Groot Concert Liefdadigheidsfeest, PARIJSSCHE REUS Bericht. Maatschappij der Oud-Pompiers MEIROZEKEN, Carastrophe d'Anderlues. Eene nieuwe Wapenzaal Naar het Theater Morieux Dierengaarde Franco-Russe. Girk Sosman. Theater Spriet. Nieuwerwetsch Theater. Voormezeele. Vlamertinghe. Poperinghe. De Bestuurraad van de Maatschappij der Oud-Pompiers had, in zijne zitting van 13 Maart, het initiatief genomen een muziek feest te geven ten voordeele van de huisge zinnen der slachtoffers van de mijnramp van Anderlues. De Waalsche kring, van zijnen kant, richt met hetzelfde doel, een verkleede stoet in, die op Halfvasten plaats hebben zal en waar al de Maatschappijen der stad op uitgenoodigd zijn. Het muziek der Oud-Pompiers, aan dien verkleefden stoet deelnemende, heeft de Be stuurraad besloten zijn weldadigheidsfeest niet te geven en eene rondhaling te doen ge durende het muziekfeest van Zondag aan staande. De personen, belet het feest van 20 Maart bij te wonen, en zij, die van de Maatschappij geen deel maken, zijn verzocht hunne gift aan den heer Achiel Thibault, Rijselstraat, 58, te zenden. ZONDAG 20 MAART 1892. —o lste DEEL. CAMME ROYALE 3de DEEL. DANSFEEST. Wij vernemen dat de Cercle Wallon zich voorstelt met Half-Vasten eene Kavalkade in te richten ten voordeele der slachtoffers van de koolmijnramp van Anderlues Mochten de heeren inrichters in hunne pogingen slagen en vele giften inzameleD, dit wenschen wij uit ganscher harte Ge terrible malheur a provoqué en notre ville un douloureux émoi. Nous apprenons, au dernier moment., que la Cavalcade, orga- nisée par le Cercle Wallon, pour la mi- carême est en excellente voie de réussite. On dit mêmeque notre populaire Reusje sera de la fête. Nous engageons vivement tous nos conci- toyens k faciliter la tache du Comité organi- sateur. Le but qu'il poursuit adroit a toutes nos sympathies. De schoone Pauwelszaal, die wij op onze Halle bezitten en die de bewondering verwekt van al wie ze gezien heeft, komt in eene wa penzaal herschapen te worden, sedert wij het geluk hebben met een klerikaal bestuur begiftigd te zijn. 't Is dóar dat het nieuwe pompierskorps de wapenoefening aanleert en dat het stads- muziek den stap leert op het geluid van trommels en trompetten. Daar wordt gechikt en gespogen, dat het eene schande is. Men heeft reeds den schoonen vloer dezer prach tige zaal zoo erg beschadigd, met de kolven der geweeren er op te stooten, dat het waar achtig beweenlijk is eene plaats, die zooveel tijd en geld gekost heeft, te bederven met ze voor zulkdanig gebruik te doen dienen. Dat men er concerten of feestmaaltijden geve, dit is nog aannemelijk, maar dat men van de merkwaardigheden die Yperen bezit eene kazerne make, dit gaat alle permissie te boven, en men moet weinig kommer heb ben met de stadsgelden om alzoo alles te be schadigen. Zou de commissie der monumenten geen einde aan die misbruiken kunnen stellen Zij houdt zich dikwijls met beuzelarijen be zig I Het is onze bevolking maar zelden gegeven iets zoo puiks, zoo echt schoon en tevens zoo wonderbaar als vermakelijk te genieten het- gene men in dat mooi theater te zien en te genieten krijgt. De zaal is echt smaakvol versierd; overal goede en prachtige tapijten en behangsels, die de toeschouwers tegen wind en koude beschuttende zetels en eerste plaatsen zijn van zachte kussens voorzien, in een woord overal en alles mooi, keurig en gemakkelijk, zoo dat den zinnelijksten er over te vreden zijn. De vertooningen zijn innig in hunne soort. Iedereen is er niet alleen over te vreden, maar zelfs verbaasd. Daar geniet men iets dat oprecht onbetaalbaar heeten mag. De poppen treden er op zonder dat men iets van het mekanism die ze in beweging brengt, waarnemen kan. Het is iets buitengewoons, wonderbaars, dat tafereelen voorstelt even vermakelijk als lief en ingrijpend. Daar ont rollen mooie, meesterlijke schilderijen zich voor onze oogen en stellen ons de meest liefste zichten voor der wonderlijkste en schilderachtigste streken der aarde. Men ziet er oorlogen, jachten en rampen; Oosten de met haar prachtig en veelbezocht strand