Val. Verdronken. Loopstrijden. Kiesbaren voor het Senaat. Muziek. Muziekale Ochtend. Malle—Poste. Feest der Vlaamsche Ster. Fransch Theater strijden te mogen deelnemen. De heer A. R., tolk der nieuwe bekwaamheidskiezers, heeft, in naam zijner vrienden, den heer Ducorney zeer bedankt en hem, als een blijk van er kentenis, een prachtig geschenk aangeboden. De heer Ducorney was zeer aangedaan en heeft in roerende bewoordingen geantwoord dat hij gelukkig was over het goed gelukken zijner leerlingen en dat de uitdrukking hun ner dankbaarheid hem ruimschoots beloonde voor de moeite, die hij zich gegeven had. Het meerendeel der nieuwe bekwaamheids kiezers hebben den heere Ducorney gevraagd hen te willen voorstellen bij den liberalen bekwaamheidskiezersbond. Zondag avond is aan de waardin uit de Nieuwe Potijze, buiten de Meenenpoort, terwijl zij naar den kelder ging eene duize ling overgekomen, die haar vallen deed. Zij heeft zich nog al erg aan het hoofd gekwetst. De noodige zorgen werden haar door den heer Dr Poupart, in allerijl geroepen, toege diend. Haar toestand is nu tamelijk goed. De werklieden der statie zagen Dinsdag om 10 ure voormiddag, in het water der vestinggrachten aldaar iets als een men- schenlichaam heen en weer wiegelen. De politie werd verwittigd en met eene schuit werd wezentlijk een lijk opgehaald dat reeds eenige dagen in 't water verbleven had. Het lijk werd door niemand herkend. Aan tiet lijf waren eene paar bottienen gebonden, waarop men den naam las van een Duin- kerksch huis. Volgens wij komen te vernemen zou het een Laekenaar zijn, die door wanhoop ge dreven zich in IJperen is komen te weeken leggen. Wij vernemen dat de jaarlijksclie paar- denloopstrijden dit jaar te IJperen op het Minneplein zullen plaats hebben op Zondag 2 Juni aanstaande, om 3 ure namiddag. De lijst der kiesbaren voor het Senaat, die in het arrondissement IJperen woonach tig zijn is voor 1889 voor goed als volgt bepaald Capron, eigenaar, IJperen, fr. 3.214-62 d'Ennetières (Markgraaf) id., Elverdinge, 3.065-13; de Stuers, Ferd., id., IJperen, 4.102-26; de Stuers, G., (Ridder) id., IJpe ren, 2.116-40 en meer; L de Thiebault de Boesinghe, id., Boesinghe,3.337-45; Duparc, (burggraaf) id., Vlamertinghe, 4.308-44; Iweins, id., IJperen. 2.125-23; Merghe- lynck, F., id., IJperen, 7.227-49; Surmont de Volsberghe (baron) id., IJperen, 4.148-91; Van Merris, id., Poperinghe, 4.591-10; Volbrecht, handelaar, Waasten, 2.256-83. Volledigingslijst der personen min dan fr. 2.116-40 betalende: Berten, F., not., Poperinghe, fr. 1.524.63; Floor, A., burgemeester,Crombeke, 1.508-56; Godschalck, eigenaar, Waasten, 1.390-52; Hondeghem, bestuurder van 't krankzinnigen huis te Gent, woonachtig te Boesinghe, 1,275 72; Iweins, eigenaar, Zonnebeke, 1,573-13; Iweins d'Eeckhqutte, id. IJperen, 1,855-27 Pieters, id. Reninghe, 1,414-35; Poupart, geneesheer, IJperen, 1,082-26; Rabau, eige naar, IJperen, 1,162-98; Van Eecke, A. no taris, Wervick, 1,238-89, Van Elslande, ei genaar, Wervick, 1,627-61. Donck, brouwer, IJperen, betalende fr.968 40 en Vuylsteke, brouwer te Gheluwe, beta lende, fr. 963-08 zijn op de bijgevoegde lijst der tien burgers, in de provintie woonachtig gebracht, die het meest lasten betalen, na den laatst ingeschrevene op Je volledigings lijst. Op het aandringen van verscheidene Raadsheeren heeft de Burgemeester en Sche- penenraad besloten de kiosk van af het begin des zomers op de Groote Markt te plaatsen en daar zooveel concerts mogelijk door de muziek der Pompiers te doen. Zoodat wij dees jaar wat meer muziek voor ons geld zullen te hooren krijgen. Een gul bravo! voor onze bestuurheeren De heeren A. Gaimant en Th. Moreaux zullen op Zondag 28 April, te middag, in de zaal van den Gouden Arend, eene muzikale Octend ;viool en piano) geven. Programma. 