ill vi II 1 Iffillili; Liberale Associatie. Willems-Fonds. Vlaamsche Ster. Ongevallen. Sint Maarten! MAATSCHAPPIJ BURGERMACHTEN DE YRIJE KRUISBOOGSCHUTTERS. Dickebusch. Poperinghe. Reninghelst. West-Rozebeke. Verleden Zondag, om 8 ure 's avonds, vergaderde de Liberale Associatie om tegen het wetsontwerp Devolder protest aan te teekenen. De ruime zaal was eivol en er heerschte daar zooveel begeestering als op de dagen van den grooten strijd. De heer Voorzitter nam er het woord in het vlaamsch om den waren toestand te doen kennen, welken het wetsontwerp Devolder aan het liberalism voorbereidt. Al de hatelijkheid van dien aanslag tegen de bekwaamste kiezers des lands heeft hij meesterlijk aan het daglicht gebracht. Ook werd zijne warme rede dapper toegejuicht. Elkeen voelde maar al te zeer, hoezeer hij waarheid sprak met dien ongelooflijken par tijaanslag te bestrijden, welken het zegepra lend klerikalism sinds lang voorbereidt en ons op heden opdisschen komt. De daverende salvo's, die hem meermaals onderbraken, bewezen ten stelligste dat de gansche ver gadering volkomen zijne zienswijze deelde en bereid was bij te springen om dat japneuzen doel te verijdelen. Ziehier den vlaamschen tekst van het pro test, waarvan de heer Voorzitter lezing gaf: Aan de II. II. Voorzitter en Leden der Kamer van Volks vertegenwoordigers. Het ontwerp van kieshervorming doet in het land eeno beweging ontstaan, waarvan het onvoorzichtig ware geene rekening te houden. Dat legt zich uit. De wet van 24 Oogst 1883 heeft, om aan nieuwe maatschappelijke noodwendigheden voldoening te geven, de kader van het kie zerskorps uitgebreid. Hare eerste zorg was vooreerst do personen hot kiesrecht te schen ken, die, zonder den cijns te betalen, door hunne bediening, hun verstand, hun werk, de bewezene diensten, het best in staat wa ren er denkbeelden van vooruitgang, orde en standvastigheid in te brengen. Vandaar de bekwaamheidskiezers van rechtswege. Denkende dat uie versterking onvol doende was, voegde de wetgever bij deze laatste eene tweede soort die, buiten allen cijns en allen anderen titel, bewijzen leveren zou van eene zekere geleerdheid. Vandaar de bekwaamheidskiezers door examen. Het is onze meening niet de waarde dezer tweede soort te verminderen, maar wij aar zelen niet te verklaren dat het den geest der wet van 1883 tegenwerken is met de be kwaamheidskiezers van rechtswege af te schaffen; het is daarenboven een kosteloozen hoon voor eene talrijke schaar burgers, die, verre van zich berispelijk gemaakt to heb ben, op al onzen eerbied recht hebbenten slotte, het is eene echte rechtsontzegging jegens personen, die, voor liet laud, eene waarborg van orde zijn en een der meest eerbiedwaardige bestanddeelen van het kie zerskorps uitmaken. In één woord het wets ontwerp, met hen, die door hunne diensten uitgemunt hebben, op te offeren, bedrijft een hoonende onrechtveerdigheid,wat eene zwar te ondankbaarheid ismet de anderen af te schaffen, hen, die de wet van 1883 het kies recht toegestaan had, om reden van hun ver stand of hun werk, verlaagt het't algemeen peil van het kiezerskorps, wat eene uiterste onvoorzichtigheid is. De Liberale en Grondwettelijke Veree- niging van IJperen en den omtrek weigert te gelooven dat het Staatsbestuur, beter be raden, zijn wetsontwerp opdringe, dat eigent- lijk maar een schandige partijaanslag is. In allen gevalle, zij doet eenen dringenden op roep aan uwe vaderlandsliefde, hopende dat gij dat ontwerp in zijn geheel verwerpen zult, waarvan de aanneming geene eer aan de wetgeving doen noch het geluk van het land bewerken zou. Daarenboven, en ais redelijk gevolg van den hierboven uitgedrukten wensch, drukt zij