STADSNIEUWS. Examens. Verdronken. Valsche drietip. Gevallen. Overreden. Tram. GEMEENTE-KEEMIS MAATSCHAPPIJ BURGERWACHTEN Burgerstand Zandvoorde. Folkloristische praatjes. persoonlijkte een staat van zaken, die door het volk niet langer meer kon uitgehouden "worden. Zij verpersoonlijkte de dwingelandij, de verkwistingen en de bedorvenheid van adel en priesters! Het volk dacht, en met recht, dat, met de Bastille in te nemen, men meteen den kanker waaraan de samenleving leed wegnam. De gebeurtenissen hebben het gelijk gegeven. Het moet toch zijn dat het woord vrijheid geen ijdel woord is om, bij het gedacht alleen dat het honderd jaren geleden is dat de Bas tille werd ingenomen, alle volkeren, zonder onderscheid van natie, zich broeders gevoe len en, hand in hand, met één en dezelfde gevoelens bezield, opstaan om hulde te bren gen aan dezen die de heugelijke fransche Revolutie bewerkt hebben. Als men zulke dingen ziet, dan moeten wij meer dan ooit moed scheppen; want wat de achteruitkrui pers kaloten en papen ook doen, zij zijn onmachtig den vooruitstrevenden gang der menschheid tegen te houden 1 Achter uitkruipers kunnen den vooruitgang wat vertragen, doch zij zullen hem nooit, nooit kunnen tegenhouden of doen stilstaan. De heer Albert Bossuert, oud-leerling van het stadskollegie van Yperen heeft met goeden uitslag zijn eerste examen van kan didaat in wijsbegeerte en letteren voor do jurij van Luik afgelegd. De heer Jan Justice, oud-leerling van het stadskollegie van Yperen heeft mei onder scheiding zijn overgangs-exaam van het 3" tot het 4e studiejaar bij de Normaalschool van Luik afgelegd. Als men eene scheurs in de hersens krijgt en zoo dwaas wordt als een draaiboom dan gaat men zich te weeken leggen, zei K. Gri- son, echtgenoote Wayenburg, Maandag voor middag, en ze sprong buiten de Thourout- poort in de vestingsgrachten. Om 11 ure werd haar lijk opgevischt en naar het gast huis overgebracht. Het schijnt dat die vrouw aan eene hart ziekte lijdend was, die aanleiding tot boven- gemoemde wanhopige daad gaf. Dinsdag morgend verscheea een valsche zwartrok voor onze lijfstraffelijke rechtbank. Die rakker had de naburige dorpjes afgeloo- pen, zich voor een oud-pastoor uitgegeven en gansche karrevrachten benedicties uitge deeld over koeien, om dezen tegen ziekten te vrijwaren en over de vruchten, om deze tegen onweders te beveiligen. De man, zich op de wereld denkende om zijn moeders zoon deugd te doen, vergat niet na elke zegening watduimkruid te eischen om missen te lezen. De boeren lieten zich die ooreh aannaaien en waarom niet Men hangt hun zooveel prullen voor klin kende munt op! Had pastoor Kloef, zooals men hem noemde, een echte zwartrok ge weest, hij zou een goddelijk werk verricht hebben. Ongelukkiglijk voor hem was hij maar een vervalschte drietip, die aan de ware eene onbillijke mededinging deed. Kan men schaamteloozer zijn? Ook heeft de recht bank hem eene strenge straf gegeven. Zondag, 21" om 5 ure 's namiddags Con cert in de Maatschappij de Concorde (Yper- buiten, Citadelle), door het muziek van Zon- nebeke. Programma 1Le père la vicloire, pas redoublé. 2. Fantaisie sur Lacmé. Leo Delibes. 3. Pot-pourri sur le Pré-aux- Clercs. Hérold. 4. Fantaisie sur Rigoletta. Verdi. 