De Vlaamsche Illustratie w a TRANSVAAL Minister Dutoit. VERSCHILLIGE TIJDINGEN. Lever Brothers, Brussel, burgerlijke rechtbank van Antwerpen. Altijd drukpersgedingen. gn nieuw proces tegen het weerschrift pe Vrijheid pardon is alweder aan ga&en persoon uit Merxem klaagt over een artikeltje betrekkelijk op eenen twist in eene herberg. Een ander proces tegen het N ieuws van den Dag en andere bladen en tijdschriften kwestie van verzekeringen zal eerst daags gepleit worden. Verbrande loten. De 2e Kamer heelt uitspraak gedaan in deze zaak en de stad in 't gelijk gesteld. De tischer wordt niet ontvankelijk verklaard. Correclioneele rechtbank van Antwerpen. Slechte huizen. Josephine Victorine Préseau moest voor den rechtbank verschijnen onder betichting van minderjarige meisjes tot wangedrag te hebben aangestookt, doch zij is niet ver schenen. In de Mertens'straat had de betichte een dier cafékens geopend, die in sommige stra ten als paddestoelen oprijzen, en de hr. com missaris Ronse, kon gelukkiglijk wat dikwijls zeer moeielijk is vaststellen dat het daar niet pluis ging. Vijf meisjes zijn als getuige verschenen en ook een persoon die daar vernacht had. Het huis van de zuster der betichte is vroeger gesloten geworden. De rechtbank verwijst bij verstek Jose phine Préseau tot 1 jaar gevangenis en 50 fr. boet, mits ontzegging, gedurende 5 jaar, van hare burgerrechten. EN Naar gelegenheid der tegenwoordigheid van Minister Dutoit in Europa, wordt heden nog alveel over Transvaal geschreven. Wij meenen dan ook dat eenige bijzonderheden, aangaande dit land en zijnen wakkeren mi nister, bij de lezers van het Weekblad niet te onstade zullen komen. Wij hebben links en rechts opgezocht en aangeteekend wat er desaangaande het belangrijkst als bijzon derheden of inlichtingen kan doorgaan. Grenzen. Ligging. De Transvaal of Zuid-Afrikaansch Gemee- nebest kreeg eene nieuwe zuidwestelijke grens, palende aan den handelsweg die van de Kaapkolonie door Stellaland en Goosen naar het Onafhankelijk Noorden loopt. Dit werd der Republiek toegestaan door het verdrag, dat den 27n Februari 1884 te Lon den, en den 8n Augustus van 't zelfde jaar door den Volkraad te Pretoria goedgekeurd werd. De Transvaal grenst ten Noorden, ten Westen en een weinig ten Oosten aan stre ken door onafhankelijke Kaffers bewoond. Het overige (der Oostergrens reikt de Portu- geesche bezittingen, terwijl Zululand, Natal en Oranje-Vrijstaat de Zuidergrenzen uitma ken. De natuurlijke grenzen zijn dus nage noeg de Limpopo ten N., de Vaal ten Z., de Kalaliari-Woestijn (Beetsjolanenland) tenW. en de Indische Oceaan ten 0. (Transvaal raakt .echter de kusten niet). De Zuid-Afrikaansche Republiek ligt tus- schen 22 en 28° zuiderbreedteop26 tot 32i/2° oosterlengte. Uitgestrektheid. Bevolking. De Transvaal,in 1884, met 6530 vierkante kilometers vermeerderd, heeft eene opper vlakte van 291.890 vierkante kilometers. In 1885 werd er door de Regeering besloten tot eene trigonometrische opmeting van het land over te gaan, waarmede H. C. Schunke be last wierd. Volgens eene schatting van 1879 bedroeg bet getal inboorlingen der Zuid-Afrikaan- sche Republiek 774.930 Kaffers. Daarnevens staan nauwelijks 75.000 Transvalers, verte genwoordigers van den Nederlandschen stam, en meer dan 100,000 emigranten of landverhuizers, meest Engelschen. Grondgesteldheid. Rivieren. De Transvaal is eene hoogvlakte, die zich ongeveer 2000 meters boven het zeepeil ver- hett. Deze vlakte is ten Oosten begrensd door bet Drakengebergte, welks hoogste top 2660 ffleters bedraagt. Het merkwaardigste punt Van Transvaal is Klipstapel ten W. van het