Groote P aardenloopstrij den STADSNIEUWS. De 14. op Zondag 2 Juni 1889, BERICHT. Een nieuwe brikenkuischer. Yal. Bronkenmansstreek, Ongeval. Yeroordoeld. Benoemingen. MAATSCHAPPIJ BURGERWACHTEN Burgerstand Festival der stad Antwerpen, Kemmel. In zijn Nr van 13 April 11. had het Jour nal d' Ypres, met eene stout moedigheid, die ons meer dan verdacht voorkwam, uit de kiesexamens sluitredenen getrokken, welke ■wij voor 't oogenblik onmogelijk stipt kon- troleeren konden, maar welke wij terecht uitdrukkelijk loochenen mochten. Sinds dien werden wij met de uilslagen bekend, en met een genoegen, dat iedereen aan zijnen elle boog voelen kan, deelen wij ze in gansch hunne waarheid mede. Het Journal had gezegd .- De liberalen hadden 49 kandidaten aan- geboden, waarvan 32 het bekwaamheids- diploma bekomen hebben, hetzij eene evenredigheid van 65 "j0, De katholieken, van hunnen kant, had- v den 65 kandidaten aangeboden, waarvan 46 het diploma bekomen hebben, hetzij eene evenredigheid van 71 °/0. De katholieken hebben dus voor deze zitting op de liberalen eene winst van 5% en van 14 kiezers. Welnu, zielhier de echle waarheid: En vooreerst verwaarloozen wij de ingeschre venen om ons uitsluitelijk met deze, die zich voor het exaam aangeboden hebben, bezig te houden, daar de uitslag de eenige zaak is, die men hier hoeft te kennen. Aldus gesteld, wordt de vraag volgenderwijs samengevat Liberale kandidaten, 48. Gediplomeerden, 36of75e/0. Katholieke kandidaten, 61. Gediplomeerden, 42 of 68 42/ei °/0. Besluit: De liberalen, de evenredigheid ingezien, hebben er meer dan de katholieken. Het Journal d' Ypres had het tegenoverge stelde beweerd. Dus gezwets van wege het wijwaterblad voor wat de voortreffelijkheid van het vrij onderwijs boven het openbaar onderwijs betreft. Het Jourr al d' Ypres had gezegd dat die zitting aan zijne partij 14 kiezers meer dan aan de liberale partij gegeven had. Het was in alle geval eene nieuwe onwaarheid, ver mits het verschil enkel van 6 is. Maar nog moet men aan die cijfers hunne ware betee- kenis teruggeven. Het is noodig te onderzoeken wat die zit ting voor de kiezingen van 1890 opgeleverd heeft; daarna valt er na te gaan wat zij voor de toekomst verschaft heeft. Daar er bier bijzonderlijk sprake is van de kiezingen in 1890, zien wij eens water ons voor dat tijdstip beschoren is. Wij komen te zeggen dat er eenerzijds 42 en anderzijds 36 gediplomeerden zijn, te zarnen 78. Welnu op die 7S zijn er 30, die, om hunne minderjarigheid, aan de kiezingen van 1890 geen deel zullen kunnen nemen. Van die 30 is er één, die op ln Mei meerderjarig zijn zal maar tijdens het opmaken der kiezerslijsten nog bij de minderjarigen zal moeten gerekend worden. Onder die 30. die van de 78 moeten afge trokken worden, zijn er 19 katholieken en 11 liberalen; er blijft dus voor 1890: Liberale gediplomeerden, 36 11 25. Klerikale gediplomeerden 41 19 23. Zietdaar 25 nieuwe liberale bekwaamheids kiezers voor 1890 en enkel 23 klerikale En onder die 23 klerikale zijn er wier woonplaats twijfelbaar is, iets wat die ma gere hoeveelheid misschien nog wat zal doen inkrimpen. Het Journal d'Ypres noemt dat eene winst van 5 en van 14 kiezers. Gaan wij nu die cijfers onder het tweede opzicht na, 't is te