VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Zeyenste jaar. Zaterdag 5n Maart 1892. Nummer 10. De Heiligen. GESCHIEDENIS TWEE VRIENDEN Een Koning met haar op de tanden. STADSNIEUWS. Strijdpenning. JLbonn«mtntsprJjs voorop betaalbf» ar: 3 50 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. voor den buiten. Per 6 maanden: 1 fr. 75. Annoncen» 15 cont. per drukregel. Rechte liike eerherstellingen: 1 fr. per regel. - Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer.Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle bericht! n van verkoopingen of and are bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. Deannoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen ioor den Office de Publivité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteek end toe te zenden. Artikelen ongeteekend of persoanaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Een katholiek blad scheldt ons uü voor ketter, blasphemeerder, pro testant, kociwachter en andere lieve benamingen waarvan de gekrainden het monopolium bezitten, en dat be wijst genoeg dat onze artikel waar heden bevatten. Doch dit is geenszins te verwonde ren; ontneemt den gierigaard een enkel oordje, en verwoed zal hij op springen en schreeuwen dat men hem een deel van zijn leven ontnomen heeft; tracht eene goede melkkoei van den papen droog te doen staan (als koeiwachter mogen we wel van deze zoo nuttige dieren spreken, niet waar) en ofschoon die mannen het geld misachten en eeuwige armoede beloofd hebben en uitoefenen woorden en muziek van der. bijbel; zullen ze gelijk wroede honden opschieten, en zoo hunnen gewijden winkel verdedigen, waarin ze eigent- lijk als gewone stervelingen geen on gelijk hebben; maar dan masker af, toon wat ge zijt, en het bedrogene volk, zal toonen wat ge waardig zijt. Het gebruik der Heiligen, het plaatsen van steenen, houten of was sen beelden is aan het heidendom ontleend en wierd door de kinderen Israël, welke vroeger den waren godsdienst uitoefenden als afgoderij aanzien en vervloekt. Sommige afgoden welke de vroe gere volkeren aanbaden stelden ins gelijks, gelijk onze hedendaagsche heiligen, ingebeelde personnagiën 13d" Vervolg. Daar hij denzelf-len avond vroeg in het dorp wilde terug zijn, had hij twaalf uren te voet af te leggen; want, altijd om zich niet in gevaar te stellen erkend te worden, wilde li ij zich van de openbare rijtuigen niet bedienen. Welnu het was reeds laat, en hij had geen oogenblik te verliezen. Men raadt zijne teleurstelling als hij zich eensklaps door den waterloop in zijnen gang tegengehouden zag. Hij moest kiezen tusschen hetgene hem te doen stond: den rechter oever der rivier volgen om eenen steenen brug te hereiken die omtrent een uur van dadr was, ofwel de nabijheid der woningen niet ontzien met tot aan het brugje te gaan, dat niet meer dan drie honderd meters van hem afgewijderd was. In het eerste geval was hij verplicht de bochten der rivier te volgen en dik wijls in de bezaaide landen te gaan, om oe over stroomde lage gronden te vermijden, hij voor, alzoo waren Jupiter en Mars, anders aanbaden de ouden deze ele menten, welke hun goed of kwaad deden; gene dieren, welke hun nut tig waren of hun vrees inboezemden. Ook bestond het gebruik der beelden in het begin des kristelijken tijdperks niet, maar algauw kwam een paap op het verheven gedacht, en hereken- de welke ontelbare sommen de heili gen vereering en opoffering in den schoot van onze moeder de H. Kerk zou doen storten en alras wierden er al de hoeken en kanten der kerken mede versierd. Men vervangt de versletene beel den door nieuwe, zet hun eenen nieu wen neus, arm of been aan en doet soms een beeld van de voorstelling van den eenen heiligen in den ande ren overgaan: dat is gemakkelijk Maar hoe men het aan boord legt met de mirakuleuze beelden weten we niet; zij zullen 't wel zeggen. De eeredienst der beelden is in den aard van 't volk! ja, van't bekrom pen volk, van deze wiens verstand