Drakenhebergte en 1900 m. hoog. Daar ne en verscheidene rivieren hunnen oorsprong De Komwaterivier, de Vaal en de Olifantsri vier. De hoogvlakte loopt zuidwaarts tot aan de ergen westwaarts daalt zij langzaam naar de kust; naar het noorden grenst zij met steile wanden en diepe kolven aan de vlakte, terwijl zij naar het Oosten en Zuid-Oosten uit terrassen bestaat. De laagvlakte van het Limpopo-dal liggen in de distrikten Water berg en Zoutpansberg. Al die vlakten worden door rivieren bespoeld. die tot het stroomge bied van de Vaal of van den Limpopo behoo- ren. Nochtans werpen eenige rivieren zich rechtstreeks in den Indischen Oceaan de Toegela, de Oemvolosie en de Pongola. Het is voor de Republiek eene groote schade aan de kusten niet te liggen, want hare rivieren zijn niet bevaarbaar, zelfs niet de Vaal, die op eene lengte van 500 kilometers de Trans- vaalschen zuidergrenzen vormt. Klimaat. Luchtgesteldheid. Wanneer men de laagvlakten uitzondert, is het klimaat er heerlijk en gezond. In het Limpopodal heerscht er eene tropische hitte, zoodat vorst en sneeuw er onbekende ver schijnselen zijn. Dit deel des lands ligt in de verzengde luchtstreek, terwijl het overige van Transvaal, in de gematigde luchtstreek gelegen, een gemiddelden warmtegraad van 15° C. heeft. Het is dus de temperatuur van Zuidelijk Europa. Zonder gevaar voor de ge zondheid kan men er den ganschen zomer op het land arbeiden, wat den kolonist van groot belang is. De hoogvlakten langs het Westen hebben gebrek aan regenwater, maar het Oostelijk gedeelte des lands is er mild van voorzien. Zoo is het des winters in het Drakengebergte alhoewel dikwijls met sneeuw bedekt, toch droog, terwijl er 's zomers veel water valt. Het verschil van klimaat brengt natuur lijk groote verscheidenheid in de planten groei tusschen den Limpopodal en de rest van Transvaal. Doch de regens maken den grond voor den landbouw uiterst geschikt, en de heerlijke oorspronkelijke wouden van geelhout Taxus elongata), ijzer en stink hout, alsmede het overvloedig gras, dat in de kloven en op de oostelijke gloïïng van het Drakengebergte wast, zijn bewijzen van de natuurlijke vruchtbaarheid des bodems. Natuurlijke voortbrengselen. a) Dierenrijk Het dierenrijk van Trans vaal steekt niet af met dat van Zuid-Afrika. Antilopen zijn er in overvloed en op de uitge strekte grasvelden der hoogvlakten vindt men wel eens troepen van 50,000 springbok- ken. Om hunne huid maakt men jacht op gnoe's, zebra's en quagga's. Er zijn nog gi raffen, olifanten, neushoorndieren en buffels, doch hun getal is merkelijk verminderd. Intusschen zijnergeeneleeuwen, luipaarden, hyena's noch struisvogels te kort. (De jagers moeten er een heerlijk leventje hebben!) In de rivieren zwemmen veel krokodillen en in sommige streken leven ook vergiftige slan gen. Niettegenstaande die gevaarlijke klan ten, levert het reizen er geen gevaar op, als men de groote wegen volgt. Vee is er in overvloed. De Europeesche uitwijkelingen hebben er runderen, schapen, geiten, hon den, later ook paarden en merinosschapen overgebracht. b) Plantenrijk Wij hebben hooger ge sproken der wouden van geel-, ijzer- en stinkhout op het Drakengebergte. De hoog vlakten der middenterrassen zijn integendeel begroeid met mimosa's, acacia's en planten der familie van de wolfsmelkachtigen. Tuin en landbouw doen er maïs, kafferkoren, gerst, boonen, erwten, aardamandelen (ara- chis), meloenen, suikerriet, tabak, koffie, tarwe, haver, rogge, rijst en garst welig tieren. Een luilekkerland c) Delfstofjenrijk Wat de minerale rijk dommen betreft, hier ook staat Transvaal bij geene andere landen achter, De