Heilige Geschiedenis. Een godvuchtige burgmeester. Nog al STADSNIEUWS. De Gewapende Natie. Pompiers. Muziekale Ochtend. Proefvelden. Gemeente belastingen. Opgelet Ongelukt. Gevallen. Smoordronken. Wittendonderdagsche vleeschtentoonstelling. Vlaamsclie Ster. Malle—Poste. MAATSCHAPPIJ BURGERWACHTEN Burgerstand m De priester Dupas, oud-kapelaan van Mau ves, wiens zonderlinge lotgevallen met mejuffer X... en hunne aanhouding te Ha- ure. men verhaald heeft, komt te Havre tusschen twee gendarmen aan te stappen. Hij werd in La Fayette achter de traliën gedraaid, waar hij ratatoe verorberen zal mogen tot dat hij voor het gerecht zal te antwoorden hebben over diefte door ver heeling. Dat voor eenigen tijd het knoopen draaien zal moeten leeren laat geen twijfel, maar dat proces zal tot wetenswaardige veropenbaringen aanleiding geven. In eene der reiskoffers van de vluchtelingen heeft men verscheidene gereedschappen gevonden, onder anderetwee irrigateurs (be spoeiers, die zeker een raren dienst gedaan hebben.) De lijfstraffelijke rechtbank van Namen heeft zich onlangs onledig gehouden met het geval van zekeren Gustin, burgmeester van Hingeon. Gustin, die, naar 't schijnt zijnen burg meesters sluier aan den zeer klurikalen gouverneur de Montpellier te danken heeft, was beticht zijne kollega's van den Raad beledigd te hebben met hun de zoete namen van lafaards en janhagel naar het hoofd te werpen, en met te zeggen, onder andere aangenaamheden, dat de plaats van eenen onder hen niet in den Raad, maar op de galeien was. Uit het onderzoek blijkt dat de katte kolerie van sieur Gustin ontstaan was door de ondervraging van een achibaren Raads heer nopens de verdwijning van een be stuurlijk stuk. Verzachtende of verzwarende omstandig heid, zooals men 't verkiest, de heer burgmeester was zoo zat als geheel Polen. De rechtbank heeft hem veroordeeld tot 50 fr. boete, de kosten van 't geding en 100 fr. schadeloosstelling ten opzichte van den Raadsheer Dieudonné. Voor een volgeling der leer van de groote school des eerbieds is het waarlijk nog zoo kwalijk niet. Te Pamiers (Frankrijk) is een nieuw schandaal aan 't licht gekomen. De goede broêrtjesschooi is er wederom het tooneel van geweest. De genaamde Hendrik P rad el, in godsdienst broeder Dami^nus, heeft het hazenpad ge kozen. De genaamde Filip Bosquet, in godsdienst broeder Leonardus, is eergisteren te Pamiers de doos ingedraaid. Elf kinderen hebben reeds volledige be kentenissen afgelegd over de aanslagen, waarvan zij de slachtoffers waren. De voordracht, Zondag jl. in de groote zaal van het Zilveren Hoofd gegeven en waar de heer R. Rens, gemeenteraadsheer te St-Josse-fen-Noode, het woord voerde over de herinrichting des legers, heeft nogal tamelijk veel volk uitgelokt. De heer Rens is geen redenaar maar eerder een aange naam gesprekvoerder, die, in eene eenvou dige, klare en zuivere taal, gedurende 3/4 uurs de aandacht zijner toehoorders wist te boeien. De herinrichting des legers, zei spreker, is heden overal aan de dagorde en iedereen, rijk en arm, oud en jong, klerikaal en libe raal, houdt er zich mede onledig. Al de poli tieke partijen zijn het eens dat ons huidig legerstelsei hatelijk, onrechtvaardig, koste lijk en daarbij ontoereikend is. Het hatelijke en onrechtvaardige ervan doet hij met gloed en overtuiging uitschijnen. Voor wat de kosten en de ontoereikendheid aangaat, ver wijst hij op de oorlogsbegroolingen en op de redevoeringen, die daarover in de Kamer door de beroegdste Staatsmannen uitgespro ken werden. Hij geeft vervolgens een kort overzicht der stelsels, die heden voorgehouden, verdedigd en besproken worden. Het vrijwilligersleger of de soldatendienst volgens de klerikalen, is ofwel eene onmogelijkheid ofwel zou de krijgslasten nu reeds te hoog, wel vervijf- dubbelen. Dat is zoozeer waar dat de katho lieken, met hunne ongehoorde meerderheid reeds 5 jaar aan 't bewind, hun stelsel zelfs niet eens beproefd hebben. Dat is enkel een kiesmiddel, waaraan zij hunne schitterendste zegepralen in