Neerlandia. STADSNIEUWS. Nijverheids decoratie. Ontslag. Algemeene prijskamp van het Middelbaar Onderwijs. Middelbaar Onderwijs. Verzonden. Groote prijs. Gevecht. Burgerstand Gemeente leeniugen. Meesen. Passehendaele. Ploegsteert. Boekeriaankondiging. VERSCHILLIGE TIJDINGEN, ontzettende ramp diekonderde huisgezinnen in rouw en ellende dompelt.. De gemoederen zijn nog niet bedaard als wanneer eene nieuwe ontplofflngde Parijsche bevolking komt te ontzetten. De kardoezen- fabriek die de heer Corvilluin ie Parijs bezat is ook gedeeltelijk in de lucht gesprongen. Gelukkig zijn er daar geene menschenlevens te betreuren; alles beloopt tot stoffelijke schade. Die herhaalde ontploffingen doen het volk in eenen gedurigen angst verkeeren en moe ten de aandacht der overheid inroepen op de plaatsen waar poeder en ontplofbare zelf standigheden in bewaarnis gehouden wor den. Zijn de voorzorgendoor de wet vastgesteld ■wel overal nagelceft en goed onderhouden? De liefdadigheid. Over eenige dagen deed men te Antwerpen de optelling der reeds ingezamelde sommen ten voordeele der slachtoffers van Antwer pen. Het bedrag ervan beliep reeds tot drij honderd duizend frank. En nog maar gedurig worden in alle steden liefdadigheidsfeesten ingericht. Het Hulpcomileit. De eerste vergadering van het hulpcomiteit der slachtoffers van de ramp heeft onlangs plaats gehad. Drij commissiën zijn benoemd Eene moet de behoeftigheid onderzoeken der huisgezinnen waarvan loden dood zijn De andere moet zich bezig houden met familiën die gekwetsten hebben De derde zal de huisgezinnen opzoeken die stoffelijke schade ondergaan hebben. Als eerste maatregel heeft het comiteit besloten aan ieder familie eene somme te geven die het loon der gedooden of gekwet sten bedraagt van vier weken. Met nieuwjaar zal er te Brussel, Paleizen- straat, 102, onder titel van Neerlandia eene samenwerkende Maatschappij voorver- zekering tegen brand aan vaste premiën tot stand gebracht worden. Die maatschappij is eene echt vlaamsche en zal enkel in de Diet- sche gewesten mogen optreden. Zij zal ge vormd worden onder de strijders voor de rechten van den Vlaming; strijders, die meer en meer overtuigd geraken dat de geldzaak een vraagpunt van bestaan of niet bestaan voor onzen taalstrijd geworden is. Wie eenigzins met de Europeesche toestand be kend is moet enkel rondom zich zien om te kunnen vaststellen dat velen door de samen werking eene macht verkregen hebben, waarmede machtige vorsten en staatslieden behoeven af te rekenen. Dat begrepen de Vlaamsche strijders sedert lang en nu beproe ven zij dat middel met de verzekering legen brand. Ook is geen land der wereld voordee- liger aan de verzekeraars dan Vlaamsch- Belgie. Al de onlangs gestichte Verzekerings maatschappijen leven hier in den besten voorspoed en de aandeelhouders strijken overgroote winsten op. Welnu dat de duizen den Vlamingen, strijdende Vlamingen, zich in een machtigen samen werkenden kring vereenigen en ieder maar êéne verzekerings polis aanbrenge dan zal de opbrengst, daar van wellicht die der reeds bestaande Maat schappijen verre overtreffen en de deelge- nooten zullen niet alleen een schoon winst aandeel genieten voor liun gestorte geld, maar eene aanmerkelijke som zal daarenbo ven ter beschikking van onzen taalstrijd vallen. Alle Vlamingen, die het met onze zaak wel meenen, zullen aan dat grootsch, nuttig en noodzakelijk werk voor het voortbestaan van onzen stam, onzen volksaard voorzeker willen medewerken en het vooral steunen door hunne