de hoop uit het grondbeginsel der be kwaamheid te zien uilbreiden tot de kie zingen van alle graden. Aanvaard, enz. - Dat protest is niet gestemd, het is met donderend handgeklap aanvaard geweest en als de kadodders onder die taliooze menigte hunne spioenen hadden, welnu dezer ooren zullen niet weinig getuit hebben. Dat alles bewijst maar eens te meer dat het IJpersch liberalism de zegepraal wil en dat spijts klerikaal bedrog, het overwinnen zal. Op een voorstel van den heer P. Vermeu len, die ook vlaamsch sprak, werden er be dankingen gestemd aan de Brulselsehe libe- len van alle schakeeringen, die eindelijk de handen in één geslagen hebben en nu als een man storm loopen zullen op de reeds wanke lende klerikale sterkte. Dat voorstel ver meerderde, zoo zulks mogelijk geweest ware, nog de begeestering en die nieuwe bravo's gaven ons de verzekering dat al de aanwezi gen de pogingen goedkeuren, die de onwrik bare eensgezindheid en samenwerking der verschillige tinten van de liberale partij be trachten, dat de IJpersche liberalen herzie- ningsgezind zijn omdat zij niet achteruit kruipen willen in plaats van vooruit te gaan en eindelijk dat zij volle vertrouwen stellen in de krachtdadigheid en den werkdadigen geest, die den uitmuntenden Bestuurraad en dezes Voorzitter bezielen. En nu, allen ten strijde, opgerukt tegen den gemeenschappelijken vijandMoedig, koen en onverdroten gestreden en dan zullen de japneuzen zich algauw in hunne donkere krochten terugtrekken 'lijk een hond met zijn steert tusschen de achterpooten. Op iZondag, 20 11., gaf onze Willems- Fonds-af ieeling hare eerste Concert-Voor dracht van het loopende winterseizoen. Zooals in elke Concert-Voordracht van het Willems-Fonds, was de zaal van den Arend proppens vol; ook mogen wij zeggen dat het feest eenen ongehoorden bijval heeft genoten. Wat het njuzikaal deel betreft, zangers en muzikanten hebben eenen welverdienden lof ingeoogst. En wie eene bijzondere melding verdient, dat is wel de tienjarige Albert Van Egroo, die zoo meesterlijk de piano hanleert, die met een oprecht kunstenaarsgevoel de Jodin [la Juive) van Halevy en de Wie daar Qui Vive) van Ganz speelt. En hier ook een woordje eer voor zijnen leeraar, den heer Tactfoen, die fier mag zijn over zijnen leerling. Vooruit dan, Albert, oefen u met vlijt, de toekomst is aan u; met een muzikaal gevoel als het uwe, brengt men het ver als men wil. We vinden het onnoodig te spreken over de heeren zangers Coffyn, Duflou en Mail- liard; ons publiek kent ze en weet ze naar waarde te schatten. De cellospeler, de heer Wauters, leeraar te Blankenberghe, is voor ons geen vreemdeling meer. Verleden jaar speelde hij ook in eene onzer concert-voordrachten, en de luidruch tige bravo's, die hij zondag heeft ingeoogst, bewijzen ten volle hoe meesterlijk hij zijn speeltuig hanteert. Als spreker trad op de heer Fredericq, leeraar aan de Universiteit van Gent. Als onderwerp had do spreker gekozen: Dekies- fyervorming in Vlaanderen. Gedurende ruim dertig minuten legde de spreker uit wat f te verstaan is door de geëvenredigde verte genwoordigingen en deed er het nadeel voor beide partijen van uitschijnen. De luidruchtige toejuichingen welke op de voordracht volgdentoonden genoeg hoe deze in den smaak van ons volk was. Men verzekert ons dat de Afdeeling toe komende maand eene tweede Concert-Voor dracht zal geven. Laat ons dus allen onze maatregelen nemen om aan dat feest tegenwoordig te wezen. Dergelijke feesten zijn niet alleen aange naam, maar ook nuttig, en zijn allerbest geschikt tot beschaving en ontvoogding van ons Vlaamsche volk. Wij vernemen met genoegen dat onze moedige Vlaamsche Ster zich ijverig bereidt