zeggen onder het opzicht van den lateren uitslag, met op al de gedi plomeerden, door deze zitting opgeleverd, en voorzien van 't kiesrecht, dat zij bij hunne meerderjarigheid zullen mogen uitoefenen, te rekenen, wij hebben, gelijk wij het hooger zeggen, 78 gediplomeerden. Maar dat is en kel een gedeeltelijke uitslag. Er is beters en het Journal wacht zich wel er van te spre ken. Wij zullen zijn stilzwijgen aanvullen. Buiten het gewone exaam, is er een prijs kamp tusschen de volwassencnscholen. Die prijskamp is moeilijker en ernstiger dan het kiesexamen. Hij, di® er bekroond afkomt, heeft een diploma, dat hem het kiesrecht van rechtswege verleent. Voor dien prijs kamp zijn er 12 leerlingen der avondklas onzer stads-jongensschool, die zich aangebo den hebben, en, van die 12 zijn er 10, die een. diploma bekomen hebben. Hoeveel van dat slach kan het Journal er opbrengen? Geen een. Voegen wij dus die 10 nieuwe kiezers bij deze hooger genoemd en wij hebben Gediplomeerde liberalen, 36 10 46; id. katholieken, 42. Anders gezegd 4 liberale kiezers meer dan klerikale Nog eens is dat eene winst van 14 voor onze goede vrienden de katholieken? Eindbesluit. Dat men de zaak alleszins keere, dat men ze omkeere en heromkeere zooveel men wil, de winst blijft aan de libe ralen 1° Onder oogpunt van 't onderwijs. De liberalen bekomen bij liet kiesexamen 75 0 en de klerikalen 68 42/61 gediplomeerden. Voegt men bij dien uitslag dezen der avondschool dan hebben de liberalen 76 4/60;°; 2° Onder oogpunt der kiezers voor 1890, hebben de liberalen er 25 en de klerikalen 23; 3° Onder oogpunt der meerder- en minder jarige gediplomeerden, de liberalen hebben er 46 en de klerikalen 42. Wij zouden hier onze bewijsvoeringen kunnen staken, zij moeten de bijzichtigsten de oogen uitsteken. Wij willen nochtans doen opmerken dat die uitslagen door ons bekomen zijn spijts de slechtste voorwaarden voor onze partij. Overziet de samenstelling der jury's en zegt ons, rechtzinniglijk, of de katholieken reden hebben om er over te klagen? Van de 48 leden, die de verschillige jury's van 't arrondissement IJperen uitma ken, telt men 40 klerikalen, 3 twijfelachtigen en 5 liberalen, en dat maakt niets en dat geeft geene de minste kracht? Wij weten wel dat er niets zoo rechtvaar dig, zoo onpartijdig, zoo openhartig, zoo rechtzinnig en zoo recht is als een goed klerikaal, maar men heeft schoon zeggen, wij deelen in de meening van den heer de la Palisse, de vrienden zijn geene vijanden. En spijts dat alles komen wij er weinig ge havend af, zooals onze cijfers het bewijzen. Dat strekt onze officieele onderwijzers ter eere en wij zouden, zooals het Journal, van de gelegenheid kunnen gebruik maken om aan die dappere pioenen eene welver diende hulde te brengen, maar waartoe goed Hunne verdienste is gekend. Overigens hun ne zedigheid zou er door lijden en kan gemakkelijk al dat tromgeroffel missen dat wij voor de hunne laten aan de Mengins van de klerikale reklaam. Hun plicht is immers hun eenige leidsman geweest, en, doof voor de zeemzoete aanlokkingen van hen die ze van den rechten weg wilden doen afdwalen, de eenige eerebaan, zij hebben, getrouw aan hunne bediening, eerbiedig voor hunne ver bintenissen, altoos met verontwaardiging alle aanbod, dat hen tot overloopen, of ka- zakkedraaien aanzette, weten te verstooten. ZedelesGelooft in God maar niet in 't Journal dYpres. TB IJPEREN, om 2 1/2 ure 's namiddags. Lengte der renbaan 227 meters. Handicapeurs, trot. MM. Vandenboogaerde et Le Fevre. o— PROGRAMMA: 1° Prijs van den Landbouw. Inge- gespannen drafloop, 190 fr. waarvan 100 fr. aan den eersten, 65 fr. aan den tweeden en 25 fr. aan den derden. 