ieh jCrih t7 Ongeval. MAATSCHAPPIJ BURGERWACHTEN DE VRIJE KRUISBOOGSCHUTTERS. Burgerstand Assisenhof. Kemmel. Elverdinghe. Sint Maarten Letterkundige praatjes voor onze kleinen. de revue en ze vielen in eene kantien der Janseniusstraat, waar zij liet maar vuil liggen hebben, Daar zij het wat al te bont mieken, wilde de vrouw des huizes hare dochter tegen hunne zattemansstreken be schermen, toen de rakkers de bazin op straat gooiden, waar deze haar erg bezeerde. De heer secretaris van het politiebureel en een onderofficier der ruiterij kwamen er tusschen en hadden de meeste moeite om de zatterik- ken te overmeesteren en in de gariool te stop pen, waar zij hun roes uitslapen konden en mediteeren over de gevolgen van hunne dronkaards kitteloorigheid. Zaterdag op de paardenfeest te Elverdin- ghe bereed de zoon van A.V. van St Juliaan 1 paard dat te verkoopen wastoen het dier struikelde en den jongen den grond vallen deed. Het paard viel ongelukkiglijk op den jongen. Deze werd in een deernisweerdigen toestand opgeraapt en in een nabijgelegen huis gedragen, waar hem de noodige genees kundige zorgen toegediend werden. Men vreesde eerst voor inwendige verwikkelin gen, maar gelukkiglijk was die vrees onge grond. De jongen is reeds aan 't beteren. van IJperen. Schieting van Donderdag 7 Novemb. Lang is het geleden dat de leden der Bur gerwachtenmaatschappij, in de schietingen naar het hoogste getal, er niet meer in ge lukt waren, 125 te schieten. Donderdag jl. evenwel was zulks weer liet geval en het mag eene heugelijke gebeurtenis, zoo niet eene zeldzaamheid heeten dat twee leden, de heeren Sioekels Léon en Froidure Eu- geen, op eenen avond gelukkig genoeg waren dat hoog getal te bereiken. Naar zekere geruchten, die ons aan 't oor kwamen zullen de vrienden, en schiet- gezellen die heugelijke gebeurtenis vieren en de gelukkigen een lekker mondje aan bieden. Dat heeten wij een uitmuntend gedacht 1 't Is zoo dat men de vriendschap, de broeder lijkheid en de geestdrift aan gang houdt en toenemen doet. Onze rechtzinnigste heilwenschen aan die goede en kanshebbende schutters! Ziehier nu den volledigen uitslag Gewone schieting. Hoog getal. Swekels Léon 25 25 25 25 25 125 Froidure Bug. 25 25 25 25 25 125 Vermeulen Henri, 25 25 25 20 25 120 Bogaert Alph 25 20 25 20 25 115 Ligv Albert, 25 25 f5 20 20 115 Boedt Léon, 20 25 20 20 25 110 Deweerdt Charles, 20 25 20 20 25 110 Masscheleyn A., 25 25 20 20 20 110 Maatschappij Schieting van Maandag 4 November. Veranderlijk blazoen. Hoog getal. Pinteion Félix, 10 1/2 25 10 1/2 25 71 Deweerdt Ch. 25 25 1 10 1/2 61 l/'u Laag getal. Rousseau Alb. 9 2 11 13 Liégeois Ed. 10 1/2 9 3 1 23 1/2 Middelbaar getal, Vanlerberghe. 1 10 1/2 2o 20 51 1/2 Schieting van "Woensdag 6 Novemb. Gewoon blazoen. Hoog getal. Mailliard, 6 6 6 5 23 Laag getal. Vergracht. 3 2 1 1/2 2 8 1/2 Schouwburg van Yperen. WOENSDAG 13 NOVEMBER 18S9, eerste vertooning, gegeven door de transche troep van den schouwburg van Brugge, onder het bestuur van M. L. HERMAN. groot opera in 5 bedrijven en 9 tafereelen, door Barbier en Carré muziek van Gounod. Prijzen der plaatsen le pl. fr. 2-50; 2a pi. fr. 1-50; 3e pl. 50 cent. Bureel open om 6 1/2. Begin om 7 ure. van den 25 October tot den 8 Novemb. 