TRAIN DE PLA1SIB 20 miliioen fr. nieuwe belastingen voor de herbergiers. Onderwijs in handwerken. STADSNIEUWS. Uitstapje. Benoemingen. Feest. Yal. Verongelukt. Rijschool. MAATSCHAPPIJ BÜRGERWACHTPn Burgerstand Folkloristische praatjes. vers, die zij te hunner hulp inroepen, den nek om te wringenmen moet de heer Colaert zijn, zoo milde met schoone beloften, om zonder genade of medelijden hen op het achterplan te schuiven, welke een echt mil- dadig bestuur ter harte neemt om te verhef fen of minstens in den stand te houden, waarin zij geboren werden. En dat de kadodderspapieren zich niet in beelden met hunne grove woorden iemand ooren aan te naaien. Zeggen dat het hatelijk is, de aanraking te beletten van een zeker slach van kinderen met de kinderen van het arme volk, is oprecht belachelijk. Wat er hatelijk is, 't is de sluwe toespeling. I)e aan raking heeft niets te zien in dit geval. De school Vanderhaegen heeft een onderwijs haar eigen, en de school D'Haeseleire het hare; ieder dier soorten van onderwijs is derwijze ingericht, dat het beantwoordt aan de noodwendigheden en de bestemming van het slach kinderen, die er gaan. Daar bestaat een verschil, door onze maatschappelijke inrichting gevergd en, hoezeer men met de gelijkheid der standen ingenomen is, zal men immer van dit verschil moeten rekening houdenmen kan wel de scherpte er van wat afslijpen, maar teenemaal doen verdwijnen dat zal altoos eene onmogelijkheid zijn. En om met eene kleine vraag te eindigen zouden de kadodderspapieren ons niet willen zeggen, waarom zijne vrienden, die zoo tegen de aanneming zijn van eenige kinderen van kleine burgers in de betalende scholen, zich zooveel moeite geven om er eenige op te scheppen voor hunne scholen? In de kadod- derscholen neemt men er aan alle prijzen, van af de kosteloosheid, tot aan het vierde, het derde, de helft van het schoolgeld. Hoe komt dat? En de oorlog, door den heer Colaert en na hem door de kadodderspapieren ondernomen, is hij tegen de kosteloosheid of tegen de school zelve gevoerd? En daar de kadodderspapieren zooveel van Jul. Simon houden, zullen wij hun herinne ren dat het Jul. Simon is, die gezegd heeft (en wij zullen hem letterlijk aanhalen zonder er iets aan den nek om te wringen)dat het niet voldoende is verstand te hebben, dat men't verstand hebben moet het te gebruiken. Hadden de IJpersche kadodderspapieren dien raad gevolgd, zij zouden zich wel ge wacht hebben de achteruitkruipende be schouwingen, die zij ons willen dóen slikken, den Franschen schrijver op den nek te leg gen en vooral zouden zij het goed verstand gebruikt hebben den haas niet op te rapen, dien zij zoo dom tusschen hunne beenen ge trokken hadden. M. Beernaert heeft thans zijn fameus wetsontwerp neergelegd, dat niet weinig de herbergiers zal doen opspringen. Voortaan zal alwie jenever verkoopt eene contributie mogen betalen van 200 fr. per jaar voor de steden van meer dan00,000 inwoners; 150 fr. voor de gemeenten van 30,000 inwoners en meer; 100 fr. voor die van 1,500 inwoners en meer. 6p fr. voor de lokaliteiten onder de 1,500 zielen. Die nieuwe contributie is betaalbaar jaar lijks en op voorhand, door den likeurverkoo- per, op rhet bureel der rechtstreeksche be lastingen. Dus, dat alwie likeurwinkel wil houden voortaan de vergunning zal moeten vragen en eene hooge belastiug op den hoop toe zal moeten betalen En volgens de klerikale bladen zal die wet reeds van deze maand Juli, in voege treden. Wij zouden wel eens willen weten, hoe de regeering de ware herbergen tusschen de jeneverwinkels zal herkennen? Trouwens, de geld klopper M. Beernaert zegt duidelijk Wordt aanschouwd als uitverkooper van sterke dranken in 't klein, iedereen die te drinken geeft, sterke dranken ver- koopt