YAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Tierde jaar. Zaterdag 7n September 1889. Nummer 36. Vlamingen en Transvalers. Kamerkiezing van 1890. Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 3 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. 50 voor den buiten. Per 6 maanden: 1 fr. 75. Annoncen: 15 cent. per drukregel. Rechter- eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100.Alle t achten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede lie voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle lioegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en nderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Een vooruitzicht van toekomst. (Vervolg.) Thans alweer, op zijne tweede reis onder ons, wordt hij. en terecht, met opene armen ontvangen. M. du Toit heeft reeds een zeer belangrijk onderhoud gehad met den belgischen minister ran buitenlandsche zaken en met den ge- waardeerden burgemeester Buis. Koning Leopold II heeft den Transvaal- schen minister insgelijks een warm en be langvol onthaal voorbehouden. Wat tusschen deze twee mannen werd afgehandeld, is van het grootste belang voor België en om het groote rijke continent van Afrika te openen voor onze overbevolking, voor den handel, voor de nijverheid! Onze Koning zegde: Ik zie niet graag mijn volk vertrekken, maar als het toch naar andere streken zijn bestaan moet gaan zoeken, dan zie ik het nog liever naar Zuid-Afrika, naar uw land gaan, dan naar het doodend Argentina. Wij hebben alle reden te gelooven, dat zoo het gesprokene tusschen zulke twee talentvolle mannen, gedurende eene uur, moest bekend zijn, iedereen ze eene gebeur tenis van het grootste gewicht zoude noemen. M. du Toit heeft verzocht om die zaak voor het oogenblik niet verder te doorpeilen. De Congo langs eene zijde, de Zuid-Afri- kaansche, Nederlandsche Boers langs den anderen kant, die meer en meer opwaarts naar den Congo trekken, zijn bestemd om eens een Nederlandsch Afrika te vormen, zooals Amerika Engelsch geworden is. M. du Toit handelt in alles met veel om zichtigheid en echten diplomatischen tact. Hij houdt zich in stilte bezig met op practi- sche wijze de broederbanden tusschen beide landen nog nauwer toe te halen. Eene andere gewichtige samenkomst is hier nog voor M. du Toit te verwachten. Wij lazen onlangs in een brusselsch blad dat ook de aartsbisschop van Mechelen den Transvaalschenminister had laten ontbieden. Wat daar verhandeld moet worden is klaar en gewichtig. Zonder de instemming onzer katholieke geestelijkheid, zou alle propa ganda tot uitwijking naar Transvaal op onzen buiten mislukken. Transvaal is hoofdzakelijk door protestan ten bewoond. Niets natuurlijker dan dat het hoofd der katholieke kerk in Belgie zijne waarborgen name over de godsdienstige toestanden in Zuid-Afrika, en de godsdien stige belangen behartige dei1 Belgen die daarheen uitwijken zouden. Ook hier zal geen bezwaar zijn. In 't openbaar en aan een opsteller van het klerikale Land heeft minister du Toit daar omtrent alle te wenschen inlichtingen gege ven. In Transvaal heerscht volkomene gods dienstvrijheid en de eerlijkste verdraagzaam heid. 't Is er dus veel beter dan hier onder dit opzicht, zelfs voor de katholieken. Tot dus verre over de godsdienstige aan gelegenheden. Wat nu de stoffelijke en maatschappelijke verhoudingen aangaat, ook daarover heeft M. du Toit de volledigste en de meest be vredigende inlichtingen gegeven. Hij was laatst te Kortrijk in den Vlaam- schen Landdag, opzettelijk daarheengegaan om de Vlamingen van naderbij te leeren kennen. Er werd hem eene ongehoorde ova tie gebracht door een duizendtallig publiek. Reeds daar en onder oorverdoovenden bijral drukte du Toit zijne gedachten uit, maar nergens zoo aangrijpend en zoo volle dig als op het vrienden banket dat hem laatst te Antwerpen werd aangeboden door eenige Vlaamsche vrienden en vereerders. De redevoering die hij daar uitsprak is een waar manifest. Wij geven ze geheel zooals wij ze vinden in het Laatste Nieuws. Hij drukte zich nagenoeg uit op de vol gende wijze In de XV* eeuw werd Amerika door de Portugeezen ontdekt en vervolgens Nieuw Amsterdam door Noordnederlanders gesticht dat