STADSNIEUWS. Willems-Fonds. Niet werkzame burgerwacht. Gevallen. Ongeluk. Zatlap. Werkerslier. Willems-Fonds. Burgerstand Belijdenis YERSCHILLIGE TIJDINGEN. YRÏJE KRUISBOOGSCHUTTERS. slag die u den besten der eclitgenooten ont neemt en aan mij den oudsten mijner Trien den. Al de mijnen zenden u de uitdrukking van hun oprecht rouwbeklag. Op het graf nam de heer Em. Hiel, de eerste het woord hij las, met ontroerde stem, het volgend gedicht: De IJpersche Willems-Fonds-afdeeling mag voorzeker eene der ieverigste van het gansche land genoemd worden. Hare reeks zoo gunstig onthaalde Concert-Voordrachten zal zij dees jaar op Zondag 20 dezer, om 3 ure namiddag aanvangen. Uitgelezene muzi kanten en uitmuntende zangers hebben reeds hunne medewerking toegezegd en de hoog leeraar Paul Fredericq, uit Gent, zal als spreker optreden. De talentvolle redenaar zal handelen over De Kieshervorming in Vlaanderen. Het valt geenszins te betwijfelen of eene talrijke schaar toehoorders zal zich ver haasten om van dat mooi muziekfeest en die belangwekkende voordracht te genieten. De ruime zaal van den Gouden Arend zou wel kunnen veel te klein zijn. Wij wakkeren onze lezers ten zeerste aan die puike Concert-Voordracht bij te wonen, hun verzekerende dat zij hunne moeite en hunnen tijd niet beklagen zullen. Dat men het voortzegge! Zijn voor het vijfjarig tijdstip 1889-1894, in het arrondissement IJperen, benoemd: 1° Luitenanten-Adjudanten-Majoors; 2° Lui tenanten-Kwartiermeesters Bataljon van Langemarck, de heeren Wal- laert en Nevejan; Hooghlede, de heeren Van- denberglie en Vandecandelaere; Wervick, de heeren Beun en Franchomme; Zillebeke, de heeren Du Mortier en Lefever; Passchen- daele, de heeren Cneut en Lesage; Elverdin- hlie, de heeren Dewachter en Delplace; Pro- Ten, de heeren Doucy en Claeysoone; Pope- ringhe, de heeren Carton en Werquin; Kem- mel, de heeren Soenen en Naaide; Waasten, de heeren Debourse en Six. Zaterdag viel het kind van vrouw W. uit h«t voutevenster in de bolbaan en liet be kwam lichte kneuzingen. Eene les voor de moeders, die soms vergeten dat de voorzich tigheid de moeder der porceleinkas en is iri3 met tuur speeit gevaar loopt zich de vin gers te branden. Dinsdag voormiddag loste de genaamde Julius Garreyn kolen voor den heer Riem, in de Neêrstraat, en de grootste stukken droeg hij in zijne armen naar het magazijn. Toen hij een stuk van 40 kilos wegdroeg gleed hij op eenen steen uit en viel. Het stuk kolen kwam op een zijner handen terecht en er waren twee vingers teenemaal vermorzeld. De ongelukkige vader van famieije werd naar het gasthuis gedaan, waar hij verpleegd wordt. Woensdag noen vond een politieagent, nabij de kazerne, een kerel liggen die er uitzag als iemand die wat te veel de flesch aangesproken heeft. De zatterik werd ver zocht zijnen weg voort te zetten, doch de kwant, die de aarde draaien zag, bleef doof op die oore en scheen al zijne spierkracht in het glas gelaten te hebben. De agent wilde hem dan naar het politiebureel mededoen; maar de man was alzoo niet getrouwd en leverde den agent zooveel spel, dat deze verplicht was een soldaat te zijner hulp te roepen. Onnoodig te zeggen dat de discipel van Bacchus dan de doos invloog, waar hij een gezicht trok lijk eene kat, wier knevels in den azijn geweekt zijn. Morgen, Zondag, om 7 ure 's avonds, biedt de koorzangmaatschappij de Werkerslier, haren leden een lief muziekfeest aan, dat, zegt men, van eene danspartij gevolgd zijn zal. Des te beter! Wij kunnen 't lijden dat die brave Werkers zich eens een gul vermaak aanschaffen. Na den lastigen handenarbeid mag wel eene verkwikkende uitspanning volgen, zooveel te meer omdat deze daaren boven nog een beschavend karakter heeft. Hier volgt het programma Is"5 Deel. 1. Morceaux pour symphonie. 