Gercle Wallon Menagerie Franco-Russe. CAVALCADE 'tNieuwsblad in 't rood gedrukt Telegraaf. Franscli Theater. Burgerstand der stad Poperinghe. VERTOOG Verbetering van liet Paardenras. de, ingericht ten vóordeele van de slachtof fers van Anderlues is gelukt buiten alle ver wachting. De stad bood eene buitengewone levendigheid aan en het publiek heeft den besten indruk ontvangen. Het weder dat somwijlen dreigend was, is gelukkiglijk goed gebleven. Eerst en vooral willen wij onze beste ge luk wenschen bieden aan de inrichters van het liefdadigheidsfeest; aan den heer Voor zitter Outer, die, met de bekwame medewer king van den heer kolonel Pars/, een feest heeft doen gelukken waarvoor er zooveel ge voel en kieschheid noodig wasaan de hee- ren inzamelaars, die hunne zending met een overmoeibaren iever vervuld hebben; aan al dezen die deel hebben genomen aan het goede werk en het hunne hebben bijgebracht om het welgelukkenvan het feestte verzekeren; voral aan den heer onder-luitenant Siret, be velvoerder der Cavalcade. Het ware ons onmogelijk eene omstandige beschrijving te doen van al de groepen en wagens of maatschappijen Jie aan de Caval cade hebben deel genomen. Wij zullen ons bepalen met terloops eenige groepen aan te wijzen die meest onze bewondering opgewekt hebben. De Cycle-Club of trapwielrijders, waren als de voorwacht van den stoet en daar zij verplicht waren sneller te loopen dan de overige van den stoet, zag men ze heen en weder vliegen, gelijk de vlinders dei' kolom. De oud-onder-ofïicieren van het leger, die de groep der strijders van 1830 verbeeld den,herinnerden ons den oorsprong onzer nationale onafhankelijkheid. De keus der kleeding kwam wel overeen met den aard der maatschappij. De'verschillende mustéken'hebben al den goeden wil mogelijk getoond. Wij willen geene in 't bijzonder noemen, want allen hebben recht op onze loftuigingen. De wagen van Sebastiaan was met veel kunst en pracht samengesteld. Onze beste geluk wenschen aan den heer Ridder Ch. Hynderick, voorzitter der Koninklijke Maatschappij van S' Sebastiaan, voor de prachtige wijze waarmede hij zijn rijtuig versierd heeft en voor het hoffelijk gedacht dat hij gehad heeft bloemtuilen aan de Da mes te zenden. Dan hebban wij den wagen der Hofbouw kunde, die met veel smaak geschikt was. De wagen der Gymnasiarchen, ingericht door de regiinenlschool van het 3e linie. De nederdaling in clen put, wagen waarop koolmijnwerkers in hunne werkkleederen gezeten waren. Die groep, vol actualiteit, heeft eenen grooten indruk gemaakt. De arabische Cavalerie, sierlijke groep van ruiters, die zich onderscheidden door hunne schitterende kleeding en hunne houding te paard. De 31 ambachten en de burger- lijki landweer en in het beleg van Yperen, schoone historiesche groepen, die den prach- tigen wagen voorafgingen, welke eene episood van het beleg van Yperen voorsteld- de. In zee, schoone en bevallige korvet, waarvan de kapitein er in gelukt is zonder ongeval de klippen eener onstuimige menig te te doorklieven en zijn schip in de haven heeft teruggebracht. De boeren brui loft, vroolijke en eigenaardige groep, die uitmuntte door zijne schoone kleeding. De wagen der kantwerksters, welke de oude en bijzondere nijverheid van Yperen deed herdenken. Militaire zegeteekens, prachtige wagen, die geschikt was met die militaire orde welke wij altijd bewonderd hebben in al wat uit de Rijschool komt. De wagen der Duivenmelkers, zeer wel geschikt, meteen aanzienlijk getal kostbare prijsduiven. Gambrinusvergezeld van zijne twee maagden, troonde op eene over- groote ton, waarin ongelukkiglijk eene kloof was, langs waar geheel den