VAK IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. PolitiekNieuws-, Handels- en Annoncenblad. DE PRINSES MARIA i Tierde jaar. Zaterdag 27" Juli 1889. Nummer 30. Herziening der kiezerslijsten. De zwartjes in 't leger. Het kosteloos onderwijs. Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 3 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. 50 voor den buiten. Per 6 maanden: 1 fr. 75. Annoncen: 15 cent. per drukregel. Rechter- liike eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle i pficliten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en. iuderteeksnd toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. 48. (Art. 2 bis nr 42 K 1881). Telken jare van den ln tot den 15n Augustus, gaat het Collegie van Burgemeester en Schepenen over tot de herziening der lijsten van de bur gers, die op de eerste dezer dagteekeningen. hunne werkelijke woonstede in de gemeente hebbende, geroepen zijn om deel te nemen aan de kieziDg 1°der gemeenteraden; 48. (Art. 2 bis nr 47 W 1881) De lijsten worden voorloopig gesloten den 14 Augus tus zij worden den 15 Augustus aangeplakt, zij blijven aangeplakt tot en met den 30 Augustus, 50. (Art. 2 bis nr 49 W 1881). De lijsten worden definitievelijk gesloten op den 3 Sep tember. 52. (Art. 2 bis nr 51 W 1881). De namen der burgers bij de definitievesluiting der lijsten ingeschreven of uitgeschrabd of wier totaal van belastingen verminderd of ver meerderd is geworden, worden aangeplakt van den 4 tot den 12 September. 57. (Art. 2 bis nr 56 W 1881). Eenieder mag inzage en kopij nemen van de lijsten, zoowel op het secretariaat der gemeente als op het arrondissements-commissariaat. Een ieder mag inzage en kopij nemen van het dubbel der rollen Het midden-comiteit van den liberalen bond roept de aandacht van elk vrijzinnig burger op de herziening der kiezerslijsten. Het zet al de vrienden aan, de liberalen op te zoeken, die recht zouden hebben om op deze lijsten te staan en hunne namen te doen kennen op het bureel bureel van kieskewer- king, in het Casino, Bruggestraat. Let voornamelijk 1° Op de personen, die in andere gemeen ten belastingen betalen; 2° Op degenen, die door sterfgeval, de zaken voorzetten of eigendommen van hunne bloedverwanten erven 3* Op de oudste zonen of schoonzonen van weduwen die den cijns betalen 4° Op de burgers, die door hun ambt, hun- (18® Vervolg.) De knapen en meisjes zetten hunne bloem korfjes neder, schaarden zich in rei en ter wijl de panken- en lierenspelers op het motief van Harba Lorifa een middeneeuws danslied speelden en met zang begeleidden, voerden zij op de sierlijkste en verleidelijkste wijze een samendans uit. Op een teeken ha- rer edele meesteres en nog haastig een traan uit hare groote zwarte oogen wegpinkende, mengde Geraldina zich in de rei. Zwierig en vlug waren hare bewegingen; haar weeldrig blond en gekruld haar golfde licht en zacht glansend rond haar liefelijk besneden gelaat, hare slank opgeschoten leest en hare welge maakte leden bogen en bewogen zich zoo lenig en zoo snel, dat heel de hoogedele ver gadering in lange toejuichingen losborst. De Koning riep haar tot zich en streelde haar het blonde hoofd, en Bayeux wilde haar zelfs een zoen geven, doch de kleine sprong met een schreeuw van afgrijzen en walg achter- ne titels of hunne diplooms zouden kunnen ingeschreven worden als bekwaamheidskie zers. (Wet van 23 Augusti 1883). Het bureel van kiesbewerking van den liberalen bond gelast zich met kosteloos al de noodige pogingen tot hunne inschrijving te doen. Klerikalen aan 't bewind beteekent de priesters heer en meester in België. De ministers tellen voor niemendalle: dat zijn maar figuranten, die moeten spreken, handelen, dansen en springen, net zooals het de geestelijkheid belieft. Onder die poesjenellen der papen bekleedt onze sabelsleper Pontus de eerste plaats. In 't leger, 't is spijtig zulks te moeten bestatigen, hebben de zwarte ratten