Hoerah De klerikale oneenigheid. STADSNIEUWS. Uitreiking der Diploma's. Voor ?t Nieuwsblad. De rechtzinnigheid van 'fc Journaltje Leu.^eü en Laster. zwakken, vatbaren kant van eenieder iets waarvan zij op tijd en stond, zulk een slim gebruik van weten te ma ken, van den anderen kant houden de mannen welke beloften van eeuwi ge zuiverheid gedaan hebben aan de oorbiecht, daar deze hun toelaat in den diepsten boesem der jónge meis- kens en der bedrukte vrouwen te dringen, om hare secreten te ver staan, en ze alzoo zulke lieve peni tenties op te leggen, waardoor hare benauwde concienties dikwijls ver troost worden. Van een ander oogpunt beschouwd moet de biecht als eetie der onze- delijkste instellingen der kerk be schouwd worden, daar de verwaande dorpsdwingelanden zich niet scha men, aan de onschuldige kinders zelfs, vragen te stellen, welke eene oude kurassier zouden doen blozen, en is het dikwijls in den biechtstoel niet, dat de kinderen dingen op gedaan hebben welke hun tot het verderf leiden? Gebeurt het somtijds dat de eene of andere persoon, aan de knaging zijns gewetens niet meer kunnende weerstand bieden, over vroegere gestolene zaken restitutie doet, en ze den biechtvader overhan digt om ze den echten eigenaar te doen geworden, hoe hoog wordt dan de biecht door den priester niet op gehemeld, wat beslag en geweld wordt er over gemaakt maar hoeveel duizenden en duizenden van in de biechtgeloovers denken zich al kwijt gescholden, wanneer ze hunne euvel daden aan 't oor van den eenen of anderen paap hebben verteld, aan stonds bereid om te herbeginnen, waar blijft de restitutie voor eerroo- vers en moordenaars? "Waar hebben we de klerikale broodroovers al zien restitutie doen waar is de wedervergelding der man nen welke door hunne schuld een huisgezin, stad of dorp in 't ongeluk in ellende en armoede storten. Spoe dig ter biecht en 't is vergeten en vergeven. Daarom beschouwen wij de biecht als eene onzedelijke, als eene oneerlijke instelling. Gistere.i avond is de overeenkomst met de Liberale Ligue van Brussel door eene over- groote algemeene vergadering der Liberale Associatie met bijna eenparigheid en te mid den den gloeiendsten geestdrift goedgekeurd. De basis der overeenkomst is hel Stem recht voor allen, zonder verdere grondwet telijke hinderpalen. De eendracht is voor goed en voor altijd hersteld op sterke grondvesten tusschen alle vrijzinnigeen alle volksgezinden. Daarvoor Hoerahdriemaal Hoerah 1 De kopstukken der rechterzijde, die reeds meermalen door minister Beernaert gefopt zijn geweest, hadden in de klerikale veree- nigingen der provintiën eeue beweging inge richt ten einde de volksvertegenwoordigers te dwingen stellige verbintenissen aan te gaan op de kwestiën der Herziening en van het Referendum. Op die wijze werd het ministerie de ge vangene der meerderheid en de rollen waren verkeerd. Minister Beernaert, die listiger is dan men denkt, heeft de handeling der radikalen van zijne partij verijdeld en, hunne doenwijze aannemende, heeft de afgevaardigden de stellige verbintenis doen nemen geen gebie dend mandaat te aanvaarden En alzoo was de toer gespeeld. Geene verbintenissen meer tusschen lastgevers en lasthebbersminister Beernaert blijft meester van den toestand. Dit gedrag heeft de klerikalen woedend ge maakt. Ziehier, onder andere, wat in de ka tholieke Vereeniging van Kortrijk gebeurd is: Men heeft er vlakweg gezegd dat, indien het gouvernement voortging met den wil des lands te overweldigen, men het gouver nement zal verlaten. Men heeft van de lasthebbers een onge veinsd antwoordeenen ja of eenen neen ge vergd, op de kwestie van het Referendum. Op de vraag van den heer