HOFSTEDEKEN ME UB EL 8 De Vlaamsche Illustratie BANQUE OE COURTRA! De BANK VAN KORTRIJK GAAI HO LD ING Vervalsching der Meststoffen Dranoutre. Catechismus van het Boerinnetje YERSCHILLIGE TIJDINGEN. PIERRE OUTTIER LES BUREAUX sont actuellement établis Rue au Beu ure, N° 52. heeft tegenwoordig] ijk ZIJNE BUREELEN N' 52, Boterstraat. VERKOOPING Huizen en Landen te LAIVGEiM.AattPIi Openbare Verknoping Herberggerief en Menagiegoed Gemeente Wytschaete. LUISTERLIJKE Maandag 27 Mei 1887, Zoo dan Callens wil met de tong, vrede op Kemmel, den vrede dien hij zoo deerlijk, onder de voeten vertrapt heeftmaar van de tong tot het hart is er nog een afstand Pax vobis de vrede zij met u.... schoone woorden voorwaar, maar het moet ongelukkiglijk bij woorden blijven. De vrede welken rallens wil is een onmogelijke vrede. In een jonger sermoen bekende hij hoe den gewenschten vrede zal heerschenElk moet deemoedig het hoofd voor hein bukken, in andere woorden gezegd, elk moet dansen volgens hij schuifelt. Op die voorwaarde, zullen de Kemmelnaars hem met zijnen vrede wandelen zenden, dat hopen wij. Zij zullen zich geen slaaf maken van één mensch, min nog van Callens. Liever zullen zij voort strijden, zooals zij het tot heden gedaan hebben, en in dien strijd, zullen wij hen altijd aan de zijde staan. Weg met slavernijLeve de vrijheid! zoo riepen het onze voorouders ook over honderd jaar. Sinds eenigen tijd is de invoer van het hoornvee in Frankrijk verboden. Die geno men maatregel heeft hier een aardig gevolg. Malbrancque, herbergier, woont op de uiter ste grens. Hij gebruikt eene weide, palende aan°zijn huis, maar op Frankrijk gelegen. Zoolang het hooger genoemd verbod met geheven wordt, mag hij zijne koeien in be doelde weide niet laten grazen. dat 1000 fr. 's jaars wil verdienen, met hare hennen en kiekens. (Vervolg). VIJFDE LES. 1. Welke kiekens neemt men voor het vetten! Men neemt ze van vijf tot zes maanden. 2. Welke keus valt er te doen betrekke lijk de poolen! De kiekens, welke gele pooter hebben, geven geen zulk smakelijk vleesch en geen zulke blanke huid als de kiekens, welke zwarte pooten hebben. 3. Ts er iets te verdienen met het vetten van oude hennen! Jawel, maar daar de koopers zich bij deze vogels altijd bedrogen vinden, loopt de ver- kooper gevaar geen goede faam te krijgen; trouwens oude hennen, hoe vet ook, zijn en blijven hard en taai, wat men ook aanvange bij het gereedmaken. 4. Is er verschil lusschen de vette kie kens Het vleesch der vette jonge hanen is altijd een weinig rooder en steviger dan dat der jonge hinnetjes, maar het is daarentegen ook smakelijker. 5. Welke haantjes worden gemakke lijkst vet 1 De maagdelijke vogels, en om ze alzoo te behouden, is het noodig, dat zij vanaf twee maanden ouderdom van alle hennen verwij derd blijven. 6. Hoe wordt een vettekooi gemaakt Het is eene groote kooi met vakken. De grond is van latten, breed 2 duim, en genoeg verwijderd opdat de drek er tusschen valle. Elk dier is volstrekt afgezonderd. Vooraan elk vak is eene omhoogschuivende deur, voorzien van een gat, waardoor de vogel zijnen kop steekt. Onder die rei gaten is een lang bakje aangebracht waarin eten en drin ken wordt toegediend. 7. Waar moeten de vettekooien slaan In eene donkere plaats, afgezonderd van alle gerucht en tamelijk warm en droog. 8. Wat is eene hoofdvereischte voor het vetten De volstrekte rust; daarom moet men d® hanen van de hennan scheiden, en de dieren niet verontrusten, tenzij voor de voeding. 9. Welk is het beste voedsel'! Dit bestaat uit gestoofde aardappelen, met een deel zemelen, maïs-, rogge-, boekweit, of havermeel. Men maakt hiervan een deeg dien men gedurende de eerste acht dagen naar lust vrij door den vogel laat eten; na dien tijd steekt men het dier zijn eten in. 10. Hoe wordt dat gedaan Men maakt met dien deeg rolletjes ter lengte van een gewoon komkommertje, aan de twee punten spits. Men giet over die rol letjes wat dunne melk, neemt de kiekens één voor één op den schoot, opent hen den bek en steekt deegrolletjes in, tot de krop vol is. 11. Wat doet men als hel dier niet slik ken wil Men geleidt, langs buiten, den deeg tot in den krop. Indien men daarin niet gelukt, giet men in den bek, bij middel eener mos selschelp, een weinig vocht, liefst vettig water. 