geheele hoogvlakte is eene uitgebreide steenkolen- bedding, welke hare vertakkingen uitstrekt naar Oranje-Vrijstaat, Natal en het Witwa- tergebergte. De brandstof is er overvloedig en ligt op kleine diepte. IJzer vindt men er bijna overal, alsmede koper, tin, lood en zil verhoudend looderts zijn er overvloedig voorhanden. Eene nickel- en kobaltmijn is bij de Botsabela door de Engelschen ontgon nen. Vóór eenigen tijd heeft men er ook goud en diamanten ontdekt. Handel. De uitvoerhandel van Transvaal bepaalt zich meest tot struisvederen, wol, ivoor, rundvee, graan, huipen, goud en diamanten. De waarde van den invoer beliep in 1884- 85 tot 85,524,906 pond sterling. Men weet dat een pond sterling 25,22 fr. telt, en dat het hooger gemeld cijfer van de waarde des invoers dus eene kolossale som mag heeten. Volksbeschrijving. De Zuid-Afrikaansche Republiek bestaat uit blanken en inborlingen of Kaffers, deze laatste bijzonderlijk tot de stammen der Betsjoeanen en Basoeto's behoorende. De kaffers wonen meest langs de grenzen van 't Gemeenebest, terwijl de Blanken, of Boers» gelijk men ze noemt, vooral in 't binnenland gevestigd zijn. Die Boers bestaan hoofd zakelijk uit zoogenaamde Hol landsche boe ren, afstammelingen der oorspronkelijke kolonisten van de Kaap, alsmede uit Duitsche en Engelsche emigranten. Alhoewel van Ne- derlandsche afkomst, zijn de «Boers» noch tans niet van zuiveren Nederlandschen bloe de, want onder hen bevinden zich ook een aantal Fransche uitwijkelingen, afstamme lingen der ongelukkige protestanten die hun land moesten verlaten na de terugtrekking van het Edikt van Nantes. Men weet dat LodewijkXIV (le Roi-Soleil!), dien schande lijken maatregel van dwang en onverdraag zaamheid nam, op aandringen der oudboe- leerster de Maintenon en de Jezuieten. Mi nister Duthoit, S. J. de Villiers, dé toondich ter der Vierkleur, kolonel Joubert zijn zoo veel namen die aan de Hugenoten doen den ken. De Boer is groot en krachtig van lichaams bouw, kalm en bezonnen van karakter en geeft zich zelden aan heftige gemoedsbewe gingen over. Hij is streng godsdienstig, doch niet dweepziek. Liefde voor vrijheid en onaf hankelijkheid is hem diep ingeworteld. Hij is werkzaam en gastvrij. Eenvoudig is zijne levenswijzehij vergenoegd zich met vleesch en (uitmuntend) tarwen- of maïsbrood. Koffie is zijn gewone drank. Hij gaat gelijk de Eu ropeanen gekleed, maar draagt breedgerande hoeden om zich tegen de zonnestralen te be schermen. De vrouwen dragen katoenen rokken en Helgolandsche hoeden. De Boer is protestant. Echter zijn alle godsdiensten vrij in Transvaal. Het Chris tendom is er door talrijke zendelingen ver kondigd, zonder evenwel grooten bijval te vinden. Men moet protestant zijn om lid te kunnen worden der eerste Kamer. Voor de tweede is dit niet van doen. (Wordt voortgezet.) Gezondheid is geluk Izel, 9 Januari 1889. Ik bevestig dat ik sinds lang geene eetlust meer had; sedert ik de Zwitsersche pillen Hertzog neem, bevind ik mij voortreffelijk, en wil er geene meer missen. (Handteeken gewettigd). Gilson Alfred.(10) De 25e verjaardag der troonbeklim ming van Leopold II wordt voortdurend besproken. Er zou kwestie zijn, te dezer gelegenheid, in de hoofdstad een grooten historischen krijgstoet te doen uitgaan, waar in al de heldenfeiten van het voorgeslacht zouden worden voorgesteld. Men meldt uit Bergen, 23 november: In een wilde beestenspel moest eene leeuwin door eene brandende reep springen. Het dier nam waarschijnlijk eenen slecht berekenden sprong, raakte het vuur en weldra stond hare pels in brand. Huilend vluchtte de leeuwin naar eenen hoek der kooi. De