VAN IJPËREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Tierde jaar. Zaterdag 21n September 1889. Nummer 38. Aan onze strijdgenooten. De aalmoezeniers in het leger. De nieuwe kieswet. Ramp van Antwerpen. Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 3 fr. por jaar voor de stad. 3 fr. 50 voor den buiten. Per 6 maanden: 1 fr. 75. Annoncem 15 cent. por drukregel. Rechter lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand!10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verknopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annóncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede ,iie voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaam.de artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toè te zenden. Artikelen ongêteekenff orpérsonnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Het valt niet meer te betwijfelen Alle clericale dagbladen, zoowel de mi- nistericele Journal de Bruxelles als de volbloede ultramontaansche Courrier de Bruxelleszijn het eeDS om te verklaren, dat de clericale meerderheid van Kamer en Senaat er vast toe besloten is reeds met het aanvangen van den aanstaande zittijd, het ontwerp van kieshervorming in zijn geheel te stemmen, opdat het ministerie onmiddelijk daarna zou kunnen overgaan tot de ontbin ding van alle provincie- en gemeenteraden en dadelijk nieuwe verkiezingen uitschrijven. Volgens alle waarschijnlijkheid zullen die Kiezingen plaats grijpen in Maart of April van het aanstaande jaar, in alle geval vóór de Juni kiezingen, daar de clericalen vreezen dat deze tot eene ontbinding van van Kamer en Senaat aanleiding zullen geven en dan tot verkiezingen, die de libe rale partij aan het bewind zouden terug brengen. Wij staan dus in alle geval vóór eenen hevigen strijd, waar het te doen zal zijn om alle provincie en gemeenteraden van het land. Deze strijd zat beslissend zijn en een eind vonnis vellen over de geheele toekomst onzer partij. Verklaart het nieuwe kiezerskorps, vol gens het ontwerp van kieshervorming samengesteld, zich tegen ons, dan is onze heerlijke blauwe vlag zoo goed als voor immer neergetrapt; dan is de hoop op betere toekomst onvermiddelijk verloren; dan is en blijft de clericale partij over Belgie be schikken even als over een wingewest gedurende jaren en jaren, om de jongere geslachten in hare scholen en volgens hare leerstelsels op te leiden en derwijze een nieuw, kloek en talrijk leger uit te rusten, dat op zijne beurt nieuwe lauweren zal plukken. Men werpe ons niet tegen, dat eene cle ricale zegepraal in de aanstaande provincie- en gemeenteraden zonder duurzame en ernstige gevolgen zou blijven, indien zij op gevolgd werde door eene liberale zegepraal in de Juni kiezingen voor de Kamer, daan deze liberale zegepraal aanleiding zou geven tot eene ontbinding van Kamer en Senaat en de daaropvolgende verkiezingen noodza-i kelijk ten gunste der liberalen zouden uit vallen dat gevolgentlijk er terstond eene1 meerderheid inde nieuwgekozene Kamers zou aangetroffen worden oei de clericale kieswet voor provincie en gemeente af ie schallen Eerst deze afschaffing verkregen worde, zouden wij twee schitterende zegepralen ?oor Kamer en Senaat behooreti te behalenj in de huidige omstandigheden, tc midden der algeineene slaperigheid, der ongeneesbare onverschilligheid, der ingewortelde lamlen digheid der liberale partij, mag die dubbele i en schitterende zegepraal voor het minst twijfelachtig genoemd worden. Welnu laat ons veronderstellen dat de eerste dezer zegepralen behaald worde; dat in Juni aanstaande, en Gent, en Verviers, en Charleroi, en Waremme, enz. de meerderheid aan de liberale partij teruggeven en dat er bij de kroon aangedrongen worde op ont binding. Zullen de clericalen zich op hunne beurt hiet beroepen, niet alleenlijk meer op de overgeblevene meerderheid in Kamer en Senaat; maar veeleer nog op de behaalde zegepraal in de gemeente- en provinciekie- zingen om tot den Koning te zeggen De natie is met ons en tegen de libara- Ionde uitslag der kiezingen voor gemeen- te en provincie bewijzen het ten overvloede - op onontstootbare wijze! Zou de Koning, met het oog op dien