alles te zeggen; ze zijn er volledig baas en ze doen hunne heerschappij al meer en meer gevoe len. Het leger klerikaliseeren is hun doel, en alle middelen zijn goed om dat geliefkoosd doel te bereiken. Om de simpele soldaten te fanatiseeren loopen de liberale officieren hen wat te veel inden weg; wat doen de zwarte rakkers? Ze richten eene spioeneering in regel in; er wordt verklikt, overgebriefd en gejudast, dat het oprecht schandalig is. Het Laatste Nieuws heeft verscheidene officiers ondervraagd en ze vertelden ons feiten die alle gedacht te boven gaan. Er wordt nagezien welke dagbladen zij lezen, in welke cafés ze zich begeven, wat ze daar zoo al durven vertellenof ze mis hooren, of zij aan geene liberale feesten deel nemen en wat ze op de kap van onze gebe nedijde ministers uit hunnen mond laten vallen. Dat alles wordt zorgvuldig opgeteekend, en eens man en peerd goed gewikt en gewo gen, dan worden de netten gespannen om de hardnekkigen in hunne boosheid te vangen en ten onder te brengen Is men calotin, dan kan men als officier tegenwoordig bliksemsnel zijnen weg ma- uit en verborg zich in Maria's mantel. Da valsche prelaat trok een lang gezicht en de nar maakte zulke uitbundige bewegingen en stiet zulke wilde kreten van toejuiching uit dat beide vorsten den toestand hoogst ver makelijk vonden. Dat is prachtig uitgevoerd, mijn beste ridder Godekin, zei den hertog, den geesti- gen schildknaap de hand drukkend; uw zoogbroeder, de hertog, houdt oneindig veel van u. Gelief nu mijne dapperen naar de spijszaal voor te geleiden, alwaar het nacht maal ons wacht. Godekin neeg en deelde aan het dienstvolk bevelen uit. De vorsten en hun gevolg verlie ten hunne zitplaatsen en wandelden door de schitterende gangen en breede paviljoenen van het hertoglijk slot naar de spijszaal toe, terwijl de minnestreels, zangeressen en pa- gen op hun doortocht het zegelied van Jan van Heelu herhaalden. Toen Philips de Stoute zijn kamerheer voorbij trad, neeg hij zich tot hem en fluis terde Is de prins vertrokken? Mijn hart is vol onrust. ken. Blijft men integendeel aan zijne vrije princiepen getrouw, dan heeft men de wraak der zwarte inquisiteurs te vreezen. Durf aan eenen moedwilligen soldaat 's Zondags eene straf opleggen, zoodat hij zijne kristelijke plichten (stijl Pontus) niet kan vervullen, dan heeft de koppigaard maar eventjes aan zijnen biechtvader te spreken, die er wel voor zorgen zal dat gij, goddeloo- zeu officier, eene ministeriëele vermaning zult ontvangen. Kolonels, die een verlof weigeren, zien het van hoogerhand toestaan 't is Pontus, die door bemiddeling van den eenen of anderen pastoor dat affront aan zijne trouwe honder- hoorigen bakt. Het noodzakelijk gevolg van die handel wijze Orde, gezag en tucht gaan totaal verloren. De epauletten hebben niets meer, de tikken hanen alles te zeggen. Men mag de grootste schavuit van 't regi ment wezen men mag de ergste straffen op- geloopen en verdiend hebben een simpel biechtbriefje eene devotelijke communie en de almoesenier zal er wel de spons doen doen overvagen. Alle officieren betreuren dien toestand de meeste schuimen van gramschap en wen- schen almeese'mërs en papenministers naar alle duivelsandere laten den moed zinken en zeggen als onze opperbaas het voorbeeld geeft dan kunnen zijne onderdanen en nede rige dienaars er ook wel den brui van geven. Slotsom het Belgisch leger springt op krukken door de fout van onzen zeer kriste- lijken minister Pontus die zijne 21.000 ballekens maar trekt, om dat hij de zwartjes vrij en ongestoord hun af brekerswerk bij onze landverdedigers laat verrichten. Wanneer, ja wanneer, gaat de klerikale ondermijning van 't leger een einde nemen? Laatste Nieuws. Ah 1 wat mishaagt het aan de katholieken dat de stad kosteloos in hare betalende scho- Hij moet nu reeds op weg zijn, Sire, antwoordde La Brosse. Hoe gaat het u heden, hoogwaardige en lustige feestbroeder? Hebben de zoete