Vlaamsch Tooneel. PRIMA DONNA BE GROLPOT Op onze Kattefeest. M. F. S O S M A N Panorama Klepkens. Groote Menagerie, Theater MORIEÜX. Panorama Marrecau. Groot theater Spriet. Marionnetten Holdens In de val. YERTOOG Het is Maandag aanstaande 14 dezer dat de vermaarde troep van den Nederland schen schouwburg van Gent, onder het bestuur van den heer F. Van Dooselaer, hare buiten gewone vroolijke vertooning geeft in stads schouwburg. Volgens het programma moet het eene puike vertooning wezen want het optevoeren nieuw blijspel in 3 bedrijven van Hendrickx: is aan het orde van den dag en verwerft groot succes in de schouwburgen van Gent en Brussel. Het opening stukje getiteld comedie, van Nestor De Tière, moet ook heel lief en kluchtig zijn, want den naam ervan wijst het aan. Zoodus liefhebbers van 't tooneel, van bin nen en buiten stad, wilt gij eenen schoonen avond doorbrengen begeeft u met uw huis gezin, zooals andere jaren, naar den schouw burg waar gij al uwe vrienden zult vinden en waar gij vroeger, als uwe Maatschappij, De Vlaamsche Ster, speelde, zulke geestige stonden doorgebracht hebt. De prijzen der plaatsen zijn Eerste 2 fr.; Tweede 1 fr.; Derde 50 centiemen. Men kan voorop kaarten bekomen ten bu- reele van ons blad. De groote markt is waarlijk gansch met allerlei barakken vol gebouwd. Er zijn er voor alle gedachten en voor alle beurzen. Te midden het feestplein verheft zich de groote renbaan van die uit Breda naar hier gekomen is. Sosman beschikt over een uitmuntende troep in staat de puikste vertooninger te geven. Tal van zoo uitmuntende als beval lige paardenrijsters, weergalooze paarderij- ders, wier stoute sprongen iedereen met verbaasdheid slaan zullen, onbetaalbare clowns en onovertrefbare gymnasiarken, ziedaar elementen, die toelaten zullen de meest mogelijke afwisseling in de vertoonin gen te brengen, welke telkenmale eindigen zullen met aller kluchtigste pantomimen. Al wie er aan houdt een geestigen en genoeg lijken avond door te brengen zal niet nalaten kunnen verscheidene dief vertooningen in den cirk Sosman te gaan bijwonen. Niemand zal het zich ook beklagen, dat mogen wij volop verzekeren. De musée de la rigolade universelle, bestuurder de heer Klepkens, verdient ook ieders aandacht. Het is vooreerst een kring vormig panorama, waar men de rampen van Ischia, de aardbevingen op Zava, De be graving van den graaf van. Chambord, en van wijlen Prins Baudewijnde aard en zeerampen, die sedert 1880 voorvielen, bewonderen kan. Wie die Panorama be schouwt, staat verbaasd over de kosten en de moeite, welke de heer Klepkens zich heeft moeten getroosten omdat alles zoo volmaakt schoon, zoo natuurlijk te kunnen afmalen en weergeven. Als bijvoegsel dient ook de groo te gaanderij der spiegels vermeld te worden. Daar geniet men een tooneel, eenig in zijne soort, waar men zijn eigen persoontje onder de lachwekkendste vormen afgebeeld ziet. 't Is daar wel wezentlijk de rigolade univer selle of algemeene lachpartij. Dat alleen is meer dan zijn geld waard. Geen twijfel ook of de heer Klepkens zal hier heel goede zaken maken, zooals vroegere jaren, 't is 46 jaar dat hij de Ypersche foor bijwoont. Die onvergelijkelijke kijkkas staat rechtover het hotel de 3 Koningen. Allo! liefhebbers van het lachen allen er naartoe. Nog een keurig tijdverdrijf, dat daarbij leerrijk is zal men vinden in de groote Fran- sche-Russische Menagerie, waar twee on versaagde temmers en eene weergalooze temster met de wreedste leeuwen, beeren, panters, tijgers, enz. allerlei zienswaardige toeren verrichten zullen en door hunne koene en stoute daden de toehoorders zullen doen stom staan. Het is onder alle opzichten eene der merkweerdigste beestenspelen, die wij hier ooit te zien kregen, bevattende eene mooie verzameling wilde en zeldzame dieren. Daar ook zal iedereen een kijkje willen wagen en wie over eene goede plaats be schikken wil zal dus wel doen op tijd er naartoe te gaan. Zie verder de annonce. Het groot en schoon theater Morieux is aangekomen! Morieux 1 hoor ik het ['publiek vragen, wie is dat? Wie het is? wel ge moet u nog herinneren,lezer, 't is de weidsche ba rak, die hier reeds voor de derde maal ver schijnt. Weeral is het heel iets anders dan de twee vorige keeren (en nooit zullen wij de uren vergeten) die wij bij Morieux vroeger gesleten hebben. Deze maal zullen de aantrekkelijkheden niet min talrijk en niet min belangrijk zijn dan de twee voorgaande keeren wel integen deel. De heer bestuurder heeft niets nagelaten om zooveel luister mogelijk aan den bezoe ker te verschaffen. Nieuwe geschilderde de cors, nieuwe mecanieke personnagiën. Zeker is het eene der schoonste die tot heden op onze foore geweest is. Verleden jaar hekben wij de gelegenheid gehad ze verscheidene malen te gaan bewonderen. Wij moeten ook bekennen dat de heer Marrecau, voor niets achteruitdeinst voor al wat nieuws en nieuwigheden betreft. De laatste moorden in China gepleegd, waarvan de schilderijen, meesterlijk gemaakt door den heer Georges Coffyn, te zien zijn, laugs de voorkant zijner panorama, en waarin er in den nacht van Donderdag-Vrij dag messteken en snêen gegeven geweest zijn en 't en was nog niet genoeg, daarna hebben zij die nog met rooden inkt besmeten. Waarschijnlijk uit haat of jaloerschheid. In alle geval is het eene laffe daad, en als de kwaddoeners daarmèe denken der heer Marrecau in zijne zaken le krenken, zijn ze grootelijks mis, want den heer Marrecau zal er niets dan bij winnen. 't Ware te wenschen dat onze dappere po litie al spoedig de hand op de kwa&doeners leggen en hun eens voor dat schelmstuk be talen mocht. Verdere uitbreiding over de zichten en de waarde dezer panorama geven is onnoodig daar zij reeds genoegzaam gekend is. Iedereen heeft reeds sedert eenige dagen op de hoeken der straten een klein plakkaat gelezen, zoo bondig als welsprekend enkel dit bevattende: groot theater der aan trekkelijkheden. Spriet komt. Ja Spriet de alom geroemde goochelaar met zijne uitgelezene paljassen, danseressen, akrobaten, gymnasiarken en kunstenaren is gekomen. Zijne uitgestrekte barak staat op de zuidzijde der groote markt, en alle avon den zal er daar plaats te kort zijn om de tal- looze toegestroomde menigte behoorlijk te plaatsen. En die menige zal van dag tot dag toenemen, omdat men er zich eens hartelijk vermaken kan en voor een nietigen prijs er een buitengewoon vroolijken en aangenamen avond beleven zal. in stadstooneelzaal. Heden avond en morgen, Zondag, hebben wij de twee laatste vertooningen door de vermaarde marionnetten van den heer Hol dens in de stedelijke tooneelzavl. Wie de eerste vertooningen bijgewoond heeft kan getuigen van al het raerkweerdige, het echt kunstige en ongeloofelij k wonderbare door die poppen verricht Daar voor ons ont rolt zich een echt tooneel met optredende, gebaren makende spelers en speelsters, en de begoocheling is zoo groot, dat men soms we zentlijk meent levende personen voor zich te zien, die daarbij volleerde kunstenaars in bun vak mogen heeten. Men moet e< geweest zijn om er zich een gedacht van te kunnen vormen. Het zijn de kinderen niet alleen, die dat alles mooi, wonderbaar en tevens prettig vindende groote gaan er even gretig henen en vermaken er zich opperbest. Haast u gij die er nog niet geweest zijt, want mogelijk zult gij in lange jaren de gelegenheid niet meer hebben zulk welgemaakt en uitgevon den spel te bewonderen. De kattefeest biedt, dees jaar dus over vloed van vermakelijkheden aan, en hopen wij dat de weermaker met zijne eeuwige en ervige koude en zijne vervelende sneeuw nu niet alles zal komen bederven. Onze streken gelijken deze week niet slecht aan Siberie en moest zoo een koud weer blijven voortduren al die barakspelers en krameniers zouden deerlijk geschoren zijn en er met ijdele por- temonnaies en arme dagen mogen van onder trekken iets dat wij hun geenen deele wen schen. BURGERSTAND. van den 4 tot den '11 Maart 1892. Mannelijk geslacht 4. Vrouwelijk id. 9. Overli.j flens. Karei Demey, 45 jaar, dienstknecht, echt genoot van Leonie Debreuck, Cartonstraat. Eugenius