1° Sonate op. 8, Edvard Grieg. a) Allegro ccn brio. b) Allegretto quasi andantino. c) Allegro molto vivace. 2° Romance, Johan S. Svendsen. 3° Rumanische Weisen nrs 4 en 5, F.Corder. De personen, die eene toegangskaart be lieven, worden verzocht zich tot eenen der bovengenoemde heeren le wenden. I)e heer Anibal Bracqué, huurhouder in 't Zilveren Hoofd, Rijseistraat te IJperen, heeft de eer het publiek kenbaar te maken dat sedert den 1 April, de Malie-Post, rijden de van IJperen op Meesen en Ploegsieert vice-versa vroeger in 't Bronzen Hoofd in zijne herberg standplaats heeft genomen- Vertrekuren uit IJperen: 's Middags om 11.30 ure, 's namiddags om 5 ure, den zater dag om 12.30 ure 's middags, 's namiddags om 5 ure. Er zal ook te beginnen van heden een Gesloten Rijtuig met 2 paarden vertrekken van Meesen naar Ploegsteert, des avonds om 6 1/2 ure, om terug te komen, den Zaterdag morgend, om 6 1/2 ure, van Ploegsteert naar IJperen. Alle gemak voor de reizigers die zich willen naar de markt van IJperen begeven. Maatregelen zullen genomen worden voor het opladen van pak ken, korven, enz. Jl. Maandag vierde onze wakkere tooneel- maatschappij De Vlaamsche Ster een heuglijk feest. Het gold er het 20jarig jubel feest van haren Voorzitter, den heer J. Du corney. 's Namiddags vergaderden de werkende leden in hun lokaal, Bronzen Hoofd, en begaven zich voltallig in stoel met hun mu ziek aan 't hoofd naar de woonst van den heer Voorzitter. Daar bood de kleine Maria C., het lief meisje, dat zoo wonder goed reeds menige kinderol vertolkte, den jubilaris een mooien bloemtuil aan, terwijl zij hem een heilwensch op zoo eene roerende wijze aflas dat alle aanwezigen eenen traan wegpinkten en een honderdvoudig hiphiphoeraLeve de heer Voorzitteraanheften. Door dien blijk van verknochtheid diep aangedaan, bedankte de heer Ducorney zooals men be dankt, wanneer het gemoed overstroomt van aandoening en zalig zielsgenot. Het muziek befte het vaderlandsch lied aan en de stoet zette zich weder in beweging. Langs de bij zonderste straten der stad trok men naar het lokaal, terwijl de muziekanten op gansch den doortocht de vroolijkste aria's hooren lieten. Gansch onze bevolking was te been, te meer daar het feest met een prachtig weer begunstigd was. In de Rijseistraat vooral, waar het lokaal der maatschappij zich be vindt, verdrongen de nieuwsgierigen en wandelaars elkander. Verscheidene huizen waren bevlagd. In het lokaal werd den heere Voorzitter eene herinneringsmedalje aangeboden, ter wijl de tonen van het vaderlandsch lied we derom weergalmden. De heer Verkest, onder-voorzitter der maatschappij, nam dan het woord en drukte zich in dezer voege uit Mijne Heeren, Deze kreet werd door al de aanwezigen herhaald, terwijl hoeden en zakdoeken wuif den. Het was een zielroerend tooneel dat den held van het feest diep bewoog. Toen de gemoedelijke opwellingen eenigs- zins over waren, bedankte de heer Voorzit ter voor zooveel genegenheid en rechtzinnige verkleefdheid, terwiji hij den Stervelingen met de hand op 't hart verzekerde dat zij in hem immer den man zullen vinden, die de belangen der maatschappij altoos manhaftig zal weten te handhaven en boven alle andere bekommernissen te stellen. Koen en dapper zal hij op de bres blijven voor volksverlich ting, volksontsiaving en volksverzedelijking en hij is overtuigd dat ouderen en jongere hem even ijvervol als belangloos zullen bbj11 ven moedig ter zijde staan. Luidruchtig handgeklap begroette die wel. gemeende woorden, die uit het hart kwamen en wederom dreunde het vanGoedheilde! heere Voorzitter 's Avonds was er een lekker maal, waar aan iedereen eere deed en waar gestadig de gulste begeestering heerschte. Binst dat men aan tafel was gaf de heer Onder-Voorzitter lezing van de toegekomene brieven, snel. schriften en