de stemmingen danken moeien, maar dat ook hunne volksfopperij aan het licht brengt. Het pruisisch stelsel, of dat verdedigd door graaf d'Oultrement, zou de plaatsvervanging afschaffen en het jaarlijksch getal gelichte mannen bijna verdubbelen. De afzichtelijke loting zou bewaard blijven en de duur van diensttijd ook. Het zou dus even onrecht vaardig zijn maar dubbel duur kosten. Het strijdt daarbij volop met onze zeden, onze gebruiken, onzen nationalen volksaard Eindelijk blijft er nog het stelsel der ge wapende natie of het Zwitsersch stelsel, ge wijzigd en op beteren voet ingevoerd. Dat stelsel verdedigt de vooruitstrevende liberale gezindheid en zij stelt al hare krach ten in 't werk om dit stelsel door het volk te doen kennen en waardeeren. Geene plaatsvervanging, geene loting, geene kazerneering, geene parades noch corvees meer, welke enkel dienen tot ver maak der oversten en hovelingen, en den soldaat, verre van te nutte te strekken, alleen het soldatenjuk doet in afkeer nemen. Vooreerst voere men het verplichtend on derwijs in en in alle scholen worden de kin deren door eene militaire gymnastiek tot het soldatenleven voorbereid. Op 20jarigen leef tijd hebbe elke burger zijne wapens, trekke naar de naastbijgelegen kazerne, waar hij in den wapenhandel geoefend worde, te midden zijner kameraden, onder het geleide van offi cieren en oversten, die zijne taal spreken en zijnen volksaard kennen. Hij wete dat, zoo haast hij goed op de hoogte van het krijgs mansleven zij, hij huiswaarts zal kearen mogen, iets dat een goeden prikkel zijn zal om hem den leertijd goed te doen benuttigen. Verders, ieder jaar eenige weken besteed aan oefeningen, die de trouwe nabootsing des oorlogs zijn. Als bestendig leger, soldaten van beroep, die er eene broodwinning in vinden, vrijwilligers dus, die de kaders, de onderrichters en de bijzondere korpsen uit maken zullen. Dat is het eenige stelsel, dat Belgie op zijn grondgebied kan toepassen en het onge veer een 400 duizend soldaten geven, zonder het krijgsbudjet te verzwaren, waarmede het zijn grondgebied tegen allen inval kan vrij waren. De zware persoonlijke lasten zouden zeer veel verminderd worden, de zoo gebate en zoo verfoeilijke als onrechtvaardige bloed wet zou verdwenen zijn en de nationale nij verheid en handel zouden die onberekenbare schade niet meer lijden door de inkazernee- ring van omtrent een 50tal duizend der bes te arbeiders. Spreker genoot veel bijval en werd me- nigwerf onderbroken door algemeene en herhaalde toejuichingen. D. Zondag morgend hebben de IJpersche Pom piers voor de oefeningen met de pompen een nieuw stelsel van aaneenvoeging der dermen gebezigd. De oude aaneenvoeging geschiedt door aaneenvijzing; de nieuwe door ineensteking, die sluit bij middel van eene spaak. Een rek- gommen ring schuift er boven en belet het water, wanneer men pompt, te ontsnappen. Iedereen heeft de groote voordeelen, die het nieuw stelsel boven het oude aanbiedt, kun nen vaststellen. Vooreerst is er veel meer tijd noodig om de verscheidene einden der- men aan een te vijzen dan om ze ineen te steken; iets dat met een merkwaardigen spoed gebeurt. Wat meer is de gevijsde aaneen voeging heeft het nadeel van niet water dicht te sluiten en het water ontsnapt langs elke aaneenvoeging met eene zekere hoeveel heid, wat eene groote drukkingkracht ver liezen (loet. Het nieuwe stelsel (stelsel Key- seris reeds sinds eenige jaren te Parijs in gebruik, waar het zeer hoog gewaardeerd wordt. De proefnemingen verleden Zondag dooi de pompiers gedaan waren van de belang wekkendste en hebben een heel voldoenden uitslag opgeleverd. Die gelukkige invoering is aan den heer Bevelhebber Brunfaut te danken, die lie-, als eene plicht aanziet zich op de hoogte te houden van alle verbeterin gen en die geene pogingen te lastig vindt om het IJpersch Pompierskorps tot een uitgele zen korps te vervormen, dat, onder opzicht van inrichting en houding, nevens de Pom piers der groote steden staan mag. De heeren A. Gaimant en Th. Moreaux zullen op Zondag 28 April, te middag, in de zaal van den Gouden Arendeene muzikale Octend ^viool en piano) gevên. Programma. 