fransche wijn en de vurige vrouwtjes uit Calvados u nog eene heerlijke gezondheid en uwen onverzaadbaren eetlust gelaten Heu, heu, heul loech grof de aangespro kene, Edele hertog, de heer God is barm hartig. Voor schurken, helaas, al te barmhar tig, mompelde de nar, wien het antwoord niet ontgaan was. Prinses Maria had de hand gegeven aan Godekin, welke haar eerbiedig tot geleider verstrekte. Bij het doortrekken eener zaal, welke enkel door den helderen maanglans was verlicht, voelde zij plots eene hand haren arm aanraken. Zij keerde zich om en erkende in het schemerduister de gestalte des dolfijns. Zij deed ton teeken aan Gode kin zich eenige stappen te verwijderen. Prins, sprak Maria verwijtend, waar is uw woord? Vlied weg, ongelukkige, stort ons beiden in 't verderf niet. Vaarwel, vlied! Zij drukte hem zelfs de hand niet, welke len eenige leerlingen aanneemt, wier ouders, zonder hen le kort te doen, het schoolgeld niet zouden kunnen betalen en wier maat schappelijke stand op bijzondere inschikke lijkheden recht geeft. De heer Colaert heeft voor die klas der maatschappij eene gansch kristelijke toegevendheid. Gij kunt niet betalen, zegt hij, hewel! achteruit, uwe plaats is bij het arme volk. Geen geld, geen gebeden. Gaat, en laat mij met vrede. En de IJpersche kadodderspapieren ram melen daarover een heelen hutsepot, waarin zij Mgr Prepel en Jul. Simon te hunner hulp roepen, zij hopen alzoo de stelling van den hardvochtigen kontroleur wat gezag bij te zetten. Dat de heer Colaert en de IJpersche kadod derspapieren, de onverzoenlijke vijanden van het kosteloos onderwijs zijn dat zij niet ver kroppen kunnen dat men eenige kinderen eene helpende hand reike om hun in de wereld eenen stand te verzekeren, die met hunne bekwaamheden, hunne neigingen en het midden waarin zij opgebracht zijn, over eenkomt, dat laat zich overigens gemakkelijk verstaan en niets is van hunnentwege na tuurlijker. Als de Koning gedronken heeft, gansch Polen moet zat zijn. Maar zijn de IJpersche kadodderspapieren wel zeker dat Mgr Frepel en Jul. Simon uit onze scholen de eenige leerlingen sluiten zouden, waaraan het Stadsbestuur het voor recht van de kosteloosheid toestaat Mgr Frepel en Jul. Simon zijn geene aan hangers van 't kosteloos onderwijs voor zoo verre het eene Staatsinstelling is, 't is te zeggen het onderwijs, door den Slaat, in alle graden ingericht en kosteloos ter be schikking van al de klassen der samenleving gesteld, alle schoolgeld afgeschaft zijnde. Maar volgt er daaruit dat zij hunne scholen, hunne lycea en hunne hoogescholen voor den neus van allen jongen Franschman slui ten zouden, die bij zijne geboorte niet door de fortuin begunstigd geweest is? Daar is eene wezentlijke onderscheiding te maken en het is Mgr Frepel, noch Jul. Si mon niet die vergeten zouden ze te maken. Men moet waarlijk IJpersch kadodderspapier zijn, bekwaam om de leerstelsels der schrij flij haar toestak, maar bleek van ontstelte nis vervoegde zij haren geleider. Lodewijk sloeg zich de handen voor de oogen. Ach! zuchtte hij, verloren, voorgoed verlorenen verdween met wankelende stappen in de duisternis. La Brosse en Bayeux stonden middelerwijl in belangrijk gesprek met elkander te fluis teren. Welke zal dan mijne belooning zijn? vroeg Bayeux. Tien duizend ponden parisis, beloofde de kamerheer, indien gij den prins door uwe liederlijke vrienden doet omringen; twintig duizend, indien gij hem in den wijn en bij de vrouwen zijnen koninklijken adel kunt doen vergeten. De ellendeling trok de grove schouders op. Niet veel, grinnikte hij, om dat aan te gaan. Niet veel, barbiertje, gij zijt gierig. Maar komaan doe er tien duizend bij en dan: akkoord, heu, heu, heu! La Brosse sloeg hem in de dikke platte hand, en beiden vervolgden fezelend hunnen weS- Wordt voortgezet.) HET WEEKBLAD 2® Sinite parvulos venire ad me. Colaert.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1889 | | pagina 1