1889. éieboorten. Mannelijk geslacht 6. Vrouwelijk id. 4. ïïuvvelïjLten. Desiderius Desmedt, daglooner bij den buurt spoorweg, en Silvia Spiet, zonder beroep. Nestor Viaene, schilder en Leonie Desmedt, kantwerkster. August Dolfen dienstknecht en Maria Lannoo dienstmeid. Hendrik Koppel, smid, en Maria Ameloot, kantwerkster. Jan-Bapdste Reisse, zonder beroep en Maria Maes, herbergierster. Juliaan Dubar, stooker bij den ijzerenweg en Stephania Candeel, naaister. Hendrik Casier, bediende bij den ijzerenweg en Juliana Desain, modewerkster. George Wallaert, bediende bij den buurt spoorweg en Zenobia Warlop, dienstmeid. Overlï.j clens. Maria Debreu, huishoudster, 45 jaar, echt- genoote van Eugeen Wenes, Dixmudestr. Jan De Beboeck, werkman bij den ijzeren weg, 70 jaar, echtgenoot van Amelia Vandaele, Klaverstraat. Emiel Coutelle, schrijnwerker, 42 jaar, echtgenoot van Emerencia Vanhee, Mee- nenstraat. Jozef Mieroo, zonder beroep, 67 jaar, onge huwd, Meenenstraat. Nathalia Moreau, zonder beroep, 66 jaar, weduwe van Bavon Bultynck, Vleesch- houwerstraat. Emma Lapierre. zonder beroep, 44 jaar, ongehuwd, Wenninckstraat. Floris Gryson, landbouwerswerkman, 29 jaar, echtgenoot van Melania Cassey, Mee nenstraat. Clementia Wullems, zonder beroep, 66 jaar, ongehuwd, Rijke KI aren straat. Placide Smit, zonder beroep, 74 jaar, we- waar van Anna Verweirde, Rijselstraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht 2.— Vrouwelijk id. 2. De volgende zaken zullen in deze zitting voor het assisenhof onzer provincie^opgeroe- pen worden Donderdag 7, Vrijdag 8 en Zaterdag 9 No vember Vermeulen Romania, kindermoord, bij zonder schriftvervalsching en gebruik van schriftvervalsching. Verdediger Mler Stan- daert. Maandag 11, Dinsdag 12, Woensdag 13 en Donderdag 14 November. Leclair Honoratus- Karel, moord. Verdediger Mter Thevelin. Vrijdag 15 November. Taveirne Ernest, moord. Verdediger Mter Depoorter. Zaterdag 16 November. TaveirneStanislas, vrijwillige slagen en wonden, eene ziekte en persoonlijke werkonbekwaamheid veroor zaakt hebbende. Verdediger Mter Schepsens. Binst de zitting zal de zetel van het open baar ministerie door den heer du Welz, sub stituut van den prokureur des konings be kleed zijn. Wij beleven toch rare tijden. Hier te Kemmel gebeuren dingen, die u zouden doen schuddebollen van lachen. Wij wisten wel dat heilige vaten, klerikalen en flambeeuw- lekkers gaarne de kat in den donker knip pen en toch stonden wij stom, toen wij deze week het groot nieuws van ons dorp verna men. Verbeeld u een heilig manneke, dat veel voor God, kerk en hemel doet en dat als een heilige intgetogen langs de straat loopt en Ons Heer den eenen vlassenbaard na den anderen aan doet. Hij verkeert in de kerk wint zijn dagelijksch brood met heilige dingen te behandelen en zieltjes in den hemel te bengelen. Men zou hem de heilige Hostie geven zonder biechten, zoowel kan hij ieder een wassenneuzen opdraaien en den god vruchtige uithangen. Maar wanneer hij er gens met eene mollige deerne tusschen vier oogen is, dan is 't een ander paar mouwen, dan bekreunt hij zich nog om den hemel, den godsdienst en de goede zeden gelijk een krokodil om eenen trekplaaster. Maar hij vergeet soms dat de muren ooren en oogen hebben en dat zulke heldendaden altoos aan den dag komen, al moesten de kraaien het uitbassen. Zoo kwam men deze week het vogelke op zijn nest te betrapen. Hij was bezig met aan eene poezelige meid den polka te leeren op eene plaats waar zijne Majesteit te voete gaat. En daar bij de gewoonte heeft heilige zaken te behandelen, kon hij aan die tweede natuur niet weer staan en toen men hem in zijn heilig werk verraste, was hij juist bezig met aan het ta bernakeltje te werken en 't kelkje te stor ten. Dat hij dan keek als een hond met mos taard aan de tanden, kan men gemakkelijk raden. Veel is er hier over die gebeurtenis ge zwansd en op 's kwezels kosten ferm gegig- geld. 