en hare kursaal, het paleis des konings, Brussel, Parijs, Constantinopel met zijne lieve oostersche torentjes, de Bosphorus, de grenzelooze zandwoestijn van Sahara, waar men een zonnenondergang bewondert, dat alles wordt ons daar voorgetoov^d en lokt de algemeene toejuichingen uit. Doch het parelke van elke voorstelling is wel het feest der zon in het rijk van Jupiter. De lichtuit- werkselen zijn ongemeen prachtig, oogver blindend en de begoocheling mag volmaakt heeten. In een woord, eene allerbeste gele genheid voor hen allen, die liefhebber zijn een schoonen en genoegelijken avond door te brengen. Maar men haaste zich, want die schoone gelegenheid gaat ons ontsnappen Woensdag avond speelt het theater Morieux voor de laatste maal. Zondag, morgen, twee vertooningen; eene om 3 ure namiddag en eene om 8 ure 's avonds. Allo allen naar het theater Morieux Wij zagen hier vroeger Bidel Salva, Re- denbach en anderen, die veel ophef maakten met hunne onversaagdheid bij die wreede dieren uit de wildernissen. Doch die waren nog geen schaduw bij de temmers, die heden or ons feestplein hunne stoutmoedigheid ten toon spreiden. Miss Batistina treedt elke avond op en biedt het talrijk publiek, dat zich daar ver dringt, wezentlijk belangrijke werkingen aan, die getuigen aan eenen zeldzamen moed bij eene zoo bevallige vrouw. Zeggen wij maar dat zij aan de benauwdelijkste aanval len van hare bruine beren weet hoofd te bie den en ons telkens ook een staalke geeft van wat die dansende en evenwichtshoudende beren, onder haar geleide verrichten kunnen. En dan bij hare wreede en ^bloeddorstige panter uit Java? Met eene eenvoudige kar wats temt en bedwingt zij gestadig het wilde beest, wier dreigende muil immer bereid schijnt om hare zwakke prooi op te preuzelen. Dellabona doet juist wat hij wil met zijne vreeselijke kooigezellen op zijn bevel sprin gen, loopen, staan en overschrijden de leeu wen de hekkens; hij plaagt ze, hitst ze aan, tergt ze, zet scherlings op zijnen leeuw Alexion en ligt zich op de leeuwin te slapen hij opent de muil, steekt de vuist en zelfs het hoofd in en het wreede dier durft niet knap zeggen. Lardeux is gewis een der onverschrok- kendste, die opdagen kunnen. Nooit zagen een koener en stouter temmer in de kooi tre den. Men moet waarlijk ongehoord stout en onversaagd zijn om de woede van een zoo ijselijk wreeden leeuw als zijnen sultan te durven trotseeren. Wij twijfelen er niet aan dat de dieren gaarde Franco-Russe hier goede zaken ma ken zal. Heden en morgen dag- en avond voorstel lingen voor de eerste maal dat M. Lardeux in de kooi van den witten gevaarlijken beer treden zal, die nog maar sedert 29 dagen in zijn bezit is. Sedert lang bezaten wij geene renbaan meer, die vergeleken kon worden met deze van de famieije Sosman. De paardenrijders en rijdsters zijn er t.alrijk en echte meesters in hun vak. De paarden in volle vrijheid af gericht, verrichten er de ongeloolijkste kunstgrepen, en declouws zeer talrijk, we ten het publiek hartelijk te doen lachen met hunne onbetaalbare kwinkslagen en hunne kluchtige zetten en spreuken. De messen werper verrukt allen door zijne handigheid en door de juistheid waarmede hij die veler hande snij tuigen weet te werpen en te van gen dat het geen haartje scheelt. Een paar jufvrouwen zweven, wentelen zich en maken tuimelsprongen ginder heel hoog op een dub bel trapezium om er duizelig van te worden en ten slotte heeft men er eene heel kluchti ge pantomime of gebarenspel door eene tal rijke troep meesterlijk weergegeven. Om kert te maken, puike genotvoile ver tooning, waarin de meeste afwisseling heerscbt en waar ook eiken avond een tal- looze menigte zich een aangenaam tijdver drijf aanschaffen gaat. De ruime zitplaatsen van al de rangen zijn eiken avond te klein om al de aanwezigen te plaatsen. Dat bewijst genoeg dat het er heel zienswaardig is. Nog eene heel aantrekkelijk tooneel is ons voorbehouden in de ruime en mooie barak van den alom geroemden goochelaar Spriet. Hij geeft er een staalke van zijne kunst in het goochelen en 't is waarachtig iets merk waardigs. Daarenboven