kaarten, die gelukwensehen aanbrachten van al de voornaamste tooneel- maatschappijen van 't Vlaamsche land en i van tal van voorname letterkundigen. Deze lezingen werden telkens op een hartelijk handgeklap onthaald. Eindelijk kwam er een prachtigen bloemtuil, waarbij oen brief van den heer Schepene d.d. Burgemeester' aan den heere Ducorney gezonden, als een blijk van achting en genegenheid voor den man, die de Vlaamsche Ster ten toppunt van roem, eer en welstand gebracht heeft. Wederom wuifden hoeden en zakdoeken en aan het geroep van: Leve het Stadsbe stuur! kwam, om zoo to zeggen, geen eind». Dan richtte de heer Onder-Voorzitter eeni ge rechtzinnige dankwoorden tot den heer Balmaeckers en zijne ijvervolle en vernuftige muziekanten, die allen zoo bereidwillig hunne onbaatzuchtige medewerking verleend hadden om het feest luister bij te zetten. In naam van al de Sterre'ingen werd er den heere Ducorney nog een kostelijk ge schenk aangeboden. Zooveel genegenheid was waarlijk te veel; de goede man kon deze maal zijne ontroering niet meer overmeeste ren. Om de zalige stonden, welke den heer Ducorney dien dag beleefd heeft, te beschrij ven, daarvoor bestaan geene woorden en dat zullen wij ook op ons niet nemen. Op het feestmaal volgde eene danspartij die tot zeer laat duurde en waar onverpoosd niets dan gulle vreugde en echte broederlijk heid heerschten. Het was een heuglijk feest, in een woord, waarvan de heer Voorzitter vooral en al de Sterrelingen nooit den indruk uit het gemoed zullen kunnen wisschen en dat in de jaarboeken der Ster met gulden letteren dient te prijken. Wij voegen onze hartelijkste heil wenschen bij die der wakkere SterrelingenD. De uitgelezen tooneeltroep uit Parijs, onder het bestuur van den heer Lamy gaf jl vrijdag op onzen schouwburg eene ver tooning van Le Monde ou Von s'ennuie, komedie in 3 akten, en C'élait Gertrude, komedie in 1 akt. Er was tamelijk veel volk, vooral de eer ste plaats was wel bezeten iedereen heeft zich opperbest vermaakt. Niemand zal zijn geld of zijnen tijd beklaagd hebben, maar allen zijn vergenoegd heengegaan, vastbe sloten bij de naaste vertooning, die op 5 of 10 Mei plaats hebben zal, die verdienstvolle artiesten nog eens volop en luidruchtig te gaan toejuichen. Onder de mannenrollen hebben deze door de heeren P. Esquier, Munié, E. Bresset enz. het meest bevallen en de dames, die het meest bijval genoten waren Mevr. G. Viorron, H. Emma, Wilson, Debry, en vooral de jonge juffer H. Lamy. Die kundige spelers en speelsters hebben de plaatsiesjagers, de politieke konkelfoesers en vooral de zoogezegde deftige manieren der hooge wereld eens duchtig op flesschen getrokken en eens aan burger en werkman doen voelen dat een adellijken titel en een groot fortuin meestal verre zijn van iemand genoegen en voldoening aan te schaffen en van hem gelukkig te maken. Gansch het stuk is doorweven van geestige zetten, boertige spreuken en zinsneden, die om hunne kiesche dubbelzinnigheid iedereen in goeden luim brengen. Men heefter veel en hartelijk gelacheu en de vernuftige ver tolkers zijn onophoudelijk op daverende salvos onthaald geweest. Het was, in een woord, eene der beste ver tooningen, die wij hier ooit beleven mochten. 't Is niet lang geleden,dat wij hier op deze zelfde plaats rond den feestdisch vergaderd zaten, om het dertigjarig lidmaatschap te herdenken van onze twee confraters en tevens overblijvende stichters der Maatschappij Hendrik Creus en Karei De- weerdt. Ik was toen zoo gelukkig te mogen aan kondigen, dat de Vlaamsche Ster welhaast het twintigjarig jubelfeest van haren geaehten Voor zitter, Julius Ducorney, zou vieren. Die mededee- ling verwekte onder de aanwezigen de levendigste geestdrift en de tijd, die er over heen vloog, heeft dezelve niet gekoeld. Thans is het oogenblik eener