Leboucq, 36 jaar, ingenieur van bruggen en wegen, echtgenoot van Julia Van Heugen, Gerechtsplaats, 8. Franciscus Debailiie, 77 jaar, zonder be roep, echtgenoot van Rosalia De Keyser, Dixmudestraat, 74. Maria, De Baensf, 53 j tar, rentenierster, ongehuwd, Lange Thouroutstraat, 35. Kinderen beneden de 7jaar. Mannelijk, geslacht 4. Vrouwelijk, id. 1, De genaamde Werquin, rondleurende uur werkmaker, geboren te Poperinghe, in Frankrijk opgezocht voor moordpoging op eene dame te Kales, is Dinsdag 11. aangehou den te Oostkerke en ter beschikking van den prokureurdes konings van Brugge gesteld. Die kerel, oud-veroordeelde, zal dus in Belgie gevonnisd worden voor de misdaad die hij in Frankrijk beging. Door plaatsgebrek, bevinden wij ons ge noodzaakt eenige. artikels tot binnen 8 dagen te verschuiven. De Redactie. de te gebruiken middelen ontwikkelende met het oog op de uitbreiding der MOESTEELT in net arrondissement Yperen. EDOUARD FROIDURE. Laat ons geen ziertje zonnewarmte, noch geen ziertje kennis verliezen. Onder de oorzaken van den verachterden staat onzer moesteelt en harer geringe be langrijkheid, zullen wij inzonderlijk de on wetendheid aanmerken der werkmanieren van de verbeterde teelt en de macht uitgeoe fend d x>r den ouden slenter. In ons arrondissement bliiven de verbeter de moesteelt en het kweeken der allervroeg ste groensels in eenige kasteelen opgesloten, daarjuist, waar rijke grondeigenaars, hetzij met het oog op hun persoonlijk gemak, hetzij als ware liefhebbers, zich omringen van alle voorwaarden door eene verbeterde teelt geeischt, gretig allen in 't oogspringenden vooruitgang van de hofbouw-wetenschap aannemen en niet aarzelen groote loonen te betalen aan geleerde hoveniers, oud-leerlin gen van hofbouwscholen of van vermaarde gestichten van het land of den vreemde. Springt de groote invloed van 't hofbouw- onderwijs en van het verblijf in de groote gestichten, waar de beste teeltwijzen toege past worden, door dat feit alleen niet reeds in 't oog? En zoo wij van die algemeene beweegre den overgaan tot het onderzoek der bijzon dere feiten, de waarheid van onze verzeke ring komt er enkel des beter door aan den dag. Vergelijken wij, bij voorbeeld, onder be trek van de hoeveelheid, den omvang en de hoedanigheid der voorbrengsels, de opbrengst der aspersiekweekerijen, zooals zij in het meerendeel der kasteelen ingericht zijn met deze der aspersiekweekerijen onzer groen- selkweekers. Is de vergelijking niet. heel en al ten gun ste der verbeterde teelt? En is 'tde hofbouw- kennis niet, die ons leert dat de aspersie eene plant is afkomstig uit de zanderige siranden der Middellandsche zee, en weel derig groeiende in de duinen, waar zij me- nigwerf, onder den invloed des winds, hare wortelen heelemaal ontbloot heeft; eene plant begeerig naar lucht en zon, enkel de stilstaande vochtigheid, die alleen haar doet omkomen en de koude aan de wortelen vree- zende, die haren groei in de lente hindert. Welnu, het is met rekening te houden van die aanwijzingen dat men, in de gestichten, waar men de kweekwijzen beproeft, die de redelijksteen de meest overeenkomstige met de aanwijzingen der wetenschap schijnen, den gelukkigen invloed gevoeld heeft, wel ken de teelt in afzonderlijke aardhoopen of in lange heuveltjes met enkele reeksen, en het gebruik van een lichter, grond, volkomen gedraineerd en gezond gemaakt, op den groei der aspersie oefent. De teeltbezorgers der kasteelen, met zelve dat stelsel van kweeking toe te passen, dat zij leeren kennen hebben in de gestichten, waar de redematige teelt in eere is, hebben er al de voordeelen van opgemerktterwijl onze moeshoveniers voortgaan, door onwe tendheid, met de aspersie in koude en slecht verluchte gronden, in breede en platte bed den te kweeken, waarop twee of drie reekr sen planten opeengeperst tot eeqe groote diepte in den grond staan, Wie moet het dan verwonderen dat hunne voortbrengselen zeer verachterd en vooral dat zij onbeduidend zijn? Wie moet het dan verwonderen dat de teelt geenszins