CornerHebt gij, ja of neen, te Brussel de verbintenis aangegaan het kiezerskorps niet te raadple gen en alle vrijheid te behouden? Heeft de heer Senateur Lammens met eene volmaakte openhartigheid geantwoord, en dit dient onthouden te wordenja, wij hebben die aangegaan 1 't Is alsdan dat geweldige protestatiën ontstaan zijn, dat verscheidene leden der Vergadering tot de lasthebbers gezegd heb ben dat zij het mandaat moesten volgen dat de lastgevers hun toevertrouwden. Het gebiedend mandaat en het Referen dum zullen eindigen met onze tegenstrevers eene slechte poets te spelen. Men moet vele jaren achteruit gaan om zulkdanige scheu ring in de klerikale partij te ontmoeten. STRiJ-jDFEixrixrxisra-. BERICHT. Tergelegenheid der uitreiking der diplo mas aan de leerlingen der lagere schoien, welke zij in den laatsten wedstrijd nehaald hadden, heeft burgmeester Surmont eene toespraak gehouden waarop Rodin moest hij daar in persoon tegenwoordig geweest zijn, gelLjk Figaro in de Barbier de Séville zou geroepen nebben Rodin tu nest qu'une béte Et ton maitre le voila! Zou men gelooven dat dien schoolver- verwoester, een der eenigste papen welke er in het senaat zetelen, den leider der rech terzijde van het senaat om zoo te zeggen, waar men sedert 1884, 1762 scholen afgeschaft heeft, zooveel onderwijzeressen en onderwijzers broodeloos heeft doen stel len, dat dien verdediger der broertjesscholen daar heeft durven zeggen.- dat men zonder onderwijs nergens geraakt, en dat men met onderwijs bekwaam tot alles kan worden. Wij wisten wel Surmont tot alles be kwaam, maar toch heeft zooveel geveinsd heid, zooveel valschheid ons verontwaardigd. Het is nu nog geen jaar dat hij en zijne kliek op ons stadhuis zijn, en reeds hebben zij, hei pensionnaat in ons gemeentecoliegie, den hoogeren leergang in de meisjesschool afgeschaft, eene wereldlijke bewaarschool gesloten, de onderwijzeressen worden in de gemeenteschool niet vervangen en als een echte jezuiet durft hij dan het onderwijs ophemelen. Als Surmont denkt dat de Yperlingen niet klaar zien in zijn spel dan is hij deerlijk mis, want zij hebben niet vergeten dat het eenig ste welke zij altijd de liberalen verweten hebben juist hetgene was welke zij in hunne bladen school verkwistingen noemden, en dat het altijd op het terrein der schoolkwestie is dat zij den kiesstrijd gevoerd hebben. Dat de Yperlingen weten dat men zonder onderwijs nergens geraakt zooals gij zegt baron, zult gij met de eerste kiezing onder vinden met vrienden van het onderwijs te stellen in plaats van de vijanden ervaii zoo als gij en uwe kliek zijn. Eenige leerlingen der S' Michiel- en Aloysiusschool hebben in de wedstrijd der lagere scholen bekroond geweest, en daarop heeft het Nieuwsblad je een Alleluia aan nog meer dan voor de geboorte van den Messias. Geen betere scholen dan de hunne, men leertt er meer en beter dan in de liberale. Wij zouden veel daarop kunnen zeggen, maar opdat het bladje ons niet uitmake voor beleedigers, goddeloozen, leugenaars of al andere van die lieflijke dingen welke het ons gewoonlijk naar het hoofd slingert, ge ven wij het woord aan het Volk een ander katholiek blad, dat de katholieke scholen als volgt afschildert .