welverdiende hulde verschenen en hier zijn we rond onzen beminden Voorzitter geschaard, om hem de verzekering onzer innige vriendschap en verknochtheid te geven en om hem te overtuigen hoe wij zijne verdiensten, zijne hoed'aaigheden en zijn streven, als aanvoerder onzer maatschappij, naar waarde kunnen schatten. En oin U al deze verdiensten op te sommen, zij het mij toegelaten, Mijne Heeren, een twintigtal jaren terug te blikken naar het tijdstip, waarop de jonge Julius Ducorney in onzen tooneelkring trad. In hoedanigheid van schrijver werd hij den 20" Oktober 1868 lid der Vlaamsche Ster. Deze was destijds nog de kloeke maatschappij van heden niet: Ze had slechts een tienjarig bestaan achter den rug; 2 mededingende maatschappijen hadden haar in den beginne het leven lastig gemaakt, zoo dat onze eerste vertooningen in eene herbergzaal plaats grepen. Er was dan moed noodig om in het verfranschte IJperen met het Vlaamsche vaandel te durven vooruit komen, toen onze Sterrelingen door de Pranschgezinden beschimpt en zelfs met den spotnaam van ratelaars bestempeld werden. Doch de nieuwe schrijver liet zich door spot noch drukking afschrikken, en ais men overweegt wat een werkzame sekretaris in eene maatschappij vermag, zal men niet verwonderd wezen te hooren dat de Vlaamsche Ster alras eene nieuwe richting insloeg en wel den weg des voorspoeds. De medeleden van den hr. Ducorney hadden welhaast gezien dat hij eenmaal aan 't hoofd van hunnen tooneelkring zou geroepen zijn en kozen hem tot hunnen onder-voorzitter den 27" Augusti 1873. Drie jaren later, den 22" Mei 1876, werdhij Voorzitter ten gevolge het ontslag zijns achtbaren voorgangers, den hr. Engel Van Eeckhout. Destijds bevond de maatschappij zich nogmaals in eenen neteligen toestand door het vertrek som- miger leden, en ook wel door tegenkanting. Doch de nieuwe Voorzitter moedigde zijne trouw geble- vene leden aan, stelde alles in 't werk tot het heropbeuren des krings en welhaast schitterde de Vlaamsche Ster opnieuw en met ongemeenen luister. De meesten onder ons zullen zich herinneren, dat onze geachte Voorzitter de ontwerper en in richter was van het tooneelfestival gedurende den winter van 1879, wanneer het ons gegeven wierd zootairijke en zelfs de beste maatschappijen des lands in ons midden te ontvangen en op den stads schouwburg toe te juichen. Den 11" November 18S3 leidde de hr. Ducorney zijne Sterrelingen naar den tooneelwedstrijd door de Kruisbroeders van Kortrijk ingeschreven. Om hier onnoodig te herinneren redenen, kregen wij den 2" prijs voor 't blijspel en eene eervolle melding voor 't drama. Doch liet Kortrijksch publiek wreekte ons op eene schitterende wijze en schonk op de prijsdeeling eene prachtige lauwerkroon A an de verdienstoolle Vlaamsche Ster van IJperenter wijl eenparige toejuichingen uit honderden monden weergalmden. Deze lauwerkroon prijkt hier thans in onze sterrehamer nevens de talrijke diploma's en de ongeveer zestig eermetalen en onderscheidings teekenen, welke de Vlaamsche Ster om hare ver dienstelijkheid ontvangen of gewonnen heeft in ettelijke steden van Dietsch België, als daar zijn: Brussel, Antwerpen, Gent, Lokeren, Kortrijk, Brugge, IJperen, Veurne, Roeselare, Deinze, Po- peringen, Meenen, Thorhout, en ander®. De grootste tooneelmaatschappijen des lands hebben op hunne beurt de verdiensten van onzen achtbaren Voorzitter erkend en er hulde aan ge bracht. immers de hr. Ducorney is eerelid van een zevental zustermaatschappijenDe Morgendstar, De NoordstarDe Jonge Tooneellief hebbers en De Vereenigde Vlamingen van Brussel, De Fonteinis- ten uit Gent, Hoop en Liefde van Antwerpen en Roos en Eikel uit Leuven. Het gemeentebestuur van IJperen heeft ook de diensten gewaardeerd, welke onze maatschappij aan de beschaving der IJpersche bevolking dooi de beoefening