Leest hier. STADSNIEUWS. Strijdpenning. 1 Februari 1891 tot 1 Februari 1892 Trouweloosheid. Waarmede Beernaert toch verlegen Pater Struye en de offieiëele scholen Drie, vier jaren later... In de woning, of liever in bet paleis der edele echtgenoten breekt een brand los. Bij de eerste vlammen die hunnen rooden gloed op de muren deden flikkeren riepen beiden de hulp der gemeenteoverheid in, waarvoor zij zulke verwaande en onbeleefde minachting hadden aan den dag gelegd. En als de heer burgemeester, M. Buis, ter plaatse kwam konden zij hem niet genoeg omringen, hem niet genoeg smeeken dit of dat te bevelen. De papen, die zoo luid hadden gezongen in de huwelijksmis, waren afwezig bij de brandramp... De les is hard maar welver diend Sedert eenige weken zijn er van onze abonnenten die niet regelmatig hun nr ontvangen, zij worden ver zocht onzen uitgever daarvan te verwittigen. 't Is overmorgen juist één jaar geleden, dat de katholieke partij van Yperen het stadsbestuur kocht met klinkende specie. Gedurende eene halve eeuw had de liberale partij hier bestuurd en het zoodanig aan boord gelegd, dat Yperen niets te benijden had aan steden van gelijke, en zelfs tnet meerdere, bevolking. Er waren welingerich te scholen, voor meisjes als voor knechtjes. eene teekenacademie en nijverheidsschool, prachtige wandelingen op de wallen, zuivere straten en voorlanden, eene ongeëvenaarde overdekte markt, een rijk museum, ziens- waardige decoratie- en muurschilderingen in Halle en schepenzalen, een vleeschhuis, eene slachthalle, eene zwemschool, gezon de hospitalen, een schouwburg, een flink pompierskorps, een bloeiende geldelijke toestand, enz.... De Yperlingen waren ge lukkig, en, wetende dat hunne belangen ter harte genomen waren door verstandige en eerlijke bestuurders, vernieuwden zij 50 ja ren lang het mandaat hunner wetheeren. Dét kon de Brugsche mijterdrager niet verkroppen en nadat de papenkliek beurte lings de meeste stadhuizen van Vlaanderen veroverd had, door de macht van zilver en goud, werd ook de slechting der Ypersche liberale vesting besloten, in afwachting dat de beurt aan Oostende en Diksmude kome! En Yperen is gevallen, door de kracht van 't geld en door de lafheid of gewetenloosheid van een handvol lamlendige kerels, welke men omkoopbare kiezers heet. De sussenpartij (de beschermers en verde digers der klokluiders en sodomieters) heeft stemmen gekocht, met papieren zakjes doen stemmen, de kiesbureelen door vreemde po litieke vrienden doen voorzitten en na al dat geweld, kuiperijen, beloften, stemmen koo pen, pinten geven en drinken met de ge meenste soort in de vuilste herbergjes en kroegjes, kwam de pederastenpartij met 30 stemmen meerderheid uit de verfoefelde kies- bus Et voilé 1 Een soort van baron, (is hij wel baron we verlangden eens zijne adelbrieven te zien), een antipathiek mensch aan eiken waren Yperling,'werd burgemeester, en klom op liet stadhuis met zeven handlangers. Negen klerikale tweepooters besturen dus sedert een jaar onze vaderstad en helpen ze lang- zaampjes naar den dieperik De pagadderskliek trachtte te doen slikken dat er geen zaad in 't bakje was, en 't geld werd met hamers stuk geslagen en door alle vensters gegooid, om de inhuldigingen van den burgemeester enden gouverneur, twee armoedjes, Heere m'n tijd I te bekostigen, en om de speciale treinen, die hunne kosten niet opgebracht hadden, te betalen. Dit laat ste is door de kat-oolijke papiertjes geloo chend geworden natuurlijk! maar de heer statieoverste weet het veel betert Aan eenen politieleen vriend werd 400 fr. cadeau gedaan, om eene vitrien te betalen, welke de