uit slag, niet aarzelen, ja riiet weigeren naar de eisehen der liberalen te luisteren en tot geene ontbinding overgaan? Ja, wij zeggen het rondborstig; eene cle ricale zegepraal in de aanstaande gemeente en provinciekiezingen sluit alle vooruitzicht uit op eene ontbinding dor Kamers. De reeds zoo benarde toestand der liberale partij zou nog erger worden, daar hare tegenstrevers niet alleen zouden blijven beschikken over 's lands algemeen beheer, maar de laatste vestingen in handen zouden krijgen, die thans nog hun wederstand bieden. De algemeene strijd die zal geleverd wor den binnen zes of zeven maanden, ten gevol ge der ontbinding van provincie- en ge meenteraden, zal beslissend zijn voor de beide partijen, voor de onze vooral. Met al onze krachten zullen wij bebooren te velde te rukken. Geene opofferingen zullen ons te zwaar mogen voorkomen. Het worde luidt gezegd 't Is niet op het laatste oogenblik, een paar weken voor de kiezingen, dat wij den veldtocht mogen openen. Uit hervaring bebben wij aangeleerd hos zwaar het ons te verduren staat den ouden slenter te volgenvele nederlagen, omniet te zeggen alle nederlagen, hebben wij gele den omdat wij slechts aan den vooravond van dezen of genen kiesworsteling op de gedachte zijn gekomen, dat wij een strijden de houding behoorden aan te nemen. Begaan wij nog eens denzelfden uitslag, dan loopen wij geene min of meer eerlijke nederlaag te gemoet, maar stellen wij ons bloot aan eene overrompeling, aan eene verplettering. Wij zullen inderdaad staan vóór een splin ternieuw kiezerskorps, dat gezuiverd zal zijn van zijne beste ®n vertrouwbaarste bestanddcelen, van de bekwaamheidskiezers van rechtswege, en op wiens nieuwe be standdeelen wij weinig mogen steunen, voor het oogenblik ten minste. Willen wij deze nieuwe opgeroepen kie zers langs onze zijd® krijgen, dan is er geen oogenblik meer te verliezen, voor zooveel het nu reeds niet te laat zij. Wij, liberalen, wij kunnen slechts over twee wapenen beschikken, het geschreven en het gesproken woord, om overtuiging en beginselvastheid aan te kweeken. Wij kun nen niet dreigen met hel en vagevuur; wij willen niet dreigen met broodrooverij drukking, welke ook de vorm zij die zij aannemen, stoot ons tegen de borst, als zijnde de verloochening der beginselen van vrijheid, die de reden en kern van ons pro gramma uitmaken. Drukking immers baat tot weinig; wordt zij matig uitgeoefend, zij blijft zoo goed als vruchteloos; wordt zij te krachtig toegepast, zij verwekt tegenstanden reactie. Voor eene partij is overtuiging alleen vruchtbaar in blijvende gevolgen. 't Is zij die wij, vrijgezinden, moeten aankweeken. Door verspreiding onzer be ginselen zullen wij alleen in onze pogingen slagen. Aan het werk dan Wij beschikken over een aantal dagbladen; ze zijn te weinig onder het volk verspreid; hun invloed blijft be perkt; in onze kleine steden en dorpen moeten zij doordringen tot de kleine burgerij, tot den werkman. Aan onze Jonge Wachten valt de taak ten laste dagbladen in te zamelen en in tweede lezing te verzenden tot ben, die geen lust of geene middelen bebben om er aan te koopen. Aan al onze politieke vereenigingen valt de taak ten laste voordrachten in te richten, om diegenen voor te lichten, die niet ia staat zijn het geschreven woord te lezen en te begrijpen. Hoe talrijk zijn deze niet, in een land waar bet onderwijs met zulke karige band is uitgedeeld, als in Belgie In Oost- en West-Vlaanderen bedraagt het getal ongeletterden ongeveer 50 °/0de helft der bevolking Hoe beperkt zijn clan nog de kennissen dergenen, die geletterd worden genoemd volgens de statistiek Aan het werk danmet nieuwe, ionge, verdubbelde krachten, om onze gedachten, onze beginselen, onze strevingen te ver spreiden onder die standen, die binnen eenige maanden het kiesrecht zullen verkrijgen, het recht om de leiding van de staatkunde aan te wijzen en te bepalen. De toekomst onzerpartij.de toekomst der natie staat op spel Het vaderland is eindelijk gered, voor geenen buitenlandschen vijand, hoe sterk hij ook weze, moeten wij voortaan benauwd zijn, de paternosterbrabbelaars Peereboom, minister der ontriggelingen heeft