HOFSTEDEKEN De Vlaamsche Illustratie ANTOON ISAAC, BANQUE DE CGURTAI BASK VAN KORTRIJK MEUBELS GAAIBOLLING MAATSCHAPPIJ BURGERWACHTEN Burgerstand Kemmel. Ongeluk. West-Nieuwkerke. PIERRE OUTTIER Mercredi lr Mai prochain les bureaux Met Woensdag ln Mei aanstaande Koopdag te Yper op Zaterdag 4 Mei 1889, Winkelgerief YERKOOPING Huizen en Landen te LAWGEMAECK verdeeld in 8 koopen. Maandag 27 Mei .1887, van liperen. Schieting van Maandag 22 April 1889. Ligy Albert, Froidure Eugène, Lesaffre Auguste, Beke Emile, Boedt Léon, Bogaert Alphonse, Joos Alpbonse, Dezutter Arthur, Masschelevn Al ph., van den 19 tot den 26 April 1889. Geboorten. Mannelijk geslacht 4. Vrouwelijk id. 3. Huwelijken. Aloysius Faes, commissionnaris en Helena Spillebout. kleermaakster. Isidorius Decock, langzager en Virginia Sabben, zonder beroep. Leopold Buseyne, schilder en Sidonia Vanuxem, kantwerkster. Ludovicus Bartier, bakker en Louisa Lie- bert, dienstmeid. Polydoor Morel, hoefsmid en Sidonia Van- daele, naaister. Jerernius Comyn, kleermaker «n Maria Baeckeroot, zonder beroep. Karei Hontekiet, slachter en Maria Defever, zonder beroep. Edouardus Parein, schoenmaker en Amelia Cleenwerk, kantwerkster. Maria Hoet, scholierster, 12 jaar, Meenen- straat. Catherina Pannecouque, kantwerkster, 63 jaar, weduwe van Ludovicus Depyckere, Meenenstraat. Constantinus Claeys, zonder beroep, 87 jaar, weduwaar van Clemencia Lemaire, Dix- mudestraat. Casimier Libbereclit, steenkapper, 54 jaar. echtgenoot van Joanna Muilier, Meenen straat. Karei Vanden Berghe, winkelier, 41 jaar, echtgenoot van Maria Deman, Aardestr. Nathalia Vandendriessche, kantwerkster, 78 jaar, ongehuwd, Thouroutstraat. Een onbekenden, 45 tot 50 jaar, StNikolaas buiten. Amelia Six, zonder beroep, 64 jaar, onge huwd, St Nikolaas buiten. Hendrik Bossaert, zonder beroep, 41 jaar, ongehuwd, Boomgaardstraat. Kinderen beneden de 5' jaren. Mannelijk geslacht 4. Vrouwelijk id. 3. Met een nieuwsgierig oog doorliepen wij jongstleden zaterdag het Nieuwsblad, den kende eenen tweeden brief te vinden, be treffende de betrachte afzetting van den kerkwachter. Wij bedoelen het schrijven dat dezes wederhelft den heer deken toegestuurd heeft om hem omstandig te verhalen hoe haar echtgenoot verplicht werd het briefje dat Wij in ons nummer van den 13 April over namen, af te schrijven en ons te zenden. Vruchtelooze moeite! wij hebben niets gevonden Geen oogenblik kunnen wij er aau twijfe len dat de briefmaker ook dien brief in t Nieuwsblad zal laten verschijnen; want dan alleen zullen zijne lezers kunnen oor- deelen over de waarde van hetgeen wij eerst zegden. Intusschen houden wij meer dan ooit staande dat wat wij verklaarden verre van onwaarheid te zijn, slechts de geringe waar heid is. Het Weekblad in de kerk. Wat moet ons Weekblad het duur betalen rechtzinnig zonder vrees, de waarheid te durven schrijven Gallens verwenscht het tot in het diepste diep der helle I 't Is dus wel te zien dat het bekendmaken der waarheid hem geweldig dwarsboomt in de uitvoering van zijn werk van volks bedriegerij en volksuitbuiterij Ware 't anders, van waar zijne woede tegen ons Weekblad Nu, dat doet ons goed aan 't harte. Wie zich kwaad maakt heeft ongelijk, zegt het spreekwoord, dat in het onderhavige ten volle waarheid is. Gallens spuwt vuur en vlam tegen het Weekblad, dus hij heeft ongelijk. Zijn ongelijk bestaat hierin dat hij niet dulden kan dat wij rechtzinnig zonder vrees de waarheid, niets anders dan de waarheid schrijven. Ongelijk