VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. - - - - - Tierde jaar. Zaterdag 6n Juli 1889. Nummer 27. De liberale betooging. Comediel Gomedie! Prachtige bijval! Rechterlijke Kronijk. ASSISENHOF VAN HENEGOUWEN. Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 3 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. 50 voor den buiten. Per 6 maanden: 1 fr. 75. Annoncen.- 15 cent. per drukregel. Rechter lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer.Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor he't buitenland worden ontvangen door den Office de Publicitè, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en uderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of persoanaliteiten bevattende worden niet opgenomen. De liberale betooging van 30" Juni is geweest wat men ervan verwachtte: grootsch en indrukwekkend. Duizende en duizende afgevaardigden der onderscheidene liberale vereenigingen des lands zijn te Brussel bijeengestroomd, om protest aan te teekenen tegen de laaghartige handelwijze van het ministerie Beernaert-Pourbaix, de helden van den dag, de heeren Graux en Janson te vieren, en de liberale vrede die zich als bij tooverslag, dank aan ons verklikkersminis terie, op 10" Juni verklaard had, in een verbroederingsfeest te bestempelen. Eendracht 1 zoo was de kreet die uit aller borsten steegEendrachtgalmde het door de straten en onder de machtige gewelven der Beurs,- Eendrachtzoo klonk de stem der redevoerders aan het prachtig feestmaal dat de afgevaardigden vereenigdeEendracht zij het woord dat op het liberaal banier glinstereonder dit vaandel tegen den alge- Oieenen vijand, het klerikalismus, moedig ten strijde getrokken en geen twijfel of het liberalismus zal zegepralen Onnoodig te zeggen hoe die rustige maar tevens krachtdadige betooging de gemoede ren der liberalen uit de provinciën heeft opgebeurd; er is als een algemeene zucht van verlichting opgestegenmen gevoelt dat het uur der verlossing uit de banden der klerikale onverdraagzaamheid, broodrooverij en verraad met rasse schreden nadert. Verwachten wij er ons aan dat 't Nieuws blad, als overigens gansch de katholieke drukpers, die grootsche liberale manifestatie als eene fiasko zal uitgeven, vertellen dat die betooging, met zooveel lawijt aangekon digd, op niets is uitgevallen en die liberale berg slechts eene muis gebaard heeft. De waarheid echter is dat de katholieken woe dend zijn omdat die betooging zoo rustig is afgeloopen en dat de politie niet een enkel proces-verbaal tegen een der manitestanten heeft moeten opmaken. Zij wenschten dat de liberalen wat onder de vensters van hun hötel of onder den balkon van het koninklijk paleis zouden getierd hebben ten einde de hulp der gewapende macht te kun nen inroepen en aan den Vorst te toonen wie de oproermakers zijnwillicht zouden onze ministers Pourbaix in het werk hebben willen stellen om de liberalen tot straat rumoer op te hitsen. Doch neen, klerikalen, die wensch heeft zich niet kunnen verwezenlijkende libe ralen hebben zich aan uwen list niet laten beet nemenzij willen en zullen in de wet telijkheid blijven omdat zij de overtuiging opgedaan hebben dat het katholiek kraam staat in duigen te vallen. Ons mourchards- ministerie klampt zich aan zijnen zetel vast als de drinkeling in de schuimende baren aan een vlottend wrakdoch eerder mis schien dan wij het allen denken zal het in de algemeene verachting verzwolgen zijn, ge lukkig nog zoo Beernaert, om eenen schan delijken val te dekken, een ontwerp vindt wiens verwerping hem eene soort van eerlijk ontslag toelaat. alles is comediespel Behendiger comedianten dan de geestelij ken zijn er niet of zullen er nooit meer komen. De Ghah van Perzië arriveert te Antwer pen en de jezuïeten laten hunne schoonste vlag wapperen, 's Anderdaags doen zij de processie uitgaan om ze aan den ketterschen vorst te toonen. Zij zijn zelfs zoo vriendelijk voor dien heidenschen prins, dat zij het rustaltaar van plaats verwisselen om hunne kavalkade van uit de vensters van het ko ninklijk paleis te laten bewonderen. Op het banket van den gouverneur spreekt monseigneur Sacré heel gemeenzaam met den goddeloozen Chah en 's Maandags daarop komt diezelfde afgodendienaar onze Lieve- Vrouwenkerk bezoeken en 't is de deken Sacré in persoc n die hem rondleidt en alles toontBeter nog, de katholieke deken laat zich in den roomsch katholieken tempel het orde van den Leeuw en de Zon op de borst- speten. Is dat comedie, ja of neen? Een paar vraagskens nochtans .