't Is de moeite vreerd ook en 't en ge beurt niet alle dage. Wie een ander benijdt, weet zijn hart en verspilt zijnen tijd, zei hier een welgekende langrok, toen hij door eenen boer van de hoeve gejaagd werd en er van onder trok zoo rap als een liefdebroêrtje, die de haren mutsen gewaar wordt. De drietip had zich met een anders zaken willen bemoeien en die anderman was nu juist ook van geen twee oude wijven gemaakt en liet zich niet straffeloos op de kneukels tikken. Op die hoeve waren nu drie zonen en eene lieve dienstmeid en daar het vleesch zwak is, lekkebaarden de drie jongelingen op dat ka toen alsof zij lust hadden haar van liefde eens onder hunne sargie te duwen, 't Is men- schelijk ook zei Adam en hij beet in Eva's appel. Maar de meid, die haren appel aan geen 3 verschillige afstaan wilde, was naar den drietuit om raad geloopen en deze, die niet lijden kan dat de zon in 't water schijnt, had zijne beenen onder de armen genomen, en daar gaan poot spelen. Doch hij werd er ontvangen als een hond in een kegelspel en hij mag van geluk spreken dat hij geen top van eenen schoen op de plaats kreeg, waar zijnen onderrug van naam verandert. Nu zal hij misschien ondervouden hebben dat het geraadzaam is ieder zijne koeken te laten bakken, zooals hij ze eten wil en brandt bij zich dan de vingers aan de pan, dat is zijne zaak. 'tls maar wel besteed ook, want die moeials zouden algauw overal in dringen en alles naar hunnen godgewijden zin beredderen. Had hij eene davering van eerste klas gekregen, hij had maar loon naar werken gehad. Van onzen correspondent: Op het paar denfeest alhier op 2n November gehouden, is een erg ongeluk gebeurd. De zoon van A. Verstraete van Langemark, bereed een te verkoopen paard, toen het dier struikelde. De jongen viel er af en het paard tuimelde hem op het lijf. De ongelukkige werd in een deernisweerdigen toestand opgeraapt en in het naaste huis binnengedragen, waar de heer dokter hem de noodige zorgen toege diend heeft. Men vreest inwendige breuken en kneuzingen, die zijn leven in gevaar bren gen. Den 11" November aanstaande is het feest dag van Sint Maarten die te IJperen, te Kortrijk en op andere plaatsen in 't Zuiden van Vlaanderen, als weldoener der kinderen gevierd wordt. Te dier gelegenheid kunnen wij niet nala ten de aandacht der oaders te trekken op het werkje Twee Santen in een folkloris- tischen tabbaard, door M. Verkest, waarin de schrijver alles opzoekt wat er met de twee groote kinderheiligen, Sint Niklaas en Sint Maarten, onder opzicht van leven, le genden of Sagen, feestviering, vereering, gebruiken, kinderrijmpjes, liedjes en gebede kens, in verband staat. Dit alles is in eene klare en eenvoudige taal gelijk het overi gens bij zulk een werkje past verteld en is dus voor kinderen vatbaar. Wij raden dan de ouders aan, het aangename met het nut tige te paren, en bij de geschenken of sui keren mannekens, waarmede zij hunne lie velingen gaan verrassen, het nuttig en aangenaam werkje van den heer Verkest te voegen. Voor groote lieden zelfs is het boekje niet van belang ontbloot en kan gemakkelijk een paar uurtjes uitspanning verschaffen. Het boekje, netjes op geel getint papier gedrukt, is ten bureele onzes blads verkrijg baar. 't Is waarachtig een genot als tnen d- kleine blozers ziet stoeien en dartelen hoepels en kaatsbal,ofwel ixen, hoogstnacT61 kend en zoo wijs als engeltjes, kasteel0' en paleizen ziet bouwen uit de houten blok van een patiëntiedoos. 