inhoud uitliep. De Select-Club van Rijsel, groep van jonge mandolinisten, zeer sierlijk gekleed, die den grootsten bijval bekwamen. De Kas-wagen, die heerlijk was van bouwing en opvatting. En eindelijk Reusje ons goed en getrou- wig Reusje, de vertegenwoordiger van al de Ypersche vreugden en vroolijkheden, was uit zijnen kerker gekomen om deel te nemen aan het liefdadigheidsfeest, tot groote blijd schap van al de Yperlingen. De ontvangst is zeer vruchtbaar geweest, want met al de onkosten afgetrokken be loopt de som tot 3308,64- franks. De helft van deze som zal gezonden wor den aan de voorzienigheids- en hulpkassen tegen ongelukken op het werk, en de andere helft aan het hulpcomiteit zetelende te An derlues. VlLLE d'YpRES. du Mars 189S. Grace au concours des habitants, la caval cade organisée au profit des victimes de la catastrophe d'Anderlues a réussi au delh de toute prévision. En présence de eet admirable résultat, de lelan spontané de tous, les membres organi- sateurs du CERCLE WALLON se font un im- périeux devoir d'adresser leurs chaleureux remerciments a tous ceux qui ont contribué au succès de la journée A l'Administration Communale qui a faci- lité notre tache par tous les moyens en son pouvoir. A l'Armée qu'on trouve toujours au pre mier rang quand il s'agit d'une oeuvre de dévouement ou de bienfaisance. Aux Corps de Musique et Sociétés diverses qui ont répondu avec empressement a notre appel et ont puissamment contribué h la réussite de i'ceuvre. A la Presse qui, par sa publicité et son obligeant appui, nous a été dun précieux SCCOUI'S. Aux Collecteurs qui out rempli leur rude mission avecun zèle infatigable. Enfin a tous les habitants qui ont payé de leur personne, de l°ur travail ou de leur bourse et ont pris ainsi une large part a cette oeuvre éminemment philanthropique. A vous tous MERCI pour votre dévoué et généreux concours. Ypres, le 30 Mars 1892. Pour le domité: Colonel Retraite PARSY. J. Larminier. A. Outer. A. Eyben. is het eenen April visch, verdoold den druk ker in zijnverstand ofwel zou het Nieuwsblad waarheid sprekenzij gevoelt misschien dat het met dat kleur is dat zij zult te rekenen hebben daar de ministers reeds hun pakje beginnen te verzamelen om naar deCongo te gaan. Het heilig blad geeft de benaming van eenige ministers. Volgens wij vernomen hebben, heeft het Nieuwsblad eene misgreep begaanten is M. Anseele niet die minister van financiën zal benoemd worden, maar wel M. Collaert, minister van financiën en J. Brouwers zij nen eersten commis, en M. Demets! minis ter van buitenlandsche zaken. Zoo samengesteld ware het zeer voordee- lig voor ons land Zondag en Maandag 3 en 4 April zullen de laatste vertooningen plaats hebben in de Menagerie Lardeux. Deze vertooningen zullen de andere ver overtreffen want de heer Delabonna zal zijne bypnotissche werkingen uitoefenen omringd van zijne leeuwen. Mej. Batistina zal insge lijks in de kooi der dieren treden. De heer Lardeux zal in de leeuwenkooi den oorlog voeren tegen zijnen gevaarlijken witten beer en zijn grooten leeuw Sultan. Gedurende het le kwartaal van dit jaar, heeft het telegraafkantoor van Yper per bode besteed 474 postverzendingen, waar van 461 binnen den omtrek voor plaatselijke uitreiking en 13 buiten dien omtrek. Vrijdag 11. zagen wij aan de hoeken der straten onzer stad, eene affiche waarop eene uit>,elezene vertooning aangekondigd was. Iedereen haastezich er naartoe te gaan, aan de deur van den schouwburg komende, von- ded wij de deuren gesloten; er was geene kwestie van vertooning maar wel van eenen April viscb, 't was immers den eensten April Zulke kluchten zijn aanvaardelijk