Zaak Nieter. Lijkverbranding. STADSNIEUWS. Koorzangmaatscliappij. Werkerslier Pompiers. Schouwburg, Rijschool. Verschijning. Schurkenstreek. Verdronken. Ongeluk. MAATSCHAPPIJ BURGERWACHTEN DE VRIJE KRUISBOOGSCHUTTERS. Bukgerstand Rechtbanken. Na een aantal dagen discussie heeft de Senaat haar algelijk onveranderd aangeno men. Het ministerie hield er mordicus aan de wet naar de Kamer niet te zien terug- keeren, en de klerikale senatoren hebben gehoorzaamd en alle voorgestelde wijzigin gen ongenadig verworpen. Het was een waar gemaakt spel. Wij zullen nu zien of de nieuwe wet ook eenen dooden letter blijven val, gelijk: 1° de wet op het betalen der dagloonen in de herbergen, die te Antwerpen uit kiesbelang opgeschorst werd door minister Lejeune zeiven; 2° gelijk de wet die verbiedt de werklieden te betalen in winkelwaren en brood, het gaat nu gelijk vroeger; 3° gelijk de wet op de openbare dronkenschap die enkel eenigearme duivels straft, en waar lijk het misbruik van het korl-nat is in de fameuze wet niet verminderd; wel integen deel. En nu, met den nieuwen taks op de herbergen, zullen de werklieden nog meer gepeperden genever en bitteren te drinken krijgen. Eenieder kent de schandalige zaak Nieter beter gezegdzaak der gestolene doku- menten uit het ministerie, waarmede ons treffelijk ministerie heden zoo voel in nesten zet, als met de zaak mouchard Pourbaix, vriend van MM. Beernaert en Devolder. Hewel de kalste bladen zegden dat M. Nieter een liberaal zou zijn Zooveel woorden zooveel leugens. Ziehier: M. Nieter heeft begonnen met opsteller van het Journal de Bruxelles te zijn(blad van het kalote mi nisterie) hij heeft vlugsekretaris geweest van onzen doorstekte kalote en weggejaagde minister Jacobs, dan van den krijscher Thonissen, hij was briefwisselaar van het Escaut, gazet van M. Jacobs, (de slechste kalote gazette van gansch het landdan is hij door het kalote ministerie bureel overste van l6 klas genoemd geworden; bureeloverste van de vreemde pers bureel uitsluitelijk voor hem geschapen om zijn traktement met 3.000 (drie duizend) franken te kunnen verhoogen dan heeft men hem algemeene opziener dei' schoone kunsten ge noemd. Ge ziet dus waarde lezers, dat het een... liberaal van den top van zijn teen tot zijn hoofd moest zijn. Volgens eene statistiek in de Flamme, zijn er tegenwoordig 39 crematoria's in wer king. Daarvan heeft Italië er 23, Amerika 10, Duitschland, Engeland, Frankrijk, Zwitser land, Denemarken en Zweden elk 1. Tot 't einde van 1888 werden in Italië 1177 per sonen verbrand; in de andere landen 1269. Trots al den tegenstand van de obscusanten, gaat alzoo de lijkverbranding haren gang. De grootste tegenstanders van de lijkver branding zijn onze katholieke priesters. De tegenstand der geestelijkheid moet ons des te meer verwonderen, daar zij, van 1208 tot op het einde der achttiende eeuw, allen op den brandstapel gebracht hebben en levend verbrand, welke van ketterij of tooverij be schuldigd of verdacht werden, of welke zon der opspraak of redeneeren de grillen van de inkwisiteurs niet wilden voldoen. De lijkverbranding, iets dat over duizen den jaren veel in zwang was, zou ondersteu ners en verspreiders moeten vinden bij alwie het met de openbare gezondheid wel meent. Kon de crematie algemeen tot stand gebracht worden, dan zouden wij verlost zijn van zoo menigvuldige ongezonde kerkhoven, die maar al te dikwijls de vergaar- en versprel- dingsplaatsen