heeft hij omdat hij niet verdragen kan dat wij de oogen der buitenlieden openen en dezer aandacht trekken op de weinig kiesche pour ne pas dire plus han delwijze der klerikalen 't algemeen. Ongelijk heeft hij, omdat hij niet verkrop pen kan dat wij de daden der politieke geestelijkheid bestrijden, de zijne in het bijzonder en de onafhankelijkheid van het volk tegen de trotsche heerschzucht dier priesters verdedigen. En echter, dat is ons recht, ja onze p'iicht Daarom ook zullen wij voortgaan in den ingeslagen weg, zulks tot spijt van wie't benijdt. Middelerwijl kunnen wij niet nalaten Gallens hartelijk te bedanken voor de groote propaganda welke hij sinds ruimen tijd voor ons blad maakt, en inzonderheid moeten wij hem bedanken voor de groote eer welke hij ons blad aandeed met het verleden zon dag in beide missen, van in den preekstoel, zijnen parochianen voor te lezen. Callens scheen bijzonderlijk geërgerd om hetgeen over de biecht in ons blad ver scheen. Wij ook willen van de oorbiecht niet weten, en misschien ware het niet kwalijk hier te bekennen waarom wij niet te biechte gaan, ten einde onze getrouwe lezer Callens, het zijne parochianen ook kunne mededeelen. Wij gaan niet te biechte, omdat, wie strijdt voor waarheid en recht, zich niets te verwijten heeft, en zich niet behoort te gaan beschuldigen aan hen, wier hart overloopt van gal, haat en nijd, vervolging-, heersch-, wraak-, en geldzucht, en waarvan men te recht zeggen mag dat hun geweien zoo zuiver is alseene oude vischmand. Twee vraagjes nog, en wij eindigen voor heden: 1° Waarom zegde Callens, vóór hij over ons Weekblad begon te handelen, dat hij zich wel ging in acht nemen niet te veel te zeggen? Hij heeft misschien soms te veel gezegd Zoo hij de correspondent uit Kem mel voor het Nieuwsblad is, het verwondert ons in geenerdeelen dat hij voorzichtiger wou wezen dan hij het in het Nieuwsblad geweest is; daar immers, werd getracht geachte burgers van Kemmel door de mod der te sleuren. 2° Waar blijven de rare dingen uit 's briefmakers inktpot, waarmede hij ons be dreigde? De genaamde H. Hildebrand, makelaar, werd jongstleden Vrijdag erg gekwetst, door eenen stier, dien hij leverde. Onmogelijk kon hij te voet naar huis keeren. Hoort naar de banden van den huwelijken staat: Lodewijk den Oplooper, vroeger woonach tig in den Violon van Waasten en nu te Nieuwkerke, met 't bevallig Pierrotje, alhier woonachtig, eersten band met dispensatiën van tweeden en derden. Die eenig beletsel weet, is verplicht hetzelve te komen afkon digen. In nomine Patris et Filii et Spiritus Sanc- ti. Amen. Achtbare Lezers en Lezeressen Komt allen, gij die belast en beladen zijt, en ik zal u verkwikken En niettegen staande deze aanlokkende uitnoodiging van onzen Zaligmaker, is het met groote moeite dat vele christene menschen slechts éénmaal 'sjaars, rond Paschen, tct den biechtstoel geraken om zich met hunnen God te verzoe nen. De waarom is gemakkelijk om raden. Voor dibben, kwezels en paternosterknab- belaars is biechten allergemakkelijkst. Deze beschuldigen zich dat zij 's morgens, bij 't opstaan, driemaal vergeten hebben te bidden, dat zij in de kerk tweemaal verstrooid zijn geweest, dat hun hemd wat hoog over hunne knieën is gerold als zij in of uit hun bed gin gen en dat zij daardoor slechte... gepeinzen... dat zij eens een jongman te gemoet gingen en dat zij hem tot tweemaal in het oog ge fixeerd hebben, enz., enz. En de biechtvader, met zachte stem fluis tert hun toeMijn