5. Souvenii du prophéte. Meyerbeer. Wij meenen te weten dat het eerste avond-concert Woensdag aanstaande 24 de zer om 8 1/2 ure 's avonds op de kiosk der Groot3 Markt plaats hebben zal. Des te beter Woensdag morgend kwam een voerman met zijne kar vol wijnmanden geladen de Rijselstraat ingereden. Aan de St. Pieters kerk brak er een wiel, de kar wipte en de wijn stroomde langs de straatsteenen. Moet de arme duivel de schade zelf afdragen zijn portemonnaie zal er deerlijk gehavend van afkomen. Woensdag avond, om 8 1/2 ure, was de genaamde Mischaert Hector, beenhouwer te Wevelghem, aan de Bascide, Meenen- poort, bezig het paard, toebehoorende aan den heer de Plorisone van Wevelghem, wat eten te geven. Het dier was zonder bril aan, toen het eensklaps verschoot, den beenhou wer omwierp en wegliep. De ongelukkige werd door een wiel over de keel gereden, bekwam erge wonden, maar geene breuken. Het hollend dier werd aan de brug, Meenen- het poort, door een soldaat ingehouden; had geen letsel bekomen. Verleden maandag deed de stoomtram tusschen Yperen en Veurne voor de eerste maal dienst. Ér hadden geene plechtighe den plaats. Noch al nieuwsgierigen gingen den nieuweling eens bekijken, doch de reizi gers waren er heel dun gezaaid op. 't Zal moeetn beteren of 't zou wel kunnen een fiasco zijn. STAD IJPEREN. T U I M D A G. Programma der openbare vermakelijkheden. Het Collegie van Burgemeester en Sche penen Gezien de beraadslaging van den Gemeen teraad, van den 6 Juli 1889; Besluit Zaterdag, 3 Oogst, Om 6 ure avonds, zal de Beiaard het Gemeentefeest aankondigen. Om 8 ure, op de Groote Markt, Goncert door het Muziek der Pompiers. Zondag, 4 Oogst, Prijskamp voor het Vinkengezang. 's Middags, Concert, op de Groote Markt. Groote Schieting met den Handboog, ge geven, met de tusschenkomst van het Stads bestuur, aan de liefhebbers van het land en den vreemde door de Maatschappij Sint- Se bastiaan. Prijskamp voor het Gaaibollen, in de her berg A la Station bewoond door August David. Om 8 ure, Goncert op de Groote Markt. Maandag 5 Oogst. om 10 ure 's morgens, Uitreiking van Prijzen aan de leerlingen der lagere betalende meis jesschool en der bijgevoegde bewaarschool. Prijskamp voor Reisduiven, ingericht, met medehulp van stad,door den Duivenbond. 's Middags, Concert, op de Groote Markt. Om 3 ure, op de Beestenmarkt, Volksver makelijkheden. Om 8 1/2 ure, Fakkeltocht. Dinsdag 6 Oogst. om 10 ure 's morgens, Uitreiking van Prijzen, aan de leerlingen van het Stads Collegie en der Staats-Middelbare school. Om 2 ure, kostelooze Vlaamsche Vertoo- ning, gegeven, in de Tooneelzaal, door de dramatische maatschappij - De Vlaamsche Ster. Om 3 ure, in de Boomgaardstraat, Volks vermakelijkheden. Om 8 ure, Concert, op de Groote Markt. Woensdag 7 Oogst, om 10 ure 's morgens, Uitreiking van Prijzen, aan de leerlingen der kostelooze knechten- school. Ten 3 ure, Volksvermakelijkheden, op het Zaalhof. Donderdag8 Oogst, om 10 ure 's morgens, Prijsuitreiking, aan de leerlingen der kostelooze lagere meisjes school en der kostelooze bewaarscholen. Zondag, 11 Oogst, te middag, op de Groote Markt, Grooten Duivenvlucht en onmiddelijk daarna Concert. Groote Schieting met den Kruisboog, gege ven met de tusschenkomst der stad, door de Maatschappij - Vrije Kruisboogschutters. Prijskamp in het Bolspel, ter herberg Den Voerman, bewoond door E. Deheere. Prijskamp in 't Lijnvisschen, op de Kaai, ingericht doodde Maatschappij De Dappere Lijnvisschers. Om 8 1/2 ure 's avonds, op de Vandenpee- reboomplaats, groot Volksfeest. Panorama's en diorama's door oxydrisch licht. Om 10 ure 's avonds, groot Volksbal, in de Benedenzaal