- Het blad (Volk) zegt ten le. Het katho liek onderwijs werd geklopt door het officiéél onderwijs, verscheidene malen achtereen se dert 1884, plat geslagen en verplet. Ziedaar de bloote maar wreede waarheid. Ten 2e. De vrije scholen zijn niet ver plicht aan de jaarlijksche officieële wedstrij den deel te nemen. Gij ziet van hier dat de scholen met onbekwame leerlingen zich wel zullen wachten hunne onbeduidend en ver- achterdheid ten toon te gaan spreiden in openbare prijskampen. Die blijven met overschot van gelijk, heel voorzichtig 't huis. Zoodat de goede, de beste vrije scholen dingen met alle goede en slechte gemeentescholen en aangenomene scholen. Die uitslag kan onmogelijk vergeleken worden. Ten 3e. Al de gemeenteonderwijzers moeten eenen meesterbrief hebben. Van de helft slechts der onderw ijzers der aangeno mene school wordt dit bekwaamheidsteeken gevraagd. Ehwel krabbelaar van't Nieuwsblad wat zegt gij daarvan, 't en is wij nu niet die dit zeggen maar een uwer vrienden. Laat gij ons nu nog weten hoeveel leerlingen uwe scholen (ellen en hoeveel de gemeenteschool er telt, hoeveel leerlingen van beide scholen zich aangeboden hebben en hoeveel er mede- gedingd hebben, en dan hoeveel diplomas er behaald geweest zijn volgens het getal leerlingen. Gij zult zwijgen confrater, want we zijn zeker dat uwe antwoord (zoo gij ze eerlijk zoudt doen) u zou verpletteren. Z. Wel! wel! hebben wij het niet voorzeid dat de kaloten van de Kavalcade eenen po- litieken boel gingen maken? Zij hebben den waalscben kring in de wieg gelegd, hunnen vil uitgeoefend, en dan nadien de treffelijkste der groepen in stukken getrokken, hen voor petroleurs en dinamieters uitgescholden enz. enz. De liberalen zijn te goed, te lamzakkig zij laten zich altijd bij de neu? leiden van de kaloten, die niet dan met valschheid en on rechtvaardigheid te werk gaan. Zij spreken van het muziek der oude Pompiers; waar er niets dan treffelijke mannen bij waren. Maar waarom beginnen zij niet met hunne groepen uit te leggen en zeggen door welke mannen zij samengesteld waren, wij zullen er maar twee of drie noemen, en 'k ben over tuigd dat de lezers er hunne volle bekomste zullen van hebben. Begini.en wij met den char des mousque- taires, Op het voorplan stond er daar eenen dikke moef' het uithangbord verbeeldende van al dat treffelijk en eerlijk was, en ge noegzaam aanduide wat het overige van personneel van de groep was. 2e Wagen. Pierole in- schoone klee ding ook een treffelijk man. Den koop handel verbeeldende. Nevens hem dobbelen rosten in kostuum van roeselaarschen koei- wachter, later stceltjezetier ook zeer schoon en treffelijk, maar het treffelijkste van al was, de 31 korpsen en de burger militie van het beleg van leper. Moet men nog schaamte in 't lijf hebben om .dzoo met d'Yperlingen de.) spot te houden? Waren het nu gezichten en mannen om in eene treffelijke kavalcade deel te nemen! 'twas gelijk de bende van Bakelandt! uit het vrijbosch. Wij zullen het maar kort trekken en zeg gen dat wij daaronder mannen vonden zoo als deserteurs, klokkenluiders en een toe veel die met moeder Justilia afgerekend hadden dat was zeker treffelijker, niet w aar Jour- naaltje, dan he' oud-pompiers-muziek Gij zult er zeker over zwijgen niet waar uit vrees dat er oog iets zou bij komen. Gij vindt he geraadzaam spansch uitte kramen; uwe domme lezers zullen er noch min vaa verstaan. Wij gelooven waarlijk dat gij begint te dooienpast op, anders Het Journal d' Ypres, dat gewoon is te liegen gelijk een tandentrekker en de libera len te beschuit igen en te lasteren, beweert dat, wanneer het liberaal muziek vóór de woning van eet drifligen liberaal kwam, welke woning op den doortocht van den stoet gelegen is, daar eenige stonden is blij ven stilstaan, zoodat de samenhang van den stoet verbroken was. Het godvruchtig leu genaarsblad neemt deze gelegenheid waar om de liberalen fe beschuldigen de eendracht te verbreken ei het feest te exploiteeren in een politiek belang. Dit is grappig, want ten slotte wat is er gebeurd De muzikanten, een oogenblik stilstand van den stoet waarnemende, (naar het voor beeld van den