tot het geven harer eerste vertooning van het tooneeljaar 1880-1890, die vastgesteld is op Zondag, 10 November aanstaande. Volgens men ons verzekert zal het pro gramma zeer aantrekkelijk zijn en is samen gesteld uit de volgende stukken: Meirozeken, blijspel met zang in één bedrijf; Jaakske met zijn fluitje, blijspel met zang in twee bedrijven; Eene vrouw die karen man doet herbakken, kluchtspel met zang in één bedrijf. Inderdaad, met zulk programma en ver tolkers zooals men er onder de Sterrelingen vindt, bijgestaan door Mevrouw Bataille en Mejutfer Pereira van Brussel, is er middel om een vermakelijken avond door te bren gen. Verleden Maandag is een luitenant in bet gymnasium dei' Rijschool gevallen met hei beweenlijk gevolg dat de man met gebro ken arm opgeraapt en paar zijn huis over gebracht werd, waar hij nu verpleegd wordt. Maandag 11., om 7 ure 's morgens, kwam de genaamde Spilleboudt, voermanswerk man, bij de Sfeenen Brug met eenen tribaal, waaraan bootnen hingen, aangereden, toen hij op 't onverwachts eenen slag tegen het rechterbeen Itreeg, dat heelemaal aan splin ters vloog. De ongelukkige kermde bitterlijk en werd naar zijne woonst overgebracht, waar hij nu verpleegd wordt. Hij is ge trouwd en vader van verscheidene kinderen. Den 11" November aanstaande is het feest dag van Sint Maarten die te IJperen, te Kortrijk en op andere plaatsen in 't Zuiden van Vlaanderen, als weldoener der kinderen gevierd wordt. Te dier gelegenheid kunnen wij niet nala ten de aandacht der ouders te trekken op het werkje Twee Santen in een folkloris- tischen tabbaard, door M. Verkest, waarin de schrijver alles opzoekt wat er met de twee groote kinderheiligen, Sint Niklaas en Sint Maarten, onder opzicht van leven, le genden of Sagen, feestviering, vereering, gebruiken, kinderrijmpjes, liedjes en gebede kens, in verband staat. Dit alles is in eene klare en eenvoudige taal gelijk het overi gens bij zulk een werkje past verteld en is dus voor kinderen vatbaar. Wij raden dan de ouders aan, het aangename met iïet nut tige te paren, en bij de geschenken of sui keren mannekens, waarmede zij hunne lie velingen gaan verrassen, het nuttig en aangenaam werkje van den heer Verkest te voegen. Voor groote lieden zelfs is het boekje niet van belang ontbloot en kan gemakkelijk een paar uurtjes uitspanning verschaffen. Het boekje, netjes op geel getint papier gedrukt, is ten bureele onzes blads verkrijg baar. van IJperen. o Schieting van Donderdag i7 October Boedt Léon, Ligy Albert, Mailliard Gust., Swekels Léon, Butaye Arthur, Bogaert Alph., Froidure Eug., Vermeulen H., Maatschappij 20 25 25 25 25 120 25 20 25 25 20 115 25 25 20 25 20 115 20 25 25 15 25 110 25 20 20 25 20 110 20 20 20 20 25 105 20 20 25 20 20 105 20 25 20 20 0 105 Schieting van Maandag 21 Oct. 1889 Veranderlijk blazoen. Iloog getal. Rousseau, 20 25 25 25 90 Laag getal. Froidure Eugène, 11 1 1 1 14 Schieting van Woensdag 23 October. Gewoon blazoen. Hoog getal. Deweerdt Ch., 6 6 6 5 23 Laag getal. Mahieu Louis, 1 1/2 1 1/2 2 2 1/2 7 1/2 Schieting van Donderdag 24 October. Ligy Albert, 25 25 25 25 20 120 Boedt Léon, 25 25 25 25 20 120 Bogaert Alphonse, 20 25 20 25 25 115 Froidure Eugène, 25 20 25 20 20 110 Vermeulen Henri, 25 15 25 15 25 105 Vanryckelen G., 20 20 25 20 20 105 Van onzen correspondent: Die het gevaar bemint loopt kans er door te vergaan. Dat ondervond de kolenkoopman B... hier, ongelukkiglijk maar al te zeer. Zijn paarden knecht kwam met een voerkolen aangereden toen de heer op den wagen springen wilde, terwijl deze in beweging was. Dat kwam hem duur te staan, wa viel onder de wielen en werd in een de*11^ weerdigen toestand opgeraapt. fll!" De voet, het