klerikale schoeliën zei ven verbrij zeld hadden. Een voorbeeldig bediende werd op liet stadhuis afgedankt door schepene-sukkelaar en vervangen door eenen vreemdeling. De kostschool van het gemeente-college werd afgeschaft, en zoo werd al het profijt, dat de kostgangers in de stad lieten (want alle mondbehoeften voor liet pensionnaat werden door Ypersche neringdoeners ver kocht en geleverd) verloren! De hulpgelden werden ontnomen aan Willems-Fonds en Vlaamsche Sterom den werkman en kleinen burger het eenige ver standelijk genot, dat hem on vergeld of tegen kleinen prijs verstrekt werd, te ontzeggen! Eene lagere bewaarschool werd afgeschaft, en de arme kinderen, indien de ouders ze niet aan jeugd verprossers of aan hardvochtige nonnen willen overleveren, moeten van alle geestesontwikkeling verstoken blijven De hoogere leergang in de betalende meis jesschool werd afgeschaft, om de liberale familien, die er hunne dochters zonden, te plagen; doch eene kwezelsschool werd aan genomen met 4000 fr. subsidie! (En er was geen geld, kwijlden de pastoorsslaven.) Naarmate eene plaats in de meisjesscholen open viel, werd er in de plaatsvervanging niet voorzien en zoo zullen die degelijke scho len vervallen, bij gebrek aan meesteressen, om de nonnenscholen te kunnen aannemen en daar nog eens de stadsgelden in eenen afgrond te storten. De treffelijke Heer Voorzitter van den Academieraad wordt in zijne waardigheid gekwetst, om hem te doen heengaan en hij wordt vervangen door eenen vreemden Co- laert. De lieer onderzoeksrechter F. Vandaele wordt uit den beheerraad der Godshuizen verwijderd, om hem te vervangen door den pagadder Lambin. De heer vrederechter Gravet wordt in het armbestuur niet meer herstemd, omdat hij nogmaals door eenen vreemden flierefluiter Fiiptje Vandenberghe, moest vervangen worden. Het flink pompierskorps werd ontredderd uit politieken haat en er werd eene nieuwe brandweer ingericht, waarvan het schoonste ornament bestaat in zijne zuigelingen-officie ren en sommige kazakdraaiers en judassen 1 Het degelijke pompiersmuziek werd afge schaft en heringericht, met alle slacli van nietsbeduidende sterretje blazers. 's Nachts werden de woningen van liberale oud-schepenen of raadsheeren bevuild en dan gingen de kalotesmeerlappen ook Colaeri's deur beschilderen, om te zeggen dat het li beralen geweest waren. Wat jesuitentrekken! Door katholieke kuiperijen werd de zaal, waar de Associatie, de Chosurs, het Wil lems-Fonds enz. vergaderden, aan klerikale haantjes vooruit verpacht, om gemelde maat- j schappijen in 't nauw te brengen en te doen j vertrekken. De liberalen, die soms iets, tegen betaling, iu de stadsmagazijnen of gebouwen mochten bergen (gelijk ladders, planken en persen van aannemers) werden verzocht naar andere lokalen te zoeken; maar de katholieke vriend jes mochten blijven. Dat is het beloofde tijd perk der gelijkheid. De liberale muzikanten werden uit de zangkapel van Sl Maartenskerk voortgezon- den. Dat is het tijdperk der verdraagzaam heid In eene katholieke school wordt een leer ling half dood geslagen; doch men opent geen enkwest. Dat is het tijdperk van recht vaardigheidom vriendjes te sparen! De treffelijke menschen worden belasterd, achter den rug, door vuige sleppedragers; gemeente-bedienden worden bespied in de herbergen, zelfs in hun intiem leven. Dat is het tijdprek der eerlijkheid, zoowel bij de vuige lasteraars, als bij de lichtgeloovige chefs, die alles inslikken en het verraad of de verklikking tot de hoogte eener instelling verheven hebben. Die beesterijen zijn gebeurd in den tijd van één jaar; wat zal het dan wezen, wan neer al de beloofde veranderingen zullen ge schied zijn? 