Christus, den S1 Pieter en andere heiligen der processie van Yeurne) zijn eenen stond in het huis van eenen vriend gegaan, om onmiddelijk hunne plaats te hernomen zoodra de stoet zich weder in beweging stelde. Dit is nu eeDS eene gewichtige zaak, niet waar Waarin heeft de eendracht, die beroemde eendracht te lijden gehad door de ze nietige daad, door iets dat geenen naam heeft en dat., ten slotte, niemand kan hinderen? Is het feest daarom min wel gelukt? Dat de kathc liejken, in plaats van de min ste gelegenheid waar te imriien om de libe ralen in het haar te vliegen, hen liever har telijk bedanken voor de medewerking die zij verleend hebben, want het is dank aan de liberalen dat .ie eendracht volledig is ge weest. De libel-alen hebben in deze omstan digheid gedaan wat de kaloten nooit gedaan hebben, want deze vonden altijd een uit- vluchtsel om hunne medewerking te weige ren en om, zooveel zij konden, stokken in de wielen te steken. Vraag liet liever aan Reusje. En men moet het niet loochenen, de kalo ten moeten in hun eigen zeggen dat de libe ralen goede jo .g ns zijn, aangezien het door hun toedoen is dat het feest gelukt heeft en dat dit de k;. loten de gelegenheid verschaft zich te beroe nen, gelijk zij het doen, dat zulke dingen maar mogelijk zijn onder een bestuur gelijk het hunne. Inderdaad, als de kaloten niet dwaas handelen, iedereen is verstandig. 't Is hetzelfde voor de scholen. Zoolang zij de wet van 1884 niet hadden, was er overal niets dan oorlog en vervolgingennu dat zij de meesters zijn, beroemen zij zich overal den vrede en e eendracht te hebben weer- gebracht. Als men me zich zeiven boft, is men ver zekerd niet on geprezen slapen te gaan. Dit is de leerwijze der kaloten. ter bevordering van bet onderwijs door aan schouwing Yperen. Donderdag 14 April ten 8 ure 's avonds voordracht met oxyhydrisch licht in de sciouwburgzaal Vandenpeereboomplaats. Onderwerp De mijnen en de mijnwerkers. Ramp van Anderlues door den heer V. Dtdevne. Namens hel best %ur Eüg. Veclemans. P. S. - Personen geen deelmakende der nSHSHg^gïTi Omdat J. T. den grooten leeuw, benauwd was van bij de kleine leeuw te gaan. 0.10 Omdat den bakker beter zou opletten dat S' Jozef zooveel aan zijn huis niet meer zou gaan terwijl hij met zijn brood uitgaat. 0.10 Wel (Marietje) had het niet geweest van ,V) gij moeste vetrekken uit de bal met u mouwe af.' 0.10 Omdat er geene luizestreken in de Journal d'Ypres van Woensdag laatst waren uit reden dat den opsteller naar Oostende een bad gaan nemen was, om de provisie leu gens en droevigheden te vernieuwen. 0.20 Omdag de 4 Stafjes hun de maandag avond zoolang niet meer zouden amuseeren. 0.20 Tot dat ik burger worde in mijn land derf ik weekelijks twee pintjes. 0.2Ö Vier volksgezinde jassers. 0.40 Pou.' que J. B. de la rue de Menin ne ferait plus battre son chien avce fox de J. G., il serait tuë d'un coup. 0.10 II ferait mieux de payer le souper d'avance, car il est certain d'être perdu. 0.10 Omdat den schreeuwer H. H. uit de Boesin- ghestraat zijn huis door de kaloten doet schilderen en zijne ruiten van de Neuze doet kuischen. 0.08 Hij moet ook bij den leeuw in de menagerie. 0,05 ï>e toegezonden eoi-i-espoiitlon- tiën met persoonlij Ulietleii zul len niet overgenomen woi'den het bedrag zal met eenige woor den van liunne correspondentie ingelijfd worden. .vile correpondentiëu moeten vóór tien Donderdag avond in gezonden worden, zooniet biij - ven zij tot 8 dagen later. Het Comiteit. In 't Jour,tal van 't begin Staan er? kolomen spansch in Wij zagd- n Zondag laatst in dien zin Hij weldi a zal vliegen 't zothuis in.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1892 | | pagina 2