verzekeringen. Wij keeren daar nog op terug. De nijverheids decoratie van le klas is toe gestaan aan de werkers van de stad en het arrondissement IJperen, wier namen hier volgen Delobel, juwelier, IJperen; Fiers, afgie- tersgast, IJperenPinte, kasseilegger, IJpe ren. Deze van 2e klas aan Barroon, lintwever, IJperen; Buyse, meester brouwersgast, Zon- nebeke; Capoen, meester lintscheerler, Komen; Coffyn, afgietersgast, IJperen; Crombé, meester brouwersgast, Poperinghe; Tourlouse, lintwever, IJperen. De heer Kilsdonck, leeraar aan stadskol- legie van IJperen, is, op zijn verzoek, ont- slegen van de bediening van leeraar aan de Koninklijke Athenea en gemachtigd zijne rechten op pensioen te doen gelden. liet is hem toegestaan den eere titel zijner dediening te blijven dragen. Maandag kondigde het Staatsblad den uit slag af van den bijzonderen prijskamp in vlaamsche taal tusschen de leerlingen der derde beroepsklas. Daaruit nemen wij het volgende over 3de Beroepsklas. 2' Eervolle melding, Cannaert van Buiscamp, leerling van het stadskollegie van IJperen. Het Staatsblad heeft Dinsdag de afkondi ging voortgezet der uitslagen van den alge- meenen prijskamp van het Middelbaar On derwijs. In de derde beroepsklas, duitselie opstel, 3e accessiet, Jules Germonprez, van Aude- naarde, leerling van het stadskollegie van IJperen. Die uitslagen strekken ons hoogste onder wijsgesticht grootelijks ter eere en wij stu ren onze rechtzinnigste gelukwenschen aan de twee jonge bekroonden. Uit de uitslagen van den algemeenen prijs kamp van het middelbaar onderwijs van den laagsten graad voor jongens in 1889 nemen wij nog het volgende 28 Eervolle melding, A. Deschacht, leerling der Staatsmiddelbare school te IJperendat maakt drie benoemingen, dees jaar door ons hoogste onderwijsgesticht bekomen. Die onderscheiding is eene nieuwe waar borg van het vertrouwen dat de ouders in het stadskollegie en de middelbare school onzer stad stellen mogen. Eere aan onze leeraars en dank voor den vlijt, dien zij in de uitoefening hunner bedie ningen aan den dag leggen. Wij sturen onze rechtzinnigste gelukwen schen aan den jongen bekroonde. De heer Lefever, leeraar van vlaamsche taal aan het stadskollegie van IJperen is leeraar van 7" latijn bij het Atheneum van Charleroi benoemd. De heer René Begerem onzer stad heeft de groote prijs der Wereldtentoodstelling van Parijs in de 34" klas voor zijne kanten beko men. Zondag kregen eenige rakkers ruzie in de herberg genaamd De Kasfrol, Brakkestraat. Na elkander een hoop smoutperen gegeven en het herberggerief kort en klein geslegen te hebben, trokken zij er van onder met een neusje bloed of wat schrammen. Doch toen de gendarmen hun 's anderdaags rekening kwamen vragen over hunne kilteloorigheid, keken zj lijk eene kat die uit een azijnvat kruipt. van den 13 tot den 20 September 1889. Geboorten. Mannelijk geslacht 8. Vrouwelijk id. 5. Overlijden». Phlippine Deruelle, z. b., 70 jaar, onge huwd, Hondstraat. Emerance Vermeersch, kantwerkster, 49 jaar, echtgenote van Pieter Bourdeaud'üuy, Zaalhol'. Maria Radou, z. b., 73 jaar, ongehuwd, Vleeschhouwerstraat. Seraphinus Barrizeele, z. b.,73j.weduwaar van Isabella Couvreur, Dixmudestraat. AlidaDetaye, z. b., 12 jaar, Meenenstraat. Kinderen beueden de 7 jaren. Mannelijk geslacht 1. Vrouwelijk id. 3. Een koninklijk besluit machtigt: 1° de ge meenteraad van Poperinghe om tot in 1944 en 1949 den afkortingstijd te verlengen der leeningen van 225.000 frs, van 90.000 frs en van 50.000 frs, welke de stad bij