der Halle. (De koer zal ver licht worden met electrisch licht). Donderdag, 15 Oogst. Feesten op het gehucht Kruisstraat. - Zondag, 18 Oogst, Feesten op het gehucht De Kalfvaart. Zondag, 25 Oogst, Feesten aan de Rijselpoort. Zondag, 1 September, Feesten op het gehucht - de Potijze. Zondag, 8 September. Feesten op het gehucht - Verloren Hoek.» ALGEMEENE SCHIKKINGEN. Gedurende de Gemeente-Kermis, zullen de zalen van het Stadhuis en der Halle, geschil derd door de heeren Guffens, Swertz en Pauwels, voor het publiek open zijn. Het Muzeum zal open zijn van 10 ure 's morgens tot 5 ure 's avonds. De prijskampen en feesten door verschilli- ge Maatschappijen ingericht zullen door bij zondere omzendbrieven en programma's nader bekend gemaakt worden. Tentoonstelling van werken der leerlin gen van de Akademie, in het lokaal der Akademie, van den 4 tot den 11 Oogst, van 9 uren tot 's middags en van 2 tot 5 uren. Gedaan in zitting, teYperen.den 8 Juli 1889. De Burgemeester en Schepenen, II. BOSSAERT. Door Bevel: De Secretaris, M. GORRISSEN. van IJperen. 8 Juli 1889. Deweerdt, 9 7 7 5 4 32 Bogaert, 1 5 9 7 9 31 Vermeulen, 6 4 17 1 28 BoedtLéon, 5 9 3 4 5 26 Ligy, 7 8 0 7 4 26 Froidure, 0 8 1 9 2 20 Vantholl, 1 7 0 8 7 23 Schieting van Maandag 15 Juli 1889. Ligy Albert 7 3 5 4 7 26 Boedt Léon 4 6 6 2 6 24 Swekels Léon 6 5 3 6 4 24 Froidure Robert 6 7 4 6 1 24 Masscheleyn Alph. 9 9 2 2 1 23 Deweerdt Charles 5 7 0 1 5 18 Bogaert Alphonse 6 1 5 2 3 17 Vantholl Henri 4 7 4 1 0 15 Prijzen van het Gouvernement. Boedt Léon le PrijsEen revolver. Bogaert Alphonse 2' Eene carabijn. Ligy Albert 3* Masschelein Alph. 4" van den 12 tot den 19 Juli 1889. Geboorten. Mannelijk geslacht 6. Vrouwelijk id. 4. Huwelijken. Hendrik Vandevyver, daglooner en Maria Knockaert, dienstmeid. Jozef Derudder, bediende bij de bank en Maria Vanderghote, zonder beroep. O verlij dens. Elisa Parent, zonder beroep, 70 jaar, wed. van Augustinus Bonduel, Bollingstraat. Adele Grison, huishoudster, 61 jechtg. van August Wayenburgh, St Jan-buiten. Desiderius Gauquie, landbcuwwerkman, 48 j., echtg. van Maria Lannoy, Meenenstr. Kinderen beneden de jaren. Mannelijk geslacht 1. Vrouwelijk id. 2. Zondag II. hadden eenige jongelingen een steekspel en een kampstrijd in het bolspel ingericht. Alles ging naar wensch en men had plezier dat het vermakelijk was om zien. Jamaar dat konden de japneuzen over hunne maag niet krijgen en moesten, wilden daar breekspel maken. De congregaaien vielen op een gegeven oogenblik in het lokaal, maakten er van hunnen jan en zoch ten voor een niet ruzie met een lid der inrich tingscommissie. De andere leden trokken het hun aan en wilden die kadodders eens al het onwelvoegelijke van hunne handelwijze door den baard wrijven. Dat prikkelde nog meer de kitteloorigheid der congregaaien en het duurde ook niet lang vooraleer men van woorden tot daden overging en van weerzijden elkander eens ferm het stof uit de vest klopte. De ve partij werd zoo ernstig dat men eikand bloedlatingen begon te geven en dat de o darmerij te middernacht tusschen konT' moest. e5 't Ziet er lief uit op ons dorp sedert d wij door japneuzen bestuurd worden at (2e vervolg.) We zijn spijtig dat ons schrijven zoo kwa lijk samenhangt en op zoo weinig volgoj mag aanspraak maken't is links en rec^ van den os op den ezelDe hr. de Bom geije' ve het ons niet aan te rekenen. Wij volgej hem niet, maar grijpen hier en daar iets ujt zijn opstelom er een