STADSNIEUWS. Strijdpen uing. Stemrechtbond. Meer administratie eii minder politiek. Volk van Yper Wetenschappelijk Onderwijs Telegrafen. Maatschappij Burgerwacht Eene belangrijke vergadering. Hij brengt buide aan de nagedachtenis van den grooten strijder. ---.Alle hoofden ontdekken zich; het oogen- blik is plechtig. De heer Blockhuys, van Antwerpen toont aan hoe leugenachtig sommige artikelen van de Grondwet zijn. Alle macht komt uit het volk sggHlf; dat is een abuis, alle macht komt jit^de 42 frank van de cijnskieze^-[^'^'volll dat het vaderland is "^■^"^xgesloten. Gelukkiglijk staat Se verandering voor de deur. De heer Van Langendonck, in naam der demokraten van Leuven. De heer Verbeelen, van Mechelen, zegt dat het algemeen stemrecht een einde zal stellen aan het rijk van Mgr. Goossens. De heer Demunter, in naam van de Jonge Liberale Wacht van Deynze. De heer Compernolle, doet eene geest driftige improvisatie in naam 'der vooruil- strevers van Meenen en Yperen. De afg evaardige van Aalst. De heer Mairesse, afgevaardigde van den Schoolbond van Lokeren, en de heer Van Santen, in naam van de Vooruitstrevende Jonge Wacht van Wetteren leggen welspre kend hunne politieke getuigenis af. ■juf. Amelie Clays van de Vrouwen- van Gent, verdedigt het stemrecht e^ynouwen. Het stemrecht kan niet neen zijn, als de helft der bevolking >rdt uitgesloten. De vrouwen hebben i lei plichten, werken en zwoegen om den ationalen rijkdom en den rijkdom van ■ijzonder te vermeerderen, zij dragen de be lastingen even als de mannen, zij schenken aan 't land zijne verdedigers. Haar arbeid is ruim zooveel waard als diegene der man nen. Of is de arbeid van de onderwijzeressen kleermaaksters waschvrouwen, enz, niet zoo nuttig als diegene van onderwijzers, kleer makers en schoenmakers Stellig. Waarom zouden wij dan dezelfde rechten niet genie- ton In Amerika, en Engeland bestaat stemrecht voor de vrouwen eri de uitslagen zijn uitmuntend. Daarom hebben de vrouwen besloten den s'rijd aan te gaan. ster leest eene verklaring, uitgaan- et Congres der Vrouwenclubs, op morgen te Gent gehouden, en geprotesteerd hordt tegen de uit- ig der vrouwen in zake van politieke n. (Langdurig- toejuichingen.) '■eer Hub' t Ronse, in naam van ings-ge: socialistischen kring, JCCïitige be. en voor de toekomst, neer Verbauwen, van Gent, toont aan le stad Gent aan het hoofd staat van de veging. De heer Anseele sluit de reeks der spreek- urten, door het lezen der besluiten van de .orgadering, die geestdriftig toegejuicht worden. Wij laten hier deze besluiten volgen De afgevaardigden der Vlaamsche socialis tische en vooruitstrevende liberale groepen vereenigd op den Landdag te Gent. Gezien het recht van medebestuur in 's lands zaken heilig en onvervreemdbaar is voor eiken Staatburger die zijne plichten vervult. Gezien dit recht erkend wordt door de grondwet in zijne artikels Alle Belgen zijn gelijk voor de wet en Alle macht komt uit het volk. Verklaren Het cijnskiesstelsel in strijd met de natuur lijke rechten van den mensch, diensvolgens met de verstandelijke, zedelijke en stoffelijke at wikkeling der natie en in tegenspraak ie hoofdbeginselen en den geest der Bei- Grondwet. De Landdag eischt nmiddellijke herziening van artikel 47 ■rondwet, dat den cijns instelt, en de anging van deze door het Algemeen nrecht aan alle Belgen die 21 jaar oud n, voor alle wetgevende lichamen. Gezien de invoering van dit recht, in de en der afgevaardigden, de hoofdvereisch- van alle verdere rust, vooruitgang en ening in ons land. rklaren zij de Grondwetsherziening mijdelijk gewoTden zijnde, zullen de sche groepen de werkliedenpartij en ruitstrevende liberale partij in de ver- y voor de Constitueerende vergadering men invloed gebruiken om de kandi- .van het Algemeen Stemrecht tot socialistische en liberale democratie zuli^i zich in dezen strijd aaneensluiten, om al de^olksgezinde krachten door 't verbond a^er.