zijn van de besmettelijkste en vernielendste ziekten. De asch onzer bloed verwanten zouden wij, gelijk onze voorou ders, in urnen kunnen bewaren. Zaterdag 11. vierde de koorzangmaatschap pij, die haren zetel in den Gouden Arend heeft, het feest barer patrones Sinte-Cecilia. Op een banket vergaderden al de leden en, na hun buikje eene zielmis gedaan te hebben, werd er gezongen, gespeeld en vreugde ge maakt dat het een plezier was. Het was reeds laat toen de vroolijke gezellen scheid den. Iedereen ging vergenoegd heen, zeg gende: - Ik heb wel, geuten, gedronken en gelachen. Het ware te wenschen dat zulke feestjes, waar broederlijkheid en vreugde heerschen, zich wat dikwijler aanboden. Jl. woensdag bood de Koorzangmaat schappij haren mannelijketi leden een puik- feest aan, dat zeer wel gelukt is. Er was nog al veel volk aanwezig en iedereen heeft zijnen avond op eene genotvolle wijze door gebracht. Het orkest heeft drie lieve stukjes ge speeld, die herhaalde toejuichingen uit lokten. De twee koorzangen werden met veel juistheid, samenhang cn gevoel weergegeven. Donderende salvo's waren het aandoel dier goed afgerichte en talentvolle zangers, die dank hunnen uitmuntenden bestuurder zoo goed op de kunstbaan vooruitgaan. De lieer E. Bartier, een nieuweling, heeft met zijne romance een uitmuntenden bijval genoten. Het is een goed zanger, die met vernuft 's dichters gevoelens weergeven kan en tot de teederste snaren van 't gemoed aan 't trillen brengt. Hij werd op oorverdopvend handgeklap onthaald en hij had het volop verdiend. De tweezang door de hren Criem en Bar tier was iets echt puiks, dat niet verbeterd zijn kan. Ook heeft op geene toejuichingen gezien en beide zangers hebben gevoeld, hoezeer zij hunne toehoorders bevallen heb ben. De kluchtzanger, de heer Dekemper, het troetelkind onzer koorzangmaatschappij was niet kunnen komen en gelukkiglijk was hij door een anderen vervangen, die met hem wedijveren mag. Hij heeft wel doen lachen en de aanwezigen genoeglijke en vooral geestige stonden doen beleven. Het was een der mooiste feesten, in een woord, die wij dan ooit gehad hebben en gewis zijn alle aanwezigen tevreden en ge lukkig huiswaarrts gekeerd. Zondag 11. was het de koorzangmaatschap pij De Werkerslier die hare patrones Sint- Cecilia vierde. In haar lokaal den Zwarten Leeuw had er om 2 ure een banket plaats, waar al de leden eer aan gedaan hebben, 's Avonds sloot het feest met een luisterrijk bal, dat tot laat in den nacht duurde. Maandag laatst vierden onze dappere mu ziekanten der Pompiers ook het feest hun ner patroones. Zij ook waren op een ban ket vergaderd, waar zij aan de uitgelezen spijzen, voorbereidt door de zorgen van Mevr. Thiebault eere deden. Menig glaasje werd er geledigd, nadat de heeren hoofd mannen een opbeurenden en aanmoedigen den heildronk (in 't vlaamscli) uitgesproken hadden. Men heeft er gedronken op hun uitmun tenden bestuurder op het welvaren der hoofd mannen, op het lang leven van ons wijs en verlicht stadsbestuur, op de gezondheid van allen, in een woord die met het pompiers muziek eenigzins in betrekking staan. Maandag is de vertooning van Le Voyage en Chine, door de toonepltroep van Brugge, zeer in den smaak van alle aanwezigen ge vallen. Wij kenden reeds het talent der too- neelisten als zangers en nu hebben wij ze kunnen hoogschatten als vertolkers. Zonder vrees van tegengesproken te wor den mogen wij luidop