't Is een schoJT spel, waaraan ik mijn hart kan ophalen soms bekruipt mij de lust mede te gaan jog0 len en woelen met die rakkertjes, of aan dié bouwkundigen in den eersten broek een be liulpzaam handje toe te steken. Maar moet dit dan zijn vooreen ouder! Neenhet moet met geen geld te betalen zijn, bet plezier, dat men heeft, zijne kinde ren te zien spelen met de plompe looden sol. daatjes, met hun koddig' steeds ernstig ge. zicht en hunne voeten als schotstels, en die boomen, met kruinen, zoo kroezelig als ne gerkopjes. Zoo'n veldslag, geleverd in de warme huiskamer, op bet vlak der eenvou- dige tafel, waarrond die kereltjes met schit. terende kijkers en gloeiende wangen om schaard zitten, boezemt mij ruim zooveel belang in als de bloedigste schermutselin» van de Mahdi en de Engelsche troepen. Maar er zijn nog andere dingen waar uwe lievelingen behagen in vinden, mamaatjes En daarop wilde ik eens eventjes uwe aan dacht vestigen. Ik heb het oog op de prentenboek. Weet gij nog, hoe gij, als Janneken niet tot zwijgen was te brengen, hem destijd niet kondet troosten dan met een mannekens blad, een van die kunstelooze, grofgesne- den beeldekens, waarop de historiën van Duimken, van Roodkappeken en Blauw baard geprint zijn Welnu, vele ouders denken, er niet aan, dat deze printjes heel dikwerf op den geest van hunne kinderen eenen inwerkenden in vloed uitmaken. Het heugt me nog zeer wel, dat ik, als kind, tientallen Kleine Koloristen met de meest schitterende kleuren van mijn verf doos beklad heb en die landschappen, met dikblauwe lucht, citroengele boomen en karmijnroode torens, ze staan me nog helder voor den geest. De prentenboekjes behooren tot de liefe lijkste herinneringen mijner jeugd. Als uw knaapje of uw meisje lezen kun nen, schenk hun dan, wat ik u bidden mag, een prentenboekje, waar nevens de plaatjes ook ophelderende tekst of ook afzonderlijke verhaaltjes staan gedrukt. Maar zorg dan ook die boekjes te kiezen, want, ge weet het, de eerste indrukken griffen zich het diepst, en er blijft steeds iets van over in een der plooikens van de ziel. Aan dergelijke boekjes bestaat er geen ge brek, zult gij zeggen, en nochtans om wezen lijk goede kinderboekjes te vinden, zult gij in ons land nog al wat moeten zoeken. Vooreerst spreekt het van zelf, dat de boekjes in onze taal moeten geschreven zijn. Er bestaan ouders die hunnen kinderen Fransche verhaaltjes durven voorleggen, zonder dat de kleinen uit die vreemde woor den kunnen wijs worden. In Noord-Nederland verschijnen er jaar lijks karrevrachten van dergelijke waar: degelijke waar, mag ik, tot mijn spijt, niet zeggen. Althans voor onze vlaamsche kinde ren missen die dikwijls opgeschroefde, met Je en jij en jou en mooi doorspekte verhaaltjes allen smaak. Ook stellen de kinderlijke helden, in vele dier voortbrengsels zich al zeer weinig kinderlijk aan: moest men de Hollandsche kleinen beoordeelen naar hunne confratertjes uit die boeken, men zou zich zoo 'n schoolvosachtig, saai, preekerig ventje voorstellen... en zie, dit is niet waarDaarenboven zijn die werk jes vaak veel te hoog opgevat, en in elk geval niet voor onze jeugd geschikt. Maar er bestaan wel uitstekende kinder boeken in het Vlaamsch: allen hebben zij dit gebrek, dat zij bij het publiek niet voldoende bekend en dus niet genoeg bemind zijn. Reeds sedert ettelijke jaren, verschenen bij den uitgever Ad. Hoste te Gent, ver scheidene reeksen "Verhalen voor Kinderen», door niemand anders opgesteld dan door de bekende schrijfster Virginie Loveling. Dit is inderdaad werk voor eene vrouw- De vrouwen kennen de kinderen beter, wijl zij er steeds mede omgaan en al hun kleine gevoelen en wenschen hebben bespied. Zij voelen inniger; hun oog is scherper, Wij hun hart ook liefderijker is j. i«—ii f]"T "an

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1889 | | pagina 2