later door de Engelschen New-York werd gedoopt. In Transvaal zouden wij ook, vroeg of laat, hetzelfde lot kunnen ondergaan en door de engelsche emigratie kunnen overstroomd worden. Thans leeft en bloeit in Zuid-Afrika een nederlandsche stam, een volk van nederland- schen bloede, met eene nederlandsche taal. Die nationale eigenschappen moeten wij uit al onze krachten handhaven en Holland en België, die twee broederlanden, kunnen hier toe veel bijdragen. Van Holland hebben we reeds de drie kleur als vlag, en van België voeren wij in ons schild de spreukEendracht maakt macht 1 Vergeet het niet, van Nieuw-Holland, ook eene nederlandsche bezetting, hebben de Engelschen het engelsch Australië gemaakt. Die afrikaansche beweging tegen het engelsch is dezelfde als de Vlaamsche bewe ging tegen het fransch, en meermalen nam ik uit uwe manifesten vele gedachten die ik ook in Afrika, in de Kaap en overal verspreid de, ter verheerlijking onzer gemeenzame moedertaal. I)e engelsche landverhuizing, sedert het exploiteeren onzer rijke goudmijnen, heeft derwijze toegenomen, dat vroeger waaruit Londen maar eene maalboot per maand ver trok er thans twee stoombooten met land verhuizers naar den Transvaal per week vertrekken met honderden emigranten Reeds 100,000 personen zijn ons toege komen en Transvaal telt slechts 80 a 90,000 Nederlanders. Het engelsch kapitaal maakt zich bij ons van alles meester, want meer dan 100 financiëele engelsche maatschappijen kwa men tot stand om onze minerale rijkdommen te exploiteeren. Onze 800,000 kaffers zijn doorgaans slechte mijnwerkers, daarom moeten vlaam sche mannen bij voorkeur naar ons land komen. - Ieder ambachtsman vindt er werk in overvloed en wint ten minste een pond per dag (25 frank). Landbouwers zijn er in overvloed noodig want de kweek van aardappelen, vruchten, enz. is eene wezenlijke goudbron, daar de aardappelen, die hier 6 of 10 frank kosten, bij ons 75 fr. worden betaald. De luchtgesteltenis is er wonderlijk en alles groeit er als bij tooverslag. Ambachtsliegen van alle slach kunnen er 25 tot 35 fr. per dag verdienen. Voor 3 jaar was Johannesberg b. v. eene kale vlakte en thans bevindt zich daar eene prachtige europeesche stad, met 25,000 in woners. Al wat daar verbruikt wordt als eetwaren komt uit Engeland, terwijl Trans vaal te weinig landbouwers telt om alles voort te kunnen brengen. Overal in België vraagt men mij in lichtingen en eerlang zal ik die menig vuldige vragen door een werkje weten te beantwoorden. Ook zal er alhier een emigranten co- miteit worden ingericht. Bij ons is toekomst voor al die werken wil, en eens dat onze spoortrein, Pretoria met de Delogoabaai zal verbinden, zal de gansche trafiek door ons land moeten komen. Door te Antwerpen eene lijn aan te leg gen die te Marseille en te Brindisi zou aan landen, zou de nieuwe zeedienst als tijd, eene volle week winnen. Ik heb nog zooveel te vertellen doch laat ons eindigen en eerst drinken op uwen ge achte vorst koning Leopold II, die in Afrika het grootste en belangrijkste werk dezer eeuw ondernam Dadelijk werd een telegram aan onzen Koning gezonden. Dit feestmaal, ingericht door Julius De Geyter en den vriend Van Maanen, zal weer klank hebben. De pers was er vertegenwoordigd door de Heeren Jul. Hoste, van het Laalste Nieuws, Victor Arnould, van La Nation, Dr Kahn, van het Journal de Bruxelles, die er allen zonder twijfel herhaaldelijk op terug zullen komen. M. Gittens verzocht de talentvollen M. du Toit, dezelfde woorden als aan 't banket te willen voordragen in een groot volksfeest, dat eerlang te zijner eer, in het Nijverheids paleis te Antwerpen, zou gegeven worden. Ons volk, zegde M. Giltens moet weten hoe en wat Transvaal is 1 M. J. Hoste wees op de noodzakelijkheid om, met Willems-Fonds en Davids-Fonds, de Vlaamsche landverhuizers, die in Argen tina van honger en gebrek sterven, in te lichten en liever den weg te zien nemen naar den Transvaal. Men ziet dat wij niets overdreven, toen wij verklaarden dat de komst van M. du Toit onder ons eene gebeurtenis mag lieeten van het hoogste belang. Laat ons nu besluiten met de hoop dat zij de vruchten moge dragen, die zij verdient, voor Vlaanderen en voor Transvaal. Dan