12. Hoeveel voedsel moet men alzoo in steken Tot dat de krop goed vol is. 13. Waarop moet men letten voor eiken maaltijd Men dient goed den krop te betasten, om zich te overtuigen of het vorige voedsel goed verteerd is. Is dat niet het geval, dan schrik- kelt men een maaltijd over en geeft den vol genden keer wat minder te eten. 14. Blijven de kiekens voortdurend even veel eten Neen. Hoe vetter zij worden, hoe minder zij eten. Men moet dus de hoeveelheid van den deeg trapsgewijze verminderen. Onmiddelijk gevolg! Lahamaide, 27julil888.Dank voor uwe doos Zwit- sersche Pillen Hertzog van ParijsZij had den een onmiddelijk en best gevolg op de gezondheid mijner vrouw die dikwijls aan maagzeer en altijd aan moeilijke spijsver- teering leed. (Handteeken gewettigd.) V. Soudan. Aan M. Pelerin, 12, Schildknaapstraat, Brussel. Waarom Eva geene meid hield! Onlangs hield eene dame te Berlijn eene voordracht, waarin zij onder andere de mannen op de volgende manier aftakelde Er wordt veel over de gebreken der vrou wen gezegd en men verwijt haar dat zij zooveel dienstmeiden noodig hebben. Zelfs is natuurlijk door eenen heer, de vraag gesteld, waarom God, toen Hij Eva uit de rib van Adam schiep, niet daarbij voor eene dienstmeid voor haar verzorgd heeft. Wij zien ons in staat, deze vraag op eene geheel eenvoudige wijze te beantwool* den. Eva had geene dienstmeid noodig! En waarom niet? Omdat Adam nooit jammerlijk met gaten in zijne kousen bij Eva kwam en haar ver zocht ze te stoppen, of met een hemd, waar de knop was afgesprongen, of met gescheur de handschoenen die zij naaien moest. Even min liep hij door dik en dun en rookte sigaren, en kwam dan t' huis met schoenen, die geblonken moesten worden. Evenmin zat hij te gapen achter eene gazette en rekte zich geeuwend uit als het donker werd, met de knorrige vraag: «Krijgen wij nu nog geen eten Hij maakte veeleer zelf het vuur aan en hing den ketel op, trok de radijzen uit den grond, schelde zelf de aardappels en deed, kortom, zijn plicht. Hij was met één gerecht te vreden en werd niet lastig als het eens wat aangebrand was. Hij hoefde ook niet eiken dag schoons manchetten, en schoon overhemd te hebben. Maar hij melkte de koeien en lokte de kippen met een mees terlijk tuk, tuk, tuk om ze eten te geven. Hij bracht nooit een half dozijn vrienden meê, die op een omzien moesten blijven dineeren. Hij bleef ook niet halve nachten uit om biljard te spelen, en Eva hoefde niet op te bij ven en zich te bedroeven. Hij zat niet in het bierhuis, terwijl Eva t' huis was en den kleinen Kaïn in slaap wiegde. Hij riep Eva niet uit de keuken, omdat zijn pantoeffels niet in den hoek stonden, waar hij zeker wist dat hij ze had neèr- gezet. Als hij zijne leerzen uittrok, zette hij die onder eenen vijgenboom, en dan stonden daar ook zijne pantoeffels Hij meende in één woord niet, dat Eva alleen voor hem geschapen was en om hem te bedienen hij leed niet aan het zot gedacht dat het voor een man onteerend was, zijne vrouw den last te helpan verlichten. Ja, mijne geachte heeren, om dat alles ge loof ik stellig en vast, is het, dat Eva geen meid hield. Een schandalig proces is dit welk thans voor het assisenhof van Henegouwen plaats heeft. Men herinnert zich nog het con gres der socialisten, te Chatelet, waar de algemeene werkstaking beslist en waar des tijds zooveel over gesproken en geschreven werd. De daar vergaderde socialisten staan daar terecht beschuldigd van samenzweering tegen den Staat en, iets wat tot nu toe nooit in België gebeurd is, wat in een vrij land kan noch mag gebeuren, is daar uitgekomen; namelijk dat onze klerikale ministers laffe verraders uitkochten, die zich als hoofden der socialisten wilden doen doorgaan en door het Gouvernement betaald werden om de hongerige werklieden tot moorden en bran den aan te sporen, ja, hen zelfs revolvers en dynamiet uitdeelden. En zoo een Bestuur durft zich werkmans