beschikt hij nog over eene goede troep akrobaten, gymnasiarken, danseressen, evenwichtshouders en clowns, die het publiek met allerlei vermakelijkhe den weten te verlustigen. Elke vertooning eindigt ook met eene geestige pantomime. Wie van pret en vermaak houdt, ga dan eens eventjes bij Spriet en hij zal het zich niet beklagen. Te midden de markt staat een lief bevallig theater, waar men velerlei mooie en bovenal heel wonderbare dingen te zien en te genie ten krijgt. Men ziet er eene vrouw magneti- seeren, en de gevoellooze dan een mes dwars door den arm steken men doet er eene reis rond de wereld in 7 minutenmen ziet er Jeanne d'Arc uit steen weer levend worden en spreken, ze dan veranderen in een bloem tuil en nog eens levend worden; alwie er lust toe heeft mag zich doen van gedaante veran deren, een meisje wordt er een jongen en een jongen een meisje, als men het begeert een burger kan eeu soldaat en een soldaat eeu burger worden. Ten slotte het is ongelooflijk, verbazend en toch zoo. Wie zou dat niet willen zien. Wij raden de inwoners van Yperen en omstreken DE BEROEMBE Auguste POUCET eerst te gaan bewonderen, daar hij maar eenige dagen in Yperen meer verblijft. Geboren te Parijs (Batignolles) den 25 April 1865, is omtrent twee meters en half hoog, hij is uitmuntend goed gevormd in evenre digheid zijner lengte. Hij overtreft alle Reu- sen welke tot heden gekend zijn. Mijnheer Aug. Poucet, den transchen reu zen soldaat, noodigt vriendelijk de grootste personen der stad uit om zich nevens hem te komen meten, alle dagen van 2 ure na middag tot 10 ure 's avonds. BURGERSTAND. van den 11 tot den 18 Maart 1892. Geboorten. Mannelijk geslacht 3. Vrouwelijk id. 4. Huwelijken. Cooren Hector, daglooner, en Bouchaert Gelina, kantwerkster. Overlijden». Jolyt Joseph, 54jaar, echtgenoot van De- puydt Lucie, Houtmarkstraat. Willaert Rosalie, 73 jaar, huishoudster, weduwe van Petrus Deconinck, St. Pieters buiten. Calwaert Ivon, 84 jaar, zonder beroep weduwaarvan Duhurneeuw Seraphine, Dix- mudestraat. Liebaert Petrus, 68 jaar, zonder beroep, echtgenoot van Hollebeke Adela Dixmude- straat. Ghesquiere Rosalie, 64 jaar, dagloonster weduwe van Jan Sarrazijn, Meenenstraat. Dumont Marie, 68 jaar, zonder beroep, ongehuwd, lange Thouroutstraat. Pattijn Barbe, 82 jaar, zonder beroep, on gehuwd, Bollestraat. Kinderen beneden de 7 jaar Mannelijk, geslacht 0. Vrouwelijk, id. 1. Door plaatsgebrek zijn wij genoodzaakt eenige artikels tot binnen 8 dagen te ver schuiven. In den nacht tusschen Vrijdag en Zaterdag werd bij den smid Eugeen Benoist, op 'i ge hucht de Vierstraat 17 hennen, eenen emmer en eene moor gestolen. Twee knapen, Jos. Haeyaerten Hendrik Biebouw hadden zich op het ijs gewaagd van eenen poel nabij het pachthof van M. Desmy- ter-Caillieu. Nauwelijks waren zij eenige oogenblikken aan 't schaatsen of zij schoten beiden door het ijs. Drie andere knapen die op den oever stonden vluchtten weg a an schrik. Biebouw slaagde er in den kant te bereiken en ging in het nabijgelegen pacht hof om hulp vragen. Toen men ter plr.ats kwam was het reeds le laat: de ongeluk kige Haeyaert was verdronken. Met de karnavaldagen geleek Poperinghe aan een klooster (wat het eigentiijk is) en het zal niet lang meer duren of het zal een kerk hof zijn; geen leven, geen zierken plezier, niets Ach waar is de tijd over 20 jaren toen wij nog de H. H. Jules Van Merris en Jan Roelens voor schepenen hadden, toen was er leven, tering en nering, toen werden stoeten ingericht, duizenden en duizenden vreemdelingen kwamen toegestroomd. Maar nu, onder dit papenbestuur, wel hemelsche deugd welk een ^verschil Zondag laatst waren er eenige zatlappen die het koepleetje zongen op zijn PoperiDgsch De Paus van Rome laat ons weten, Dat wij des Vrijdags mogen eten, Sossiessen en hortlelten, in plaats van stokvisch, 'he nent nonde kuuw nog nooit ie weten. PROGRAMMA der overgroote prachtige Cavalcade op Zondag 32" Maart 1892. (Vervolg). 