£anhangers van A lgemeen Stemrecht te versterken. X~De Landdag verklaart den eisch om vrou wenstemrecht gewettigd en dat het de plicht is den eisch te steunen en te verwe zenlijken van zoohaast de democratie het bewind in banden zal hebben. De afgevaardigden steunende op den voor uitgang der demokratische gedachten, ver zekerd van door .aanhoudendheid en kracht dadigheid den triomf van het algemeen stem recht te bewerken, herhalen den eed door geheel de belgische demokratie gedaan te St-Gillisna de belooging van 15 Oogst 1890, niet te zullen rusten vooraleer de volks rechten vervoerd zijn. De heer Anseele, na het lezen der beslui ten deelt mede dat 120 vereenigingen afge vaardigden gezonden hebben. Ziehier de deelnemende groepen Antwerpen, Ledeberg, Brussel, Leuven, Deinze, St Nicolaas, Yperen, Gent, St Amandsberg, Aalst, Kortrijk, Blankenberg- he, Brugge, Borgenhout, Berchem, Meenen, Wetteren, Geeraerdsbergen, Ronse, Meche len, Roeselaere, Dixmude Merxen, Wille broek, Boom, Oudenburg, Roubaix, Syn- ghera, Gentbrugge, Lier, Nevele. De vergadering werd gesloten door de uitvoering der Stemrechtmarche en Mar seillaisedoor liet muziekkorps en medege zongen door de rechtstaande aanwezigen. Prachtig feest, knappe redevoeringen, veel geestdrift machtige indruk, en nu op weg naar 't Algemeen Stemrecht -w vij partij zij ook behooren, te doen zege- Algemeene vergaderiug op Zondag 3n Ja nuari ten 3 uren namiddag. DAGORDE: 1° Verslag over den Landdag. 2° Gewichtige mededeeling. Dit waren de drogredens waarmede de bisschopsknechten het Ypersch volk bedro gen en zich van het stadhuis meester maak ten. Maar wat doen zij nu. Wij zien ze aan het werk. Al wie niet gewillig het hoofd buigt voor hunne politieke inzichten, moet weg. Maandag 11. hebben ze den heer Ferdinand Van Daele, onderzoeksrechter de commis sie der hospisen en den heer Gravet, vrede rechter, uit den disch gedaan. Zij hebben ze vervangen door Fluppe Vandenberghe van Meenen, en zekeren La ml dn, twee nullitei ten, maar blinde werktuigen in de handen der papen. De HH. Van Daele en Gravet, die geduren de lange jaren hun'nen tijd met zooveel ver dienste aan die menschlievende instellingen geofferd hebben zijn brutaal afgezet 1 Zie, nu eens, boe de kiezers van het rotte kiesstelsel zich hebben laten om den tuin leiden en hoe zij uwe belangen verraden hebben. Al de schoone instellingen uwer fiere, oude, eerlijke stad zullen ondermijnd, vernietigd en overgeleverd worden aan de volkshatende papen Wees dit wel indachtig De herziening komt. De schandalen der kiesbedriegerijen wer ken ze in de hand. Met de herziening komt algemeen stem recht en gij zult burger worden in uwe stad. En gewapend met uw burgerrecht zult gij al die vreemde kruipdieren van Meenen, Poperinghe, enz. enz. naar hun paternoster knabbelen zenden. Bij misslag hebben wij in ons nummer van Zaterdag 11. de dood aangekondigd van den heer Vanneste, landbouwer te Langemarck. De persoon die aldaar- gevonden is geweest in de weide gebruikt door Vanneste, is de genaamde Ch.