2. Grand air du chalet, romance chantée par M. E. Coffyn. 3. Le départ des compagnons, choeur. 4. L'esclave Turc, romance chantée par M. Am. Ordies. 5. Le retour dans la patrie, duo par MM. Ordies Art., Wilde V. 6. Chansonnette. 2de Deel. 1. Tombée du jour, choeur. 2. Révèle-moi ton nom, romance chantée par M. Delmotte Alph. 3. Les siciliennes pour tuba et saxophone par MM. Declercq et Moreaux. 4. Fantaisie pour violon, exécutée par M. Tasseel Marcel. 5. Abain Blanchard, duo chanté par MM. Coffyn et Delmotte. Het bestuur van het Willems-Fonds heeft de eer het lezend publiek ter kennis te bren gen dat de boekenzaal der afdeeling, van heden af, eiken Zondag zal open zijn van 11 1/2 tot 12 ure 's middags. De boekenzaal blijft als vroeger gevestigd in het lokaal der afdeeling - Gouden Attend Groote Markt. De ingang tot de boekerij is langs het Vioolstraatje (gezegd Stoffelsstraatje. Het bestuur heeft zich een aantal nieuwe boeken weten aan te werven, die gevoegd bij de reeds bestaande, een allerschoonste keus laten tot geestesontwikkeling, bescha ving en ontvoogding van het vlaamsche volk. De kataloog der boeken is bij den heer boekbewaarder verkrijgbaar tegen betaling van 10 centiemen. Schieting van Woensdag 9 Oct. 1889. Gewoon blazoen. Hoog getal. Pinteion Félix, 5 6 5 G 22 Laag getal. Mabieu Louis, 2 2 1/2 1 1/2 2 1/2 8 1/2 van den 4 tot den 18 October 1889. Geboorten. Mannelijk geslacht 4. Vrouwelijk id. 4. Sluwelijken. Gustaaf Masscho, langzager, en Florencia Knockaert, kantwerkster. Overiïjdens. Julius Plancquet, landbouwwerkman, 24 jaar, ongehuwd, Meenenstraat. Adela Gryfïon, zonder beroep, 77 jaar, weduwe van Jan Marsmeyer, Rijselstraat. Pieter Gouwy, herbergier, 64 jaar, echtgenoot van Maria Duflouck, Vleeschhouwerstraat. Lodovicus-Hippolytus Vandermeersch, doc- toor in de rechten, oud notaris, 74 jaar, echtgenoot van Elisabeth Van Eycken, Oude Houtmarktstraat. Pieter Dauwe, soldaat bij het derde linie-regiment, 26 jaar, onge huwd, Vleeschhouwerstraat. Desiderius Doom, daglooner, 45 jaar, ongehuwd, Sint- Pieters-buiten. Gregorius Degrave, zonder beroep, "81 jaar, weduwe van Lievina Bra bant, Dixmudestraat. Kinderen beneden do T jaren. Mannelijk geslacht 1.— Vrouwelijk id. 2. Netje, 'k sta zoo vaak te pronken, Op den drempel bij den buur, Loerend op uw liefdrijk lonken, Smachtend naar uw aankomstuur. En, als ge me soms laat wachten. 