2° Prijs der Beschermende Leden, Weiter Handicap) 600 franks. Voor alle paarden die sedert den 1" Januari geene som van 1000 fr. gewonnen hebben in een of verschillige prijzen. 3° Prijs der Yperlée. Internationale bereden drafloop. Handicap par distance 800 franks, waarvan 500 fr. aan den eer sten, 200 fr. aan den tweeden en 100 aan den derden voor alle paarden. 4° Prijs van de stad. (Plate Vluchtloop met eiscliing) 600 franks. Voor alle paar den van 3 jaar en daarboven te eischen voor 2000 fr. 5° Prijs van het Plein. Internationale ingespannen drafloop. Handicap par dis tance). 800 franks, waarvan 500 fr. aan den earsten 200 fr. aan den tweeden en 100 fr. aan den derden voor alle paarden. Het Bestuur van den Sport-Hippique dezer stad, heeft de eer het publiek van IJperen kenbaar te maken, dat het tot Zondag 26'1 Mei tot 's middags, bij den heer J. Onraedt- Parret, de gesloten soumissiën zal aanvaar den, voor de vier drankkantinen die zich mogen plaatsen op het Minneplein den dag der paardenloopstrijden van 2 Juni aanstaan de. Voor het bestuur De Sekretaris, J. ONRAET-PARRET. Het Bestuur van den Sport hippique de zer stad heeft de eer het publiek kenbaar te maken dat het tot Zondag 26 mei, te mid dag juist bij den heer J. Onraet-Parret, ge vangenisstraat de gesloten soumi-sien zal aanvaarden voor het bijzonder buffet dat, op den dag der paardenloopstrijden, op het Minneplein moeten ingericht worden. Voor het bestuur-. de secretaris, J. Onraet-Parret. Te IJperen hebben we thans senators, die kareelsteenen kuischen, wel edele miljoen- rijke barons, die de moortel van oude briken afkrabben... om te controleeren hoeveeier een man per dag afwerken kanü! Die edele pezewever denkt misschien zijn groot fortuin mede te kunnen dragen naar den hemel? 't Schijnt, dat tot hiertoe, nog niemand den weg van dit hemelsch paradijs gevonden heeft en dat het moeilijk is dien weg te surmonteerenLaatste Nieuws. Vrijdag reed de postwagen voor Nieuw- kerke, bespannen met een meer dan half blind paard, door de Rijselstraat, toen rechtover de Klaverstraat, het dier eensklaps verschrikte, ter zijde sprong, met de hoeven op een ijzeren deksel terecht kwam en viel. De koetsier vloog hals over kop op zijn paard en eene vrouw, die in het rijtuig zat, tuimel de op hare beurt en ging man en paard omhelzen. Eenigen, die het ongeval zagen gebeuren, schoten de handen uit de mouwen en in een handendraai was alles weer in de oude plooi. Noch menschen, noch paard hadden het minste letsel bekomen en allen waren er gelukkiglijk van af met den schrik. Donderdag tegen den avond kwam de ge naamde B., die nog al menig teugje door de keel giet, bezopen te huis. Zijn zoontje, dat hem ergens scheef aankeek, hitste zijne kit- teloorigheid op en de deugniet nam een mes en gaf den knaap eenen steek in 't