-L. Van Eecke, die bezweken is, volgens verklaring van den doktor, aan eene aderbreuk. De heer Vanneste] is tot heden nog in volle gezondheid. bij middel van photo's door het oxydrisch licht. Maandag 4 Januari 1892, voordracht in het fransch, door den heer J. Justice, lee- raar aan het stads-collegie; 's avonds om 6 1/2 ure stipt, in de tooneelzaal (Vandenpee- reboomplaatsj. Onderwerp Het Heilig Land. Reis naar Jerusalem en de voornaamste steden van Palestina. Namens het bestuur De Secretaris, EUG. VEULEMANS. P. S. Maatregels zullen genomen worden om de zaal behoorlijk te verwarmen. Personen geen deel makende der Maat schappij betalen een imkomgeld van 70 cen tiemen. Gedurende het 4e kwartaal van dit jaar, heeft het telegraafkantoor van Yperen per bode besteld 436 postverzendingen waarvan 420 binnen den omtrek voor plaatselijke uit reiking en 16 buiten dien omtrek. YPEREN. Schieting van 31 December. Gewoon cibel. Legon Emlle 25 25 25 25 25 125 Boedt Leon 25 25 25 25 25 125 Froidure Robert 20 25 20 25 25 115 Vandermeersch, 20 25 20 25 25 115 Ligy Albert 25 25 20 25 20 115 Butaye, Arthur 20 20 20 25 25 110 Gaimant Arthur 15 25 25 25 20 110 Vermeulen Henri 20 25 20 25 20 110 Over eenige dagen waren al de klerikalen gemeenteraadsleden, benevens de nieuwe officieren der Pompiers en eenige spioenen der bende in de groote zaal van den katho lieken kring vergaderd. Deze 'vergadering was voorgezeten door Henriije, vooizitter der katholieke Vereeniging, die volgender- wijze de zitting opende Henritje. Mijnheeren, 't is op het verzoek van mijn achtbaren coliega en vriend Golaert dat ik u bijeengeroepen heb om maatregelen te nemen voor het toekomende. Gij. weel dat al de voorbereidingen voor ons groot Con cert genomen zijn; dit liefdadigheidsfeest zal zijne vruchten dragen, daaraan valt niet te twijfelen, maar er is iets dat wij moeten voorzien, 't is dat wij moeten doen geiooven dat onze liefde tot de werkende klas de drijf veer onzer handelwijze is. Want gij verstaat, 't is met de kleine kiezers die wij zullen af te rekenen hebben en 't is hen dat wij moe ten langs onzen kant winnen dus om daar toe te geraken moeten wij hen schijnen te bevoordeeligénwant, onder ons gezegd, wij zijn in geen geur van heiligheid meer sedert al de veranderingen en wijzigingen die wij hebben ingevoerd. Begerem. 'k Geloof het wel, de geuzen zouden ons doodschieten met hunne oogen, indien het mogelijk ware. Henritje. 't Is juist hetgene wij moe ten voorkomen. Maar ik laat het woord aa- mijnen vriend Colaert. Colaert. Duurbare vrienden, de po tieke toestand wordt meer en meer gespa nen. De maatschappelijke beweging die zi voordoet verontrust de leiders onze^fT^: en het ware zeer wel mogelijk dat de groc meerderheid, die wij in de kamers bezitte in eens verdwijne. Dan ware het geda met het katholiek ministerie, en gij w dat het door hem is dat wij er in gelukt z op het stodhuis te geraken. In het voort zicht dat eene ontbinding der Kam°rs kunnen nadeelig zijn voor onze partij, m ten wij trachten zoodanig onze heersclu in Yperen te vestigen, dat alle poging ons omver te werpen vruchtelooc en dat wij zonder vrees de toekor te hemoet zien. Daarvoor heb i zorgd en ik zal blijven voortwi mate mijner zwakke kracliter staan te verzekeren. Daarom spreuk heb bewerkstelligd Brouwers. Ja ik vei spreuk Colaert. Onderbreek mij niet, waaiu. vriend, de zaak is te ernstig. Brouwers. Ik onderbreek u niet, ik volledig slechts uw gedacht. Colaert. Nu ben ik van mijn stuk ge bracht; wat heb ik daar zooeven gezegd? Surmont. Dat gij zult voortwerken om ons bestaan te verzekeren. Colaert. Juist zool Welnu, zonder mij te beroemen over hetgene ik gedaan heb, wil ik nochtans bewijzen dat alles wat ik ver richte tot hetzelfde doel strekte. De benoe mingen in de Academie, de verandering der Commissie, de wijziging van het reglement der pompiers Begerem. Dit is een meesterstuk,waar mede gij uwen vinger in uw oog hebt geste ken tot aan uwen elleboog. Colaert. Hoe dat, als 't u belieft? Breyne-Devos. Wel