daar zij niemand noch in handel noch in reputatie kwetsen. Den uitvinder verdient eene bij zondere melding. BURGERSTAND. van den 25 Maart tot den 1 April 1892. Mannelijk geslacht 5. Vrouwelijk id, 2. Mesdom Silvia, 21 jaar, dienstmeid, onge huwd, St. Jacobs-buiten, 115. Vanbeylen Philomena, 41 jaar, kantwerk ster, echtgenoote van Clement Celestinus, Meenenstraat, 5. Gekiere Richardus, 52 jaar, rondleurder, echtgenoot van Callebert Rosalia, Lange Thouroutstraat, 33. Costeur Leonie, 52 jaar, zonder beroep, ongehuwd, Dixmudestraat, 59. Lacante Cyrille, 30 jaar, schoenmaker, ongehuwd, Rijselstraat, 160. Corsellis Hendrik, 68 jaar, zonder beroep, echtg. van Julietta Castryck,Rijselstraat 130. van den 24 tot den 31 dezer STERFGEVALLEN. Lermyte Jacobus, oud 83 jaren, zonder be roep, weduwenaar van Amelia Vitse, en echt genoot van Virginie Bouckenhove wijk G. Hilaire Raekelboom, oud 41 jaren, gareel maker, echtgenoot van Mathilde Noliet, Priesterstraat, overleden te Yperen. Geeraert Eduardus, oud 60 jaren, ongehuwd, hovenier, Boescheepstraat. George Cathe rine, ongehuwd, oud 74 jaren, zonder be roep, Rekhof. Van Ronse Celestina, oud 67 jaren, zonder beroep, echtgenoote van Antonius Truwant, wijk L. Caroen Joan na, oud 88 jaren, zonder bero p, weduwe van Petrus D'hondt, St- Michielstraat. Kinderen beneden de 1 jaar. Mannelijk. 1 Vrouwelijk. 0 de te gebruiken middelen ontwikkelende met bet oog op de uitbreiding der MOESTEELT in net arrondissement Yperen. EDOUARD FROIDTJRE. Laai ons geen ziertje zonnewarmte, noch een ziertje kennis verliezen. BEKROOND VERTOOG. - le PRIJS. (3e Vervolg). Het hulpmiddel is heel en gansch aange wezen. Tegenover de onwetendheid moet men de wetenschap stellen, tegenover den slenter, do zekerheid van de voorkeur, die de nieuwe manieren verdienen. Men moet het bekennen, voor wat den eigentlijken landbouw aangaat, er is een grooten stap gedaan in die gedachten orde. Dank aan de. verlichte bezorgdheid van een staatsbestuur, verkleefd aan de belan gen der eerste van onze vader landsche nij verheden, heeft het landbouwonderwijs eene machtige ontwikkeling genomen, hoogere landbouwscholen werden ingericht, voor drachten en openbare leergangen gegeven, de landbouwgenootschappen kwamen tot stand, proefvelden werden aangelegd, land- bouwlaboratoria geopend, het eerste land- houwonderriclit verplichtend gemaakt in alle landelijke scholen, een korps landbouw kundigen, gelast tot leidsmannen en raad gevers te dienen aan den landbouw, is ge vormd geweest, enz. enz. Het is zoo niet voor de moesteelt. Voorzeker lieeft dat vak op verscheidene punten veel gelijkenis met den landbouw en zij deelt in voordeelen aan dien verzekerd gewis zijn zekere gemakkelijkheden, zekere tariefgunsten heden aan den vei'voer van groenten toegestaaneenige te zeldzame leergangen van moesteelt 'zijn ingericht ge weest ten slotte uitgelezeue werken over moesteelt, op de hoogte der verwezentlijkte verbeteringen in dat vak, zijn uitgegeven geweest; maar buiten dat blijft alles nog te doen. Van een min algemeen belang dan de landbouw is een breeder deel in deze nijver heid aan den hijzonderen ondernemingsgeest overgelaten. Welnu, het ongeluk in voorkomend geval is dat die nijverheid bijzonderlijk aan de 'landlieden voorbehouden is, 't is te zeggen juist aan dat midden der bevolking, waarin de ondernemingsgeest zich het minst ver openbaart, waarin, door het feit zelve der onwetendheid en den natuurlijken slenter, men de noodwendigheid niet gevoelt van een, onderricht in de moesteelt, en van daar, waarin men zich geene moeite geeft om het in te richten of het te eischen. Tegenover dien staat