't Jeppen Moreau als gemeente secretaris, Hubert Brouwers als gemeente ontvanger, Jules Brouwers als officier be taalmeester der Pompiers, Dobbelen Rosten als carillonneur of klokkenluider, Karei Baus en Celestinus Geriez, twee schoone jongens, als modellen naar het leven in de teeken academie en Surmont, met zijnen overdre ven eerbied voor het burgerlijk huwelijk, als schepene-officier van den Burgerstand Dan zal Yperen het Eldorado der vlaamsche steden wezen en vermaard worden over ge heel den wereldkloot - Wordt voort gezet). Verleden week hebben wij getoond hoe 't Journal d' Ypres\tracht den menschlieven- den onderwijzer met God vrij te pleiten van de beschuldiging die wij tegen hem hebben gedaan over zijne on menschel ijke handelwij ze jegens een klein kind. Een neger wit was- schen is moeilijk, ontegensprekelijke bewij zen logenstraffen is bijna onmogelijk maar de oolijke schrijvers van het Journal d'Ypres wijken noch voor moeilijkheid noch voor onmogelijkheid, als het er op aankomt een sleppedrager der kalote partij te verde digen. Het wijwaterblad durfde, wel is waar, het feit niet loochenen, maar om de alge- meene aandacht van haren geliefkoosden onderwijzer af te trekken, riep het den laster en de trouweloosheid ter hulp en beschul digde de officieële onderwijzers nog honderd maal slechter te handelen dan don woestaard dien wij hebben aangeklaagd. Deze beschuldiging bleef niet onbeant woord; want de heer Verduyn, bestuurder der Officieële Knechtjesschool zond den volgenden brief aan liet Journal d'Ypres, met verzoek van inlijving Yperen, 19 Januari 1892. Mijnheer de Uitgever, Gelief, bid ik u, in het naaste nummer van üw blad eenige regels op te nemen, in ant woord op een artikel dat er Zondag laatst in verschenen is, en waarin de school, die ik de eer heb te besturen, ernstiglijk, en ik ver haast mij het te zeggen, zeer onrechtvaardig in de zaak gemengd wordt. In het belang der waarheid en der recht vaardigheid, in den naam dor goede faam die de volksschool, De oude Looie ge niet, aarzel ik niet een oogenblik de aanha lingen van uwen correspondent op de stellig ste wijze te logenstraffen, en hem uit te da gen de gegrondheid zijner beschuldigingen te bewijzen. Ik protesteer dus krachtdadiglijk tegen de blijkbare lasterende indringing, dat er in dit gesticht een stelsel van onmenschelijke be straffingen bestaat. Elk jaar, verzekert hij. vertalen een menigte leerlingen de ie school voor eene vrije school, alleenlijk met het doel zich te onttrekken aan de mishandelingen, waarvan zij er het voorwerp zijn Dit strijdt geheel en gansch egen de waar heid. ik kan u verzekeren [het inschrijvings register zou het bewijzendat het getal leerlingen die van de vrije scholen naar de gemeente knechtjesschool komen, verre dit der kinderen overtreft, die van de "gemeente school naar de vrije scholen gaan. Er volgt hieruit dat uw correspondent onvoorzichtig- lijk boosaardige verslagen heeft geraadpleegd en zich wonderlijk heeft laten bedriegen. In de hoop, Mijnheer de uitgever, dat gij niet zult weigeien deze eenige regels int'; lijven, die zekerlijk geen ander doel hebben dan de waarheid in hare onbetwisbare rech ten te herstellen, heb ik de eer u mijne groe- tenissen aan te bieden. De bestuurder der gemeente knechtjesschool, VERDUYN. Ziedaar hoe de heet Verduyn de trouwe- looze beschuldigingen van het lasterblad vernietigt, in den naam zijner school, 't is te zeggen, in den naam van al de onderwijzers die van de stadsschool deelmaken. Maar dat men niet denke dat de rechtzinnige schrij vers van