te weinig ontwikkeld is, om te zien dat alles slechts geld-comedie is, deze welke gelooven dat hunne zwijns of kiekens genezen wanneer ze voor een beeld eenige paternosters knabbelen en eene vette offrande doen, zijn er nog liberalen, zijn er nog menschen met gezond verstand, welke aan die brokken hout of steen, geschenken geven, waar ze toch niemendalle kunnen doen, welnu of we sterk be twijfelen dat er nog zullen gevonden worden, we beklagen ze en hopen rekende dat hij ten minste twee uren zou verliezen. Hij aarzelde een oogenblik. Maar, vrij ge worden na verscheidene jaren gevangen schap, wist hij hoe kostbaar de vrijheid en de tijd zijn. Hij kon er niet toe besluiten twee uren nutteloos te verkwisten. Hij ging dorp waar ts en richtte zich naar den kant van het brugje. Bij eiken stap kwam een steen, een struik, een boom, een hobbeligheid van den grond of't is gelijk welk voorwerp hem een zijner vroegere vreugden herinneren. In het mid den eener weide bleef hij vóór een grooten populierboom staan. Zijne aandoening was groot. Dikke tranen besproeiden zijne wan gen. Op den stam van den boom vond hij eene S. en eene G. weder, en onder die twee letters eene dagteekening. Twaalf jaren te voren had hij die met de punt van zijn mes in de schors gesneden. Die twee beginletters, die dagteekening badden als het begin van zijn geluk geweest. Nooit had hij die geheugelijke dagteekening ver geten. Dien dag hadden Gelina en hij zich bij den populier ontmoet. De boom was in volle blad, de vogelen, in zijne takken verborgen, lieten hunne vroolijke zangen hooren. Het gras bioeide. I)e zon schitterde in de blauwe lucht. Voor de eerste maal had hij de hand dat hun weldra de oogen zullen open gaan en hun geld beter weten te be steden dan om de riemen te helpen betalen waarmede hun de papen af- geeselen Een koning met haar op de tanden. In Griekenland, een klein grondwettig ko ningrijk gelijk het onze, was de koning niet (.'akkoord met zijne ministers, juist gelijk onze Leopold met de zijne, tijdens de bespre king van den persoonlijken dienst. Doch de Grieksche vorst miek er niet lang spel mede; eerst vroeg hij zijne ministers hnn ontslag in te dienen, en op hunne weigering stelt hij ze heel eenvoudig aan de deur, of schoon de meerderheid der Kamer den minis ters is toegedaan. Dit is wei krachtdadig maar ook zeer gevaarlijk gehandeld, want moest de nieuwe kiezing de tegenwoordige meerderheid in Griekenland behouden, dan zou den koning niet veel anders meer over schieten dan er van onder te trekken. van Gelina durven aanraken, haar zeggende Ik bemin u. En dienzelfden dag had Celinaj hem ge antwoord Indien moeder er in toestemt, zal ik uwe vrouw worden 1 De ongelukkige kon zich niet verwijderen van dien boom die, o bittere spot! nog het spoor van zijn verwoest geluk droeg. De toekomende lente, dacht hij, zal hem zijn groen tooisel wedergeven; de voge len zullen nog in zijne takken komen zin gen. In Juni zullen de hooisters, gelijk alle jaren, zich in zijne lommer komen uitrusten. De lente en de zomer geven alles aan de aarde terug! En God, die alles geschapen heeft, God die alles kan, zal mij mijn ver loren geluk niet wedergeven 1 Een hartverscheurende zucht ontsnapte zijne borst, en hij verwijderde zich met haast. Eene nieuwe, nog smartelijker en wreedere proef verwachtte hem wat verder. Bij den oever der rivier, op twintig stap pen van het brugje, waren twee mannen bezig met de afgekapte takken van een twin tigtal wilgen in mutsaarden te binden. In die twee mannen erkende Stefanus zijnen vader en een zijner broeders. Vader Radoux was sedert twee jaren zeer verouderd. Hij was nog kloek en sterk; maar zijn haar was wit geworden en diepe rimpels bedek ten zijn voorhoofd en zijne wangen. Arme vader! zuchtte Stefanus; hij ook beminde mij teederlijk. Zou het 't verdriet zijn dat hem in zulken korten tijd zoo zeer veranderd heeft? Zijne eerste beweging, onbezonnen doch zeer natuurlijke beweging, was tot den grij saard te loopen en hem toe te roepen Deze dien gij beweend hebt, dien gij nog betreurt, is niet doodik ben Stefanus, ik ben uw zoonl Maar eene soort van schrik maakte zich van hem meester. Het scheen hem toe dat scherpe ijzeren punten zijn hart doorboord den De kreet dien hij geven wilde verstierf in zijne keel, eene wolk zweefde vóór zijne oogen; hij waggelde, maar bij bleef recht. De herinnering aan zijne vrouw, zijne hin deren en Jaak bracht hem tot bedaren. Hij werd nog moediger en ster!