zeggen dat zij echte kunstenaren zijn, die hunne rollen meester lijk weergeven kunnen. Zij hebben eene na tuurlijke bevallige houding; hun spel is ongedwongen en hunne gebaren niet over dreven. Zij hebben blijken van waar talent gegeven, hunne goede faam is gemaakt en zij zullen voortaan op een immer aangroeienden bijval mogen rekenen. Binst eene tusschenpoos is de heer Arnoldi ons komen aankondigen, dat de troep binnen een veertiental dagen Mademoiselle Nilou- che en eene komedie-vaudeville zal komen opvoeren. Die belangwekkende vertooning kan niet missen van eene tallooze menigte naar de tooneelzaal te lokken. Woensdag avond woonden wij de vertoo ning bij, gegeven door de Gentsche troep van den Nederlandsehen Schouwburg, onder t bestuur van den heer Vandoeselaere. IJperlingen te Parijs en een Parijze naar te IJperen heeft veel bijval genoten en iedereen hartelijk doen lachen. Het is een stuk vol boertige tooneelen, levendig van kleur, die heel spitsvondig weergegeven werden. De samenspraken en de kleur kon den niet lokaler gemaakt worden. Bij de vertolking verdienen de hoofdrollen eervol vermeld te wordengeene enkele liet te wen schen en de grootste albedillen weten er niets op af te dingen; allen hebben meester lijk gespeeld en tot zelfs in de bijrollen is alles naar wensch vertolkt geweest. Ook werden spelers en speelsters hartelijk toege juicht. Een rustig huishouden, een naar het engelsch vervlaamscht blijspel, onding, zou den wij mogen zeggen, heeft veel doen lachen, maar het was daarom niettemin de domste, platste klucht, die men opvoeren kan. Doch de tooneelisten hebben die walgelijke rollen toch heel knap weten le vertolken en het publiek dat niet zeer moeilijk is, voor wat het opgevoerde betreft, heeft ze op herhaald handgeklap onthaald. Zij hadden het ten volle verdiend ook. Jammer dat er zoo weinig volk aanwezig was en dat die vernuftige spelers zoo weinig loon voor hun werk zullen ingeoogst heb ben. Laat ons hopen dat wij ze nog terug zien zullen en dat ons tooneelminnend publiek dan veel talrijker opkomen zal om van hun lief en bevallig spel te genieten. Wij vernemen dat er in 't korte dertien jonge officieren, onlangs uit de krijgsschool gekomen, het getal manschappen onzer Rij school, waarover de zoozeer geachte heer Majoor Van Iseghem zoo schitterent het be vel voert, zullen komen vermeerderen. Een voorbijtrekkend muziek, dat naar't zeggen, uit de koloniën der Wereldtentoon stelling van Parijs terugkwam en ergens aan eenen volkstam der Fidjieilanden toebe- hooren moet, heeft 11. Maandag de straten onzer stad doorloopen, vooraleer naar die streek terug te keeren. De speeltuigen, waarin die kunstenaars van eene ongekende soort blaasden om er eenen bult van te krij gen, gelijken aan de onze, maar de aria's zijn sui genenis alias eenig in hun soort en de wanluidendheid idem. Men heeft ze in Sint Laurens gezien. Een nieuwen bijval is aan onze stadsge- noote, Mej. Louisa Dehem, te beurt gevallen. De Bestuurraad van de Loterij der Wereld tentoonstelling heeft hare schilderij, De Schotel van Palissy voorstellende, aange kocht. Verleden Zaterdag nacht, zeer laat, heeft een vlegel er vermaak in gevonden met een paar ruiten te verbrijzelen in eene herberg der Boesinghestraut. Na die heldendaad heeft hij het op een loopen gezet als een hond met een eind buis aan den steert. Men hoorde het piaffen zijner kloefen een paar straten verre, doch men heeft hem