't Zij ge of niet mij plagen wilt, Wee! dan smoor ik bittre klachten In het hart dat voor U trilt Maar dan Netjen, als ge uwe oogen In mijn biddende oogen stuurt Hoe voel ik mijn ziel bewogen Wijl mijn zicht ter neder tuurt! Want zoo levend zijn uw blikken Schoon uw kijkertjes zoo zacht Dat ze in mijnen boezem stikken 't Woord waarop uw liefde wacht En, terwijl ik dus verslagen Mijmrend heenga voor een stond Zweeft mijn ziel met trotsch behagen Tusschen bonte bloemen rond. O wat bouw ik lacktkasteelen Voor mijn Netjen in mijn geest; Bloemwaranden, lustpriëelen 'k Schenk haar Heemlen onbevreesd! En dan, Netje, kom ik weder Om ééns meer u aanteschoün En ik pluk het luchje teeder Dat uw lipjes niet behoün O! ik pluk het met genoegen En ik hou 't voor mij alleen Naar dit lachje streeft mijn zwoegen Zoó afgunstig wordt ge aanbeên O mijn Netje, 'k voel ons beiden Door elkanders min gespijsd 'k Zie uw liefde licht verspreiden Op het pad dat God mij wijst; 'k Voel uw hand in mijne handen; 'k Smaak den kus, dien gij mij geeft Nooit zal ik dien kus verpanden Nooitzoolang mijn liefde leeft X. Het beste dat bestaat. Senefïe (Namen), 1 December 1888. Ik verklaar dat, na nutteloos verscheidene geneesmid delen te hebben gebruikt tot bestrijding eener maagontsteking die reeds drie jaren aanhield, ik de Zwitsersche Pillen Hertzog genomen heb, en ik erken dat deze Pillen mij het meeste goed deden en nog doen. (Handteeken gewettigd). Florentin Grevesse. Eischt den groenen band tot waarborg, dragende bet handteeken van den algemee- nen depothouder voor Belgie: Pelerin, apotheker, 12, Schildknaapstraat, Brussel. (3) Verkwezeling en verpaapsching. Te Veurne heeft een pater-predikant iets nieuws uitgevonden, dat alle gedacht over. treft. Wij roepen de aandacht onzer lezers ot de volgende, ongelooflijke, kerkelijke feiten die ons door onzen correspondent wordea medegedeeld. Leest en oordeelt: - Het was deze week te Veurne achtdagi» kerkfeest ter eere van den H. Rozenkrans. Een predikheer bekwam alhier een buitennewonen bijval en wat er op zyne avondsermoentjes gelachen werd gaat alle gedacht te boven. -In de eerste dagen noodigde hij de kriste- lijke zielen uit, hem door een kerkbediende te doen bestellen of hem rechtstreeks te doen geworden een briefje, vragende den vurigste wensch, dien zij verlangden te bekomen <f te bezitten, verzekerende dat hij dees van de gratie Gods voor hun ging verkrijgen. Ook sedert regent het briefjes en vraagjes en dagelijks, bij het beginnen van zijn ser- moentje, acht de eerwaarde pater het zich als plicht deze op zijnen predikstoel af te lezen. Zekere kwezels vroegen het behoud hun ner zuiverheid!!? - Anderen wenschen een... goeden uit slag Een derde onfeilbare kerkdibbe verzoekt van hare... doodzonde verlost te zijn!? (Ze zegt niet welke zonde.) De meeste dezer vrouwelijke aanvraags tersverlangen... eenen man!... deugdzaam en katholiek, enz. - Gaan zulke kerkelijke domheden niet alle menschelijk gedacht te boven? De eerwaarde pater was daarmede nog niet tevrede, want door tusschenkomst van den deken wapperde een vaandel 11. Zondag op het stadhuis en aan 't paleis van justitie, ter eere van den H. Rozenkrans!... en van de nieuwe hemelsche kwezelscorrespon dentie. Men verzekert ons dat die pater-predikant die brieven zal uitgeven inde revue van Mev. Adam. Nevens de diplomatieke stukken Jover Pourbaix en C19, zullen ze met belangstelling gelezen worden. LN.) Men schrijft als vervolg van het jacht- drama van Keyem, vermeld in ons laatste nummer: vernemen wij de volgende inlich tingen De tweede wildstrooper, Jan Klaeyi van Vladsloo, die een schot in het been had gekregen, is aan de gevolgen zijner wouden overleden. Erge vermoedens wegen op den veldwachter Charles Ameeuw van Keyem en den