-er en. denkende dat men hem niet gezien bad, sprong hij in eenen hollen weg, achter eene haag, om zij nen weg naar het brugje voort te zetten. Doch hoe snel zijn beweging geweest was, zij had niet ontsnapt aan vader Radoux die, zijnen mutsaard gebonden hebbende, zich juist oprichtte op het oogenblik dat hij achter de haag sprong. (Wordt voortgezet). HET WEEKBLAD VAN «m ièiü—- Omhaling gedaan in eene Maatschappij van vrijzinnige Ieperlingen die een afkeer heb ben voor de zuuraars en het cijnsstelsel die het zuren toelaat. 3.14 Tot dat ik burger worde in mijn land derf ik wekelijks twee pintjes. 0.20 Terwijl wij aan het jassen waren gezeten hebben wij den strijdpenning niet vergeten. 0.20 Omdat den dobbelen rosten gezegd heeft dat den burgmeester wel dom is geweest van de vijftig duizend van de bisschoppelijke kas te weigeren. Ik, zei de rosten, zoude seffens gepakt hebben. 0.20 Loopen is gezond zeide Gusje en hij kwam toch te laat: Het was reeds in zijnen broek. 0.10 Beste pierre L. als gij nog eene rond pinten geeft bij uw schoonvaders teweege gij zoudt veel beter uwen Besten vriend niet vergeten 0.10 Wij hebben den mol gevonden hij was een paard gaan koopen. 0.10 Omdat den slimmen baas uit de Boucherie zoowel kan masscheren. 0.10 Omdat Hij zoowel kan boffen met zijn geld. 0.10 Zij hebben Hem fijn uitgelachen in de Sultan 0.10 Omdat Hij zoowel Paul Dej. verbeeld heeft. 0.10 Omdat Hij wilt slim zijn, en min verstand heeft dan zijn koeien dat hij slacht. 0.10 Omdat hij met den slimmen der Dixmude- straat al de beenhouwers zal opeten. 0.10 M. B. A. Vous aimez un jeune homme de la rue de Lille, j'attends des exnlications. 0.10 Omdat de nenze C. en de weggeloopen uit de Tempelstr. zoo schoone uitgeborsteld ge weest zijn door Marie uit de groote Kor- trijksche pinte, 't is wel besteed. 0.10 Omdat de neuze achter Liberale maskers roept omdat ze een kapperke in zijn huis zouden gaan drinken, 't is lammer ze hebben niet gewilt en zijn te Kareis binnen gegaan. 0.10 Omdat Gusje zoo dikwjjls stijve gedachten krijgt als hij met Marietje aan het spelen is 0.10 Omdat A. V. uit de Boterstraat alle dage niet meer zou wandelen langs de Luikstraat en zich achter prison begeven waar het zoo wel gaat. 0.10 Omdat O.V. niet meer jaloersch zou zijn van V. want hij drage algelijk hoorens van O. 0.10 Omdat ln sergent V. met zulke kleine meis jes meer zou dansen. 0.10 Omdat den sergent E. zoo goed kan piepen in de Statiestraat bij A. N. 0.10 Omdat den sergent F. V. hem beter zou ge- neeren in Oostende en geen zoo dikwijls naar Yper kome om J. P. te bezoeken. 0.10 Omdat neuze met zijnen neus tegen het stad huis geloopen heeft, 2 pakkemans hebben hem moeten naar huis doen. 0.10 De vier kemmelsche stekke; s Jet op, en wat vroeger naar huis, of zoo niet zal men u eens bij u apportje pakken, met dit verboden spel 0.20 Omdat den kalotenhuurhouder en 2 beenhou wers van Yperen hunne biefstikken en wijn niet wilden betalen in het hotel de Bruxelles 0.10 Omdat de politie en heeft moeten tusschen- komen. 0.10 De rechtbank van Kortrijk zal hun beter den prijs leeren kennen. 0.10 Er zijn drie soorten van verstandhet vroege, liet late, en dat die nooit komt. 0.10 Les 4 joueurs du stik, k Kemmel doivent sa- mieux voir que tout autre qu'il est mal- sain de rester si tard au café. 0.20 Wij hebben U maar verkent als ge van de vischmarkt zijt gekomen. 0.10

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1892 | | pagina 1