van zaken, schijnt het ons dat het don gemeentebesturen behoort zich met die onderneming te gelasten. De moes teelt, vooral op groote schaal, is niet overal mogelijk. Reden te meer opdat de plaatsen, door de goede hoedanigheden van haren grond, door hunne voordeelige ligging in aanzien der vertierwegen, door den goeden staat hunner buurtwegen, enz. begunstigd, pogingen aanwenden om eene nijverheid in Te planten of te ontwikkelen, die voor haar eene nieuwe bron van rijkdom en welvaart zijn zou. Wij. komen het te zeggen, de b jzonderste zaak, hiervoor te doen, is den landman met de nieuwe kweekmanieren, door de weten schap voorgehouden, hekend te maken, en hem tevens op eene overtuigende wijze te doen zien dat die teeltwijzen eel meer op brengend zijn dan die, welke hij tot nu toe gevolgd heeft. Dat dubbel doel zou bereikt zijn door de schepping van eene Moesteeltschool, waar het beschouwend onderwijs gepaard zou gaan met een werkdadig onderricht gegeven in de hovingen der school, en in de gestich ten der moeskweekers, begeerende in de gronden, die zij bebouwen de waarde na te gaan der proeven in de school gedaan. De Moesteeltschool. Ziehier in breede trekken, de inrichting en de natuur van 't onderricht, die, ons dun lins, dergelijke school diende aan te bieden: Er ware hier spraak van een gesticht op den huiten, dicht bij de stad, opgericht, sa mengesteld uit een gebouw zonder bouw-- kundige merkweerdigheid en van heel nede rige evenredigheden, als lokalen bevattende enkel een of twee klassen, eene werktuigen- bergplaats, en een magazijn als stapelhuis dienende aan de verschillende stoffen, (schei kundige meststoffen, enz.) in de teelt gebe zigd en tevens voorbereidingsplaats der mesten en mestmengels. Het belangrijkste deel der school ware de moeshof, uitgestrekt genoeg om de proef der meest verschillende moesvoortbrengsels toe te laten. Het ware daar het bijzonderste proefveld. Maar de werkkring der school zou zich insgelijks uitbreiden over de gestichten der moeskweekers, die hunne inrichting geheel of gedeeltelijk, en voor zulk of zulkeene teelt, naar hunne keus, onder het toezicht en het bestuur der school stellen zouden. Twee of drie leeraars, eenige landwerk- lieden onder hunne hevelen hebbende, zou den geheel het personneel uitmaken. Wordt voortgezet). Prijskampen voor hengsteveulens van Belgisch ras. De Gouverneur vaa West-Vlaanderen, aan de gemeentebesturen en aan de Heer en arrondissemcnts-Coihmisarissen in de provincie. In uitvoering van een besluit der besten dige Deputatie des provincialen Raads, in dagteekening van 12n Februari laatstleden, heb ik de eer u de voorwaarden, dagen en plaatsen te laten kennen der prijskampen voor hengsteveulens die, in den loop der aanstaande maand April, in de provincie zul len gehouden worden. De derdete IJperen, op Zaterdag 16a April 1892, om 10 ure 's morgens, op de Vanden Peereboom plaats, voor het rech terlijk arrondissement iJperen, samengesteld uit de volgende steden.eu gemeenten: Neder- Waesten, Becelaere, Beveren-bij-Rousselare Bixschote.Boesinghe, Brielen, Gomen, Dicke- busch, Dranoutre. Elverdinghe, Gheluvelt, Gheluwe, Gits, Hollebeke, Hooghlede, Hou- them (Y), Kemmel, Langemarck, Locre, ar-- Le Président d'honiieur, Le Secrétaire, Le Président, Le Trésorier, in nn iiri)ii Geboorten. Overiijtlens. Kinderen beneden tie jaar Mannelijk geslacht 2. Vrouwelijk id. 1. GEBOORTEN. Mannelijk. 3 Vrouwelijk. 1 (117® prijskamp der Algemeene Hof bouwtentoon- stelling van Yperen van den 9 Oogst 1891. OPGEDRAGEN aan het Gemeentebestuur der stad Yperen.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1892 | | pagina 2