7de Groep. Eene talrijke groep kwe zeltjes en congreganisien onder de leiding der Juffrouw prefekte, gelijk ze eertijds 's Zondags na de hoogmis Mijnheer den Di recteur nen feestdag gingen wenschen. De zoete lieve Directeur, och armeis nu niet meer; maar twee maagdekens dragen een gedenksteen te plaatsen boven de deur van een beroemd huis der Gasthuisstraat. Boven den steen, prijken twee ferme ezels- ooren. Het opschrift luidt: Hier woonde twintig jaren Een ridder zonder itaren. Te Beveren werd hij gedoopt, Te Poperinghe heeft hij veel gestroopt. Ons aller dank tot hem gericht Voor al de vrome daden Alhier door hem verricht I gste (jroep. Eene deftige Parade, anders gezegd: Een marionettenspel-, Overgroot succes. Het magistraat van Poperinghe voorge gaan van 't stadsmuziek en begeleid door het papierenkorpsik wil zeggen het pom pierenkorps. Efft'kt gelijk na de negen ure mis op hunne feestdagen. Iedereen weet dat de masken met zooveel smaak gekozen zijn! 9de Groep, Hondenmanifestatie Eene delegatie van honden van alle ras komt een verzoekschrift indienen bij ,'de gemeente raadsleden, om vermindering te vragen van de nieuwe rechten, die hun leven in gevaar stellen(het leven der honden, wel te verstaan). Hartroerend gekief en gejank over hun droevig lot. Dit muziek maakt een chiek effekt achter de Pas-redoublés der stadsarmemieis te zeggen Harmonie. 10d9 Groep. Tableau. De trottoir van den K. K. Kring 's anderendaags van 't groot jubelfeest. Prachtige nieuwe be vloering' in een bijzonder siach van Mozaïek. Jammer dat dit echantillon niet in tijds gekomen is voor het herleggen der trottoirs: Wat zou het fraai geweest zijn alzoo geheel de markt van één stuk Vele honden, daar door den aangena- men geur uitgelokt, komen rondsnuffelen en maken eene deftige groetenis met den ach terpoot. De verstandigste echter loopen haas tig weg en schudden den kop, alsof ze zeg gen wilden't is toch te walgelijk. Op de vitrien rechtover kan men lezen hier verkoopt men chlorure Avies aan de schepenen van openbare werken, goede zeden en gezondheidsdienst 1 lde Groep. Praalwagen. Pro- jekt van standbeeld x)p te richten in 't groot rozen park van 't stadslusthof. De verdienstelijkste held, wiens gedach tenis men vereeuwen wil is de beroemde Dankenheertje, slachtoffer zijner zelfsop- offering, martelaar van de snoode handel wijze der uitgepluimde creanciers, die heb ben durven reclameeren, als men hun nog het vel op den ltoop toe wilde afstroopen. Dankenheertje met lange frak en diepe zak ken in zijne geliefkoosde houding! de oogen schijnheilig neergeslagen. Hij wrijft zich zachtjes de handen, en laat ze maar los om van tijd tot tijd de gekende beweging van scherreweg te makende rechterhand be vallig draaiende van vóór do borst tot in de frakheurs. Wat lager rondom het stand beeld allerlei zinnebeeldige groepen (bas re liefs) als zware mannekens in braspartij, wijnvaten tn champagne flesschen, congre- ganisten te Blankenberghe en te Reninghelst blinde en ziende kwezels, testamenten en gepluimde erfgenamen, en meer andere zoe te herinneringen aan de goede werken van den bra verf held 12de Groep. Galavertooning in de congregatie. KomediestukHoe men de eenvoudige menschen beet neemt. 'T is den dag der Juffertjes M. Kapelhaan zit in de eerste rij. midden der bijzonderste kwezeltjes der stad. Hoe vroolijk!... In de tusschenpoosvoordracht door deo DER STAD YPEREN. PROGÏt AMMA: Ij Marche, p. deliêgb. 2) Attilla, fantaisie, op. de Verdi, arr. par debrandt. 3) L'Andalouse, mazurka, j. gouirand. 4) Fantaisie sur 1'Africaine, op, de Meyerbeer, arr. par blancheteau. 5) Souvenir de Donizetti, fantaisie, L. canivez. 6) LaYallée d'Ossau, grande valse, c. benoist. DOOR DE OUD-POMPIERS UITGEVOERD. 2de DEEL. blijspel met zang in een bedrijf, door KINTS. PERSONEN Koolman, gepensionneerde majoor, HH. K. Deweerdt. Nonkel Spriet, herbergier en rijmelaar, H. Creus. Hyacinthe Nlckelknop, gezegd Barabas, wacht meester, E. Deweerdt. Frans, jonge wachtmeesterA. Delmotte. Tante Monika,vrouw van Spriet, liefhebster, Juff. I. Ameel. Kora, bijgenaamd Meirozeken, hunne dochter, (liefhebster), A. Cuvelier. Kanonniers en Jagers.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1892 | | pagina 2