vertooningen in schepen naar Noord-Amerikadaar kan zij tot 1,200 pond sterling in een avond verdie nen. Nog een paar andere vertooningen waar toe de kunstenares zich verbonden heeft, verzekeren haar van nu tot in maart 1890, een inkomen van 70,000 pond sterling, of één mülioen zeven honderd vijftig duizend frank. De volgende schadevergoedingen zijn nog aan den belgischen Staat gevraagd ten gevolge der spoorwegramp van Groenendaal: Door de erfgenamen van den heer Despature, eigenaar, Weststraat, die gedood werd, 250,000 fr.; sergeant Jacques, van de grena diers, erg gekwetst aan het hoofd, 70,000 fr.; Sneeders, bezetter, Van Aastraat, 30,000 fr.; de heer J.-B. Pierson, meestergast, wiens kind gedood en wiens vrouw gekwetst werd, 26,250 fr.; de heer Wery, metser voerman, Godecharlesstraat, gekwetst, 5000 fr.; dezelfde, voor zijn zoon, wiens been is moeten afgezet worden, 50.000 fr.; Soudan, herbergier teLembecq, 5000 frank. Lenteboden. Deze week hebben zich de eerste zwaluwen te Brussel vertoond. De verschijning dezer lieve vogelen, die ons den schoonen lentetijd aankondigen, is altijd uiterst welkom. van den 27 Maart tot den 9 April 1889. Geboorten. Mannelijk geslacht 12. Vrouwelijk id. 6. O verlij den« Vanriebeke Maria Theresia, 79 j. zonder beroep, weduwe van Petrus Josephus Vercruysse. Beuns Maria Rosalia Cornelia, 14 j. zonder beroep. Raekelboom Maria Theresia, 86 j. winke lierster, ongehuwd. Adriaen Joanna Theresia Amelia, 73 j. huishoudster, echtgenoote van Degryse Fransciscus Eugenius. Godderis Anna Theresia, 65 j. landbouwster, echtgenoote van Gouwy Ludovicus Aman- dus. Wickacrt Ludovica, 70 j. zonder beroep, weduwe van Cornelius Lebbe, overleden te IJperen. Vanloot Amandus Cornelius, 62 j. werkman, weduwaar uit eerste huwelijk van Pape- gaey Rosalia Nathalia, en thans echtge noot in tweede huwelijk van Ciaeys Emerentia Cornelia, Deraeve Maria Theresia, 78 j. zonder beroep ongehuwd. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht 0. Vrouwelijk id. 1. N® 29 3e jaar. zaterdag 13 April. ILTLLOXTÜ Platen Th. Lybaert, kunstschilder. Eene bladzijde uit den Boerenkrij, naar Th. Lybaert (Voor den kop geschoten pa triotten in het Begijnhof te Herenthals). De put van Jacob. (Palestina.) Tekst: Onze platen. Een talisman. Kronijk. De portier van 's Hertogen bosch. 's Konings doopkind. (Vervolg). De Berkeboom. Lentezang. Valsche bankbriefjes Aprilsch weder. De moord van Duinkasteel, vervolg.) Men abonneert zich ten bureele van dit blad. ZIJNE BUREELEN VERPLAATSEN EN OPENEN Nummer 52, BOTERSTRAAT. A DATER DU Mercrecli 1' Mai prochain les tmi-eanx seront transférés RUE AU BEURRE, N° 52. a 3 registres EN TRÉS BON ÉT AT. S'adresser au bureau du Journal. Een belangrijk huis van Bordeaux, eige naar van verscheidene wijngaarden, vraagt vertegenwoordigers. Voordeelige voorwaar den. Zich te bevragen bij den heer Emiel Decq, algemenen agent te Lens (Henegouwen) welke gelast is zich in betrekkingen te stellen met de nieuwe vertegenwoordigers. BIJZONDERE WINST vraagt in elke stad en groote gemeente van het land, een agent depothouder voor het verkoopen van zyn bier Gold ale in flesschen en in vaten. Zeer voordeelige prijzen. Daar er reeds zulke depots iu gang zijn kan men aan eenen werkzamen agent den besten uit slag verzekeren. Goede waarborgen worden ge-;raagd. Voor de voorwaarden en stalen zich te bevragen Office de Publicitè, A. B. 10 Brussel. Alwie ons 1 fr. in postzegels toe zendt, zal ontvangen het boek flarekiek, van K.-H. De Queker, een mooi gedrukt werk van 280 bladzij den, groot 8°, en op schoon geel papier. In dat boek komt bet feuille ton, dat wij nu afkondigen De Familie Gripzout, ganschelijk voor, Vertrekuren van IJperen naar Poporinghe, 6-50 9-09 10-00 12-07 3-00 OOOOGCOCO LD 1D O GO ïQ O t> IO lO O GO ■H C-i r~~1 O O O O O O O O O O O O O O O co 'J" M GO O iD O o co co cv) oooooooo 1D lO O C) iO IO CD IO oiocoaTooooOr-T r—i—i r-H r-H r—4 05 O) O O O O O O O O O O O O O lO O OO 00 O O h O) ,52 io CD (M pl as S* a> u cd £7 1,3 ci O L O cö O .2 ZAL DE DE LA II Buiten de huidige zaken, der personen met goede betrekkingen, door gansch België, biedt men de gelegenheid aan zich eene bijzondere winst aan te schaffen door den verkoop van een loopeud artikel Met zijnen huidigen toe stand en bezigheid aan te duiden, is men ver zocht zich te bevragen bij S. R. 500, Office de Publicitè, Brussel. 4-00 6-25 9-05 9-58. Poperinghe-Iiazebrouck, 6-50 12-07 6-42. Houthem, 5-30 8-20 11-16 5-20. Komen, 5 30 7-55 8-20 9-58 10-03 li 16 2-41 - 2-51 - 5-20 - 7-50 - 8-55. Komen-Armentiers, 5-30 7-55 11-16 2-54 5-20 8-55. Rousselare, 7-45— 10-45 12-20 4 0 6-30 Langemarck-Ostende, 7-16 - 9-51 -12-1 8-56 - 6-21 Kortrijk, 5-30-8-20-9-58—11-16-2-41- 5-20-7-50 Kortrijk-Brussel, 5-30—9-58—11-16 2 4i 5-20 Kortrijk-Gent, 5-30—8-20 11-16 2 41 5-2ü

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1889 | | pagina 3