jachtbewaker Leo Lombaert van Leke, die zaterdag 5n dezer te Veurna werd aangehouden onder betichting deze dubbele moord te hebben bedreven. Men schrijft uit Rousselara aan een brusselsch bladHet schijutdatde klerikaleu alle mogelijke pogingen aanwenden om do kinderen uit onze goede stadsscholen te trekken. Eik kind ontvangt alle weken een brood, indien het naar de verstompend® klerikale dompersschool wil komen En dergelijke, oneerlijke middelen worden aangewend om de goede wereldlijke scholen te ontvolken De kieshervorming1, voorgedragen door minister Devolder, zal zestig duizenl kiezers van rechtswege afschaffen. De kleri- klae kringen, de tappen en congregatiënd? bisschoppen, de kanonnikken, de dekens, de pastors, de kapellcans hebben het minis terie goed ingelicht over den gewichtigen aard der politieke kunst greep, die de geest elijkheid wil zien bewerken op den rug der liberalen. De liberale Federatie heeft door gehe.l het land in lichtingen doen nemen over de kiezers die bedreigd worden hunne burger rechten te verliezen. Uit de bekomene in lichtingen blijkt dat de vervolgde kiezers twee derden liberalen zijn. Daar hebt ge de oplossing van het raad sel, waarom zooveel waardige en geachts mannen van hunne verkregene rechtea moeten beroofd worden tot meerdere eer ea glorie Gods. Niet waar, dat is een schoonen brand stapel om de liberalen naar den duivel ts j zenden. Zulks heet de nieuwe inkwisitic, geheel en al soortgelijk als wat in de zeven tiende eeuw gebeurde. Wat feest in d9 sacristiën 1 Edison en zyne dochter. De he- Maatschappij Schieting van Maandag 7 Oct. 1889. Naar de vogels. Pinteion Félix. Vermeulen Henri. Vlaandren buig u weenend neer, Een der edelste uwer zonen, Meester in het rijk. der tonen, Is niet meer Vroolijk zong hij voor zijn volk, Lustig voor de lieve kinderen, Ook zijn hert, een liefdetolk, Schonk hij kwistig aan de minderen. Tegen 't vreemde dreiggeschreeuw, Dorst hij moedig 't strijdlied stemmen.' Zij zullen hem niet temmen. Den fleren Vlaamschen leeuw Vlaandren buig u weenend neer, Een der edelste uwer zonen, Meester in het rijk der tonen, Is niet meer Braafheid vonkelde uit zijn oog, Geestigheid uit zijne woorden. Als een man, die nooit bedroog, Was hij rein als zijne akkoorden. Klinkt zijn lied ons Vlaandren rond, Luid in tempels, scholen, hutten, 't Blijft in smert ons troostend stutten, Ja, het maakt ons hert gezond. Vlaandren buig u weenend neer, Een der edelste uwer zonen. Meester in het rijk der tonen, Is niet meer Hoort! de jongens zijn 't van Gent 't Is het volk van Artevelde Wijdberoemd.en blij gekend, Langs den loop van Lei en Schelde... Vallen stervend blaadren af, Nooit zal uw gebloemt verwelken, Maar als geurige liefdewelken, Steeds herbloeien op uw graf. Vlaandren buig u weenend neer, Een der edeltse uwer zonen, Meester in het rijk der tonen, Is niet meer 1 Brave man, o kindervrind, Zong ik vroeger, blij van zinnen, Gij, door 't volk zoo diep bemind, Wist het ook zoo diep te winnen. Ach, terwijl u 't volk beschreit, Als het u in 't graf ziet dalen, Blijf ons Vlaandren mild bestralen, Met uw zoete onsterflijkheid 1 Vlaandren buig u weenend neer, Een der edelste uwer zonen, Meester in het rijk der toonen, Is niet meer 1 M if* i

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1889 | | pagina 2