het Journal d' Ypres daarvoor hunne lasteringen intrekkenverre van daar! Zij beginnen met den brief te willen op fles- schen trekken, de spraakleer en de spelling ervan te hekelen, en eindelijk den heer Ver duyn te wierooken en te beboffen, om des te gemakkelijk de school en hare onderwijzers te lasteren, maar het durt noch kan het min ste feit aanhalen om zijne gezegden te staven. En wat er het Journal d' Ypres en zijne twintig hoogvliegers ook van zeggen, de stadsschool is onder alle betrekkingen beter dan zijne dompersschool, de onderwijzers zijn menschelijker, het onderwijs wordt er beter gegevende uitslag der prijskampen heeft het meermaals bewezen en zal het des noods nog bewijzen. is Het schijnt dat minister Beernaert en zijne collega's eenige moeite hebben om eenen ti tularis te vinden voor het bestuur der schoo ne kunsten. Denken zij dan aan Yperen niet! Hier hebben wij eenen eeckhouten man, die van het hout is waarvan men alles maken kan. Om maar een gedacht te geven, ziehier wat men er reeds van gemaakt heeft, en oordeel daarna wat men er nog kan van ver wachten, hij is reeds; 1° Gemeenteraadslid 2° Raadslid der provincie 3° Voorzitter van den militieraad; 4° Voorzitter der kerkfabriek 5° Voorzitter der Katholieke Wacht; 6° Voorzitter der Blauwe Kousen 7° Lid van het katholiek schoolkomiteit 8° Lid van het Comiteit van den katholie ken kring 9° Lid van het Comiteit der Katholieke Associatie 10° Lid van het onderzoekscomiteit van het Krankzinnigengesticht; 11° Lid der besturende Commissie van het Koninklijk gpsticht van Meesen; 12° Lid van den derden regel der orde van den H. Dominicus; 13° Voorzitter van het Comiteit der fabriek van de katholieke kiezerslijsten 14° Fabrikant van katholieke kiezers; 15. Geldverschieter op.kieswaarborgen; 16° Ridder der orde van het heilig Graf; 17° Ridder der orde van Isabella de ka tholieke; 18° Ridder der Leopolsorde; 19° Commandeur der orde van Pius IX. 20° Gemiste burgemeester 21° Bijna senateur; 22° Kunstbeschermer in het volle betrek van 't woord, enz., enz. Zijn die titels niet meer dan voldoende om Beernaert uit de klem te helpen? En in geval onze kandidaat de kunsten niet vereerde, welnu de kunsten zullen hem vereeren; en beschermt hij de kunstenaars en de schrijvers niet, deze zullen hem be schermen. Zeker is het dat die heer de schoonste kunst aller kunsten bezit, te weten: te verkoopen wat hij niet heeft en te pronken met zijne alom bekende onbekwaamheid. Het schijnt dat Pater Struye, onze mensch- lievende volksvertegenwoordiger en gemeen teraadslid, om den Bisschop te behagen, maar altijd voort oorlog voert tegen de offi eiëele scholen, zooals meestijds al de pastoors slaven van ons land plegen te doen. Onze ge benedijde paternosterknabbelaar heeft de af schaffing gevraagd der gemeentescholen van Boesinghe en Westvleteren, De heer Burlet heeft beloofd een onderzoek te openen en te handelen naar den uitslag die er zal uitspruiten. Welnu, wij behoeven naar den uitslag van dit onderzoek niet lan ger te wachten en wij kunnen M. Struye in staat stellen het maar seffens aan den minis ter te overhandigen. Hier is het; Onder het beheer der schoolwet van 1879 telde de gemeenteschool van Boesinghe 80 leerlingen en de school van den pastoor telde er slechts 50. De schoolbevolking was dus van 130 leerlingen. Met de wet van 1884, die, volgens het zeg gen der klerikalen, gemaakt werd om den schoolvrede te stichten, hebben de zwartrok ken hunnen oorlog voortgezet met zooveel geweld dat zij alle dagen eenen leerling aan de offieiëele school onttrokken, zoodanig dat deze laatste nu maar tien leerlingen meer telt. Maar de school van den pastoor is niet t* rijker geworden met hetgene zij de andere ontstolen had. Verre van daar! 