van tooneel- en letterkunde bewezen heeft; het liberaal gemeentebestuur van IJperen derwijze erkennend weiken invloed onze vrijzinnige maatschappij uitoefende op de instandhouding der liberale partij, die hier ter stede gedurende eene halve eeuw onafgebroken zegepraalde, heeft op eene bijzondere manier onzen gevierden Voorzitter willen vereeren. De aloude beiaard zond heden zijne vroolijkste tonen over markt en plein; liet stadsbestuur schonk den jubilaris een eermetaal; de achtbare dienstdoende Burgemeester, Mijnheer Bossaert, had beloofd op dit huldefeest tegenwoor dig te zijn, maar is op het laatste oogenblik belet geworden zooals het blijkt uit den brief, dien wij daar even ontvangen hebben. Wij hadden zeker met genoegen bestatigd dat een afgevaardigde der Gemeenteoverheid aan dit feest deelnam; niettemin is het mij een aangename plicht hier het Stadsbe stuur dank te zeggen in naam der feestvierende Maatschappij. Tot nu, Heeren, sprak ik van den officieelen Voorzitter; k heb nog een woordje te reppen over den innigen, intiemen leider der Vlaamsche Ster. Wie nooit van eene tooneelmaatschappij deelmaak- te, heeft geen denkbeeld der hinderpalen, die zij te overwinnen en der moeilijke oogenblikken, welke zij soms te doorworstelen heeft: Hier is de eigenliefde zoo licht gekwetst als men zich te kort gedaan meent bij het uitdeelen der rollenin de vertolking der stukken moet men zoo dikwijls zijne persoonlijke meening laten varen voor die des tooneelmeestei'smen heeft bij stonden zooveel geduld noodig om eene confraterachtige poets of spotternij te kunnen verdragen, ook wel eene verdiende les somwijlen. Zóö is het in alle tooneel maatschappijen.... en ook in de onze. Maar dan komt de Voorzitter bemiddelend tusscheneen wenk, een woord zijn voldoende om alles iu de effene plooi te brengen en de wolkjes te verdrijven. En weten wij niet, hoe hij des winters, na zijne lessen in de teekensohool of na zijnen leergang aan de aspiranten-bekwaamheidskiezers, hier nog 's avonds laat de herhalingen komt naluisteren, de spelers aanmoedigen en te gepaster ure met zijne raadgevingen helpt en voorlicht? Hoe bezorgd is hij niet den dag der vertooning en hoe gelukkig en fier, wanneer zijne Sterrelingen zich nogmaals flink uit den slag trekken I Waarde Vriend Ducorney Ik heb der vergadering over uw werk en streven gesproken! Uw doel is het onze! Hier staande oudere, grijze strijders, die u voorgingen in den kamp voor Beschaving en Moedertaal; dadr zijn ook de jongeren, fier uwe volgelingen te heeten en vast besloten niet te rusten, vooraleer zij de twee vijanden, Franschgezindheid en Klerikalismus uit Vlaanderland zullen verjaagd hebbenDat het niet een vrome wenseh blijve en moget gij, wakkere Clauwaert en Geus, dat gelukkig oogenblik nog beleven I Uwe vrienden en vereerders hebben uw strijden hooggeschat en zijn op dit feest komen getuigen welke gevoelens zij ten uwen opzichte koesteren oprechte verkleefdheid en diepe erkentelijkheid. Laat mij toe, waarde vriend, hierin de tolk der vergadering te wezen en ontvang onze innigste gelukwensehen bij het vieren van uw twintigjarig jubelfeest Goedheil aan Julius Ducorney HEILDRONK aan DE VLAAMSCHE STER en haren achtbaren Voorzitter, DEN HEER JüLIUS DUCORNEY. Het sieraad, dat in Ieprens kroon Het schoonst en helderst flonkert, Is eene Ster. De kring, wiens vlijt en kunstbetoon Voor geen andren verdonkert, Is onze Vlaamsche Ster, Verlichtend 't allen kant, Schittrend in Vlaanderland En stralend heind en ver. De man, die met een wijs beleid Zijn zorgen wijdt aan dien kring, ls Ducorney. Hij bestuurde met kunde en vlijt In eendrachtszin onderling. Dan op dit feestgetij Ons glas ingeschonken En vereend geklonken Op 't heil van Ducorney

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1889 | | pagina 2