kind, wees altijd braaf, bid wel, zijt altoos zedig, als gij alleen zijt, uw biechtvader alleen moogt gij in 't oog zien (hij slaat een flikker), verwek uw akte van berouw, mijn kind. Absolve.... Komt een huisvader, een verdachte geus of een lezer van vrijzinnige bladen, den biecht stoel binnen, de zaken veranderen van draai Hebt gij zorg voor kinders te dragen?Waar gaan die naar school? Voor wie stemt gij? welke gazetten leest gij Zoo de antwoor den den biechtvader niet geheel en gansch voldoen,sans<plus ni moins de compliments krijgt men 't venstertje voor den neus, en is men nu met zijnen God verzoend of niet, men moet het maar schatten. Ha! magister Vervoet, indien gij sedert veertien dagen van hier somtijds onze her bergen bijgewoond hadt om te hooren, hoe uw godsdienst, uwe biecht en bijzonderiijk uw gedrag soms door de Nieuwkerknaartjes geoordeeld waren, ge zoudt voorzeker van spijt wel honderd duizend kolieken in den buik gekregen hebben. En in 't voorbijgaan moet ik u zeggen, magister Ver voet, dat de voorzichtige Nieuwkerknaars, bij 't drinken van een glas bier en 't rooken van een pijpje, ook wel soms duchtig op uwen rug vallen en van u veel weten te vertellen, en dat uwe hevigste aanhangers met schaamte meer dan eens moeten beweren dat zij waarheid spre ken en dat gij een diepgezonken personnaad- je zijt Wij hernemen. Ja, achtbare lezers en le zeressen, Vervoet is een geheel kleine per- sonnaadje en, om er u van te overtuigen, schets ik u de twee volgende gebeurienissen af, waarin hij onlangs de bijzonderste rol speeld e: 't Is vandaag drie weken geleden. Een van onze katholieke kopstukken, had eene doch ter die hare eerste communie deed en, onder de uitgenoodigden voor het feestmaal, be vonden zich paster en kapelhaan. Men at en dronk er lustig en blij en, toen men de tafel ging verlaten, kreeg een liefelijk juffertje, dat daar ook tegenwoordig was, het uitmun tend gedacht 't gezelschap wat met piano muziek te verlustigen. Onze opperherder kon onder den invloed van zoovele bekoorlijkhe den moeilijk weerstaan, hij zette zich wel haast tiij het lieve meisje en begon daar zoodanig te klappen en te lachen en zijn hertje op te halen dat het aan iedereen deugd deed zulks te zien. Middelerwijl naderde het uur der vespers en... geene priesters om den dienst te zingen. Men belde, men herbelde met de klok, niemand vertoonde zich. Einde lijk moest de klokkenluider zelf naai' 't huis van de feestgenooten gaan om magister Vervoet uit zijne liefderijke droomen te trek ken.. Verledene week zond dezelfde magister zijne Esther bij zekere lieden, om te vragen dat zekere A.... (eene jonge dochter) 's na middags tot t'zijnent zou willen gaan. Het meisje antwoordde op de uitnoodiging Maar hoe verbaasd stond ze niet,toen zij zich alleen met magister bevindende, deze gedurig rond haar draaide en gedurig op haren schouder wreef, zeggende: ma chère, ma chère, ma chère!!! tot dat hij eindelijk, van schaamte niet wetende wat er hem te doen stond, het meisje haren naam op een stukje papier deed schrijven en haar daarmee liet vertrekken. Nu, beste lezer, als gij zoo blootshoofds, vol eerbied in het biechtstoeltjo, op den lin ker kant boven de kerk. op uwe knieën om vergiffenis smeekt, gij zijt aan de voeten van eenen man, in wiens gedrag dezelfde hoeda nigheden weerspiegelen als deze welke ik u hierboven vertelde. Gij zijt aan de voeten van eenen veurne- ambachtschen boer of liever van eenen veurnermbachtschen st.... Een droef