de burger lijke godshuizen en liet weldadigheidsbureel dier plaats aangegaan heeft2° de bestuur raad der burgerlijke godshuizen van Pope ringhe en het weldadigheidsbureel dierzelfde stad om den afkortingstijd, waarvan sprake is, toe te staan. Zaak Joufvrouw De Poorter. Wij houden er aan hier onze eigene be merkingen neer te schrijven en den indruk weer te geven dien die zaak op ons teweeg gebracht heeft. Onze lezers, die voorzeker met veel belang die zaak volgen en aandachtig de conclusiën of besluitselen der beide partijen gelezen hebben, zullen zich reeds een vast gedacht over die opspraakbarende zaak gevormd hebben. De bepaalde, vaste, gegronde besluit selen van den heer advokaat Beaulieu wer ken ingrijpend op den lezer en deze voelt met welke weergalooze wijsheid en zaken kennis de vernuftige rechtsgeleerde ze sa mengesteld heeft. Men voelt dat hij van de rechtvaardigheid zijner zaak overtuigd was en dat zijn geweten hem oplegde al zijne welsprekendheid, al zijn vernuft en gansch zijn talent ten dienste te stellen van eene miskende erfgename, die men onder eene onbekende, onzichtbare maar ontzaggelijke macht tracht te verpletteren en die over de geldmiddelen niet beschikt om hare rechten te doen gelden. En die overtuiging heeft de heer Beaulieu uit de rechtzinnige en onbaat zuchtige verklaringen geput, die hij bij de bijzonderste en geloofwaardigste personen van Meesen ingezameld heefi. Twee achter eenvolgende dagen begaf de talentvolle rechtsgeleerde zich naar dat dorp om zijne opsporingen in eigen persoon te doen, om zijne overtuiging op eigene ondervinding te steunen en zich derhalve met de noodige kracht en gloed te kunnen uitdrukken om op eiken toehoorder indruk te maken en dezen in zijne zienswijze te doen deelen. Zijne gloed volle taal, zijne krachtige en gegronde plei dooien, die van diepe studie en ernstig on derzoek der gewichtige zaak getuigen en die geen enkele bijzonderheid onverlet laten, als deze maar dienen kan om de zaak in het helderste daglicht te stellen en recht te laten wedervaren aan wie recht toekomt, laten diepe sporen bij alwie ze leest, en hoe meer men ze onderzoekt, en wikt en weegt, hoe vaster ook men in zijne overtuiging deelt. Het zal voorzeker aan hem niet liegen, als de zaak niet ten klare getrokken wordt en als er geen recht gedaan wordt aan wie recht toekomt. Intusschen zal men het ons vergeven als wij zeggen dat wij zoo nieuwsgierig zijn als moeder Eva en dat wij wel eens een afschrift van dat zoogezegd testament zouden willen te zien krijgen. Het ware ons ook heel aan genaam zoo wij het eene en andere over de levensmanier, het doen en laten, de inborst en het karakter van Jufvrouw De Poorter mochten te weet komen. Hare gewoonten, hare gebruiken, hare boezemvrienden, de personen die haar het nauwst aan 't harte lagen en die hare woonst het drukst bezoch ten, dat alles moet heel belangwekkend om weten zijn en vele leerrijke dingen bevatten, die het hunne bijdragen moeten om die zaak in het ware daglicht te stellen. Moeste er iemand zijn, die ons over dat alles juiste en zekere inlichtingen verschaffen kan en wil, hij zou ons en ongetwijfeld velen onzer lezers ook heel veel plezier doen en een grooten dienst bewijzen. Men schrijft ons: Woensdag rond 7 ure des morgens is er een brand uitgeborsten ter boerderij van P. Carton, op het gehucht de Keyberg. In min dan een half uur lag het gansche hofstedeken plat. Enkel een deel der meubelen zijn kunnen gered worden. De schade is zeer aanzienlijk en de landbouwer