1° Sonate op. 8, Edvard Grieg. a) Allegro ccn brio. b) Allegretto quasi andantino. c) Allegro molto vivace. 2° Romance, Johan S. Svendsen. 3° Rumanische Weisen nrs 4 en 5, F.Corder. De personen, die eene toegangskaart be lieven, worden verzocht zich tot eenen der bovengenoemde heeren te wenden. Een ministerieel besluit van 30 Maart wijst de reeks proefvelden aan in de lente van 188'.i in te richten met de geldelijke tusschen- komst' van den Staat voor de teelten der grassen, graangewassen en de verscheidene teelten. In de Vlaamsche gewesten (Westvlaande- renakker-bouwkundige, de hr Vermeren, te Kortrijkbijgevoegde akkerbouwkundige, de hr Van Maeldëghem, te Brugge), zijn de velden klaarblijkelijk ingericht bij de heeren Ed. Muyssen, te Langemarck, waar men beproevingen doen zal om de uitwerking der scheikundige meststoffen op de veldboonen vast te stellen,-en J. Deianote, te Vlamer- tinghe, waar men beproevingen doen zal op de voederbeetenteeit. Een koninklijk besluit machtigt den ge meenteraad van Komen om eene belasting op elke toegelatene ontgraving, uitgenomen op deze door het gerecht bevolen, te leggen. Valsche munters van eene zeldzame be hendigheid hebben eene hoeveelheid valsche 20 frankstukken, met het beeld der Repu bliek en het jaartal 1867 in omloop gebracht. De kleur dier stukken is wel genoeg nage bootst om de beste kenners te bedriegen en de klank kan moeilijk van dien der echte on derscheiden worden. Alleen de diepte der let ters is nog al merkelijk verschillend. Maandag namiddag, kwam vrouw De- schamps, echtgenoote Leuridan, in de Mond- of Paterstraat, en viel tengevolge eener zenuwbreuk aan den linkervoetzij verloor veel bloed. De eerste zorgen werden haar door den heer Dr Van Raes, in allerijl gediend. Zij werd daarna naar hare woonst, Maagdenstraat, teruggebracht. Een nieuw ongeluk is Maandag 11. in de renbanen onzer Rijschool de reeks der voor gaande komen vermeerderen. De onderluitenant Harzé is van zijn paard gevallen, met het ongelukkig gevolg dat hij eenen stamp op het hoofd bekwam die hem heel noodlottig zou kunnen zijn. Men heeft hem in het Arsenenaal de noodige zorgen toegediend. Dat hij maar gauw volkomen geneze. Dinsdag, omstreeks 10 uren 's avonds, vond men een smoordronken kerel, in de Rijselstraat; naar het politiebureel geleid, werd hij het stadsgevang, de beurs, i-ige- draaid oin zijn roes uit te slapen. Het is de genaamde Margerman, die 's mor gens uit het bedelaarshuis gekomen was. Sinds ettelijke jaren houden alle jare, op Wittendonderdag, de bijzonderste beenhou wers onzer stad eene soort van tentoonstel ling van hun Paaschvleesch. De beenhouwe rij wordt netjes opgesmukt, met groen en bloemen versierd, waartusschen dan het mooie en lekkere vleesch prijkt. De lekker bekken en de kurieuzeneuzen doen dan des avonds, wanneer het licht brandt, want tot dat oogenblik blijven alle beenhouwerswin kels zorgvuldig gesloten, een wandelingske door onze straten om over die tentoonstelling hun oordeel te vellen. Daar een gazctschrijver overal hoeft te zijn waar een hond zijn steertje wikkelt, gingen wij Donderdag laatst ook een kijkje werpen naar de verschillige beenhouwers winkels. Wij moeten vaststellen dat menige beenhouwer dit jaar gewedijverd heeft om zijnen winkel en vooral zijn vleesch een aan lokkelijk uitzicht te doen opleveren en allen zijn er volkomen in gelukt. De beenhouwe rijen Caenen op de Botermarkt, en Giller, op de Vandenpeereboomplaats, waren echt prachtig om zien met die groote hoeveelheid vleesch tusschen groen en bloemen, waar eene fontein in 't midden gestadig water sproot. Eene groote menigte stond voor de deur gedurig al dat schoone te bewonderen. Vandaar volgden wij eenige groepjes naai de beenhouwerijen Coene, Rijselstraat., Bou- teca, Sterrestraat, en Spiilebout, Boter markt. Was de hoeveelheid vleesch hier zoo kolossaal groot niet, de uitstalling was er te