- Is de hoofdkerk van Antwerpen niet ont heiligd en moet ze nu niet herwijd worden? En is het geen biechtpuntje voor Monsei gneur Sacré van zoo gemeenzaam met eenen ketter te hebben omgegaan In de elfde eeuw trokken de christenen van gansch Europa ter kruisvaart naar Palestina, om de ongeloovigen te gaan bevechten, en nu worden diezelfde Musuimannen in alle pracht door de Belgische geestelijkheid ont vangen en verwelkomd. Knoopt dat eens aan een als ge kunt! Niet langer dan Vrijdag laatst zie de pas toor-deken van Seraing met den koning, eenige ministers (Pontas, de Chimay en De Bruynen verscheidene katholieke overhe den aan tafeler wordt vleesch geëten dat het kraakt en onze pastoor-deken zwijgt als een graf. Is onze memorie goed, dan legt toch de catechismus tot plicht op, in zulk geval door alle mogelijke middelen deze heiligschennis te beletten. Dus heeft deze deken ook al eene doodzonde op zijn gewe ten? Wat denkt ge zooal van zulke handelwij ze, gij brave, eenvoudige landlieden, die soms het schuifken in den biechtstoel krijgt, om 's Vrijdags of in den vasten een stukje spek geproefd te hebben Waarom die twee maten en twee gewich ten? Comedie, vrienden, niets anders dan comedie Onderwijzers, die getrouw de wet van 1879 naleefden, werden de absolutie gewei gerd en gebanvloekt de Koning, die deze wet teekende en deed uitvoeren, mag nog alle jaren in groote plechtigheid zijnen paschen houden, Is dat soms ook geene comedie? Een arme drommel, die heel zijn leven lang de slaaf der priesters is geweest, wordt bij zijnen dood, vóór dag en dauw, als eenen hond in de aarde gedolven... omdat hij geen oorden heeft Een rijke zelfmoordenaar, die natuurlijk zonder biechten of berechten gestorven is, wordt met eenen lijkdienst van esrste klas, bezongen, bewierookt en beorgeld ter ruste gebracht enkel en alleen omdat de prijs er naast wordt gesteld Zou dat ook al geene comedie mogen ge noemd worden? Voor den protestanschen keizer Willem I, werden er in alle katholieke kerken ziel missen gelezenComedie Zijn kleinzoon, Willem II, werd in het Vatikaan door Leo XIII verwelkomd en gefleemd. Comedie! Bismarck, de held van den Kulturkampf en ook al een protestant, heeft het orde van den heiligen Gregorius uit den handen van denzelfden paus ontvangen Comedie In Frankrijk smeeken de katholieken om de onderwijswet te bekomenwelke hier in ons land zoo buitengewoon hevig door de bisschoppen en priesters is bevochten ge worden Comedie Eindelijk en ten slotte, de negen-tienden onzer Volksvertegenwoordigers en Sena- teurs, zien nooit om naar kerk of kluis, dan als er parade te verkoopen valt; ze eten vleesch op gebodene vastendagenhouden er publiek maitressen op na en passeeren toch voor de ieverigste dienaars van onze moeder de heilige kerk, voor de warmste verdedigers van het bedreigde altaar en de zoo wreed vervolgde religie !i! Welke comedie! en Welke comedianten Onze lezers zullen met genoegen den kor ten inhoud lezen van het indrukwekkend proces, dat de verledene week voor het As sisenhof van Henegouwen ontrold is. Het zal hun verheugen te zien welke ongehoorden, prachtiger: bijval onzen vriend de Borinan voor het Assisenhof in die zaak behaald heeft en hoe men in den vreemde den magistraat weet hoog te schatten, wiens karakter onaf hankelijkheid hier te Yperen veel in den weg stond. Een gul proficiatvoor den heer proku- reur des konings de Borman MOORD VAN SIRAULT. Die roerende zaak heeft verscheidene zit tingen van het Assisenhof van Henegouwen