gezicht. De moeder, die tusschenkwam, werdj op hare beurt wat het vel uitgeklopt. Eindelijk kwam de politie, die ook niet lijden kan dat iemand wat water vuil maakt, er tusschen en, na zelve wat het stof uit de vest geklopt te zijn, zegt men, gelukte zij er in de rekel in de doos te stoppen. Maandag rond 1 1/2 ure namiddag wilde een elfjarig knaapje, A. Vandenbussche, buiten de Meenenpoort op eene schuit krui pen, die in de vestinggrachten lag. De schuit gleed weg en de jongen viel in 't water. Een metser, die niet zwemmen kon sprong hem achterna en ging ook verdrinken, toen de genaamde Gesquière H. ze beide ter hulp snelde en gelukkiglijk nog bij tijds van een gewissen dood redden kon. Het was ook meer dan tijdnog eenige stonden en zij waren beiden voor goed den dieperik in. Wij vernemen dat de dief, die onlangs met een en ander uit het Gouden Hoofd op de lappen ging, deze week door onzen rechtbank loon naar werken kreeg. Voor eene diefte, te Proven gepleegd, kreeg hij 1 maand gevang en voor de lang- vingerij in liet Gouden Hoofd moet hij voor 6 maanden het knoopendraaien leeren. De rakker zegt Smits James te heeton en te Aberdeen (Schotland) geboren te zijn. i och na genomene inlichtingen weet men nog niet of hij bet gerecht geene ooren aanger :aid heeft. Ook na zijne straf ondergaan te hebben zal hij dan over de door hem verkozen grens gezet worden. Zijn ontvangers van registratie en domei nen benoemd Te Rousbrugge-Haringhe, de heer Pagnart heden te Cruyshautem,- te Cruyshautem de heer De Boom, heden te Rousbrugge-Ha ringhe. van IJperen. Schieting van Maandag 13 Mei 1889. Ligy Albert, 8 7 10 9 7 41 Beke Emile, 9 1 7 5 8 30 Juncker Félix, 4 0 7 9 7 27 Bogaert Alphonse 5 5 2 8 6 26 Deweerdt Charles 1 3 9 4 7 24 Froidure Eugène, 7 5 1 4 7 24 Vermeulen Henri 4 3 8 1 6 22 Boedt Léon, 5 7 8 1 1 22 VandermeerschE. 2 5 6 2 6 21 Froidure Robert, 6 8 0 0 5 19 Butaye Arthur, 9 3 1 5 1 19 Leroux Gaston, 7 5 7 0 0 19 Lesaffre Auguste, 1 5 1 3 8 18 van den 10 tot den 17 Mei 1889. Geboorten. Mannelijk geslacht 5. Vrouwelijk id. 3. Huwelijken. Julius Odent, kuiper en Clementina Neve- jans, kantwerkster. Nestor Glissoux, steenkapper en Louisa Louf, kantwerkster. Hendrik Decaesteker, landbouwerswerkman en Florencia Vermeersch, dienstmeid. Overlijden». Melania Hoorelbeke, kantwerkster, 50 jaar, weduwe van Engel Desaegher, Meenen- straat. Julia Billiet, naaister, 56 jaar, ongehuwd, Groote Markt. Silvia Dutillieu, zonder beroep, 65 ja. ongehuwd, Boterstraat. Amand Donche, gistkoopman, 67 jaar, ech genoot van Rosalia Heniaert, Thouiw straat. Josepkina Arfullie, kantwerkster, 81 jaa weduwe van Franciscus Hullaert W nenstraat. Pieter Vanpeperstraete, daglooner, 70 ja. echtgenoot van Hortencia Baelen, mJ' nenstraat. Amelia Gallewaert, kantwerkster, 56 jas» I echtgenoote van Pieter Larnout, Meene/ straat. Karei Van Acker, zonder beroep, 73jaJ ongehuwd, Rijselstraat. Hinderen beneden de 7 jaren Mannelijk geslacht 2. Vrouwelijk id, j De Stad Antwerpen richt, voor al dj Zondagen tusschen 7 Juli en 15 Septemb® 1889, haar 5e bestendig Festival i„ aangeboden aan al de maatschappijen vo® zang, fanfaren, harmonie en symfonie v:; het land en den vreemde. Elke maatschappij mag, voor hare dee1, neming, den dag kiezen