is door dat ongeluk van alles ontbloot en tee- nemaal op strooi. Men vermoedt dat onvoorzichtigheid de oorzaak van die ramp zijn moet. Men schrijft ons: Vrijdag morgend, om8 ure. stond de hofstede bewoond door Mullié Delannoy, gemeenteraadslid, bij de Halvt Maanin laaie vlam. De schuur en de stal lingen waren in zeer korten tijd ten gronde afsebrond. Gansch de oogst, een zwijn en verscheidene kalvers, zijn de prooi van het vernielend element geworden. Dank aan de spoedige hulp en dapperheid der brandweer van Frelenghein (Frankrijk), is het woonhuis gespaard gebleven. De schade aan de gebouwen, toebehooren. de aan den heer Beels en beloopende tot on geveer 5000 fr., is door verzekering gedekt De vruchten en dieren waren niet verzekerd en de boer ondergaat door die ramp een verlies ook van ruim 5000 fr. gfDie brand wordt aan de kwaadwillig^ toegeschreven. Het gerecht doet een onder, zoek. Komt te verschijnen bij A. DEMARTEAU, Uitgever te Tongeren TWtóE S.\\TE\ in een folkloristischen tabbaard door M. Verkest, Eene volkskundige studie over St-NIKLAAS en St-MAARTEN. Dit werkje, netjes op geel getint papier gedrukt, telt ongeveer 50 bladz. en werd gunstig beoordeeld en aanbevolen door een groot aantal vlaamsche dag- en weekbladen, Het boekje bevat eene menigte bijzonder heden over St-Niklaas en St-Maarten, name lijk hun leven en de meest gekende sagen; hunne vereering; de feestviering en gebrui ken welke plaats hebben in verschillige stre ken en landen de rijmpjes, spreekwoorden, liedjes en gebedekens aan den naam dier hei ligen verbonden en door de jeugd gekend. Deze bijdrage wordt allen liefhebbers van volkskunde aanbevolen, alsook aan de ouders die hunnen kinderen eens veel over deze T'mee Santen willen vertellen. Prijs 50 centiemen. Te bekomen ten bureele van dit blad. De bewijzen zij ontelbaar. Stock- heim, 5 april 1888. Men mag iedereen de Zwitsersche Pillen Hertzog van Parijs aan bevelen, niets is beter ter genezing der maag aandoeningen. (Handteeken gewettigd). Theodoor Claessens. Aan M. Pelerin, apotheker, 12, Schild- knaadstraat, Brussel. Rond elke doos den band ter waarborg eischen, het handteeken van M. Pelerin dragend. (38) De Koning naar den congo. Men meldt dat de belgiscbe koning binnen kort een uitstapje naar den Congo zal doen, om zijne uitgebreide Staten in oogenschouw te nemen en zich zelf rekenschap te geven van den toestand des lands. Kieswet Devolder. Door de nieuwe kieswet van Devolder zullen rond de 20 duizend onderofficieren hun recht van kiezer verliezen en niet meer waardig noch b«- kwaam geacht worden om 's lands wetgevers te kiezen. Heel waarschijnlijk zullen deze oude landsverdedigers dit niet heel zoo gemakke lijk laten doorgaan, maar binnen kort te Brussel vergaderen en aan den koning een« petitie overhandigen waarin zij al de onge rijmdheid en onrechtvaardigheid van bet wetsvoorstel zullen doen uitschijnen. Op den ïïifl'eltoren. Woensdag mor gen hebben de fransche ingenieurs aan hunne collega's uit den vreemde een ontbijt aangeboden op het hoogste van den Eiffelto- ren, waaraan 220 dischgenooten deel name"1 Verschillende Belgen hebben er het woorf genomenom de Franschen over hun gul ont haal te bedanken. Op' het konkoers van middelbaar hooger onderwijs tusseken al de gestichten van 't land, staat het atheneuw van Gen' met 36 benoemingen, Brussel met 35, An' werpen met 28, Ixelles 24, Luik 24, Vei" viers 20, Charleroi 18 en het collegia v»a i

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1889 | | pagina 2