't Schijnt dat zij maar 60 leerlingen telt en dat de schoolbevolking op 70 gedaald is. Maar waar zijn dan de andere kinderen gevaren, die het verschil uitmaakten tus- schen de schoolbevolking van 1879 130 en de hedendaagsche bevolking 70? De eene loopen langs straten en wegen,' Omdat den timmerman uit de Rijselstraat zoowel doodkisten maakt dat het lijk er uitvalt. Hij stond daar met hoogen zijden hoed op terwijl zijne knechten de kist toenagelden. Hij zei dat het de schuld was van de lijkbid ders. Omdat de kist weder opensprong op 't kerk hof; dat zijn me de doodkistmakers. Pour que Julien n'aurait plus ce langage vulgaire avec Sidje. Voor de nieuwe marche dat den dikken on der-luitenant der pompiers, op de piano speelde; in de Ville d'Ostende. Moeder en dochter danste mêe, hewel zei den dikken zoo zullen mijne mannen moeten dansen, bazinne vult zé keer. M. B. A. taehez de ne pas oublier votre pro messe. Omdat G. D. in zijne minnebrieven niet meer zoudet zetten Sgordinje, si tu vouiais m'ai- in T avec moi tu n'auras jamais faim. Ouriat Sander D. en Julien F. beter in eenen kerkboek zouden lezen dan de gazette in de kerk. Comine c'est triste tout de même écrire six iettres 4 une jeune fllle sans avoir une ré- pons et dire quelle a refusée la 7me, que faire maintenant tous mes desseins seront renversós. Dans un accès de folie je lui brulerai la cervelle. Omdat S' Pieter van den k. k. zoo treffelijk is Omdat zijne wettelijke Sophie zoo spijtig is dat er alhier geene orgels meer te herstel len zijn. Omdat Fonsje zoo goed draaioogen kan ma ken. Omdat Victor L. Duhsjes froufroutjes zou afsnijden. Omdat armen en beenen niet meer en zou kwaad zijn als hij niet en mag meedoen. Pour ie bonheur de mon bien-aimé A.... et que I. soit mieux renseigné. Omdat de natte kazakke E. F. zich wilde versmooren omdat zijne zuster M. F. drink geld weigerde.' Waarom hebt gij geen geweest vragen bij den vetten brijkkekuischer. Éene chansoQnette gezongen bij metje door Edm... D Omdat de piano van den Z. L. voor geene concerten van de Lyre mag dienen maar- wel voor die der onder-officieren, Opdat men eene cantinière zou houden inliet Stadscollegie, daar wij niet meer mogen uitgaante vieren om eene koek te koopen. II est défendu de crier, de fumer, de cour- tiser dins la rue (Règlement). Ja, voor zoolang als 't zal duren. Omdat M... Congo de toelating gaf aan eenen straatlooper hare schaatsen te dragen. Omdat de maatschappij de Onvermoeibare de loskomende maand hare oefeningen herneemt. Vanwege den nieuwen voorzitter Maurice inderdaad Pourquoi ie M. d. Logis R. m'a-t-il fait poser Mardi soir. Pour que le M. d. L. F. ne passe plus si sou vent par la rue de Dixmude. Omdat de suikerstande niet durf vragen om te trouwen. Omdat hij 's avonds zoo goed schilwacht staat in den hof van S' Maartens kerk. Omdat Palmire het zakje van Arthur had willen zien en dat hij het haar gegeven heeft, zij was blijde. Omdat Leonie D.... zoo goed de trappen kan kuischen. Omdat den kapelaan aan de jufvrouwen X.., hunne krullen niet meer zou trekken als zij te biechte gaan. Pour que Henri le Blond frisé laisse passer la Brune Marie son chsmin tranquillement sous le Nieuwerk en aliant 4 la messe le Dimanche. 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10' 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 1.15 0 40 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.20 0.10 0.10 0.10 C.10 0.20

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1892 | | pagina 2