die haar het bes! bevalt. Het cijfer der premiën bedraagt meer dal 4000 frank. De eerste premie is lOOfi frank. De maatschappijen, die het prospectus niet* zouden ontvangen hebben, gelieven hetzehe' per postkaart te vragen aan den Burgemees ter der stad Antwerpen. Brave Kemmelnaars, weeral hebt g( moeten in 't zak schieten; Callens heet twee opeenvolgende zondagen op uwe beur ze geklopt. Het gansche jaar door doet hij toch anders niet dan schooien. Die gelukkige spotvogel! hij weet zooi behendig de milddadigheid der geloovigea uit te buiten, om zich met de zuurgewonnen penningen van burger, boer en werkmat vet te mesten en een lui leventje te leiden, Ware 's briefmakers inktpotniet gebroken; alras zou er in 't Nieuwsblad te lezen staan; dat die omhalingen gedaan worden om goede' werken te plegen. Goede werkenWaarin bestaan die goede, werken? Smakelijke feestmalen houden en lekkere flesschen wijn ledigen, is het éérste goed (!)l werk dat met dat geschooid geld gedaan, wordt. Bedrog en geweld in de kiezingen plegen om alzoo steden en dorpen door de papen te laten beheerschen, hunne doodende poli-, tiek te doen zegepralen en hunne, wraak te koelen tegen onschuldige onderwijzers en andere nederige beambten die weigeren den; knie te buigen voor het zwart gebroed, is het tweede en laatste goed werk dat mei: het aldus verzameld geld verricht wordt. Schooien en vervolgen gaan gepaard. Wee u ambachtsman, winkelier of neringdoener, indien gij Callens zonder iets in de schale te leggen, laat henengaan Wee uhij zal; u belasteren en beliegen, uwe kalanten af- loopen en uwe nering te niet doen En voor wie kwam hij nu weer schooien! Voor een arm huisgezin?... voor een zie ken werkman?... voor eene noodlijdende weduwe?.... Ge zijt er wel mee! daarom bekreunt hij zich niethij zelf immers on derhoudt de gewillige armoede (aan een lekker opgedischte tafel) en leeft in eeuwige zuiverheid (met zijne Louise waarvan een-: ieder het gezag kent en gemakkelijk raden: kan, waarbij het komt dat eene meid zoo., veel gezag voert). Hij schooide voor... de katholieke universiteit van Leuven! voor) eene school, waar men leert voor advokaai, notaris, ingenieur, geneesheer 1 voor eene school, waar alleen fits a papa, 't is ie zeg gen jongelingen van rijkeen begoede fa milieu naartoe (rekken, die zei ven het schoolgeld! en andere onkosten betalen kunnen, duizend maal beter dan gij met uwe eigene zaken kunt klaar spelen voor eene school waar de professors 15 a 20 duizend ballekens per/ jaar trekken; voor eene school, die aan dej samenleving dweepzuchtige en arglistige,) fanatieke en gevaarlijke kerels levert; kortom voor eene school, waar uw geld nimmer naartoe gaat en waar het in alle geval zoo noodig is als in het diepste der zee Hebben is hebben, maar krijgen is de kunst! Die kunst kent en beoefent Callens opperbest en voor uwe misplaatste mildda digheid paait hij u met een God zal 'l w loonen! Wat echter meest schreeuwend is in die schooierijen, is dat geld aanvaardt wordt van menschen die geheel en al door het bureel van weldadigheid onderhouden wor den ja, dat is wraakroepend, de grootste vrek der wereld kent zulke geldzucht niet! O

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1889 | | pagina 2