ingenomen. Het vonnis werd in de zitting van 25 Juni uitgesproken. Ziehier hoe een dagblad van Bergen de pleidooien en het vonnis weergeeft. Het woord is aan den heer Procureur des Konings de Borman. De achtbare tolk der wet, vooraleer de kern der zaak te behandelen, doet het ka rakter van Robert kennendeze is oploo pend, brutaal, ruw, onbeschoft, gereed tot alle geweld; dan schetst hij de huiselijke tooneelen, in welke de beschuldigde zijne ruwheid vrijen teugel liet, zijne vrouw dwingende gedurende 24 uren niets dan droog brood te eten, haar verbiedende ge durende twee volle dagen het minste voedsel te nemen, haar bevelende een geheelen nacht op de vloersteenen te slapen Vervolgens verhaalt de heer Procureur des Konings de tallooze moeilijkheden, die hij de goede lieden van Sirault verduren deed. Hij vertrappelt hunne vruchten, ver woest hunne oogsten, vernietigt hunne hagen en beschimpt ze bijna gestadig en zonder de minste reden. Eens, dat hij moeder Danneau op een nauw wegelke zien terugkomen, plaatst hij zijn geladen geweer dwars over den weg. Had de ongelukkige het wapen aangeraakt, het schot ware afgegaan en misschien ware zij gekwetst geworden. Hij had nochtans houden staan dat hij voor niets in dit ongeval was. De achtbare tolk der wet spreekt daarna over de eerste plaatsschouwing door het gerecht te Sirault. De onstuimige en ver woede menigte wachtte aan de statiebij de aankomst van den trein slaakte zij kreten van woede, en. spijts de vermaningen der rechters, volgde zij hen, terwijl allerlei be dreigingen geuit werden. Niets kon de volkswoede intoomen en men was verplicht Robert in eene afhanke lijkheid der hoeve van baron du Sart te sleuren. Eenige stonden later kwam men buiten om tot de overhooring der getuigen bij den beschuldigde over te gaan; de menigtewacht- te altoos. Eenklaps kwam vader Lestrate uit den kring, dien men rond Robert vormde en gaf dezen een lievigen vuistslag ia het gezicht en vader Danneau, enkel sinds 's morgens verwittigd, kwam met een ijzeren drietand aangesneld, ten einde dezen in de borst van den ellendeling te ploffen. Ten slotte, om den beschuldigde aan de woede der landlieden te onttrekken, was men verplicht hem als eenen bal over de om heining van den ijzer weg te werpen. De lieer Procureur des Konings handelt dan over de misdaad en de voorbedachtheid en doet een ingrijpend verhaal, dat op de talrijke toehoorders eene diepe ontroering te weeg brengt. De moordenaar heeft een geweer van kaliber 12 gebruikt, dat eene lading poeder van eene gram en half meer vergde dan een geweer van kaliber 16. Het lood was van nummer 4,'t is dat, waarmede men den haas, op grooten afstand, in het najaar doodt. In het lichaam van den cngelukkigen Danneau heeft men niet min dan 35 loodkor- rels teruggevonden 1 Sprekende over den naamloozen brief door Robert aan Danneau gezonden, drukt de achtbare tolk van het openbaar ministerie de overtuiging uit dat die brief geen ander doel had, dan den ongelukkige in eene hin derlaag te lokken. De betichte zou hem met een schot ge dood en in een der putten van het Sixtus- Bosch geworpen hebben, die alsdan, ter oor zaak der groote regens, vol water stonden. Niemand had zoo ooit geweten hebben wat er gebeurd was. Ware er mij een enkel gevoel van mede lijden in het hart gebleven, zegt de heer de Borman, het ware gansch vernietigd ge weest door de schaamtelooze houding binst het verhoor, van dien ellendeling, die glim lachte, wanneer de grijze vader en de oude moeder Danneau hunne zoo gewettigde smart hierlucht gaven Eindigende bezweert hij Robert in naam zijner kinderen en der menschheid toch eenig berouw te toonen. Die prachtige strafvordering en vooral de roerende slotrede hebben een diepen in druk nagelaten. Nooit had de achtbare Procureur des Konings eene zoo merkwaardige welspre kendheid aan den dag gelegd en dat rede kundig stuk is een der kernachtigste, die wij ooit te hooren kregen. HET WEEKBLAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1889 | | pagina 1