jonk. Altijd nieuwe verklaringen. Seilles bij Andenues, 29 juli 1888. Ik verklaar dat het gebruik der Zwitsersche Pillen mij van hoofdzeer genezen heeft; een mijner gezellen klaagde over buik- en maagpijn, ook gebrek aan eetlust; het ge bruik der Zwitsersche Pillen Hertzog van Parijs heeft hem insgelijks de gezondheid teruggegeven. (Handteeken gewettigd.) Jules Rasquin. Algemeen depositarisM. Peierin, apo theker, 12. Schildknaapstraat, Brussel; zijn handteeken moet zich op den band ter waar borg bevinden die rond elke door is. S3 i-s Ph H PS «4 N® 31 3e jaar. zaterdag 27 April. I3STPIOXJID Platen: De waterspiegel. Gevecht tusschen visscherssloepen. De Via-Male. (Zwitserland). Een tooneel uit de dorps school, naar Hiddeman. Tekst Onze platen. Kronijk. 's Konings doopkind. (Vervolg). De Fran- schen te Tongerloo. (Vervolg). De Haag- school. Het telegram. Uit'den strijd des levens. De moord van Duinkasteel (Ver volg.) Men abonneert zich ten bureele van dit blad. laat nog eens kennen dat hij van heden af geene schulden meer erkent, gemaakt door zijne vrouw JULIE BOLLEAN- G-IER, thans wonende in de Hondstraat te Poperinghe. Meester Laarzenmaker in de Hondstraat laat weten dat hij van heden af geene schulden meer zal erkennen, gemaakt door zijne kinderen PROSPER en MARIE ISAAC. A DATER Dü seront transférés RUE AU BEURRE, N° 52. ZIJNE BUREELEN VERPLAATSEN EN OPENEN Nummer 52, B O TERSTRAAT om 9 ure voormiddag, ten huize van sieur Jozef Maurau- Versavel, RijseJstraat. VAN eia KOOPWAREN Bestaande namentlijk in Gereed geld en zonder kosten door het ambt van den Deurwaarder A. HOF, Dixmudestraat, 8, te Yper. Met het houden van twee zitdagen, wanof den eersten voor den INSTEL bepaald is op WOENSDAG 15 MEi 1389 en den tweeden voor den OVER SLAG op WOENSDAG 29" derzelve maand, telkens om drie uren namid dag, ter herberg De Casino, bewoond door Karei Maddeleyn, te Lange- marek op de plaats. Door 't ambt van Meester ïoa^Ifcert» Ajia- giastio Titeca, Notaris te IJ peren. 1/2 p. Instelpenning te winnen. De tijtelen van eigendom en de verkoopswaarden berusten ten kan- toore van voornoemden Notaris Tite ca, te IJperen, Elvcrdingestraat. Gemeente Wgtschaete. L U I sTËTlü k e gegeven op door de Maatschappij De Ware Vrienden van St Paul, gevestigd in de Harmonie, bewoond door F. Sa- myn, te Wytschaete. De Oppervogel wordt vooruit ge geven. TO r. l^pa'ïj^eia. Voor alle voorwaarden zie men de plakbrieven. 2&2S 7 7 8 6 7 35 3 1 8 5 10 27 4 0 6 8 9 27 4 8 6 1 4 23 5 1 5 5 A 22 7 2 6 5 0 27 8 0 7 0 1 16 4 4 1 6 0 15 1 6 1 6 1 15 Overlijden». W i—f HH O CO 00 t- CU O Oh 00 00 middenprijs per 100 kilo 19,75 15,50 15,25 20,00 19,00 8,25 275.00 1,50 Verkochtte kwantiteit 3,800 1,200 1,000 200 100 7,000 13,700 middenprijs per 100 kil. 19,75 15,50 15,50 20,00 19,00 8,00 280,00 1,60 Verkochtte Kwantiteit 8,500 700 300 600 1,800 6,000 15,824 GRANEN, ENZ. Tarwe Rogge Haver Erwten Boontjes Aardappels Boter Eiers de 25 DE LA ZAL DE MEUBELS. Kleerkassen, kommoden, sekre- taire, ronde en andere tafels, stoelen, horlogien, stoven met toebehoorten, quiuquets, spiegels, pos turen en het keukengerief. WINKELGERIEF. Toog, banken, loketten, bakken, standen, koffijmolen, balance met gewich ten, koffijbrander. KOOPWAREN. Eene hoeveelheid potsuiker, kandiessuiker, rijst, chicorei, viggekorven, dozen conserven, stjjving, vermicelle, hudson- en andere zeep, engelschebeschuiten, bleekblauw, enz. VAN EEN

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1889 | | pagina 3