bij de lepels niet kun nen vangen. Wie nu in 't water springt, moet toch van alle duivels in t lijf hebben. Brrrl wat moet het daar koud in zijn! En toch heeft men Woensdag noen, uit de stadsgrachten nabij de Rijselpoort, het lijk opgevischt van een onbekenden persoon 1 Hij scheen zoo wat veertig jaar oud, was baardeloos, wel ge kleed en zijn uurwerk wees 7 1/2 ure zoo dat men vermoedt dat hij 's avonds er voor rond 7 ure zich moet te weeken gelegd heb ben. Hij had nog eenig geld op hem. Bij het ter pers leggen vernemen wii dat die man Willem Postel heet en 48 jaar oud wr, J K?S ee+n °ud;P°litieagent, geboren en woonachtig te Antwerpen, Weldadigheids- straat, 5, en had den 20 dezer de echtelijke woning verlaten, zeggende dat men hem niet meer zou wederzien. Wie met vuur speelt, brandt zich de vin geren. Dat ondervond het knaapje Fr. Be- cock uit de herberg Cournier de Bruxelles op 't Kazernplein, donderdag avond maar al te zeer, toen het, aan de stoof hangende d omtrok en een ganschen pot kokend w op de beenen kreeg. De jongen was deert t verbrand en lijdt de geweldigste pijnen p is nog niet buiten levensgevaar. j van IJperen. m. 15 25 120 25 20 115 25 25 115 25 20 115 25 25 110 20 25 110 25 20 110 20 20 110 o Schieting van Donderdag 28 Nove Gewone cibel. Bogaert Alph., 25 25 25 Swekels Léon, 20 25 25 Mailliard Gust., 25 20 25 Boedt Léon, 25 25 20 Butaye Arthur, 20 20 20 Ligy Albert, 20 20 25 Maatschappij Schieting van Maandag 25 Novemb. Gewoon blazoen. Hoog getal. Vannieuwenhuyse, 6 6 6 5 23 Laag getal. Mahieu Louis, 2 2 1/2 1 1/2 1 7 Schieting van Woensdag 27 Novemb. Veranderlijk blazoen. Hoog getal. Vannieuwenhuyse, 25 25 25 25 100 Laag getal. Malbrancke Charles, 1 1 10 1/2 10 1/2 23 van den 22 tot den 29 November 1889. Geboorten. Mannelijk geslacht 8. Vrouwelijk id. 3. Overlï j dene. La Grange Pierre, 24 jaar, postbediende, Neêr-Markt. Warlop Amelia, 63 jaar, zonder beroep, weduwe van Gooren Leopold, Meenenstr. De Waet Elisabeth, 79 jaar, zonder beroep, Elverdinghestraat. Dehouck Catherina, 79 jaar, zonder beroep, weduwe van Craye Jan, St Jacobstraat. Vandermarliere Sophia, 73 jaar, naaister, weduwe van Missy Jozef, Schotlandstraat. Bruneel Amelie, 81 jaar. zonder beroep, echtgenoote van Durnez Karei, Weduwen- straat. Kinderen beneden de? jaren. Mannelijk geslacht 1. Vrouwelijk id. 1. Veroordeeling van Corvilain en Uelaunay. Van onzen correspondent. Per telegram. UITSPRAAK van het geding Corvilain. 1° Voor het oprechten van een stoomketel zonder vergunning wordt Corvilain veroor deeld tot 26 franken boete bij lijfsdwang. 2° Voor het oprichten van de kardoezenfa- briek 100 franken boete. 3° Voor het verboden vervoer van poeier en voor het houden van een depot daarvan op het schip Elevator, zonder toestemming. Voor iedere overtreding 15 dagen gevangs nis. 4° Corvilain en Delaunay voor het geval Roelants, (verwonding vroeger door ons ge meld en waarvan het eene slachtoffer stierf). Elk 6 maanden gevang en 50 frank boet. Ontploffing van den 6 September laatstleden. 1° Carvilain, tot 4 jaren gevang en 300 frank boet. 2° Delaunay, ingenieur, tot 1 jaar gevang en 100 frank boet. Burgerlyke partij. Aan Smeraldy fr. 400, aan Daune fr. 25, aan wed. Jaquet, |fr. 2000 en Van Bael fr. 8750. Voorts Corvilain tot 4/5 der kosten en Delaunay tot 1/5 daarvan. Er is beroep aangeteekend tegen het vonnis.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1889 | | pagina 2