of levert ten minste per twee liters. Onthoudt goed, herbergiers, iedereen dat woordje bewijst ten overvloede, dat als ge vroeg of laat uwe herberg zult overlaten aan eenen opvolger die iedereen jaarlijks 200 fr. zal mogen afdoppen. De arme kiekens van herbergiers en likeurverkoopers, worden door ons mou- chards-ministerie niet alleen gepluimd, maar nog op den hoop toe, het vel afgetrokken. Arme kiekens, ze mogen voor dit klerikaal ministerie leggen dat ze zweeten. Belastingen, altijd voort nieuwe belastin gen Eerst op het vleesch en nu op den klei nen druppel van den werkman. 't Is alweer de kleine herbergier die mag betalen, 't Is alweer de slaaf der samenle ving, de doodarme arbeidsman die zoowat twintig miliioen fr. (20,000,000) nieuwe belastingen zal mogen opbrengen. In Belgie zijn 136,000 herbergen gere kend aan 150 fr. belasting, maakt juist die overgroote som Herbergiers, likeurverkoopers, brouwers en stokers: 't is haast kiezing, vergeet uwe weldoeners van het klerikaal mouehards- nisterie niet De kerkuilen hebben alweer twintig mil iioen fr. noodig om kloosterlingen en geeste lijken te ondersteunen Die immers gaan naar de herberg niet, maar drinken in hunne kloosters en pastorijen, de fijnste wijn en de beste likeuren, zonder belasting te moeten betalen. Ge moogt op uw aanstaande kiesbriefje de klerikale weldoeners niet vergeten, want ze willen u tot den laatsten cent komen afha len. Ja, herbergiers, vertelt het maar ronduit aan al uwe kalanten, dat het arm druppeltje alweer eenen cent zal opslagen, en dat al die centen moeten dienen om 20 miliioen aan de klerikale mouchards te bezorgen. Zegt aan uwe gewone bezoekers, hoe die klerikale mannen de kleine burgerij en het werkvolk aan't foppen zijn, en met de aan staande kiezingen vliegen ze overal met klank aan de deur. Opgepast, herbergiers, doet goed uwe oogen open! Laatste nieuws. De invoering van sommige handwerken in het lager onderwijs is thans aan de orde van den dag. Het schijnt dat, met het oog daar op, het Staatsbestuur dit jaar in de normaal school van Lier eenen tijdelijken normalen leergang van handwerken gaat inrichten. Dergelijke leergang heeft in 1887 in de normaalschool van Nijvel plaats gehad en werd in 1888 voortgezet. Het algemeen Be stuur van het Willems-Fonds had aan den toenmaligen minister van Binnenlandsche zaken en Openbaar Onderwijs gevraagd de lessen aan de Vlaamsche onderwijzers in het Nederlandsch te doen geven, iets wat billijk en logisch is. De Minister dacht dat het voldoen de was eenen leeraar te gelasten eenige in lichtingen te geven en de kunstwoorden te doen vertalen. Het algemeen Bestuur, dat niet van dit gevoelen is, heeft nu in den volgenden brief zijne vraag van 1887 vernieuwd en erop aangedrongen dat de geheele leergang voor de Vlaamsche onderwijzers in het Neder landsch geschiede. Maandag namiddag heeft aan Dickebusch- v ij ver het jaarlijksche avondmaal, door de Maatschappij der onder-officieren haren be- schermleden aangeboden, plaatsgehad. Het avondmaal was voorafgegaan van een uitstapje in rijtuigen naar het schilderachti ge Kemmel. Het feest is wonderwel gelukt, dank aan het schoon aangenaam weder. De beste begeestering en de gulste vreugde heb ben gestadig onder de vroolijke gezellen geheerscht. 