het ge vonden; geweer en buskruid zijn voortaan onnoodig want die geniale geest heeft tijdens hij met het ministerie van oorlog gelast was, aalmoezeniers in het leger benoemd. Pontus is een speelreisje gaan doen om op zijn gemak een wetsvoorstel over zijnen droom: iedereen soldaat te zoeken en alzoo aan zijn gegeven woord getrouw blijven, zulks zou ten minste elk eerlijk man doen, maar Pontus doet heel wat anders, zijn speel reisje is eene bedevaart naar Dadizeele, om bij den grooten stoet tegenwoordig te zijn, misschien verwachtte hij ook een mirakel, doch hij is gelijk al de andere sukkelaars er di'uipneuzend moeten van onder trekken. Aalmoezeniers, zijn zwarte budgetkna- gers in de kazernen gestoken, om hunne zakken goed te vullen, de discipelen van Christus werken immers altijd voorniet!! en om de soldaten den duivel aan te doen. Die zwarte kinkels moeten dan nog eenen hoogen graad hebben om beter de soldaten naar hunne grillen te doen dansen. Simpel soldaat of kaporaal zijn is niet voldoende en ofschoon zij van het leger zooveel kennen als een ezel van safraan eten, toch heeft Pater Boum Boum, hun den graad van offi cier gegeven, met een overheerlijk kostuum, dat al de soldaatmokjes achter hunne hielen zal doen loopen. Zelfs de officieren zullen voor deze gewijde gasten moeten onderdoen want het overdra gen zal in het legereene groote rol spelen. Wee aan diegenen die niet regelmatig ter kerk tn te biechten gaanvoor hun geene verhooging meer. Peereboom verdient met dezen maatregel voorzeker eenen gouden stoel in den hemel, want hij betaalt hem rijkelijk met het geld der lastbetaalders wel te verstaan, immers 48 aalmoezeniers aan 2500 frank ieder maakt een totaal van 120 duizend frank per jare gerekend tegen 3 °/0 vertegenwoordigt deze som een kolossaal kapitaal van 4 millioen franken. Met recht mag men zeggen dat Belgie het luilekkerland der papen van alle slag en kleur is, immers zoo maar in eens 4 mil lioen toegeworpen worden om anderen den duivel aan te doen, is iets dat maar door papenslaven kan gebeuren, en in geen ander land der wereld ongestraft zou toegelaten worden. Tot heden toe mochten de verstandige menschen ook tijdens de kiezingen ter stem bus trekkendoch de klerikalen, gezworen vijanden van alle geestesontwikkeling, wil len eene verandering, teenemaal ten hunnen voordeele, inbrengen. Ons mouchardsministerie dat ons arm Belgie bestuurt, gevoelde reeds dat, dank aan hare lafhartige verklikking, het den afkeer van alle deftige en verstandige bur gers op hem getrokken had, het gevoelde dat het dag voor dag meer en meer veld verloor en om zich te redden legt het een ontwerp van kieswet neder dat al de bekwaamheidskiezers van rechtswege af schaft en van de kiezerslijst schrabt al wie zich met iets anders bezig houdt dan met bedevaarten en processiën, ai wie in geen geur van heiligheid bij de geestelijkheid staat. Het doel onzer meesters schijnt klaarblijkelijk uit: de groote liberale ge meenten veroveren. Doch, Een rijk van dwang Duurt niet lang. Vroeger dan zij het misschien denken komt de tijd dat zij met klank aan de deur vliegen en dan zal hot de beurt aan de liberalen zijn onze klerikale dwingelanden te kortvleuge len. De verschrikkelijke ramp van Antwerpen blijft nog altijd het onderwerp aller gesprek ken. Nog dagelijks vindt men rond de plaats waar de kardoezenfabriek bestond, onder de puinen en in het water stukken van menschen die in de ontploffing omkwamen. Het rechterlijk onderzoek heeft bewezen dat de ramp niet in de peiroolmagazijnen maar in de kardoezenfabriek ontstaan is. De eigenaar dezer laatste, M. Corvilain alsook zijn ingenieur zijn in echtenis genoi len en naar het gevang overgebracht. Men zou betzelfde moeten doen met de domoorige leden der klerikale bestendige de putatie van Antwerpen; zij ook, zou rech terlijk moeten verantwoorden voor de ontelbare slachtoffers door hare schuldige zorgeloosheid gemaakt. Te vergeefs trachten die leden zich wit te wasschen: de open bare meening zal hen ten eeuwige dage met de vingers wijzen al de eerste oorzaak der HET WEEKBLAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1889 | | pagina 1