zal het woord van den heer Cuperus waarheid zijn: De Engelschen hebben wel de Kaap genomen, maar zij hebben de goede hoop aan de Transvalere gelaten. Het moet ons heil worden die goede hoop te helpen verwezenlijken. Wij vernemen dat de belgische minister van buitenlandsche zaken besloten heeft een bijzonderen gezant naar Transvaal te sturen, even als hij nu gedaan heeft naar Canada, ten einde ginder officieel en nauwkeurig alle inlichtingen te nemen voor 't richten der belgische uitwijking naar die twee streken van onberekenbare toekomst. Heerlijk en practisch gedacht. Transvaal en Canada zijn jonge, rijke lan den, waar schatten te slapen liggen bij gebrek aan kapitaal en armen, wat België in eenen overvloed bezit die er ook het gebruik van stremt. Transvaal met zijne nederlandsche bevol king, Canada met zijne franschsprekende zouden juist ook de beste voldoening geven aan de zoo gewichtige taalbelangen van Vla mingen en Walen, en in de beide Nieuwe Werelden, Afrika en Amerika, zou België zich aldus uitwehen en markten openmaken en houden, die onzen rijkdom en weelde voor de toekomst zouden verzekeren. Den tweeden Dinsdag van de maand Juni 1890, moeten er 69 Volksvertegenwoordigers herkozen worden: 37 liberalen en 32 cleri- calen. Ziehier hunne verdeeling Provincies. Liberalen Clericalen Henegouw 23 2 Limburg0 5 Luik14 3 Oost-Vlaanderen 0 22 Een klein onderzoek der provincie zal hier wel stellig niet van onpas komen. Henegouwen. In deze door en door liberale provincie zijn maar 2 klerikalen weg te kegelen: Drion en Noël te Charleroi. De kiezing van den wakkeren Giroulmet eene liberale meer derheid van 600 stemmen moet deze twee kadodders reeds het kiekenvleesch op het lijf geworpen hebben. Te Zoningen, Thuin en Doornik zullen de katholieken misschien? opkomen. TeZoningen zijn ze in 1886 met 175 en te Thuin met 250 stemmen geklopt geworden. In Mei van dees jaar hebben de klerikalen eene monsterbuis van 300 ellen te Doornik behaald en pas eenige dagen geleden hebben ze in datzelfde arrondissement den strijd niet durven aangaan. Voor het behoud onzer zetels in Hene gouw is er dus niets te vreezen. Limburg. De vijf clericale kandidaten mogen daar hunne zetels behouden, tot schande van alle liberalen zal hunne herkiezing door onze flauwhartige vrienden uit Limburg misschien niet bestreden worden. Wij hopen het tegendeel en wij rekenen vooral op de wakkere strijders van Tonne ren. Hasselt en Maeseijck zullen maar hunnen plicht doen met de Roornsche ratten in hun geliefkoosd nest aan te randen. Luik. In de stad Luik is er voor de jappers nie- mendalle te verhapzakken. Onze vrienden zijn daar te voren, zonder strijd of anders met verpletterende meerder heid gekozen. Te Hoei hebben de kerkuilen nog minder kans en te Verviers zal Loslever met klank zijn pasport krijgen. Wat Borgworm (Waremme) betreft, daar hebben de liberalen altijd getriomfeerd. Zijn onze partijgangers in 1886 gevallen, zoo moeten zij in 1890 toonen, dat er nog wakker geuzenbloed in hunne aderen vloeit. Eene nijdige propaganda alleen kan dat vrij zinnige arrondissement voor onze zaak terug winnen. Liberalen van Borgworm, zonder dralen aan 't werk. Blijft Oost-Vlaanderen Daar moet de groote slag geslagen wor den daar wordt het lot van onze partij be slist en onwederroepelijk uitgesproken. Niet te Aalst, Audenaerde, Dender- monde, Leckloo of Sint Niklaas, maar te Gent. In de vijf eerste arrondissementen zullen onze vrienden den strijd aangaan, ze moeten hem aangaan. Op allo plaatsen, overal te gelijk moet er gelutteerd worden. De uittredende kandidaten niet bevechten, is hunne stemmingen en daden goedkeuren] en geen liberaal kan met de schandalige wet ten instemmen, welke door de ultramontanen in hunne blinde woede tegen allen vooruit gang zijn gericht. Te Gent dan, moeten acht clericalen her kozen worden. In 1882 triomfeerden de liberalen met 60 stemmen; vier jaar later, te midden der vreeselijkste reactie, welke ooit over ons land heeft gewoed, verloren ze slechts met 140 stemmen. Wie zou het durven ontkennen, dat sinds dit rampvol oogenblik de kieswind van rich.- WEEKBLAD 37 32

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1889 | | pagina 1