's Avonds is men in triomftocht met mu ziek aan 't hoofd de stad binnen gekomen. De rijtuigen hadden een allerschilderachtigst uitzicht. De groote roode zonneschermen, versierd met gekleurd papierenlantaarnen, die boven elk rijtuig gewelf vormden, de blijde muziekaria's, het gelach, de vroolijke kwinkslagen lokten een menigte volk ter straat. Zoo heeft men de stad doortrokken en den heer Majoor Dueillion, hoofdman der Wacht, tot aan zijn zomerverblijf uitgeleide gedaan. Allen zijn de rijtuigen uitgestapt aan het Bronzen Hoofdmaar, vooraleer te scheiden, heeft men nog eene kleine serena de gegeven aan den heer Gustave Dumon, Voorzitter der Maatschappij van de onder officieren, te huis gehouden door eeue voor bijgaande onpasselijkheid. Aan het gejubbel en het vreugdegeroep ter eere van den ge liefden adjudant kwam, om zoo te zeggen, geen einde. Het was bijna elf uren als men uiteenge gaan is, tevreden en gelukkig zulken aange- namen dag beleefd te hebben, waarvan het zoet aandenken nog lang bij de deelnemers opwellen zal. De volgende benoemingen hebben in de verschillige legerdiensten plaats gehad Bij het korps van den staf. Majoor. De heer kapitein van eerste klas Ridder Hynderick. Bij het voetvolk. Kapiteins-bevelhebbers. De heeren ka piteins in eerste Mockel, Mascart, De Saint- Mortier, Vereecke, Brassine, Smitsmans, Jacques, Guvelier, Malaise, Stals, Demal, Pinte, Dansard, Deffontaine, Daudenard, Spilliaert van het 3de Linie. Kapitein in tweede van 1« klas. De heer luitenant Moenaert van het 3° Linie. Bij het peerdevolk. Kapitein-bevelhebber. De heer kapitein in tweede van le klas Galère van het 3» Lan siers. Bij de schutterij. Luitenant. De heer onder-luitenant Le- leup. Bij de Genie. Majoor. De heer kapitein in eerste Deveze. Morgen Zondag namiddag,van 4 tot 7 ure, zal den lusthof van den heer Ridder G. de Stuers voor iedereen open zijn. Een aantal der beste muziekanten onzer stad zullen er naartoe gaan om, door eenige uitgelezens muziekstukken, de feesten, die aldaar plaats hebben zullen, op te luisteren. Eene mooie gelegenheid om eene aangena me wandeling te doen en een drietal genot volle uurtjes te slijten. Bericht aan de liefhebbers. In den nacht tusschen Dinsdag en Woens dag werd de dienstknecht van Demaretz, beschuitbakker, Dixmudestraat, door eene geraaktheid getroffenhij viel uit zijn bed en brak, tot overmaat van ongeluk, zijn been. Er zijn er die van min de pijp aan Marten geven. Dinsdag namiddag was de genaamde Ber nard Coffyn, oud 64 jaren, aan de leuning der brug, boven de Rijselpoort, bezig met aller lei hansworststreken uit te voeren. Toen hij zich met eene koord aan de leuning vast binden wilde, brak deze eensklaps en de ongelukkige viel van eene hoogte van ruim 6 meters op de straatsteenen. Men heeft hem in een deernisweerdigen toestand opgeraapt hij was al de leden en letten gebroken en had het lichaam gansch vermorzeld. Men heeft hem naar het gasthuis overgebracht, waar hij om 2 ure 's nachts overleden is. De man had over eenigen tijd een paar honderd franks verloren of gestolen geweest en sinds dien was zijne bovenkamer wat in de war geraakt. Wij vernemen dat het carrousel, welk heden namiddag in het Arsenaal moest plaats hebben ter gelegenheid der sluiting van het schooljaar, verschoven is tot morgen uchtend ten 9 ure, uit oorzaak van 't slechte weder. van IJperen. Schieting van Maandag 22 jujj 1889. Boedt Léon, 1 7 8 4 5 Lesaflre Auguste, 10 1 4 3 3 Masscheleyn Alph., 4 7 2 1 0 Vermeulen Henri, 3 9 2 4 0 van den 19 tot den 26 Juli 1889. Geboorten. Mannelijk geslacht 5. Vrouwelijk id 3 Hu well, i ken. Karolus Reydant, letterzetter en Man Defever, z. b. O verlïj deus. Simon Dehaerne, z. b. 81 j. weduw, y.» Virginia Schoonheere, Meenenstraat. Maria Ghysel, z. b. 60 j. echtgen. Amandus Depoorter, Bollestraat. Delphina Van Exem, z. b. 84 j. wed. vai Jan Descamps, St Jacobsstraat. Bernardus Coffyn, boomzager, 65 j., *e() van Maria Duprez, Meenenstraat. Rosalia Delbeke, landbouwster, 51 j, 0, gehuwd, Meenenstraat. Marcus Hoedt, z. b. 77 j. ongeh. straat. Kinderen beneden de V jaren Mannelijk geslacht 1. Vrouwelijk id. q' Société anonyme des Chemms de fer de h Flandre Occidentale. OSTEIVDE. DIMANCHE 