vriend noemen, zulke mannen durven in kle rikale congressen vergaderen om Je werk manskwestie op te lossen; of was dat de oplossing misschien die onze papen uit hun nen gewijden koker hebben gehaald. Het werkvolk door omgekochte Judassen doen moorden en branden en daarna deze onge- lukkigen door soldaten of dronke gendar men te doen vermoorden, 't Is schande Lentereizen. Binnen kort opent de Wereldtentoonstelling van Parijs en VEx cursion biedt zeer voordeelige voorwaarden zijne klenten aan die ze zullen bezoeken. Eene reis van 8 volle dagen, in 1" klas in hotels van eersten rang, behelzende 4 dagen wandeling in Parijs] met gids, in rijtuig, 2 dagen in de Tentoonstelling, eenen dag te Versailles en eenen dag gansch vrij voor den reiziger, kost, alles inbegrepen 300 fr. Bijzondere reizen zullen ingericht worden, aan verminderden prijs, voor de Maatschap pijen en personen die zulks verlangen. Met de Pinksterfeesten hebben er, met vertrek uit Parijs, schoone reizen plaats naar de Pyreneën, Touraine, Normandië en BretaDje. Op hetzeltde tijdstip vertrekt uit Brussel de reis naar de bedevaart van Echternach, naar Luxemburg en Trier, die alle jaren zulken grooten bijval bekomt. Vier dagen 95 fr. Eindelijk, den 31 Mei, heeft de reis plaats naar Londen, ter gelegenheid van de be roemde wedrennen van den Derby van Epsom..De reizigers bezoeken in acht dagen, de stad Londen en omstreken, het Konink lijk goed van Hampton-Court, den Kruid- tuiuhof van Kew, Richmond-Park en het Kristalen Paleis, om te eindigen met den grooten dag van den Derby van Epsom. De prijs dezer reis, vervoer in eerste klas en alle kosten van verblijf, is gesteld op 250 fr. Het getal deelnemende personen is be paald op 30. Breedvoerige prospectussen dezer reizen worden kosteloos gestuurd aan al de perso nen die er de aanvraag willen van doen aan Mijnheer Ch. Parmentier, bestuurder der Excursion, Boulevard Anspach, 109, Brussel. N* 33 3e jaar. zaterdag 11 Mei. IZESTPIOTTID Platen: De wandelende Meimaagd. Terugkeer van de Wedrennen te Epsom. (Engeland). O. L. V. Munsterkerk te Roermond. Tekst: Onze platen. Bij de Tong snijders. Knonijk. 's Koningsdoopkind. (Vervolg). De moord van Duinkasteel. (Vervolg). Raadsels. Men abonneert zich ten bureele van dit blad. K H 2S5 H W co cV «of -H o m o o m in 73 laat weten voor de derde maal dat hij geene schulden meer erkent, ge maakt door zijne vrouw iulie Bollean- gie-, wonende in Hondstraat te Po- peringhe. DE LA verdeeld in 8 koopen. Met het houden van twee zitdagen, wanof den eersten voor den INSTEL bepaald is op WOENSDAG 15 ME! 1889 en den tweeden voor den OVER SLAG op WOENSDAG 29u derzelve maand, telkens om drie uren namid dag, ter herberg De Casino, bewoond door Karei Maddeleyn, te Lange- marek op de plaats. Door 't ambt van Meester Floribert-Au- gustin Titeca, Notaris te IJperen. 1/2 p. Instel/penning te winnen. l.)c tijtelen van eigendom en de verkoopswaarden berusten ten kan- toore van voornoemden Notaris Tite ca, te IJperen, Elverdingestraat. Bij sterfgeval. VAN THE YPER, Groote Markt, [Café den Gouden Arend). OP DINSDAG 28 MEI 1889 om 1 ure namiddag, door 't ambt van den Deurwaarder VAN DER 3CHUEREN, teYper, Groote Markt, nr 20 Deze verkooping zal geschieden met gereed geld verhoogd van 10 °|9 voor kosten, betaalbaar in handen van den Deurwaarder Van der Schueren, voornoemd. gegeven op door de Maatschappij De Ware Vrienden van St Paul, gevestigd in de Harmonie, bewoond door F. Sa- myn, te Wytschaete. De Oppervogel wordt vooruit ge geven. TO Fr. prijzen. Voor alle voorwaarden zie men de plakbrieven. HET LANDELIJK WETBOEK is te bekomen bij den uitgever K. DEWEERDT, TE IJPEREN, ten prijze van lO Centiemen. G> CO 00 •-5 M Pi o 00 2 N w fc w S5 O OO ><0 00000 OiOÏ^ITjOOOiO O 115 CO Q 00 O O tw O O O O O O O O O O O O O co W M r-H Ci O lO W C0~ 1*" in O O O O O oom om o oT oo o h" O r-H CO o o o O O O in O O O O O O O 00 o VP O O^ O oo" -h co" O fcD CD 60 O ci co O* Ch C TS O c o a <x> l.O T3 tó K H CQ «tj PQ CxJ VAN EEN MET DE WET OP DE

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1889 | | pagina 3