eenvoudiger en te bevalliger om. Bij Coene en Bouteca vooral waren de winkels in echte bloemperken herschapen, waar het vleesch te midden de frisschheid en de goede geuren van een dauwrijken lentenacht u scheen uit te noodigen om er van te smullen Natuurlijk wilden wij ook eens eventjes den eersten prijs der geslachte ossen gaan bewonderen en daarom richtten wij onze schreden naar de beenhouwerij De Kerckho- ve, Dikmuidestraat, waar wij dachten iets puiks te kunnen bewonderen. Bernik, lezer. Wij waren geschoren; de tentoonstelling had maar 's Vrijdags plaats. Dus 's anderdaags zijn wij nog eens op toer gegaan, want er waren nog andere die tentoonstelden, g» Geldof, Meennenstraat, en P. Van Gavere Groote Markt, zag het er vooral heel lief uit' Maar wie dezen avond de kroon spande, was wel De Kerckhove, Diksmuidestraat. Hij, rjje den eeersten prijs van de geslachte ossen'had behaald, had zijnen winkel luisterlijk ver sierd en, te midden groen en bloemen, prijk, te die eerste prijs met het eermetaal en al lerlei gulden sieraden behangen. Op den grond, lieve kleine zwijntjes in hun geheel die eieren.... legden De beenhouwerij Dekerckhove had waar lijk een bevallig uitzicht en deed den lekker bekken het water in den mond komen van goesting. Dat alles te zamen genomen mag men ver zekerd zijn dat de welstellende IJperlingen met den Paaschtijd hunne maag eene ziel mis doen zullen en dat zij op verre niet van honger vergaan zullen, maar de arme werk man Zal hij er ook zijn deel van kunnen koopen? 't Ware te wenschen, maar wij vreezen maar al te zeer yan neen. Des te erger Maandag, 22 dezer, viert de Vlaamsche Sier het 20jarig jubelfeest van haren Voor zitter, den heer Julius Ducorney. Te dezer gelegenheid zullen prachtige fees ten plaats hebben, die ten 4 ure zullen aan vang nemen en 's morgens van 10 ure reeds door het karillon zullen aangekondigd wor den. De heer Anibal Bracqué, huurhouder in 't Zilveren HoofdRijselstraat te IJperen, heeft de eer het publiek kenbaar te maken dat sedert den 1 April, de Malie-Post, rijden de van IJperen op Meesen en Ploegsteert vice-versa vroeger in 't Bronzen Hoofd in zijne herberg standplaats heeft genomen. Vertrekuren uit IJperen: 's Middags om 11.30 ure, 's namiddags om 5 ure, den zater dag om 12.30 ure 's middags, 's namiddags om 5 ure. Er zal ook te beginnen van heden een Gesloten Rijtuig met 2 paarden vertrekken van Meesen naar Ploegsteert, des avonds om 6 1/2 ure, om terug te komen, den Zaterdag morgend, om 6 1/2 ure, van Ploegsteert naar IJperen. Alle gemak voor de reizigers die zich willen naar de markt van IJperen begeven. Maatregelen zullen genomen worden voor het opladen van pak ken, korven, enz. van IJperen. Schieting van Maandag 15 Aprii 1889. Boedt Léon, 9 '7 5 6 7 34 Ligy Albert, 9 3 5 8 7 32 Froidure Robert, 9 5 2 6 5 27 Vermeulen Henri, 1 9 6 1 9 26 Vantholl Henri, 3 4 7 7 4 25 Masscheleyn Alph. 7 4 0 6 9 23 Dezuttere Arthur, 6 7 7 2 0 22 Beke Emile, 2 3 1 7 6 19 van den 12 tot den 19 April 1889. Geboorten. Mannelijk geslacht 7. Vrouwelijk id. 5. O verlij diens. Frederik Morlion, 74 jaar, zonder beroep, echtgenoot van Clemencia Lamote, Mee- nenstraat. Karei Didier, rondleurder, 70 jaar, wedu- waar van Justina Simoens, lange Thou- routstraat. Virginia Dewachter, zonder beroep, 82 jaar, weduwe van Pieter Van Exera, Bukker- straat. Julia Vandesteene, zonder beroep, 79 jaar, ongehuwd, Meenenstraat. Barbara Coustenoble, zonder beroep, 81 jaar, weduwe van Jan Dujardin, Rijselstraat. Maria Vandamme, kantwerkster, 57 jaar, ongehuwd, Rijke Clarenstraat. Francisca Vandesteene, zonder beroep, 68 jaar, ongehuwd, Meenenstraat. Arthur Van Ryckeghem, pasteibakker, 44 jaar, ongehuwd, Meenenstraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht 5. Vrouwelijk id. 3. Maandag, 22 April, zullen de bureelen van het Stadhuis gesloten worden, uitge nomen dit van den Burgerstand, dat toegan kelijk zal zijn aan het publiek van 9 tot 10 uren. o t

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1889 | | pagina 2