28 JUILLET 1889, Prix des Places A lier et retour. Verkrijgbaar in den boekhandel van om blad: 1° TWEE SANTEN in een folklore- tischen tabbaard (Volkskundige studie opi Sint Niklaas en Sint Maarten, door M. Veb- kest). Prijs50 cent. 2° FOLKLORE en FANTAZIJ (Volkskundige studie op Sint Medard en Si® Barnabas, doorM. Verkest.) Prijs: 30cent Beide werkjes, onder stoffelijk oogput zeer verzorgd, worden ten warmste als uit spanningslectuur aanbevolen. (3e vervolg.) Gent, <len 15 Juli 1889. Mijnheer de Minister, Bij besluit van 30 Juni 1887 werd voor de eerste maal een tijdelijke normale leergang van handwer ken in de lokalen der Staats normaalschool van Nijvel ingericht. Bij brieve van 5n Augustus van dit jaar verzochten wij uwen achtbaren voorganger, den heer Thonissen, tijdig de noodige maatrege len te nemen opdat die normale leergang aan de onderwijzers der vlaamsche gewesten in 't Neder landsch gegeven worde. Op dezen brief ontvingen wij den 6n September 1887 een antwoord meldende dat de belangen der Vlaamsche onderwijzers geenszins over het hoofd gezien waren en dat de heer Van Kalken, leeraar van Nederlandsche taal aan de normaal school voor onderwijzers te Brussel, aangesteld was om voordrachten te houden bij gezegden leer gang, met last van aan de Vlaamsche onderwijzers in de Nederlandsche taal alle wenschelijke inlich tingen te geven en de bij de lessen gebruikte kunst woorden te vertolken. Vernomen hebbende dat een dergelijke leergang waarschijnlijk dit jaar in de Normaalschool van Lier zal ingericht worden, nemen wij de eerbiedige vrijheid, Mijnheer de Minister, onze vraag van 5n Augustus 1887 te vernieuwen, en er op aan te drin gen dat ditmaal niet enkel eenige uitleggingen en eenige vakwoorden in 't Nederduitsch zullen mege- deeld worden, maar dat de geheele leergang voor de Vlaamsche onderwijzers in die taal zal gegeven worden. Aanvaard, Mijheer de Minister, de betuiging on zer eerbiedige gevoelens. Namens het Algemeen Bestuur van het Willems-Fonds, Jules Vuylsteke, Voorzitter. Aug. Gondry, Sekretaris-Schatm. POUR ALLER Hazebrouck départ 4 6,35 matin 6,45 Caestre Goddewaersvelde Abeele Poperinghe Ypres Roulers Ostende Ostende Roulers Ypres Poperinghe Abeele Goddewaersvelde Caester Hazebrouckj arrivée RETOUR 6,50 h. beige 7,19 h, franj, 7,27 7,42 8-15 9,27 départ a 7,10 soit arr. 8,18 8,55 9,13 9,23 h, b. 9,28 h, f, 9,50 10,00 l»cl 2» cl 3'cd D'Hazebrouck, Caestre et Gode- waersvelde fr. 6,50 5,00 3,50; D'Abeele et Poperinghe 6,00 4,50 3,(01 D'Ypres 5,00 4,00 2,50. De Roulers 3,40 2,50 lji. Onweerswolken zijn hoogst verschillend W grootte, kleur en gedaante. In den glans van 't ma nelicht zijn ze helder wit; bij 't verduisterend" zon worden ze koperkleurig, en geheel zwart w>- neer ze de zon bedekken en aldus weinig lid- doorlaten. Voor den landman zijn koperkleur'!' wolken, in koud weer, een teeken van hagel. Voor de kwajongens is het verschijnen d" donderbeestjes een soort van lange, IDii' zeer dunne, zwarte kerfdiertjes in de heetst! periode des zomer» een stellig bewijs van a""' staande onweer. De kinderen verbieden dan00'1 onder elkander de binnenzijde der handen zood»n'! overeen te wrijven, tot de palm zich met kit'"* zwarte rolletjes bedekke, omdat deze laatste fel °i> donderbeestj es gelijken en mogelijk denzelfden invloed konden meêbrengen. Misschien is het of wel om die reden, dat de donderpadden (puitoor»' slijm waarin de larven der kikvorsehen leven) r°e zekeren afkeer terug in 't water geschopt worded wanneer het gebeurt dat de straatbengels ze uit sloot haalden en op de baan gooiden? Onder de weerrijmpjes zijn er niet veel vaaf' van onweer spraak is. De schrijver haalt f

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1889 | | pagina 2