opbren gend zij Een ander voorbeeld der gevolgen van de onwetendheid. Het is heden bewezen dat de stalmest een uitmuntend mededeeler is van den padde stoel, die, onder de naam van Peronospora infestans, de aardappelplaag veroorzaakt. Ohze moeshoveniers, niet op de hoogte zijnde der nieuwe ontdekkingen van de weten schap, leggen onveranderlijk hunne plant- knollen te midden eene goede schup mest, 't is te zeggen dat zij i egelmatig hunne kar zen in eenen kelder leggen, waar het krioelt van de muizen. Omdat de sterrekijker enz. 0.20 Opdat de zelfde sterrekijker enz. 0.10 Om de bazinne enz. 0.10 Omdat de dochter enz. 0.10 Omdat de zotte Madame enz. 0.10 Omdat Armes onder den parapluie is geweest enz. 0.10 Omhaling in de Miroir 1.08 Tot dat ik burger worde in mijn land derf ik wekelijks twee pintjes. 0.20 Terwijl wij aan het jassen waren gezeten hebben wij den strijdpenning niet vergeten. 0.61 Wij vragen stemrecht, de vrede is er aan ge hecht, gezongen door een maskertje "Ó.85 Par exemple 1 Maskers souteneeren die de liberalen enz. enz. 0.50 Omdat V. L. en krommen B. nieten durven in den dag gaan naar Anatje enz. 0.50 Pour qu'on n'accepte pas des personnalités dans le denier de la lutte 0.26 M. G. schilder, hebt gij den strijdpenning ge lezen in Vooruit van 26 Februari 11. 0.10 Zoo niet, zie hem hier I. J. gelooft dat het Tersile is die meer aan M. G. zou moeten schrijven 0.10 Omdat M. G. al Vijf maal naar antwoord heeft gevraagd 0.10 Omdat hij hem zoo wel vermaakt heeft bij het toonen van eenen brief aan zijne gezellen 0.10 Draag maar zorg jongen voor uwe achtien duizend frank 0.10 Wanneer men bediende is in eene bank en eene jaarwedde heeft van vier-en-twintig honderd frank moet men niet denken over te hebben in zijn huishouden 0.10 M&ar als men schilder is, meer dan de helft van het jaar zonder werk, hola I mijn jon gen, dat is wat anders 0.10 Wat zegt gij van dien strijdpenning uaijnheer leugenaar, 't is laaghartig 0.10 Goed bereid en wel opgediend, smaakte het goed, Maandag in de Kroon (Vierstraat Kemmel) 0.10 Eere aan de inrichters van dat vriendenfeest, en ook eere aan Madame van de Kroon 0.10 't Was een feestje vol plezier, 'k zal 't mijn leven lang onthouden. Lekker hesp en.gtfê bier 0.10 Omdat er nog een j mg herte in Manten's borst zit. Ter herinnering aan Jean Joli, ah! ah0.10 Omdat "de loteling zoowel gezongen werd. Leven en laten leven, zegt Louwietje van ICottens. Alzoo zou iedereen moeten zijn 0.10 Met een orkest als dat van Maandag, mag men de wind opgaan, 't was onvermoeibaar 0.10 Waarom ging René den 10" Maart naar Rij- sel niet 0.10 Hoort hij misschien liever sermoenen dan muziek? 0.10 Omdat er te Kemmel nog mannen gevonden worden die geen slaaf willen zijn 0.10 Nous nous sommes bien amuser a Vier- straete malgré que la trombonne était 4 Lille 0.10 Cette année nous avons eu deux plats et l'an- née prochaine nous en aurons trois 0.10 Omdat chimpanzé al de blauwe zokken vast gebonden had en er mede teweeg was naar den abattoir 0.10 Gelukkiglijk, 't ventje toonde zijn slim ge zicht en van verschot, liet chimpanzé de koord los 0.10 Omdat Henritje en chimpanzé hunne schou ders ophaalden als Stafrje de maat sloeg 0.05 Staftje, zalig die vervolgingen lijden voor hunne striepen, want het rijk der kemelen behoort hun toe 0.10 Zalig die arm van geest zijn, want het rijk der lange ooren behoort hun toe 0.05 Maar bovenal, zalig de tandentrekkers, de grappenmakers, de charlatans of andere chimpazés, want 't ventjes centen behooren hem toe 0.10 Omdat Jan B. de viool moet spelen in Théa- tre des variétés, onder het bestier van Jul- tje protêt, broeder van Bertje kashouder 0.10 Omdat Jultje zeivoorde goê zeden, gods diensten vaderland0.10 Warden, wat zegt Blanche daarvan 1 0.10 Geboorten. (117® prijskamp der Algemeens Hof bouwtentoon- stelling van Yperen van den 9 Oogst 1891. Or»CJEI>I6A<SEIV aan het Gemeentebestuur der stad Yperen. BEKROOND VERTOOG. 1® PRIJS. (le Vervolg).

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1892 | | pagina 2