zeker, gij hebt ge heel het korps aan den bliksem geholpen. Colaert. O, kortzichtige menschen't Is juist wat ik hebben wilde. Breyne-Devos. Hoezoe? Colaert. Verstaat gij het niet? Brun- faut had veel, te veel gezag ovor de pom piers; zij daden al wat hij wilde en zouden riooit gedaan hebben wao wij wilden. Welnu, daar hij zich altijd wil voorstellen in den Gemeenteraad als den beknibbelaar van al wat wij verrichten en altijd bereid is om stokken in onze wielen te steken, zou hij ge maakt hebben dat wij nooit geen gezag over de pompiers zouden verkregen hebben. Dit zou dus een liberaal korps gebleven zijn, dat moest betaald worden met katholieke centen. Breyne-Devos. Gij overdrijft; zeg lie ver met de centen der lastenbetalers, en daar zijn er van alle kleuren. Surmont. Als wij zoo voortgaan zullen wij hier morgen nog zitten. Dobbelen rosten. Wij zijn hier zoo kwalijk niet, ware er maar eene goede flesch bij Colaert. In vervolg. Ik heb dus het ontslag der liberale officieren verwekt en, in hunne plaats noemen wij mannen die ons met hart en ziel genegen zijn, die het korps zullen herinrichten en Pompiers zullen ma ken waarop wij desnoods zullen mogen re- Tot dat ik burger worde in mijn land derfik wekelijks twee pintjes. Terwijl wij aan het jassen waren gezeten hebben wij den strijdpenning niet vergeten. Een rondeken gedaan ten voordeele van het algemeen Stemrecht door Demoor Alphon- se voor den instel van 1892. Omdat de president weggeloopen is voor dat den bierboom af was. Omdat A. V. het vaandel der maatschappij in 'tjbier heeft laten vallen. Omdat de bakker van op de marktjzou den ken aan de Maatschappij de groote eters. Omdat Karei Lelong niet kan lijden dat Ons Heer tusschen twee haringen hangt nevens zijne deur. Jultje en moet niet vreezen van achtervolgd te zijn. Want zijne bekwaamheden zijn te we'l ge kend. Wat is de mensch die maar klein is en groot wil zijn. De bulte om geene affronten meer tegen te komen zal wat lessen vragen aan H. P. Omdat A. D. van Gent beter zoude naar huis gaan achter de congregatie dan in de. her bergen kr. liedjes te zingen. Omdat Karei S. wel gedanst heeft met Livine. 0,10 Omdat Camilla S. wel gedanst heeft met Art hur H. Omdat Louise D. wel medegezongen heeft in de trou la la rossignol. Liever voor den strijdpenning dan voor de bulte van 't Concert. Voor de schoone vergadering Woensdag 11. in den Coc.her. Omdat Jules slagen gehad heeft. Ondat zijne meid hem naar zijn bed heeft kunnen doen. Waar was- Pierote. Bij J. I's wijf. Eene kleine partij in een groot hotel. Ehwel wat zegt ge nu van 't koordeke Gij ziet wel dat het zijn effeki doet Achter Fraeys-Terriere daar is Vandenber ghe-Terriere die een postje heeft, die man is nu aangesteld om te zorgen voor 't geld van den arme Waarom gaat hij nnr Meenon niet oaizulk een postje te bekleeden" Omdat H. F. zijne wedding verloren heeft tegen E. D. Omdat de smid zijn zakje verloren had en zijne vrouw triestig was. Omdat hij zijn zakje wedergevonden heeft en zijne vrouw zoo kontent was. Omdat H. L. het strooi niet heeft mogen leveren voor D. le Pompier. Een schoon lachpartij tje in een staminet der Cartonstraat. Omdat den sergent. Eene gemiste wedding tusschen K. D. en H. E. Omdat er eene klakke moet komen voor eenskaloot, met 2 knopjes voor 2 fr. 0.20 0.50 1.81 0.10 0.10 0.10 0.10 0.20 0.10 0.20 0.20 0.10 0.10 0.10 0.50 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.20 0.10 0,10 0,10 0,10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.20 0.10 0.10 0,15 Mes pareils a deux fois ne se Et pour leur eoup d'essai veulent [tra..

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1892 | | pagina 2