be dienden trachtten het vuur van verre met eemers water uit te dooven, maar dachten er vooreerst nog niet aan de dierentemster te verlossen. Gelukkig had deze hare koelbloe digheid behouden en kon zij van op eenen afstand nog hare bevelen geven. De leeuwin heeft zware brandwonden. Geen enkele vee arts wil haar verzorgen. Zaak Pourbaix - Rouhette. Er wordt verzekerd dat Mr Englebienne, de verdediger van Pourbaix, een gebrek in den vorm van het proces van Bergen aangewezen heeft, dat onvermijdelijk het vonnis zal doen verbreken. De advokaat heeft namelijk doen acteeren dat de onder eed afgelegde verklaringen van Rouhette, beschuldigde bij het dos sier gevoegd zijn. Aan het verbrekingshof zou dus de taak te beurt vallen het laatste woord te zeggen in het geding Pourbaix- Rouhette. Aangaande de Secrétaire volant, M. Nieter, schrijven de klerikale bladen dat hij immer door liberalen verdedigd werd! Gij moet waarachtig van uwe zinnen be roofd zijn om dergelijke domheid te durven schrijven over het troetelkind der klerikale ministers, die hem zoowatvan tien tot 15000 fr. per jaar lieten winnen. De katholieken willen altijd hunne schurf tige schapen in onze liberate kudden werpen! Ons ministerie is door eene besmettelijke ziekte aangetast en men kan het niet genoeg afzonderen. Alle deftige menschen zetten het in quarantaine. Serfgeval. Uit luik meldt men- het overlijden van den heer Georges Frère, in genieur, zoon van den heer Frère-Orban, raadsheer aan 't beroepshof van Luik, en kleinzoon van den heer Frère-Orban, Staats minister. Staatsijzerenwegen. in de maand augusti laatst hebben de Slaatsijzerenwegen 12,187,241 fr. 32 centiemen meer dan gedu rende de maand augusti 1888. De post heeft insgelijks 59,038 fr. 33 centiemen meer op gebracht; de telegraaf 17,174 fr. 97 1/2 cen tiemen en het zeewezen 18,628 fr. 52 cent. Jaarwedden. Ziehier de jaarwedden aan de belgische diplomatische agenten bij denvrèemden jaarlijkscli betaald; Duitsch- land, 58,000 fr.; Oostenrijk-Hongarie, 58,000 fr.; Brazilië, 30,000; China, 38.000; Dene mark, Zweden,en Noorwegen, 25,000; Span je, 30,000; Vereenigde Staten, 30,000; Frankrijk, 58,000; Engeland, 58,000; Italië 38,000; Japan, 38,000; Mexico, 30,000; Ne derland, 38,000; Portugal, 25,000; Rumenie, 25,000; Rusland, 58,000; H. Stoel, 26,000; Servie, 25,000, Zwitserland, 15.000; Turkije, 30,000; jaarwedden van raadsheeren en se cretarissen, 167,000; te zamen 900,500 fr. Mijnheer Meier, tandmeester van Kortrijk, heeft de eer het achtbaar publiek eu zijne talrijke kalanten kenbaar te maken, dat zijn kabinet voor kunsttanden verplaatst is ten huize van Mev. We Van Kemmel, Groote Markt, 5, te IJperen, waar hij, als naar gewoonte, alle Zaterdagen zal kunnen geraadpleegd worden van 9 ure 's morgens tot 2 ure 's namiddags. N° 9, 4e jaar, zaterdag 30 November. 11STJEÏOTTID Platen: De dood van de luchtreiziger Leroux. Eene brug te Praag. (Bohemen). Vertrouwen! naar Falkeuberg. Mar- cellin La Garde. Tekst: Onze platen, De driftigheid. Een slag in 't aangezicht. (Vervolg). Sint Jooris aan de poort van den hemel. Kronijk. Geneesbaarheid der tering. De broeders. Ratelslangen. Een ontaar de zoon. (Vervolg). K H S i-s w g Pi H. P5 <4 a 3 S SS SS o oo 2 8 c* oo OO <D -O <3* O o. co Oi co 00 s s s SS 2 O O CQ O lO O O"' O ^P LOCO O 1> ID Q 00 CO co" .^p" o" oo' co" <nï co I T-t O II r—t O O O O O O O lO O O O O O- co rp O O O 00 (Ni. TP i> (Ni O O O O O COOOOOlOOO OO Tp lO 00 GO XO O r—1 r—i r-H OJ (Ni co O O O O o O (Ni H t- (O w O w co H r-T co" bij <D w W pcj pq cQ'ia Q QJ

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1889 | | pagina 3