been en een deel van onderbuik waren heelemaal vermorzeld lijder verkeert in e men zeer i-edenkeirtT' toestand en men vreest dat hij er het ie/" zal bij inschieten. T8il De beenhouwer W. K..., in de Gassel straat, moet toch lekkere hespen hebbt' want 't is nu drie Zondagen achtereen d telkens de hesp gestolen wordt die tot i verkoop aan zijne vensters hangt. Men schrijft onsDe paardenknecht boer D..., moet nu wel bekennen dat hi' die met paard en wagen uitrijdt, niet veel kijken mag, waar de vogels vliegen, war hij is hier aan een ongeluk gekomen voor dat hij den tijd had zulks te denken. De man viel op den grond en een wij) verpletterde hem bijna den hoofdschedel Uit eene afzichtelijke wonde verloor hij vetj bloed en men was genoodzaakt, na hem dt eerste zorgen te hebben toegediend, din ongelukkige huiswaarts te brengen, vaar hij nu op goeden voet van genezing is. De jonge knaap V... wilde hier overeen groot hekken klimmen, maar nauwelijks was hij er op of het afsluitsel viel om, met het ongelukkig gevolg dat de knaap er onder lag en met een gebroken been opgeraapt werd. Hier meenen de zwartrokken oprecht dat hun alles toegelaten is en dat zij rnaar te ge bieden hebben, opdat iedereen hunne zweet voeten kome kussen. De verkooper van't Weekblad was te nauwernood op da ge. meente verschenen, waar de nummers, die de heldendaden van den welgekenden drietip afschilderden, als uitgevochten werden, of menheere de langrok zat hem op de hielee om hem te beletten zijnen verkoop voort te zetten. Ongelukkiglijk is onze verkooper van geene twee waterdibben gemaakt en hij durft den eersten den besten drietip op de rechte plaats zetten. Toen de gerokte hans worst ondervond dat hij bij den verkooper op doovemans deur klopte en dat noch schoone woorden noch bedreigingen hielpen, dat al zijne woorden zalf strijken was opeen houten been, dan volgde hij onzen verkooper in huizen en herbergen, en toen hij zag hoe veel er waren die liet Weekblad kochten, spartelde hij als een versche paling op een gloeienden rooster om die personen wijs te maken dat zij ons blad niet lezen mochten op straffe van doodzonde. Eenigen die van 't goe jaar zijn lieten hun zulken kartonnen neus ordraaien, gaven hun gekocht nummer af en de goede herder lacht dans als een ka- pucien, die in de armen van een mooi katoen ligt als hij het blad in zijne macht kreeg en het in stukken scheuren kon. Jamaar, daar de West-Rozebekenaars ook van 't jaar blok niet zijn en allichte weten waar de hond ge bonden licht, behielden verre het grootste getal hun nummer, wenschten den langrok goede reis en den wind van achter en gingen op hun duizend gemakskens het nieuws uit Rozebeke lezen. Dat was de man-gods teveel en hij zou andere middels beramen. Hij meende het' poeier uitgevonden te hebben met zijne beenen in de armen t nemen en naar de gendarmerij te loopen g lijk een hond meteen buize aan zijn steert. Daar viel bij binnen als iemand, die gansch Rozebeke h eft zien vermoorden en eischtede tusschen- komst der gendarmen om onzen verkooper zijne waar af te nemen. De he. r brigadier die meende dat Piet)1' Pek in persoon op de parochie verschenen was kwam eens eventjes zien en toen hij d' gansche toedracht der zaak kende, kocht hij het laatste beschikbaar nummer. De verb® gen paap stond natuurlijk daarop te kijk®" als iemand, die den Effeltoren ingeslikt hee en de vent trok dan naar zijn huis, waar Ml it gezelschap zijner meid aan zijne heih? gramschap den vollen teugel laten en z0° zuur zien mocht als een vat azijn, al* s zijn geluk hier en hiernamaals uitmake kan. Amen "«'■"'■VV IJMI tM y iw a u i)

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1889 | | pagina 2