en ander van te zeg gen.... als we kunnen; want, waarom zou. den wij niet bekennen dat de schrijver zijB6 studie met eene menigte volkskundige bij. zonderheden doorspekt heeft, waarvan veel minder het bestaan vermoed haddent Ergo, daar hadden we zelf te leeren konden niets ter vollediging aanvoeren. Wij meenen dan ook dat schrijver zijn Donder en bliksem voor het Jaarboek van het Taalverbond zoo bondig mogelijk gemaakt, maar daarom het onderwerp niet uitgeput heeft; zoodat tal onzer citatiën en mythologische nota's der twee eerste praat- jes hem verre van onbekend waren, eer hij zich aan 't werk zette. Of hem die bladzijden ze zijn nochtans niet talrijk -moeite en tijd gekost hebben, bewijzen de menigvuldi- ge verzendingen naar geraadpleegde werken. Op bl. 12 zijner studie zegt de hr. de Bom: Zeer is het geloof verspreid in de beide Vlaanderen dat de donder niets anders is dan de booze geest in hoogsteigen persoon, die tegen den hemel opstaat en de goddelijke macht tijdelijk vernietigt, om de brave god vruchtige menschen te tergen. De duivel had gezegdIk zal de wereld verdonderenMaar Ons Heer antwoordde: Ik zal eerst mijn weerlicht zenden opdat de menschen intijds een kruis maken; dan is uwe macht gebroken. Dit geloof uit onze streek heeft eenige gelijkenis met hetgeen wij in ons eerste praatje nopens Klein-Rusland (Ukrenen) ver meld hebben, en herinnert aan de Reuzen strijden in eene andere gedachtenorde. Dat de brave zielen in Vlaanderen ech ter bij ons niet alléén, want wij hebben het in andere streken ook opgemerkt bij eiken bliksemstraal een kruis slaan naar den god- delijken voorzictigheidsraad, verwondert ons geen zier. Voorbij eene kerk of een heiligen beeld gaan, hooren dat een voerman te ruw op zijne lastdieren schreeuwt met te veel rrrr's in de stem, iemand in eene min of meer onbetamelijke houding zien, het voor werp zijn van de schalksche spotternij der guiten, dit alles zijn voor de kwezels zooveel andere oorzaken en gelegenheden om een kruis te slaan, een Maria, sta mij bij of een Geloofd zij Jesus-Christus te prevelen. En hoe zou het anders? De eenvoudigen, die het van kindsbeen af ingestampt werden en het eiken dag met meerder kracht hoorden herhalen, ontdoen zich niet eerder van bij geloof en superstitie dan van een ander zedelijk gebrekze zijn er mede saamge- groeid, vereenzelvigd. Wij herinneren ons nog de gelukzalige wet van '42, toen de onderpastoor onder zijne katechismusles in de gemeenteschool, op zekeren keer tot een 150-tal kleine snuiters zegdeJongens, als ge den duivel tegen komt, moet ge maar een kruis maken 1 Dat was om ons de macht dezes teekens in te printen. Of die kereltjes bang waren, voor eene mogelijke ontmoe ting met Pietje Pek, hoeft niet bevestigd; en wie weet hoeveel onnoozelaars het nu nog gelooven Zulks bewijst dat onze boeren in zekere zaken (geloof, godsdienst en beschaving, enz,) nog verre op de Ouden vooruit zijn. Eenigen onder deze aanbaden den donder (dus het gerucht zelf) als God. Procopus eenGrieksch geschiedkundige, meldt dat donder bij de slaven en andere volkeren als eerste God, als numero 1, aangeschreven stond. Bij de Pe ruvianen, kwam hij echter maar op den derden rang. De Egyptenaren zagen in heri het zinnebeeld eener zeer verwijderde stern, omdat hij, onder alle geruchten, zich het verst liet hooren. (Bescherelle, deel II, bladz- 1492). GEZEGD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1889 | | pagina 2